NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Bamersveld, Hoevelaken, Hooglanfl, Lensden, Soest, Scleruenzeel, Stoutening, Tnnrscle en foudeierg. Woensdag 24 Maart. No. 24. Negende Jaargang. Uitgever: 4. M. Slothouwer, Zijdie zich met April a.s. op de Nieuwe Amersfoortscbe Courant ahonneeren, ontvan gen de Nummers, die tot dien tijd nog verschijnen, GRA TIS. HOE HIJ ZIJNE LES LEERDE. E COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad rerschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. f O,AO. 0,05. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 22. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort doet te wetendat de lijstenaanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op hejlen zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke r lijsten gedurende veertien dagente reke- I nen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 nur op de Secretarie der gemeente j voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 23. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 23 Maart '80. Het Bestuur der Vereeniging ter be strijding van Epidemische ziekten alhier FEUILLETON. i. „O, wat heb ik gedaan! Wat heb ik gedaan" riep Nellie fluisterend uit, toen zij bedroefd en neerslachtig langs het pad van den tuin snelde. //Hij zal nooit meer vriendelijk tegen mij zijn. Hoe kon ik ook zoo iets zeggenEn hare handen beefden z66, dat zij nauwelijks de klink van de oude deur kon oplichtenen zij bleef nog een poosje staan om wat tot bedaren te komen, voordat zij binnenging. De tuin was liefelijk en dicht begroeid, en de zware dauwdroppels, die aan de toppen van alle bloesems hingenmaak ten hem nog lieflijker in het rustige hel dere licht van de maan. Maar Nellie ging met een zucht buiten de stralen van het zilveren licht, en begon er heen en weer te loopen onder eene rij olmen, wier ver uitgespreide takken een mozaïekwerk van licht en schaduw vormden op de paden. Nellie keek op naar de oude pachthoe ve, waarin zij zoo vele jaren gewoond had. Hoezeer was zij er aan gehecht 1 Ieder heeft in zijne vergadering van Zaterdag 20 Maart j. 1. besloten geen gevolg te geven aan art. 1 en art. 7 van het reglement der vereeniging, aangezien na ingewonnen berichten bij eenige der Heeren Geneeskundigen er geene behoefte bestaat, om bij de bestaande zeer goedaardige mazelen-epidemie handelend op te treden. Tot Hoofdonderwijzer aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs alhier, in de plaats van den heer P. C. Mondriaan, naar Winterswijk vertrekkende, is benoemd de Heer Gruneveld, Hoofdonderwijzer aan gelijke inrichting te Kollum. Ds. W. J. Immink komt voor op een zestal voor de Herv. Gemeente te Haarlem. Naar men verneemt is door den Briga- dier-maj. tit. der rijksveldwacht, J. F. van Doesburg alhier, proces-verbaal opgemaakt tegen den persoon van Ph. Smit, vroeger busbode van verschillende inrichtingen te dezer stede, doch thans ontslagen wegens het zoek maken, verduisteren of ten eigen bate gebruiken van eene groote hoeveelheid door hem ingezamelde gelden, die hem als bode dier fondsen waren toevertrouwd. BINNENLAND. Maandag had te Amsterdam bij een vischhandelaar een zeer brutale inbraak met diefstal plaats, waarbij de heeren dieven zich eerst te goed hebben gedaan aan de winkellekkernijen en vervolgens, na eerst een gedeelte van den kelderin- houd geplunderd te hebben, met den buit, bestaande uit eenige honderd guldens, op hoekje ieder plekje was haar dierbaar. z/flet is altijd een gelukkig huis geweest, en daar ben ik dankbaar voor! Maar, Eduard, hoe kon je zoo onvriendelijk zijn?" Zij luisterde, en verbeeldde zich, dat zij zijne voetstappen hoorde. En misschien hoorde zij hem ook. Met zijn trotschen blik en zijn verachtenden glimlach op zijne dunne lippen, ging hij naar huis langs kronke lende paden. Hij was een man van vijf endertig terwijl Nellie nauwlijks twintig was. Zij was eenvoudig en onschuldig als een kind; maar hij had reeds menige les in de school van het leven gehad. Toch was er nog eene voor hem op handen, en waarschijnlijk nog eene en nóg eene want door het leven moeten wij leeren; en wij leeren gewoonlijk (zoo dwaas zijn wij) op de kostbaarste en moeilijkste wijze. z/De ondervinding is eene dure school" zegt het spreekwoord //maar dwaze willen op geene andere gaan." En zijn wij allen geen dwazen, totdat de ondervinding ons wijsheid ingepompt heeft? En eene les die Eduard Melville geleerd had was de waarde van het geld. Hij was ongetrouwd en hij dacht het te blijven, totdat hij een meisje //met geld" vond, dat zijne vrouw wilde worden. Hij was plattelandsdokter en hij vond, dat hij niet kon leven van de vlugt zijn gegaan. De bewoners werden gewekt door een doordringende brandlucht, daar er eenige kleedingstukken in het kantoor aan het branden waren geraakt, waarbij de vrouw des huizes, in haar ijver om het bran dende te blusschen, door het gat van het kelderluik, die de nachtelijke bezoekers vergeten hadden weder te sluiten, naar bene den sloeg en zich ernstig verwondde. Ofschoon er sprake van geweest is den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar op den lOden Mei in te voeren, zal dit toch op het gewone tijdstip 15 Mei geschieden. Nadat Friesland ruim een jaar lang van de besmettelijke longziekte was be vrijd gebleven, is voor een paar dagen die ziekte weder uitgebroken op den stal van den veehouder Fokke H. de Haan, onder Dijken. De aangetaste koe is afgemaakt. De overige runderen, ten getale van 63, worden streng afgezonderd gehouden, in afwachting van den last om ze alle mede te doen afmaken. In den geheelen omtrek had zich sedert den zomer van 1875 geen longziekte geval voorgedaan. Ook had de eigenaar gedurende de 61/2 jaar, dat hij de plaats bewoont, slechts één rund aangekocht van een zijner buren, terwijl in de laatste 3 jaren geen enkel sterfgeval onder zijn beslag was voorgekomen. Gedurende het jaar 1879 zijn aan 's Rijks munt geslagen: 20,167 dukaten, 581,382 tienguldenstukken, 1.004,307 tiencentstukken, 209,942 vijfcentstukken. eene kleine praktijk, die niet grooter werd. Hij had Nellie gewoonlijk tot aan de deur van haar huis begeleid, na hunne avondwandelingen; maar dezen avond had hij haar bij het hek verlaten. Hij was de stiefzoon van hare tante. Zij had hem gekend zoo lang zij leefde, en noemde hem altijd neef Eduard, zonder, tot op dezen avond, het gevoel te bewerken dat langzamerhand kracht won in haar hart. En Eduard behandelde haar van zijn kant als een kind. z/Een prachtige avond" mompelde hij, toen hij bedaard zijn weg vervolgde, en toen hij rondkeek naar het dorpje, de boomen, de beek die langs den weg kab belde, en de schilderachtige pachthoeven die hier en daar verspreid lagen, slapende in het maanlicht, verdween de verachtende trek van zijne lippen, en trots en voor naamheid trokken langzamerhand weg van zijn gelaat. ii Arme kleine Nelliezeide hijmet een eenigszins medelijdende glimlach. //Ik geloof zeker, dat zij wat meer voor mij gevoelt, dan ik wel verdien. Het spijt mij zeer, want natuurlijk is er geen sprake van dat ik haar zou" Hij zweeg, en begon een deuntje te zingenen met zijn wandelstok in de Nijkerk. In de vorige week werden hier van het nieuwe tabaksgewas ver kocht circa 105,000 halve kilo voor f 13 a f 15 de plant en van het 1878er gewas ongeveer 18000 halve kilo's bestgoed en uitschot h f 22. BUITENLAND. Hartmann heeft in de Engelsche bladen een brief geplaatst, waarin hij erkent dat hij het was, die den aanslag tegen het leven van keizer Alexander heeft gepleegd door het aanleggen van eene mijn onder den spoorweg van Moscou. Hij verhaalt hoe hij te werk is gegaan en voegt er bij, dat hij zich gereed maakt naar Amerika te vertrekken, aangezien hij de zaak van het nihilisme niet meer in Europa kan dienen; hij zond een brief aan de justitie, waarin hij verklaart dat het schrijven, onder zijn naam in Engelsche dagbladen opgeno men een verdichtsel is. In de beruchte salie des êcoles van de rue d'Arras is de Communedag gevierd. Alles was er roodvlaggentafels wimpelslampionszelfs de billetten van de tombola waren rood. Schril staken bij het scharlaken twee vlaggen af, waarop het voor de Commune noodlottige jaar 1871 geschreven stond. Burger Paulard opende de zitting en bedankte het publiek voor de groote op komst en, ofschoon er nog eenige //verde digers van de vrijheid" op het bagno zijn, riep spr. toch uit volle borst: Leve de amnestie! Leve de sociale revolutie! Het was vooral de //burgeres" Rouzade die aller aandacht trok, onder ander bedauwde heggen te slaan. //Neen," begon hij dadelijk weer, //men moet genoeg heb ben om gemakkelijk te leven. En Nellie heeft niets, en ik heb bijna niets. Ik geloof, dat men het best zou kunnen stellen buiten liefde, als men het maar vrij goed heeft in de wereld. In ieder geval, zal ik dat beproeven." z/Je gaat toch mejuffrouw Basset af halen Nellie?" vroeg hare moeder. i,0, ja, moeder. Eduard is zoo lief geweest, om mij te beloven, mij met zijn dog-cart naar het station te brengen en ons beiden dan weer naar huis te rijden. Hij zegt, dat hij gelooft, dat eene rijke jonge dame als mejuffrouw Bassett, niet gaarne een uur zou wandelenzelfs langs onze lieve lanen." Misschien was er een weinig sarcasme in den toonwaarop zij sprak, want hare moeder keek haar bevreemd aan zonder te antwoorden. Eduard had Nellie lang zamerhand en niet zonder beleidzijne ideën op het stuk van geld ingeprent. Schijnbaar waren zij even goede vrienden als altijd. In zijn hart échter was hij zeer op zijne hoede, terwijl Nellie, hoe lief en zachtaardig zij ook washem een beetje begon te minachten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1