Bunschoten, 27 Maart. Eenige tijd geleden is in de Zuiderzee een zalm ge vangen, groot ongeveer 25 centimeters hoogstwaarschijnlijk een verdwaald exem plaar, afkomstig uit de rivier de Eem, waarin ten vorigen jare jonge zalmen los gelaten zijn. Verkooping van Vaste Goederen. Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTER. 12. ff ff ff OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 30. Maart 1880. De Burgemeester vooruoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 30 Maart '80 Door het gemeentebestuur van Amers foort zijn benoemd de heeren J. H. Brom tot Brandmeester en A. Otte tot Onder brandmeester bij de groote spuit No. 3 (in de Koningstraat). Voor de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 zijn door het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort benoemd tot Tegen- schatters: J. B. F. Lensing, W. Stol en D. Verbeek. Eene bedeelde weduwe is onlangs te Amersfoort gestorvennaar men verhaalt eene verborgen schat van ongeveer f500 hare kinderen nalatende. Ook is nog een goede voorraad turf- en spijskaartjes in hare woning gevonden. Door eenige ingezetenen van Soest en Soestdijk is aan Dr. S. Greidanus, ter gelegenheid van zijn ontslag als gemeente geneesheer aldaar, een geschenk aangebo den, bestaande in twee prachtwerken van Gustave Doré, als blijk van achting en sympathie. Zaterdag 27 Maart 1880. in //het Va 1 kj e" te Amersfoort. 1. Een huis met grooten tuin aan den Utrecht- schen straatweg 2. Een zeer groote schuur met grooten tuin naast No. 2 3. Een perceel bouwterrein naast No. 2 4. Een heerenhuis in de verkocht Muurhuizen met groo ten tuin 5 en 6. Twee huizen aan de Langegracht 7 en 8. Twee woningen in de St. Jorisstraat 9. Een huis in de Lief- jessteeg 10. Een woning 11. 13. 14. 15. 16. Een winkelhuis met tuin op het Bloemendal. No opgeh. V13960 4400 u 1500 1130 H 480 340 300 310 200 290 240 ,z 1300 ƒ10490 BINNENLAND. Door den Burgemeester van Amsterdam is officieel bericht ontvangen, dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin dit jaar verhinderd zijn hun jaarlijks bezoek aan de Hoofdstad te brengen, wegens den ge- zegenden staat waarin zich H. M. de Koningin bevindt. Vanwege het Ministerie van Justitie (waartoe de zaken betreffende de eeredien sten behooren) zijn de geestelijken der onderscheidene gezindheden uitgenoodigd in hunne gebeden indachtig te zijn aan den gezegenden stoat van H. M. de Ko ningin. Bij Kon. besl. is aan J. B. van Oijen, op verzoek, eervol ontslag verleend als tij delijk assistent aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. In den namiddag van den 29n Maart ontviel aan de gemeente Rhedeu haar ge achte burgemeester, Mr. Brantsen van Rhe- deroordt, lid van de provinciale Staten van Gelderland. Nauwelijks hersteld van de wonden, hem onlangs door eenige revolverschoten toe gebracht, werd de grijsaard Donderdag 25 Maart, 's namiddags, te midden zijner werk zaamheden op het gemeentehuis door een beroerte getroffen. Op een draagbaar naar zijn kasteel Rhederoord gebracht, heeft hij sedert geen teeken van bewustzijn meer gegeven. De overledene genoot en verdiende in hooge mate de algemeene achting en liefde. Aan strenge onpartijdigheid paarde hij een buitengewonen ijver in het behartigen der belangen van gemeente en provincie. Ruim dertig jaar was hij burgemeester van Rhe- den. Gedurende al dien tijd wijdde hij zijne beste krachten aan de hem opgedragen taak. Onderwijs en armenzorg vonden in hem vooral een warm voorstander. De gemeente verliest in hem een waardig hoofd, de armen een weldoener en de maat schappij een warm strijder voor waarach- tigen vooruitgang. Zutphen, 29 Maart. Heden ochtend c.a. half acht, had de wagenmeester der staats spoor alhier het ongeluk onder een ran- geertrein te geraken, met het noodlottig gevolg dat den ongelukkige het hoofd en' een der beenen werden afgesneden. Wegens de aanhoudende droogte begint zich te Middelburg het gebrek aan drink water sterk te doen gevoelen. Om eenigs- zins in de behoefte te voorzien, is het water der brandputten verkrijgbaar gesteld. BUITENLAND. Te Londen is den 18n Maart de Com munedag feestelijk gevierd. Le Citoyen bevat daarvan een verslag. Aan de eere tafel had o. a. burger Hartmann plaats genomen, die als Rus, zijn hooge bewon dering uitsprak voor de revolutionaire beweging van 1871. Het Fransche volk noemde hij de voorhoede van de Revolu tie, de andere natiën zijn dat volk veel verschuldigd. //De beweging in de Rus sische gemeenten is, zeide hij, het uit gangspunt van de algemeene federatie der gemeenten. De Revolutie zal langzaam maar zeker haar doel bereiken en alle middelen zullen door haar aanhangers worden aangewend om te slagen, zonder dood of marteling te vreezen." Een Vereeniging van socialisten in Ne derland had een brief van sympathie ge zonden voor hen//die gestreden hebben voor de vrijmaking van het proletariaat. Zijdie gestorven zijnom de in slaver- nij-zuchtende volken te bevrijden, verdienen onvergankelijken lof." Lord Hartington zeide eergisteren in een verkiezingsrede, dat indien er eene liberale regeering aan het roer komt, zij de belangen en de eer van Engeland niet afhankelijk zou maken van de onaf hankelijkheid en integriteit van Turkije. Zij zou niet trachten de overeenstemming in Europa te verstorenwanneer Europa het er over eens waswat er met Turkije gebeuren moest. Zij zou in tegendeel al het mogelijke doen om die overeenstem ming te bevorderenen daarna met al haar vermogen trachten de in gemeen over leg genomen besluiten te helpen ten uitvoer leggen. Uit New-York wordt aan Lloyd geseind, dat zich op 43° 54' noorderbreedte en 45° 25' westerlengte drie gevaarlijke ijs bergen bevinden. Ook wordt ijs aange troffen onder 44° n. br. en 47° w. 1. De stoomboot Jowa, die eergister uit Boston te Liverpool aankwamheeft door een botsing met een ijsberg zware averij ge leden. De uit New-Orleans te Liverpool aangekomen stoomboot Montreal berigt, dat zij den 18n Maart de Daniel Stein- mann uit Antwerpen ontmoette, die door aanvaring met zware ijsscholen haar schroef verloren had. De Montreal nam de pas sagiers en de Mail van de Steinmann over en voorzag de equipage van die boot van levensmiddelen. De Steinmann meldt, dat groote massa's zeer zware ijsbergen van het oostelijk eind van de New-Foundlandsche zandbanken zich in beweging stelden. GEMENGD NIEUWS, i Het jaarverslag van het krankzinnigen- gesticht te Dordrecht bevat het volgend lezenswaardig gedeelte z/De sterke drank heeft ons dit jaar alweder zijn contingent geleverdmaar rijkelijker nog de godsdienstige dweeperij. Mannen, in de kracht van hun leven; vrouwen, die zoo noodig waren in haar talrijk gezin, kwamen hier, mager en verzwakt, het hoofd gebogen onder angst en vertwijfeling(naar hunne meening) beladen met schuld en afgesneden van ge meenschap met God of onder den invloed van den satan. Geen zweem van hoop, geen zweem van vertrouwen, geen zweem van moed, oordeelen ze ,/zichzelven zoo slecht, zoo diep gevallen, zoo onwaardig," dat ze niet alleen alle troost en opbeuring hardnekkig afwezenmaar ook voedsel en geneesmiddelen weigerden, als zijnde deze gaven onwaardig. z/Twee er van legden zich de boete op van onthouding en hielden dit zoo streng vast, dat ze, na maanden lang kunstma tig gevoed te zijn, onder de hevigste te genstreving, het eindelijk met den dood moesten bekoopen. En dit diepe, waan zinnige schuldbesef, wien treft dit het meest? Menschen van een losbandig, onzedelijk leven? Neen, want dan zou die aandoening niet onnatuurlijk zijn en vast niet tot de zielsziekten gerekend worden. Doch de lichtmis is niet ge woon de zaken zoo ernstig op te vatten; 't ligt reeds in zijn naam zeiven opgesloten. De lijders, die wij bedoelen, zijn meestal menschen van een zacht karakter, van ernstige levensopvatting, van een innig plichtgevoel, maar die het niet genoeg achten hun plicht te doen, die aan goede werken geen waarde hechten, die zich verward hebben in begrippen, neen, in zoogenaamde theologische machtspreuken, waaronder hun verstand te gronde gaat, omdat de rede er voor moet stilstaan. z/Zij, die zich geroepen gevoelen hoogere eischen aan den eenvoud te doen dan deze kan dragen of vervullen, die gevoelens of belijdenissen opwekken, te hoog voor den armen leek, die de zonde uitbreiden buiten grenzen en de schuld onbetaalbaar maken, mogen er wel eens over denken, of dat vrede stichten is en heiligen, dat men den catechisant tot vertwijfeling brengt, om hem daarna aan de zorg van een krank zinnigengesticht over te leveren. Te Berg (gemeente Urmond) bij Sittard heeft zich den 24sten dezer het volgende voorgedaan. De maréchaussées van Beek moesten eenige personendie vergezeld waren van acht berenover de grenzen brengen. De berenleiders verzetten zich en één hunner bracht met een groot stuk hout een der maréchaussées eenige slagen toe, terwijl de andere de beren van hunne- muilkorven ontdeden, ten einde deze met de maréchaussées zouden kennis maken. Intusschen laadde een der maréchaussées zijn karabijn, doorboorde met een kogel den berenleider, die hem aangevallen had, en schoot een beer op de plaats dood. De Willem Barende zal in het begin van de volgende maand gehaald werden naar de werf van de heeren Huygens en Yan Gelder te Amsterdam, om voor den derden tocht gereed gemaakt te worden. Tegelijkertijd wordt dan op de marine werf aangevangen met victualie en uit rusting. Een groot bosch, toebehoorende aan de familie Berger te Yenlo, dat zich uitstrekt van even buiten Reuver tot aan de Prui sische grens, brandde afgeloopen week totaal af. De oorzaak is onbekend. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: De landlieden roemen het droge en zon nige weer. Er is nu, wat verwonderlijk mag heetendagen achtereen geen wolk aan den hemel te zien geweest. Voor de weilanden is dat weer best, want zij her krijgen gezondheid, waaraan zij, door den aanhoudenden regen van het vorige jaar, groote behoefte hadden. Er is zelfs nog dezen winter veel vee gestorven, dat niet op zijn verhaal was gekomen, tengevolge van den kwaden zomer en het gebrek in het weiland geleden. Yan den anderen kant hopen de boeren dat de nachtvorsten, die gaandeweg ijs in de slooten maken, mogen ophouden, want de groeizaamheid wordt er door uitgesteld en grasmaaien is niet ver meer af. Het weer blijft echter erg schraal en daarbij komt een bijna ledige hooiberg. Het Amerikaansch hotel te Amsterdam. In den namiddag van Dingsdag is de eerste paal geslagen voor het Amerikaansche Hotel en Koffijhuis van den heer Steini- genweg aan het verlengde van het Leid- seheplein bezijden den schouwburg. Volgens de teekening belooft het gebouw, dat den hoek vormt van de Breede Straat naar het Leidschebosch en de ontworpen straat langs de Schans, een sieraad van dit gedeelte der stad te worden. Het wordt opgetrokken in zoogenaamden Weener Renaissancestijl (gemengde berg en baksteenbouw). Bij een gevelbreedte van twintig het wordt ongeveer vierkant heeft het een hoogte van zes-en-twintig meter. De beide voorgevels hebben elk een voorsprong van zes meter breedte welker uitbouw bij de eerste verdieping aanvangt, zoodat zij van daar tot den beganen grond op marmeren kolommen en gebeeldhouwde consoles rusten, waar tus- schen de beide hoofdtrappen naar de ves- tibulen zijn aangelegd. Het Amerikaansche wapen, vastgehouden door een bronzen adelaar van vier meter vlugt, vormt het aanvangspunt dezer vooruitspringende ge deelten. Een viertal meer dan levens- groote bronzen beelden (twee opperhoofden der Roodhuiden met hunne vrouwen voor stellende) worden aan vier uiteinden het gebouw heeft aan de Leidschepleinzijde namelijk een afgeplatten hoek der beide voorgevels aangebracht. Langs de drie bovenverdiepingen loopen balkons en veranden, terwijl het dak groo- tendeels als belvedère wordt ingericht, met ruime glazen koepels; en daar het ge bouw ongeveer 8 meter hooger is dan de Schouwburg, belooft dit vergezicht over de stad en hare omgeving inderdaad ver rassend te worden. De inrichting is met veel zorg ontwor pen. Het sousterrain en de verdieping gelijkstraats zijn grootendeels tot koffijhuis en restauratie bestemd. De restauratiezaal (in het sousterrain) heeft een oppervlakte van 180 vierk. meter en wordt met grot werken bloemenfonteinen en beelden gestoffeerd. De lees-gezelschaps- en biljartzaal, die voor feestelijke gelegenheden tot één geheel gemaakt kunnen worden, beslaat gezamenlijk een oppervlakte van ruim 300 meter. Daarboven, dus aan de eerste verdieping, begint het hotel, waarin zich honderd kamers, alle met uitzigt op de straat, bevinden; terwijl de gangen haar licht van de vierkante binnenplaats ontvangen. Tot de eigenaardigheden der inrichting behoort onder meer, dat elke kamer een kast heeft, die ook in den gang geopend kan worden en waarin men kleeren en schoenen plaatst, die schoon gemaakt of een koffer, die verzonden moet worden. De gangen zelve blijven op die wijze vrij, terwijl van vergissingen of diefstal geen sprake kan wezen. In diezelfde kast be vindt zich een wijzer], die men op het uur zet, waarop men gewekt wil worden. Desverkiezende behoeft men ook geen trappen te klimmen; een ascenseur, die uit het sousterrein naar de belvedère loopt, geeft aan elke verdieping gelegenheid tot in- en uitstappen. De badkamers zijn geheel van wit mar mer en in den vorm van een bassin, waarin men langs marmeren treden afdaalt. Men is dus niet gedwongen om zich in een kuip te wringen; men wandelt door het water, welks peil en temperatuur men zelf kan regelen. Om bij zoo uitlokkende gelegenheid tot verfrissching ook op den koop toe nog niet opgefrischt te worden door onvoor ziene kosten, krijgt men geen bijrekenin gen voor //service", //bougies" en dergelijke. Allesbehalve buitengewone vertering na tuurlijk, is onder het tarief begrepen; ter wijl het den bediendenop verbeurte hunner betrekking, verboden wordt fooijen aan te nemen. Zelfs wat men hun als 't ware opdringt door het niet terug te willen ontvangen, zijn zij verplicht in een bus ten behoeve der algemeene armen te werpen. Ziedaar een en ander wat we uit de plannen en de mondelinge toelichting van den ondernemer die, zelf bouwkundige, het werk in eigen beheer uitvoert, gewaar werden. De Amerikaansche consulde heer Eckstein, wiens betrekking en naam daarenboven hem daar zoo eigenaardig voor aanwijzen, heeft zich bereid verklaard den //hoeksteen" te leggen voor het gebouw, dat nog voor den winter onder de kap komt, om in den loop des volgenden jaars geopend te worden. Indien het al die gemakken blijkt aan te bieden, welke nauwkeurig in de plannen zijn aangewezen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2