.1. WITTE BROOD. GEURIGE SIGAREN. ADVERTENTIE N. Van af lieden verkrijgbaar PUIKE ZUUR en ZOET met en zonder RO ZIJNEN, voor 10 en 20 Cent, en BLANK R0GGENER00D, 30 Cent de 5 pond, alsook te beko men puik 1 A. J. SCHOTERMAN, Binnen Amersfoort. Door Artis zijn weder 200.000 nieuwe zalineieren ontvangen, ter broeiing en op kweeking in de inrichting voor vischcultuur van het genootschap. Uit Middelburg is een gezin naar Ame rika vertrokken, waarvan de man, var! beroep varkenskoopman, ecu middel meent te bezitten tegen keelziekte. Naar men verneemt is hij vertrokken met het doel om zich als dokter in de nieuwe wereld te vestigen. "Wij willen hoopen dat de man, door gewoonte daartoe gedreven, zijn patiënten niet voor varkens zal aanzien. Zondagavond was er ten huize van ze keren Vos te Knijpe, onder Zuidlaren, een spinmaal. Zooals gewoonlijk bij zul ke gelegenheden, verzamelden zich ook om het huis van genoemden Vos eenige jongelieden uit naburige plaatsen. Hier ontmoetten een jongeling van Zuidlaren en twee van Zuidlaarderveen elkander, tus- schen wie, naar men zegt, van vroeger een veete bestond, 's Avonds laat, bij het naar huis gaan, werd de jongman uit Zuidlaren door de beide anderen gevolgd, met het doel om hunne wraak te koelen. Spoedig werd men handgemeen, met het ongelukkig gevolg, dat de dij van den Zuidlaarder totaal werd verbrijzeld. De daders zijn gevankelijk naar Assen ge transporteerd. In het, stadje Ursa, in Chaldea, de ge boorteplaats van Abraham, heeft onlangs een brand gewoed, die een groot gedeel te van het plaatsje in de asch legde. Streng vasten. In geen land wordt de vastentijd zoo streng gehandhaafd als in Rusland. Veertig dagen lang eet 't volk niets dan roggebrood, zout en ge droogde visch; doch het doet zich des te meer aan brandewijn te goed. Is de vastentijd voorbij, dan vallen mannen en vrouwen zoo uitgehongerd op het vleesch en alle andere verboden spijzen aan dat de sterfte er een tijdlang door ver dubbelt. Te Seek, in Nassau, zijn tijdens een hevig onweder al de visschen in den vijver van den pastoor door den bliksem gedood. Men vond ze levenloos op het water drijven, zij zagen er uit als gekookte vis schen en men kon er gemakkelijk de gra ten uithalen, evenals bij gebakken visch. Er was geen enkele wond aan de dier tjes te bespeurende schubben waren gaaf, evenals de zwemblaas, die nog vol lucht was. Het water was na het onweder troebel en modderig, alsof dc bliksem het hevig bewogen had. De met roem bekende oogendocter dr. Moorente Dusseldorfschreef naar het Dll. bericht den 24 dezer zijn 100,OOOen patiënt in, op welken dag hij als met gelukwenschen overladen werd. Onder de ingeschrevenen komen behandelden uit alle werelddeelen voor. Onder de 100,000 gevallen komen 17,000 groote operatiën voor en daaronder weer 3700 met de zoogenaamde zwarte staar. Op een jl Vrijdag in het Salon Pleyel Wolff Cie., te Parijs, gegeven concert vande Nederlandsche vereeniging heeft de Heer Louis Coenen, zoon van den Heer Erans Coenen, zich onder grooten bijval doen hooren en zijn uaam als leerling van Liszt gehandhaafd. Te Everberg, bij Leuven, zou een groote houtveiling gehouden worden, en de te verkoopen eiken, olmen enz. waren allen gemerkt en genummerd zooals dat bij zulke gelegenheden gebruik is. Maar in den nacht voor de veiling is vermoedelijk een bende stroopers in het bosch gedrongen, heeft al de nummers met verf beklad, zoodat zij onleesbaar wer den, de merken veranderd, kortom, alles in de war gebracht. Natuurlijk moest nu de verkooping wor den uitgesteld, tot groot ongerief van de 300 koopers, die uit Brussel, Antwerpen en uit Duitschland waren gekomen. Een Londensch straatventer bood on langs een dienstmeisje sinaasappelen te koop aan en verzocht haar tevens of liij haar mocht waarzeggen. Zij moest hem daarvoor een halve kroon betalen. Toen zij dit gedaan had, begon hij de kaart te leggen en voorspelde haar allerlei geluk. Daarna wist hij haar door bedreigingen over te halen twee souvereinen op de kaarten te leggen; hij stak die in zijn Zak en ging heen, om de sterren te raad plegen, binnen twintig minuten zou hij terugkomen; maar hij liet niets meer van zich hooren. De politie heeft echter den waarzegger weten te vinden, en zal hem zijn welver diende straf doen ondergaan. Kleine oorzaken hebben groote gevol gen. De oorzaak van den dood van den ex-keizerlijken prins Napoleon in Zuid Afrika, is eigenlijk het gevolg eener slechte gewoonte geweest, die hij zich in zijn jeugd had aangewend, om bij alles een uitstel van tien minuten te vragen. Ka pitein Carey had in zijn verdediging ver klaard, dat de prins verzocht had het weg rijden tien minuten uit te stellen, en dat daardoor de Zoeloes hen hadden kunnen overvallen. Dat is het eenige wat de Keizerin van al de verklaringen van Carey gelooft, zeide zij dezer dagen, alles tien minuten uit te stellen was zoo'n vaste gewoonte van haar zoon, dat zij hem den bijnaam Monsieur-Dix-minutes (mijnheer tien minuten) had gegeven. In Monroe Caunty, Missouri, is een groote in een rots gehouwen tempel ont dekt. De muren zijn met zwart en grijs graniet bedekt en het gewelfde dak rust op ranke zuilen van Egyptisch graniet. In een aangrenzend gewelf vond men een aantal bronzen voorwerpen, en een bron zen plaat, met een opschrift in Hebreeuw- sche letters. Maar een nog belangrijker ontdekking moet in Ohio gedaan zijn. Daar heeft men in een onderaardsch gewelf een reeks prach tige graven gevonden, waarin mummies lagen van negen voet. Op een der graven was een man afgebeeld, wiens neus hem als een Israëliet kenmerkte. V.erder vond men er koperen wapensvazen en een aantal koperen platen met Hebreeuwsche opschriften. Te oordeelen naar den dropsteen aan het gewelf, zijn de graven duizend jaar onaangeroerd gebleven. Men vermoedt dat' de graven zoowel als de tempel het werk zijn van Joodsche landverhuizers, die, zooals het gebruik van Egyptisch graniet en het balsemen der lijken schijnt aan te duiden, uit Egypte kwamen. Het is een bekend feit, dat sommige ziekten bepaaldelijk veroorzaakt worden door de aanwezigheid van schimmelplantjes, die in het bloed voortwoekeren en allerlei stoornissen in het organisme voortbrengen, of zelfs het leven vernietigen. Een inte ressante daadzaak is het intusschen, wan neer het gelukt den aard van een schim melplantje te bestudeeren, en te bewijzen dat deze of gene ziekteverschijnselen be paald daardoor worden te voorschijn geroe pen. Dr. Salisbury heeft vroeger bij ge vallen van malaria (moeraskoortsen, vooral in Italië inheemsch) een bepaald soort fungus geconstateerd, en nu wordt bericht dat men in het bloed van teringlijders dezelfde plantensoort heeft aangetroffen, zoodat beide ziekten dezelfde oorzaak zou den hebben. Uit Kiew verneemt men, dat in het klooster Kijewo-Petscherskaja-Lawra, waar reeds een poos te voren anonieme brand brieven waren ontvangen, op den 19n Febr. des nachts een dynamiet-ontploffing plaats had; de prachtige boekdrukkerij en bibliotheek werden vernield. Het vroor zoo sterk, dat de spuiten geen water konden geven, en de hevige wind wak kerde de- vlammen aan. De kostbaarste handschriften zijn vernield. Dat de nihi listen de schuldigen waren blijkt uit den inhoud der brandbrievenwant daarin werd geld geëischt „voor de heilige zaak van de bevrijding van het Russische volk uit de slavernij" In de week van 22—2S Februari zijn te Amsterdam 33 personen aan mazelen overleden. ALLERLEI Goed gemeend maar verkeerd gezegd „Gisteren heb ik Willem gezien. Denk eens aan, hij is zóó mager, dat ik hem bijna niet herkende. Gij zijt zeer mager en ik ook, maar hij is magerder dan wij samen." Vooruitzicht. „Ik wou" zei een drinkebroer, dat ik morgen 10 gulden kon verliezen. Zoo, waarom P „Dan had ik ze op dit oogenblik nog in mijn zak, en dan kon ik me nog eens lekker zat drinken." Verkeerd opgevat. Hoe sterk is onze familie vriend! „O, als wij allen bij elkaar zijn gooien we het gansche dorp de deur uit. Een zekere stad had weing inwoners maar was voorzien van vele groote poor ten, die eiken avond gesloten werden. Toen iemand eens aan zijn viiend vroeg, waarom men altijd die poorten sloot? antwoordde deze„Opdat de stad er niet uitga." Rechter, tot den veroordeelde, die onder het voorlezen van zijn vonnis naar alle kanten rondzag, „Luister toe! kerel!" Veroordeelde: „Met je permissie heer Rechter„Ik hoor niet met mijn oogeu Een Abonné op een zekere courant wilde dezelve opzeggen en schreef daarom aan den Redacteur: „Mijnheer de Redac teur, ik wil uwe courant niet langer," waarop de redacteur hem terugschreef „Ik vind ook dat mijne courant tegenwoor dig lang genoeg is." Bescheidenheid. Een zekere schoolmeester wilde zijn jon gens eens uitleggen wat bescheidenheid was en sprak als volgt: „Als ik bij den burgemeester kom en hij presenteert mij een glas bier dan neem ik het aan; een tweede neem ik ook aan maar voor een derde bedank ik. Komt hij dan met wijn dan neem ik weder de twee eerste aan maar bedank voor het derde. Komt hij met punsch dan neem ik twee glazen aan maar bedank voor het derde. Kom ik daarna bij den dominé of bij den pastoor, dan doe ik insgelijks. Als ik dat dan zoo doe jon gens wat ben ik dan BeBe Be...?" „Bezopen! meester! Bezopen!" riepen de jongens eensklaps. Een andere schoolmeester zeide tot een jongen die hem vroeg wat „magneeten" waren: „Magneeten zijD voorwerpen, die andere voorwerpen aantrekken." Waarop de jongen zeide: „Dan is mijne moeder ook een magneet, want zij trekt elke mor gen hare kousen aan! Iemand die eens aan den burgemeester eener gemeente had geschreven, zette vol gens ingewonnen berichten op het adres: Den Edlen AcAtbaren Heer enz. Toen hij later eens aan den Minister moest schrij ven, dacht hij dat deze titel te laag zou zijn en schreef daarom„Den Edlen Zes- tienbare lieer enz. Barones (tot den winkelier)„Laat mij de fijnste Thermometers eens zien." Winkelier: „Hier heeft u er een me vrouw! met Venetiaansch glas en het beste kwikzilver." Barones: „Wat! kwikzilver! Hebt gij ze niet met kwikgoud?" Troost. Vader. „Hier Saartje, dit snoer paarlen is voor uw' verjaardag! Saartje. „Maar vader, weet u dan niet dat paarlen tranen beteekenen? Vader. „O, dat maakt in dit geval niets uit, want deze zijn toch valsch." Toch gei.ijk. Rechter (tot den aangeklaagde): „Zijt gij getrouwd?" Aangek.: „Ja Rechter." Rechter: „Met wie?" Aangekl.: „Met een vrouwspersoon." Rechter: „Nu dat spreekt van zelf." Aangekl.: „O neen! want mijne zuster b. v. is met een mans persoon getrouwd." Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mevrouw M. I. VAN DE LAAR, geb. TEN CATE, betuigen wij onzen oprech ten dank. Uit aller naam A. W. NAUDIN TEN CATE. Amersfoort, 1 Maart 1880. Kampstraat, Amersfoort. 3 Cts. per stuk. LUCRECIA LA GOLENDRINA EL CADETE LA PAZ LA SIESTA 1 0 r, LA RECONNAISSANCE I ots* bij Utrcchtschestraat. De Notaris A. H. DRIJF HOUTVAN HOOFF te Amers foort, zal op Zaturdag den 6. Maart 1880, des avonds ten 7 ure, in het Koffijhuis „het Valk je" te Amers foort, in het openbaar verkoopen: met WERKPLAATS en WONING, thans ingerigt tot SCHILDERSWERKPLAATS, zeer geschikt voor een BIER- of KOF FIJHUIS of andere affaires, staande en gelegen aan het Havik, kadastraal bekend in Sectie E No. 2267, groot 1 are 89 centiarenbelend ten Noorden A. de Smit, ten Zuiden J. van Veen en ten Oosten de straat. Grondlasten over 1879 f 4,69. thans ingerigt tot BEHANGERSWIN KEL, staande en gelegen aan het Havik, kadastraal bekend in Sectie E No. 2504, groot 21 centiaren, belend ten Noorden A. de Smit, ten Zuiden en ten Westen het vorige perceel en ten Oosten de straat. Grondlasten over 1879 f 1.56. De perceelen zullen eerst ieder afzon derlijk en daarna in Massa geveild worden. Te aanvaarden bij de betaling der koop penningen, op den 1. Mei 1880. Daags vóór en op den verkoopdag te bezigtigen. Nadere informatiën ten kantore van bo vengenoemde!] Notaris. Zijnde inmiddels uit de hand te koop.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3