Leusden. Door het gemeentebestuur werd gisteren, den 4. Mei, aanbesteed het nieuw te bouwen Gemeentehuis. Vijf in- schrijvings-biljetten waren ingekomen, als Verkooping van Vaste Goederen. Notaris: de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN flOOFF. der Rijd. Artillerie, dirigeerde j.l. Zondag, voor het laatst bij de matinee musicale; zijne gezondheid was in den laatsten tijd geschokt en drongen hem om zijn eervol ontslag als adjudant-onderofficier-kapel meester te verzoeken, hetwelk hij verkreeg met toekenning van pensioen; gedurende 23 jaren, van 18571880 dirigeerde hij genoemd muziekkorps, in welks tijdsver loop hij vele blijken van bekwaamheid ge geven heeft, zoowel als dirigent als in het arrangeeren en componeeren van fraaie muziekstukken; zijn talent werd in vele plaatsen van ons vaderland, waar hij optrad met zijn korps naar verdienste gewaardeerd. Heeren Officieren en Oud-Officieren die gedurende het tijdvak van 18571880 bij het korps Rijd. Artillerie hebben ge diend, hebben den wakkeren kapelmeester bij zijn aftreden, een fraai souvenir aange boden, bestaande in een zilveren koffijser- vies met toepasselijke inscriptie. Wij wenschen onzen geachten HeerNürn- berger, waarheen hij zich ook begeve, nog jaren een welverdiende, genoegelijken rust. W. van der Kooij voor f 9995. J. Pos n 9999. P. J. Gerritsen 10466. T. van Slooten 11950. P. de Bruin 12500. Aan den derden inschrijver, de Heer F. J. Gerritsen, is het werk gegund. Zaterdag 1 Mei 1880 in //het Valk je" te Amersfoort. Een huis en erf op het Bloemen dal te Amersfoort verkocht voor f1100. BINNENLAND. Z. K. H. Prins Frederik heeft aan het Haagsch comité voor de Noordpool vaart wederom een belangrijke gift doen ter hand stellen tot stijving van het fonds voor de eerstvolgende expeditie. Gedurende de maand April zijn 239 personen (vreemdelingen) als zonder geld of middel van bestaan over de grenzen gezet. Maandag 11. is een dépot geopend van de Amsterdamsche Melkinrichting, en wel op het Leidscheplein aldaar. Bij de hoofdcommissie voor de verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden, onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin, is alsnog ontvangen een schilderij (Hollandsch landschap) van den overleden Dordtschen kunstschilder C. J. de Vogel, welk kunststuk door wijlen mr. H. C. Du Bois, kort voor zijn dood, tot prijs in deze verloting was bestemd. In het geheel werd de tentoonstelling door 19,630 personen bezocht. De verloting voor den watersnood is te 's Hage begonnenhet geschenk van Z. M. den Koning is gevallen op No. 124.915. In het geheel zijn er 9580 prijzen en 176,710" loten. Van de lichting 1879 der miliciens, die bij de vesting-artilleriein garnizoen te Utrecht, geplaatst zijn, ging Vrijdag slechts één persoon met groot verlof huiswaarts. Die milicien schijnt dus wel gelukkig geweest te zijn. Op den stal van een veehouder te Kra lingen is de besmettelijke longziekte uit gebroken; een rund is onteigend en afge maakt, terwijl de overigen zijn verdacht verklaard. In een kelder in de Binnen-Wieringer- straat te Amsterdam, die reeds sedert drie dagen gesloten wasvond men Vrijdag morgen het lijk van een man, die zich had opgehangen. Men meldt uit Leiden, dd. 29 April: Een 17-jarig meisje werd gisteravond op de Lammermarkt (Korte Langegracht) door haar vader uit een woning gehaald waar het haar door de ouders ten strengste verboden was een voet over den drempel te zetten. Dit was echter eerder gezegd dan gedaanwant onze jongedochter ver koos zich niet alleen niet aan dat ver bod te storenmaar weigerde zelfstoen zij zich daar nu weder bevonduit het huis te komen en met haar vader mede te gaandie daartoe eindelijk de hulp der politie inriep, waarop zij met behulp van een agent buiten kwam. Het geleide van den vader scheen haar evenwel niet bizon der aangenaam te zijnof door de pret binnenshuis moet zij eenigzins opgewonden zijn geweest, zoodat zij eenige verkoeling noodig had; althans na een eindweegs met haar vader te zijn medegeloopenwist zij hem nabij de Mare te ontsnappen, waar zij ook maar meteen te water sprong. Niet dan met levensgevaar kon zij weder op het drooge gebracht worden. Uit Zwolle meldt men: De lust tot het kweeken van bloemen blijft hier onder de mingegoede klasse steeds toenemen. Het bestuur der alhier Frits vermeed (hij wist maar al te goed, waarom) alles wat op zijne persoon be trekking had, ofschoon hij reeds berouw kreeg over zijne leugen. Hij had het liefst zijne identiteit met den ernstigen, naden kenden jongen man, die sedert den mor gen van plan was, een huwelijk uit rai- sonnement te sluiten, geheel vergeten. Zoo veel stond bij hem reeds na het eerste uur, de grootste helft van den af te leg gen weg, vast, dat wanneer hij met zijne beminnelijke buurvrouw kennis had ge maakt, voordat hij den brief geschreven had, deze nooit geschreven zou zijn. Hij moest in twee opzichten oppassen, om zich niet te verraden; hij moest niet luitenant Sterneck maar koopman Schrö- ter zijn, en hij mocht er niet aandenken, dat zijn brief nu misschien op dit oogen- blik, door den postbode uit de bus geno men en naar het station gebracht werd. Beide omstandigheden boden eenige moei lijkheid aan, en daarom moest hij zelf zorgen, dat het gesprek levendig bleef. Zijne kleine metgezellin was des te open hartiger: zij had niets te verbergen. Sedert Paschen was zij van school en thuis bij hare ouders. Hare tante (zij wees op de dame met het snorretje) had haar van daag op het uitstapje meegenomen, anders was. zij nog weinig van huis geweest. //Tante meent het heel goed met mij," voegde zij er dankbaar aan toe, zij weet, dat ik thuis met mijne kleine broertjes en zusjes veel te doen heb, en neemt mij 's avonds dikwijls mee om te wandelen. Zij is weduwe en gewoonlijk zit zij den gehee- len dag alleen. Zij houdt zeer veel van mijen als zij van de winter naar een bal gaat, neemt zij mij mee, en dan zal zij mij eeue witte japon met roode rozen geven. Maar ik vertel u alles," brak zij blozend af, //ik verheug er mij al zoo over en vergeet geheel en aldat u mij nog in het geheel niet kent." ;/Ik geloof, dat ik u heel goed ken," zeide Frits lachend," en als u mij mis schien niet wilt kennen, dan is dat zeer ondankbaar van u! Als u eens wist, wat ik heden gewaagd hebom dezen dag in uw gezelschap door te brengen." Zij zag hem verwonderd en vragend aan. z/Ja, ja, zet maar niet zoo'n verbaasd gezichtIk zal eerlijk opbiechtendenkt u werkelijk, dat ik niet wist, wat ik deed, toen ik mij zonder vragen bij het gezel schap indrong Had ik niet reeds een half uur te voren achter twee dames geloopen, en wist ik niet, dat eene van deze dames wedertezienof wel kennis met haar te maken voor mij het grootste geluk (hier viel hem zijn brief in) hij hield even op en ging toen voort: //In een woord, mejuffrouw, ik heb om uwentwil gelogen; ik wist heel zeker, dat ik met u en de uwen niets te maken haden dat op dit uur nog geen omnibus afrijdt en nu zegt u dat u zeer boos is!" z/Zeer!" antwoordde zij, zonder op te zien. z/Wil ik eruit springen en te voet naar huis gaan? Of wil ik liever zoolang naast het rijtuig loopen totdat u mij vergeven hebt en mij weder terugroept? U hebt maar te bevelen l" z/En als ik u dat bevel gaf," zeide Lotte verlegen lachende, ,/Zoa u het toch niet uitvoeren!" //Denkt u, dat ik om uwentwillen niet nog heele andere dingen zou doen?" Wordt vervolgd gevestigde vereeniging Flora heeft aan 550 personen en aan een paar liefdadige gestichten niet minder dan 5550 pakjes bloemzaad en 1000 bloembollen gratis uitgereikt. Yan de gekweekte bloemen zal wederom als vorige jaren dezen zo mer eene tentoonstelling worden gehou den, waarbij verscheidene prijzen van 50 cent tot vijf gulden zullen worden uitge loofd. Te Winterswijk is Woensdag middag een groot dennenbosch gedeeltelijk wegge brand. Bijna gelijktijdig stond het aan drie hoeken in lichtelaaievlam. Men denkt derhalve aan moedwil. De schade is aan zienlijk. 's Hage, 30 April. De heer Albert Gamier, de beroemde Amerikaansche ma tador in het billardspelvan wien ver schillende buitenlandsche bladen in den laatsten tijd met veel lof gewagen en die onlangs, zooals de Etoile Beige meldde, te Antwerpen 1003 punten maakte in 75 minutengaf gisteravm d voor een groot aantal toeschouwers een séance in het Zuidhollandsch Koffijhuis. De heer Gamier speelde gewoon caram bole-spel, doch mp.kte seriën van 168 caramboles achter elkander. De berekening waarmede de billardspeler, ondanks zijn buitengewone vlugheid in het spelen eiken stoot uitvoert is bewonderenswaardig, ter wijl hij als 't ware vooruit weet aan te geven op welk punt van het billard de ballen teregtkomen. Een bekwaam billardspeler, die vroeger zelf herhaalde malen séances gaf, speelde met den heer Gamier een partij, doch had slechts 40 caramboles gemaakt, toen de tegenpartij reeds 400 caramboles gemaakt had. De toeschouwers werden ten slotte vei - gast op eenige kunststooten, die hen ver baasd deden staan. Om slechts één er van te noemen, deed de speler zijn bal over een in de hoogte gehouden queue springen, en vervolgens met de andere ballen caram boleren. BUITENLAND. De Fransche Kamer heeft Donderdag een amendement verworpen, dat ten doel had de belasting op den wijn af te schaf fen. De Mot d'Ordre meent te weten, dat de President der Republiek Donderdag jl. verscheidene besluiten heeft geteekend, waarbij aan veroordeelde communards vol ledige gratie wordt verleend. In September zal te Brussel gedurende ééne week een internationaal congres van handel en industrie gehouden worden, onder protectoraat van den Koning, onder het eere-voorzitterschap van den minister van openbare werken, en georganiseerd door de Union syndicale. Lord Cooper is tot Onderkoning, Lord Ghagan tot Lord Kanselier van Ierland benoemd. De parlements-zitting van Vrijdag j.l. was aan formaliteiten gewijd. Het Huis der Gemeenten werd in het Huis der Lords ontboden. Dit bezoek had ten doel om den pas gekozen voorzitter, den heer Brand, als zoodanig door den Lord Kan selier uit naam der Koningin te doen be vestigen. //Ik kom," sprak de spreker, „om mij te onderwerpen aan Hare Majes- teits allergenadigste goedkeuring". De heer Brand was bij deze plegtigheid nog pas in klein tenuein hetgeen de Daily News zeer ter snede zijne //pop" noemd Zoodra echter het Lagerhuis in zijn eigen lokaal was teruggekeerd, ver scheen hij in het vol gewaad van zijne waardigheid, in toga en allonge-pruik. Inmiddels waren er vier tafels gereed ge zet, op elke waarvan acht nieuwe testamen ten en acht formulieren van den eed wer den neergelegd. Nu begon het beëedi- gen van de leden, alphabetisch volgens de namen der graafschappen. In Hydepark te Londen werd Zondag jl. een monster meeting gehouden van werklieden, om de groote overwinning der liberalen te vieren Bij een brand in de Aldersgate-street te Londen zijn vier werklieden omgeko men. Alweer een ministerieele crisis in Italië voor de deur. In dat opzicht begint Italië te gelijken op den vroegeren toestand in Spanje en op den hedendaagschen in Griekenland. In Italië valt een ministerie stelselma tig door eene coalitie van rechts en links, en als het sloopingswerk volbracht is, gaat elke partij of groep weer haar bij zonderen weg. Is het wonder dat er niets tot stand komt op wetgevend gebied. De Spaansche academie te Madrid, eene stichting van den eersten Koning uit het huis Bourbons, Filips V, beleefde den 25. der vorige maand eene gewichtige dag. Twee derden harer leden, die deels buitenlanders zijn, o. a. den Keizer van Brazilië, waren opgekomen en honderden eminente per soonlijkheden waren vereenigd, om den heer Castelar zijn langen tijd uitgestelde voor dracht te hooren houdenwaarvan sinds jaar en dag sprake was geweest, en die den doodsteek aan het classicisme moest geven. Hij hield slechts een gedeelte zijner rede over de idealen der moderne kunst, aangezien de ontwikkeling voor ééne zit ting te lang was. Deze was tegen de ver eerders der klassieke overleveringen gericht, dewijl Castelar aantoonde, dat onze tijd van uitvindingen en vooruitgang de edelste ide alen in zich droeg. Ruimere gezichtspun ten werden geopend door den verstandelij ken vooruitgang der menschheid in verband met den geest der vrijheid. Als typen der romantische en lyrische poëzie werden door Castelar genoemd Victor Hugo, Lord Byron en Lonfellow. Deze redevoering, zoo rijk aan bijzonderheden en opmerkingen over poëzie en kunst en over de eigenaardighe den van het Spaansche ras, wekte veel geestdrift bij de toehoorders. In GortschakofFs toestand is een zoo gunstige verandering gekomen, dat de uit gave van bullettins gestaakt is. De prins is voornemens zich naar Tckarkoë- Selo en later naar Baden te begeven. Gortschakoff schijnt een taai oud heer te zijn. Ondanks alle officieele en officieuse démenti's blijft de correspondent van de Duly News staande houden, dat de hoofd schuldige aan de ontploffing in het win terpaleis te St. Petersburg gearresteerd is in den persoon, van wien indertijd gemeld werd dat hij, als handwerksman vermomd, eenige maanden met andere schrijnwerkers in het sousterrein van het paleis woonde. Ook verzekert deze correspondent dat de ingenieur Sashka, wiens eigenlijke naam Jukofskyis, die in 't vorige jaar een onder- aardschen gang maakte, waardoor de nihi listen ruim een millioen roebels uit de Bank te Cherson stalen, in hechtenis genomen en naar Odessa getransporteerd is. Een toestand van ellende en hongers nood als thans in het Zuiden en Zuid oosten van Rusland in Trans-Kaukasie en in de steppen van Transi-Uralie heerscht, waar de schapen en de paarden van Basch- kiten en Kirgizen letterlijk, wegens gebrek aan voeder, bij duizenden sterven, is bij menschengeheugenis noch niet beleefd. Uit de steppen aan den Don wordt noch een nieuwe bijdrage gemeld van de rampspoe den, door welke de daar gevestigde paar denfokkers worden getroffen. De paarden vallen er bij honderden dood neder, de velden zijn met de beenderen der dieren bedekt. Yoeder is voor geen geld te krij gen. Een der welgestelde paardenfokkers, die een kapitaal van 40,000 roebels bezat, verscheurde zijn schuldbrieven in kleine stukken en hing zich toen uit wanhoop op. De positie der fokkers van vee en scha pen in de Donsche steppen is niet min der verschrikkelijk. Aan alle buitenlandsche Israëlieten die zich te Petersburg ophielden is Vrijdag aangezegd, binnen zes uren de stad te verlaten. Erg verdraagzaam! In den toestand van de Keizerin van Rus land moet thans een zoo ongunstige wen ding zijn gekomen, dat men ieder oogenblik het ergste, vreest. GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te een urewerd een gedeelte van Katen drecht's burgerij in hare zoete ru«t ge stoord door den dorpsnachtwaker, die, met een vervaarlijk geweld den man ei gen, brand aankondigde. Spoedig echter

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2