fun&-" zijn. Voor de mannen van het vak is daar veel te leerenveel meer dan op de zoogenaamde wereld-exposities, waar de meest uiteenloopende zaken worden bijeen gebracht en de bezoeker door de schier grenzelooze massa wordt overstelpt. Maar ook in deze neme men de matigheid in acht. De indrukken die men er op doet en' de gegevens die men er verzamelt moeten goed worden verwerkt en toegepast, eer men op nieuw reden heeft tot een herhaling der vertooning. Misschien zal het ook eens in overweging genomen moeten worden, op de gewone samenvoeging van tentoonstelling en loterij wel in 't algemeen belang is. Zoo gaarne zouden we de laatste zien verdwijnen, om dat zij ous recht geeft de tentoonstellingen te beschouwen als schaggerijen op groote schaal, wat zij toch wezenlijk niet moeten zijn. Amersfoort, 9 April '80. Het lid der Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs al hier, de WelEdelgestrenge Heer J. C. Eolandus Hagedoorn, heeft aan de biblio theek der hoogere burgerschool eene vol ledige uitgave van de werken van Voltaire ten geschenke gegeven. De 5e April is in den tuin van den heer J. B. Poort, verhuurd aan den heer W. van de Brug, de eerste Aspergus gestoken, iets dat met het oog op den strengen en langen winter hoogst zeld zaam is. Onze stadgenooten de heeren P. Stel en H. Meester hebben met goed gevolg exa men afgelegd voor de Pransche taal en voor hulponderwijzer de heeren Rijnenberg en Koppers, de laatsten Rijks kweekelingen van de Normaalschool alhier. In plaats van den heer G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, thans watergraaf, is gekozen tot hoofdingeland in het 2e district van het heemraadschap de rivier de Eem den heer Jhr. Mr. H. J. L. Sasse van Ysselt alhier, en in plaats van R. van de Hoef (overleden) den heer A. Lagemaat te Leusden. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 12 April op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Bij Z. M. den Koning moet het voor nemen bestaan tot half Juni op het Loo te verblijven en dan naar de residentie terug te keeren, om aldaar het oogenblik der bevalling van H. M. de Koningin te verbeiden. den morgen kwam er nog een hevigen regenbui, maar wij hadden zooveel zout water in de boot, dat wij het regenwater dat erin viel niet konden gebruiken. Daarom zogen wij aan onze wambuizen, nadat de regen er het zout uitgespoeld had, en konden daarmee onzen dorst in zoover stillen, dat ik dien morgen geen water behoefde uit te deelen. Na de bui klaarde het weer op, zoodat wij 's middags een tijdlang kondefl roeien, maar 's avonds kwam er weer meer wind, en wij moesten weer drijven. Dat bleef twee dagen zoo, en wij sliepen bijna in het geheel niet. Eindelijk werd het stil en wij konden voortgaan; maar het ging zeer langzaam; onze krachten namen merkbaar af, bij die vermoeienissen en die kleine rantsoenen. Wij dreven al vijf dagen rond, hadden nog voedsel voor een dag en voor ieder een paar handen vol water met een paar droppels rum. De manschappen begonnen er slecht uit te zien: hunne oogen waren diep inge zonken en brandden als vuur, hunnejlippen waren blauw en droog, en zij waren zoo mager geworden dat hunne kleeren hun langs het lichaam fladderden. Ik had het meeste medelijden met den armen jongen. Hij zeide niets en wilde zich goed houden; maar ik zag het hem aan hoe vreeselijlc hij leed, en daar ik mij nog tamelijk wel gevoelde, gaf ik hem mijn rantsoen. Z. K. H. Prins Prederik heeft voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van der Hejden een som van f 500 toegezegd. Voorleden Woensdag zijn de voorloo- pige werkzaamheden tot verbinding van Schiermonnikoog met den vasten wal be gonnen. De afstand van wal tot wal is ongeveer 12000 meters. In de Zevenwolden werkt het verbod van sommige eigenaren van landerijen om daar kievitseieren te zoeken gunstig. Na dat verbod meent men, dat het getal kie vitten dit jaar wel dubbel zoo groot is als voor eenige jaren. Dinsdag was het vier eeuwen geleden dat de stad Dordrecht bij verrassing door de Kabeljauwsche bemachtigd werd, onder aanvoering van Jan van Egmond en Zaris van Slingeland Zariszoon, waartoe 150 Engelsche soldaten in twee met rijst be- ladene schepen waren verborgen. De mazelen zijn plotseling en hevig te Rhenen gaan heerschen, zoodat binnen een paar dagen, zoo men zegt, in ruim vijftig huisgezinnen kinderen door die ziekte zijn aangetast. Door de genie worden middelen beraamd en aangewend om de Vuchtsche legerplaats, die tevens tot oefeningsplaats voor 't gar nizoen te 's Bosch dient, droog te leg gen. De „Willem Barentsz" ligt thans aan de werf van de Heeren Huijgens en van Gelder te Amsterdam en zal vermoedelijk in Mei a. s. zee kiezen. BUITENLAND. Het Aardrijkskundig Genootschap heeft Dingsdag avond in het hotel „Continental," onder voorzitterschap van admiraal la Ro- neière le Nourry, ter eere van professor Nordenskjöld een feestmaaltijd gegeven. Ook deze maaltijd werd door Prins Oscar van Zweden bijgewoond. Bij het dessert bracht de voorzitter een dronk uit op den Koning van Zweden, en deed uitkomen, dat de goede uitslag van de reis met de Vega vooral te danken was aan de ondersteuning des Konings. De Prins beantwoordde dezen toast met een dronk in te stellen op den heer Jules Grevy en op Prankrijk. Professor Nordenskjöld, die zich zeer getroffen, verklaarde over de ontvangst hem bereid sprak als zijne meening uit, dat Prankrijk niet lang meer zal wachten om ook de steven naar de Poolzeeën te wenden. De gemeenteraad van Brussel heeft be sloten, den heer Nordenskjöld, op zijn doorreis naar Copenhagen, daar ter stede een banket aan te bieden, hetwelk zal gegeven worden in de Gothische Zaal van het stadhuis. De ministers zijn tot bij woning van dat feestmaal uitgenoodigd. Den volgenden dag werd het laatste verdeeld. Toen wij het gebruikt hadden, riep ik allen op om God te smeeken zich over ons te ontfermen. Zij deden het, en namen de riemen weer op; een paar uur ging het goed, toen begaf ons 'onze kracht, de zon brandde verschroeiend en de dorst kwelde ons vreeselijk. Ik ried den matrozen wat te gaan liggen slapen, om weer kracht te krijgen. Eenigen wil den zeewater drinken, en het kostte mij veel moeite hen ervan terug te houden. Maar tegen den avond kon één man het niet langer uithouden, en hij dronk; het was de kok, nauwelijks een half uur later werd hij krankzinnig. Hij sprong plotseling op mij toe en kneep mijne keel dicht. Toen de timmerman beproefde mij van hem te verlossen, huilde hij als een wild dier, wij wilden hem binden, maar hij rukte zich los, sprong over boord en verdween spoorloos in de duisternis. Dat was de eerste. Je kan je denkenwelk een indruk dit voorval op ons allen gemaakt had. De nacht ging voorbijhet bleef stilen de boot lag bewegingloos op het water. De meeste matrozen schenen te slapen; ik kon het niet. Tot nu toe had ik mij nog tamelijk krachtig gevoeldnu werd ik des te meer ellendig, Ik zat achter aan het roer en rustte met het hoofd op mijne hand, omdat het mij te zwaar was, zoodat "Volgens de Wiener Allg. Ztg. zal Kei zer Prans Jozef met de Aartshertogen Rudolf en Lodewijk Victor half Mei te Brussel komen; worden Prinses Giselaen haar gemaal Prins Leopold van Beijeren ongeveer ter zelfde tijde daar verwacht en zal H. M. de Keizerin van Oostenrijk, op haar doorreis naar een Pransche bad plaats, ook misschien eenigen tijd in Bel- gië's hoofdstad komen vertoeven. Het Huwelijksgeschenk, dat Prins Rudolf voor zijn verloofde bestemd heeft, is het beroemde halssnoer van brillanten, waar van een welbekend juwelier uit Weenen op de verkoopiug van de juweelen van Koningin Isabella eigenaar is geworden. De Aartshertog heeft die prachtige parure voor zeer hoogen prijs aangekocht. Men weet, dat de diamanten van Koningin Isabella als de schoonste van eenig Vor stelijk ecrin worden geroemd. Prins Bismarck, Duitschland's rijkskan selier, heeft zijn ontslag aangevraagd, de Keizer heeft daarop geantwoord: Het blijft bij mij „nooit!" De Rijkskanselier heeft zijne aanvraag herhaald en hierbij gewezen op zijne ge schokte gezondheid. Daarop is hij tegen heden bij den Keizer ontboden. Een zeldzaam proces werd dezer dagen voor de rechtbank te, Eichstad gevoerd. Door den boekhandelaar H. was een lote rij georganiseerd ten behoeve van den Paus; als prijzen waren boeken en beelden aan gekocht. De boekhandelaar liet 66,000 loten drukken en velen werden voor 59 pfg, geplaatst. Het toeval wilde echter dat een pakket in handen kwam van de rechter lijke macht en van daar het proces. Het vonnis legde een straf op van 3000 m. boete, benevens de kosten, en tevens een boete van 33,000 m. wegens ontduiking der zegelbelasting. „Men verhaalt, dat op de vesting Schlusselburg, in Rusland, de oude Staats gevangenis voor politieke misdadigers van hoogen rang, een apartement in gereed heid wordt gebragt, dat voor een buiten gewone gevangene bestemd is. Men be ijvert zich,dat apartement zoo rijk en confortabel mogelijk in te richten. Men meent, dat het generaal Loris Melikoff gelukt is, het hoofd der revolutionaire partij te ontdekken en voldoende bewijzen voor zijn schuld te verzamelen. Het werkelijk hoofd der nihilisten zal, naar men zegt, binnenkort naar bovengenoemd apartement worden overgebragt." De jongste berichten deden vermoeden, dat China nog geneigd was, aan Rusland den oorlog te verklaren. Nu zeggen echter de ofiicieuse bladen van St. Petersburg, dat niets dergelijks heeft plaats gehad. In Engeland zijn tot dusver 283 libe ralen, 163 conservatieven en 35 Home Rulers gekozen. De Liberalen wonnen 67 zetels. IJ——— het scheen alsof ik sliep. Op de achterste bank lagen twee matrozen. "Vroeg in den morgen, richtte zich een hunner op. Zijne bewegingen kwamen mij verdacht voor, en ik sloeg hem gade tusschen de vingers door van de hand, die ik voor de oogen hield, want het was al zoo licht, dat ik alles duidelijk kon zien. De uitdrukking van zijn gezicht was verschrikkelijk; in het eerst geloofde ik, dat hij ook waan zinnig geworden was, maar dat was hij toch niet; honger en dorst gaven hem die vreeselijke uitdrukking. Het had 's nachts wat gedauwdonze kleederen voelden vochtig aan, en nu zocht de ma troos op ieder wambuis naar een dauw droppel. Na een kwartiertje gaf hij deze poging open nu richtte hij verteerende blikken op den man die naast hem lag. Hij begon waanzinnig te worden; hij stond optrok langzaam zijn mes uit de Schede, om het den slapende in het hart te stoo- ten, en zijn dorst met bloed te stillen. Niettegenstaande mijne zwakte, sprong ik op hem los en sloeg hem op zijn arm. Hij zonk op zijne bank terug, zijn mes gleed uit zijne hand en viel over boord. Hij zag mij een oogenblik aan met zijne brandende oogen, maar hij verzette zich niet en sprak geen woord. Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS. Op den 5u dezer te Buren gehoudeu paardenmarkt heerschte in de goede paar den een buitengewoon levendige handel. Als ze slechts een beetje aan de eischen voldeden, werden ze door de bekende Parijsche kooplieden gretig gekocht. In de laatste tijden neemt de uitvoer van koetspaarden naar Frankrijk en van jonge paarden naar Saksen in deze streken aan merkelijk toe. Dat een enkel Pransch koopman jaarlijks in onzen omtrek voor f 100,000 aan paarden koopt, is geen zeldzaamheid. Zevenwolde6 April. In het jongste wintersaisoen i9 weer een groote uitge strektheid heidegrond tot bosch- en wei land ontgonnen. Vooral in de veenkolonie Appelscha ziet men prachtige akkers, die vroeger niets anders waren dan dorre, bijna ongenaakbare heidevlakten. De nieuw ontgonnen velden worden 't eerste jaar gewoonlijk met aardappelen of boonen bepoot, en leveren dan bij een goede bemesting een voordeeligen oogst op. De landbouwer Schuring, te Oldehove, herbergde drie personen, die den volgen den morgen spoorloos verdwenen, terwijl hij 50 KG. spek miste. Men vermoedt de daders reeds te hebben gevonden en nam bij K. K., P. W.en A. M.allen te Zwaagwesteindeeene aanzienlijke hoe veelheid spek in beslag. Door het studentencorps te Leiden is een nader besluit genomen omtrent de uren, waarop de gemaskerden bij het aan staande lustrum der Hoogeschool hun tocht door Leidens straten zullen doen. In stede dat de eerste optocht om twee uur of half drie zal aanvaDgen en de tweede wanneer de illuminatie ontstoken is, zal de eerste ommegang nu van twaalf tot vier uur en de tweede van zes uur tot donker gehou den worden. KUNSTNIEUWS. De Afdeeling Amersfoort, van de Maat schappij ter bevordering der Toonkunst, verschafte 1.1. Dinsdag haren leden een genotvollen avond, door de uitvoering van Haydn's schoon Oratorium „die Schöp- Dank zij de uitmuntende leiding van den Heer August Winter en de medewer king van Mevrouw Winter en de Heeren de Goey en Spoel mag die uitvoering, on danks de vele moeilijkheden daaraan ver bonden, eene welgeslaagde genoemd worden. Mevrouw Winter die, naar wij verne men, na een lang tijdperk van rust voor het eerst weder in het openbaar optrad paart aan een krachtig sopraangeluid eene goede methode en eene juiste opvatting, die haar bij uitnemendheid geschikt ma ken voor eene partij als die van Eva. Zij mocht dan ook vele en welverdiende toe juichingen inoogsten. Ook de Heer Spoel bracht in de rol van Adam veel bij tot de goede réussite. Deze nog jeugdige zanger had voornamelijk in de solonummers ge lukkige oogenblikken en belooft een ver dienstelijk solozanger te worden. Indien wij hem een raad mochten geven, dan zou het die zijn, van zich niet te veel door zijn gevoel te laten medeslepen, waardoor zijne voordracht zeker zou winnen. De vrij ondankbare tenorpartij werd door den Heer de Goey gezongen. Hoezeer wij aan het talent van dezen geroutineerden zan ger alle hulde brengen, konden wij toch niet nalaten het te betreuren dat de Heer Withake, die zijne medewerking had toe gezegd door ongesteldheid verhinderd werd; wij toch geven aan diens stemge- geluid en voordracht de voorkeur boven dat van den Heer de Goey. De koren ga ven blijk van veel studie. Behoudens een enkel zwak oogenblik werd er met aplomb en nauwgezetheid gezongen. Omtrent de samenstelling van het koor mogen wij echter de opmerking niet terughouden, dat de sopraan- en tenorpartij te sterk bezet was tegenover de alt- en baspartij. Wij hopen dat de versterking, welke de beiden eersten blijkbaar verkregen hadden, ook aan de beiden laatsten moge ten deel vallen. Niet minder lof dan aan de solisten en het koor komt aan de talentvolle pianiste, die hare zoo moeilijke en vermoeiende taak op zoo voortreffelijke wijze ten uit voer bracht, dat èn medewerkers èn pu- bliek haar aan het slot daarvoor eene welverdiende hulde brachten. De avond van Dinsdag heeft bewezen dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2