Scherpenzeel. Den HoogwelGeb. Heer Mr. van Naamen van Zwolle, heeft aan de behoeftigen dezer gemeente een gift van f300 geschonken, om daarvoor een bui tengewone uitdeeling te houden van spek en boonen, ter gelegenheid zijner 25-jarige echtvereeniging. Bameveld. Zondag avond jl. heeft alhier een vechtpartij plaats gehad, zoo als er sedert jaren geen voorkwamtusschen T. H. en J. V., waarbij eerstgenoemde door 5 sneden getroffen werd, waarvan een gedeelte door den geneesheer moest worden dichtgenaaid. Beide personen, die nog al als levenmakers bekend moeten zijn, waren zoo toegetakeld, dat zij on kenbaar waren. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. hebben strijdig met de onze, is voldoende om hem allerlei onedele bedoelingen toe te schrijven en laaghartige beschuldiging op den hals te schuiven. Is dat in orde? Nog iets. We spraken daar van samenwerking. Is wel bij ons allen de overtuiging recht levendig, dat we nog iets anders te doen hebben dan ons eigen huis te verzorgen? Dat doen de slakken en spinnen ook, en van een maatschappij van slakken is juist zoo heel veel niet te verwachten. Als we wat meer bouwstoffen wilden beschik baar stellen en werkkrachten afzonderen voor gemeenschappelijke belangen, zou dan ook ons persoonlijk welzijn daarbij niet veel winnen? De Paaschvreugde wekt ons tot geza menlijke feestviering. Welnu, dat zij ons ook aanspore tot vereenigde werkzaamheid, tot die echte broederschap, die meer is dan een holle klank, die een onmis baar levenselement is op stoffelijk en zede lijk gebied. Eerst als we dat toonen te begrijpen, dan zijn ook wij opgestaan uit de kille grafspelonk van het egoïsme, den mensch onwaard. OFFICIEELE PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Bun schoten, brengen ter kennisse van aandeel houders in de geldleening ten laste dier gemeente aangegaan, groot f35000 h4'/„ pCt., geauthoriseerd bij koninklijk besluit van den 13 September 1839 No. 88; voor den aanleg van eeuen straatweg van af de huizinge Grootweede onder Hoogland tot aan het dorp Bunschoten; dat bedoelde geldleening op den 1 Mei 1880, ten kan tore van den gemeente-ontvanger te Bun schoten zal worden afgelost. Houders van aandeelen in genoemde geldleening worden opmerkzaam gemaakt, dat na den 1 Mei 1880geene verdere renten op die aandeelen zullen worden uitbetaald, en dus de renten op genoem den datum zullen komen te eindigen. Bunschoten, den 24 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, W. BEUKERS. J. PRUIJS Jr. Amersfoort, 26 Maart '80. Naar wij vernemen, heeft wijlen ds. Yan Yloten o. a. een stuk grond gelegateerd met het doel daarop een gebouw voor Zondagschool te stichten. De heer H. Schut, in de Bonte Koe heeft Maandag aan de behoeftigen alhier laten uitdeelen een flinke Koe. Het was een recht aangenaam'gezicht, de blijde gezichten te aanschouwen dergenendie met een stuk vleesch huiswaarts keerden. BINNENLAND. De Staatscourant meldt: Het heeft Zijne Majesteit den Koning behaagd den Raad van ministers te mach tigen de blijde tijding ter algemeene ken nis te brengen, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat 'bevindt. Z. M. de Koning zal van Dinsdag 6 April tot Maandag 21 April zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. H. K. H. Prinses Hendrik schonk aan de Algemeene Verloting ten behoeve der watersnoodlijdendenonder bescherming van HH. MM. den Koning en de Konin gin, een zeer fraai albumtafeltje en een prachtig porceleinen servies met bloemen. Het wetsvoorstel van den heer Van Kerkwijk om de burgemeesters door de ge meenten zeiven te doen benoemen is door de Tweede Kamer met 44 tegen 27 stem men verworpen. De onderwijzer B. v. E., die in de vorige week voor het gerechtshof terecht stond wegens op zijn acte als hulponder wijzer plaatsen van een aauteekening voor de Fransche taal en van eene voor de Hoogduitsche taal en het valschelijk on derteekenen daarvan met de namen der daartoe bevoegde autoriteiten, benevens van het desbewust gebruik maken, is heden te dier zake veroordeeld tot een cellulaire ge vangenisstraf van 18 maanden en betaling van 4 geldboeten ieder groot f 50. Gisteren zijn van Deventer gevankelijk naar Zutfen overgebracht de personen, ver dacht, in den nacht van Zaterdag op Zon dag, bij twee landbouwers eenige kippen, twee hectoliter aardappelen en de wasch van een bleek te hebben ontvreemd. Een hunner was vroeger gemeente-veldwachter te Olst. Bij Heijenoordin een der goederen loodsen, hebben gisteren een paar geëm- ploijeerden aan het spoor eene zoodanige ruzie gekregen, dat een hunner in drift een stuk ijzer opnam, waarmede hij den ander een slag in het aangezicht gaf, waar door het linker oogbeen is gebroken. Tegen de vechtersbazen is vervolging ingesteld. In een logement te Arnhem hield gis teren nacht een Duitscher nachtverblijf. Toen men hem des morgens wilde wekken was de logé reeds vertrokken, met mede neming van de dekens van zijn bed en f 10.aan geld. 's Bosch, 23 Maart. Behalve met Deu- teren is de gemeenschap langs de wegen met alle omliggende dorpen hersteld; met eerstgenoemd dorp kan dit bij het peil van heden (3.68 M. -f- A. P.) nog per bootje plaats hebben. Overigens staan de omliggende polders nog blank, zoover het oog reikt. In een vlaag van waanzin sprong giste renmiddag te Amsterdam een voorbijgan ger in de Lijnbaangracht nabij de Gieter straat. Een politiedienaar, die juist in de nabijheid was, sprong hem kloekmoedig na en mocht de voldoening smaken den man met behulp van een hulpvaardig burger voor verdrinken te behoeden. De ontvangst van Sara Bernhardt met de haar vergezellende leden van het The atre Francais in Neêrland's hoofdstad was recht hartelijk. Op het station en in de wachtkamer der eerste klasse van het Centraalstation hadden zich een groot aantal belangstel lenden verzameld om den trein af te wach ten, die de beroemde tooneelspeelster naar Amsterdam zou brengen, waar zij een deel harer jeugd sleet. Toen de trein aankwamspeelde de muziek uit het parkorchest de Marseillaise. Nadat mej. Bernhardt aan den trein ver welkomd waswerden der kunstenares tal van bouqetten aangeboden en werd zij onder de hartelijkste blijken van hoogach ting voor haar talent door de wachtende menigte op het station begroet. Op het plein voor hèt station stond een open calèche met een vierspan van den Heer Oscar Carré gereed. Hiermede reed de kunstenares, begeleid door de HH. Van Lier en Stumpff, naar het Doelen hotel. In het hotel werd zij weder door een muziekkorps begroet. In de vestibule van den Doelen stond het muziekkorps van den heer van Lier en speelde de Fransche volksliederen bij haar binnentreden. Hedenavond wordt aan het gezelschap van het Théatre Francais na afloop der voorstelling door eenige Amsterdamsche kunstvrienden een souper aangeboden in het //Maison Couturrier", terwijl het Am- sterdamsch studentenkorps zijne hulde be wijzen zal met eene serenade. In de gemeente Achtkarspelen gaat men steeds voort met het ontginnen van hei degrond. Niet alleen maakt men de woeste gronden productief door het aan leggen van bosschen, maar vooral ook houdt men zich onledig met hen in bouw land te veranderen. Bij publieke ver koop van streken heide weten flinke dag- looners stukken van 30 a 50 aren in bezit te krijgen en zoo zichzelven allengs een erf te scheppen. Waar vroeger de bodem zoo niet ongerept daarhenen lag, dan toch slechts een karig voedsel aan eenige weinige schapen of grondstof voor bezems, enz. behoefde te verstrekken, daar zijn nu van lieverlede nette woningen en lachende tuinen verrezen. BUITENLAND. Le Figaro bevat het volgend telegram, dat echter onder alle reserve wordt mede gedeeld //Londen, 22 Maart. //Het gerucht, dat Ilartmann naar Ame rika vertrokken is, is onjuist. //Binnen kort vertrekt hij naar Genève, om zich aan te sluiten bij het nihilistisch comité aldaar. Twee hoofden van dit co mité en van het uitvoerend comité te St. Petersburg hebben verleden week hier een bijeenkomst gehad en zijn daarop naar Zwitserland vertrokken. z/Verre van ontmoedigd te zijn door het mislukken van hun jongste misdadige po ging in het Winterpaleis, blijkt het, vol gens geheime meaedeelingen bij de politie ontvangen, dat de nihilistische comité's een nieuwen aanslag tegen het leven van keizer Alexander en tegen dat van generaal Loris Melikoff voorbereiden; zij zouden thans hun toevlucht nemen tot Orsinibommen en andere ontplofbare zaken, die te Londen en in Zwitserland gefabriceerd worden. z/Uit mijn, persoonlijk ingewonnen, in lichtingen blijkt, dat de Russische Regee ring van deze nieuwe, misdadige pogingen in kennis gesteld is. //Thompson." Bismarck heeft laatstleden Zaterdag, op zijn diplomatiek diner ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag, een ongeluk gehad. Bij het heengaan wilde een der gasten naar men zegt de Zwitsersche gezant, hem de hand reiken en gleed daardoor uit. Bis marck greep hem snel bij den arm en be lette hem te vallen, maar had daardoor het ongeluk van zich den rechterarm te ver stuiken, met het gevolg dat hij een paar dagen zijne rechterhand niet kon gebruiken. Aan de Neue freie Presse wordt ge meld, dat het resultaat der gedachtenwis- selingen tusschen de hoven van Weenen en Brussel is, dat het huwelijk van aarts hertog Rudolph met prinses Stefanie in Mei 1881 zal voltrokken worden. Evenals met het huwelijk van keizer Frans Jozeph en den koning Alphonsus van Spanje ge schiedde, zal de huwelijksplechtigheid aan het Hof der bruid, d. i. te Brussel, door een gevolmachtigden specialen vertegen woordiger van den Kroonprins plaats heb ben, terwijl daarna te Weenen de plechtige kerkelijke inzegening zal volgen. Op last der Koningin van Engeland is ter plaatse, waar de Keizerlijke Prins van Frankrijk zijn leven verloren heeft, een steenen kruis opgericht, dragende de vol gende inscriptie: Dit kruis is opgericht door Koningin Victoria, als dankbare en liefdevolle her innering aan Prins Napoleon Eugéne Louis Jozeph, Keizerlijke Prins, om de plaats aan te duidenwaar hij op een verken ningstocht met Britsche troepen, den ln Juni 1879, door een afdeeling Zoeloes overvallen werd en, den vijand het hoofd biedend, gevallen is. De boodschap der Koningin van Enge land tot ontbinding van het parlement spreekt den dank uit voor den steun, dien de politiek der regeering van het parle ment ontvangen heeft, welke politiek ten doel had het rijk te verdedigen, en den algemeenen vrede te handhaven. Zij wijst verder met voldoening op de beterschap, welke in de industrie is waar te nemen, en op de vermindering in de gedruktheid van den handel. Het bericht uit Weenen aan the Standard maakt gewag van telegrammen uit Tehe ran, volgens welke Abdur-Rahman tot de bevolking van Herat een proclamatie heeft gericht, waarin zij tot eendracht wordt aan gemaand, ten einde zich des te beter op den algemeenen strijd tegen de Engel- schen voor te bereiden. Aan Ayub-khan zou Abdur-Rahman een brief hebben ge schreven, waarin hij eerstgenoemde als Souverein van Herat erkent. Eindelijk zou Bodakshau zijn troepen ter beschik king van Abdur-Rahman gesteld hebben. Merkwaardig is hetgeen de Nordd. Allg. Ztg. over de Engelsche verkiezin gen schrijft. Nergens zegt dat offici eus orgaan wordt de uitslag met meer ongeduld verbeid dan in Italië. Al de Italiaansche bladen wenschen den val van het Kabinet-Beaconsfield en zij hebben redenen daarvoor. //Maar wannéér de ver wachtingen der Italianen gegrond waren, zou men daardoor tot het besluit mogen komen, dat het behoud van het Tory- bewind een waarborg is voor den Euro- peeschen vrede en dat een Kabinetsver andering in Engeland zou gelijkstaan met een oorlog, dienGroot-Brittannie waarschijn lijk tpn onrechte meent te kunnen ver mijden Dat hebben nu de Hartingtons van hun onoprecht coquetteren met Frankrijk. De gezant van Oostenrijk-Hongarije heeft Dinsdag bij den Sultan gedineerd, die de warmste gevoelens voor Oostenrijk uitsprak en den gezant het grootkruis der Medjidieh-orde schonk. GEMENGDE BERICHTEN. In het koffiehuis De Koningskroon te den Helder is Zondag avond nogal belang rijk gestolen. Een echte Egyptische professeur in de magie gaf dien avond in dat koffiehuis eene voorstelling. Op het oogenblik dat onze wereldberoemde pro fesseur een tour de force uithaalde was er een ander geïmproviseerde goochelaar onder de toeschouwers, die van de gespannen aandacht gebruik maakte, de volte stoeg; en weg was de recette van den kastelein uit de toonbanklade. De Egyptische pro fesseur had zijn meester gevonden. De Haagsche correspondent van de Prov. Gr on. Gt. zegt dat, indien het den advocaat mr. van Gigh gelukt ware Kerdijk vrij te pleiten, f25,000 ter zijner be schikking zouden zijn gesteld, terwijl hem nu f 500 zal worden uitbetaald. De minister van Waterstaat heeft afwij zend beschikt op het verzoek van mr. J. Mauritz Ganderheijden, burgemeester van Zierikzee, c. s., strekkende om van Rijks wege de rente te waarborgen van het kapitaal, noodig voor den aan te leggen tramweg Brouwershaven, langs Zierikzee naar het Zijpe, verder door den Anna Jacoba-polder en St. Philipsland over den aan te leggen dam door het Slaak en over Nieuw-Vosmeer, Steenbergen en Oud- Gastel naar Rosendaal met eene stoomboot voor de overvaart van het Zijpe. De beroemde, maar tevens hoogst ex centrieke Sarah Bernhardt ontving voor eenige dagen bezoek van een Parijsch journalist, die een Berlijnsch theater directeur aan haar wilde voorstellen, welke pogingen wilde aanwenden, om haar te bewegen eenige gastvoorstellingen in Ber lijn te geven. De dame was niet thuis en daar de directeur zich niet langer kon ophouden, verzocht hij zijn geleider de onderhandelingen voor hem te voeren, Eenige dagen later begaf deze zich nog maals naar de woning der dame en werd nu binnengelaten. Na geruimen tijd in gezelschap van een generaal en een andere journalist gewacht te hebben, trad Sarah Bernhardt eindelijk geheel gekleed en blijkbaar in grooten haast binnen. De generaal kreeg met een paar vriendelijke woorden zijn afscheid; daarop kwam den zaakgelastigde van den theaterdirecteur. ffZijt gij de heer, die onlangs een Berlijnsch tooneeldirecteur aan mij wilde voorstellen," vroeg zij zichtbaar ontevreden. //Juist, mademoiselle," was het antwoord. //Hoe mijnheer! Een Dnitscher bij mij Nooit!" en op den derden bezoeker te letten snelde de verontwaardigde dame de deur uit. Angst voor den //Prussien" dreef haar de kamer uit. De zonderlingste der vorsten is zeker wel de groothertog van Mecklenburg- Strelitz, die tegelijk Pruissisch cavallerie- generaal, Hongaarsch infanterie-kolonel en doctor in de rechten bij de Okfordsche universiteit is. Een roman verslonden. Die roman wordt letterlijk verslonden, zegt men wel eens, maar bedoelt het dan niet zoo let terlijk als het dezer dagen in Moskou voorkwam. Een recensent had een hem

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2