U0i 36. W O e n 8 d a g 5 IVI 6 i. Negende Jaargang. NIETJWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoori, Baarn, Brei», Een», Hamersyelfl, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Scherpenzeel, Stonteinrg, YunrscHe en ffondeÉerg. Uitgever: Jk. AI. Slothouwer, W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. OFFICIËELE PUBLICATIEN. FEUILLETON. Hen moet maar gelukkig zijn. Bij den eersten hoek sloegen de dames rechts om, Erits deed het ook en bevond zich op eene opene plaats, waar een talrijk, vroolijk door elkander sprekend gezelschap, om een omnibus geschaard stond, en zich tot een rijtoertje gereedmaakte. De zwaar lijvige dame met hare schoone dochter, nicht of pleegkind, wat zij ook zijn mocht, werd vroolijk en tegelijk wegens het te laat komen met verwijtingen begroet waarbij Frits' scherp oor opving, dat de jonge dame Lotte heette, en toen begon men in het rijtuig te stappen. Frits ontwierp, als een goed Strateeg, onmiddelijk zijn planmaar ging erals slecht diplomaat, dadelijk toe over, het uit te voeren. Hij mengde zich onbe schaamd zonder een woord te spreken onder het gezelschap en toen een zeer pet gekleedezeer blonde heer juist naast Frits' schoone plaats wilde nemen, schoof onze luitenant hem met een beleefd //par don mijnheer" een eindje wegen nam met zijn hoed even groetendede plaats van den overbluften heer in. Gedurende eenige seconden maakte zich een zóo woord- en beweginglooze schrik van het gezelschap meester, dat een on partijdige in de verzoeking zou zijn geko men Frits' schoonflink gelaat voor een Medusahoofd te houden. Maar de vreemde betoovering verdween weldra en een oude, joviale heer met een grijzen ringbaard trad op onzen held toemet de woorden //Mijnheer, mag ik u ten minste vrager, om te zeggen, wien wij de eer hebben in ons midden te zien?" Frits deed alsof hij verwonderd en zelfs een beetje beleedigd was, en antwoordde met de grootste vrijmoedigheid: z/lk zie daarvoor eigenlijk geen reden, mijnheerieder mensch heeft toch het recht, met een omnibus een rijtoertje te maken, zonder dadelijk over zijn vroeger leven ondervraagd te worden!" De donkere en strijdlustige uitdruk king, die zich bij de eerste helft van Frits' ontmoeting op de gezichten der heeren verspreid had, week langzamerhand voor het ironische lachen der meerderheid. z/Hem zullen wij wel helpenwas duide lijk leesbaar in de houding der aanwezigen. Ook de oude heer, die het feest scheen te regelen, lachte. z/U vergist u, mijnheer, deze omnibus is door ons voor vandaag afgehuurd en voor een rijtoertje in besloten gezelschap bestemd." De volstrekt niet verraste Frits, was dadelijk geheel beschaming en schrik hij verontschuldigde zich bij iedereen en het speet hem zeerdat hijzonder het te weten, zoo onbeleefd was gefeest, en had verzekerde hij, reeds zijne straf beet, wanneer hij een rijtoertje waartoe de schoo ne morgen hem verlokt hadopgeven, en in zijn bedompt huis terug keeren moest. Frits kon werkelijk zeer beminnens waardig zijn. Ook bij deze verontschul digingen spreidde hij zooveel netheid en goede manieren ten toon, dat het gezel schap bijna zonder uitzondering, gunstig voor hem gestemd werd, wat hij slim ge noeg was, om op te merkeD. Alleen de blonde heerdien hij van de zijde van het jonge meisje verdrongen had, keek somher en dreigend, en gloop woedend naar onzen held. Na eene fluisterend gevoerde beraadsla ging, trad de oude heer weer op Frits toe en verzocht hemdaar hij nu een maal in hun gezelschap gekomen was, maar met hen mee te rijden. Fritswiens overmoed door den geheelen toestand, even als door de burgerlijke manieren van een deel van het gezelschap, geprikkeld was, stelde zich, om bij zijne nieuwe bekenden te passenals koopman Schröter voor en nam met het gevoel van een grooten jon gen, die heimelijk uit de school blijft, plaats naast de schoone Lotte. Hij maakte gebruik van de weinige minuten die nog voor het wegrijden verliepen, om zich geheel te verdiepen in het aanschouwen Amersfoort, 4 Mei 1880. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van het departement //Amersfoort" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden in plaats van de aftredende en niet terstond herkiesbare leden van het bestuur, de HH. Dr. A. C. van Driel en H. W. de Heus, gekozen HH. H. W. A. van den Wall Bake en A. H. Drijfhout van Hooff. Al de aftredende en herkiesbare leden van de besturen der Spaarbank, Hulpbank, Ziekenbus en Volksbibliotheek werden her kozen terwijl in plaats van den Heer F. van Ketwich, die onze stad metterwoon heeft verlaten, tot Commissaris van de volksbibliotheek werd benoemd de Heer I. C. van de Gumster. Het Kabinet der Nat. historie der H.B. School, is weder verrijkt met een geschenk van den heer P. Hondius, bestaande uit eenige gedroogde O. I. vruchten. De Heer F. Nürnberger, de verdienste lijke kapelmeester van het muziekkorps van het fijne gezichtje naast hem, voordat hij nog meer als tien woorden met de bezitster ervan gewisseld had. Het meisje antwoordde ook in het eerst zeer verlegen, en bloosde iederen keer, als Frits haar met onverholen bewondering aankeek. Weldra echter verdween hare verlegen heid en toen de wagen de stad verlaten had en tusschen bloeiende korenvelden voortrolde, babbelden zij reeds zoo vroolijk met elkander, alsof zij oude kennissen waren. En hoe kon Frits dien dag spreken! Hij ontdekte in de vroolijke opgewektheid van het oogenblik eene ongekende bron van goede invallen in zijn brein. Hij had nooit gedacht, dat het hem mogelijk was, gevoelvolle opmerkingen te maken op eene zoo gemakkelijke beleefde wijze; het was hem nog nooit gelukt, een zoo prachtig rozenrood op een meisjesgelaat, door zijne woorden te voorschijn te roepen, met één woord, hij was nog nooit verliefd geweest, daarom was hij het nu des te meer! En zijne metgezellin scheen ook niet zoo ge heel ongevoelig voor het aantrekkelijke van het oogenblik; hun onderhoud werd in het geheel niet afgebroken. iHIERSFOORTSCKE COURANT e ment «prijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën Tan 16 regels0,40. Franeo door het geheele Kijk1,10. TB •"■MEKsr00RT* ledera regel meer0,05. Afzonderlijke nummerst Cent. Agent VOO! Baarn en Omstreken: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën rende men den dag vóór de uitgaTe in. SCHUTTERIJ. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden, en zijn 31ste niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schut terlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot ge roepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo bij Zijner Majcsteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6), als anderzins, tot invoering van voorzegde wet gemaakt, benevens het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1855waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf houdendezijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel hnns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan, het voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Neder landers, mitsgaders de gepasporteérde militairen, gebo ren in de jaren 1854 tot en met 1846, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving vaste woon plaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, be schouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aan gifte gehouden zijn, al ware het ook dat zij in hnnne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aan gegeven, aan de loting voldaan, of ook een nummer- verwisselaar gesteld hebben; Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, gehouden zijn, zich ter inschrij ving aantemeldendaar waar eene dienstdoende Schut terij bestaat, of daar waar zij voor de belasting op het ii. personeel zijn aangeslagen, terwijl de studenten, geëm- plooieerden in buizen van negotie, klerken van notaris sen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn, de ambtenaren en geëmplooieerden aan het provin ciaal Gouvernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hnnne ambtsbetrekking moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woon plaats de buitenlands-zeevarenden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dat door ieder, die zich tot die inschrijving aanmeldt, eene geboorteacte, of bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom blijkt, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen vol doend bewijs kunnen overleggen, door het Gemeente bestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, on verminderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving op Maandsg, den 15. Mei aanstaande geopend, en op Maandag, den 31. dier maand gesloten wordenterwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Jnni aanstaande te heb ben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestnur worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien beston den, zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raadhuize op Zaterdag, den 15. en Zaterdag, den 22. Mei 1880, telkens des morgens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestel- den tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voor komen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij art. 9 der wet op de Schutterijen ver meld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meene rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te ver- blijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar optemaken algemecne rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebe stuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vóór den 15. Mei aanstaandezullende bij verzuim dezer aangifte de be langhebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bij zondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het Koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden inge lijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opge roepen alles onverminderd de toepassing van de straf bepaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoog.-ten a f 50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 3. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien eene missieve van de Districts-commissie van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden d.d. 26 April 1880 Doen te weten dat de gewone jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van voor meld fonds zal plaats hebben op Maandag, den 10. Mei aanstaande, des namiddags te 5 ure. Burgemeester en Wethouders meenen de ingezetenen te moeten herinneren, dat het doel dar instelling niet alleen is om hulp en bijstand te verleenen aan de ver minkten en infirmen van Waterloo, doch ook om jaar lijksche gratificatiën te verstrekken aan Nedcrlandsche militairen, die werkelijk in en door den dienst infirm zijn geworden, alsmede aan Veteranen van veertigjarigen dienst, en hen tevens te moeten opwekken om, evenala in vorige jaren, medetewerken tot bevordering van deze vaderlandslievende instelling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden. Amersfoort, den 3. Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Wat twee joDge liedendie elkander niet onaardig vinden, op een schoonen morgen elkander te vertellen hebben daarop komt het niet aanhet hóe is hier hoofdzaak.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1