Iers eene dikte van 2.5 M. Op deze so- liede fundeering wordt het kunstwerk op getrokken in baksteen, bekleed met hard- steenen blokken van 0.70 a 1. M. dikte, die met tanden in het metselwerk ingrij pen. Deze blokken hebben een groot gewicht en worden nog op hun plaats ge houden door de naden met cement wa terdicht te vullen en onderling met ijze ren krammen en doken te verankeren. Volgens het bestek worden aan deze landhoofden en pijlers de volgende hoe veelheden verbruikt: 14592 m. heipalen, 1176 m8. hout voor damplanken; 6443 m8. beton, 3045 m8. hardsteen, 7600 m3. metselwerk van baksteen, 23060 kilogr. gesmeed en 1450 kilogr. gegoten ijzer; bovendien worden nog zinkstukken gelegd en steenbestortingen aangebracht ter ver dediging der kunstwerken. De landhoofden en pijlers der brug, benevens een drietal kleinere kunstwerken en de kribben en dwarsdammen tot nor maliseering der rivier, zijn aanbesteed voor de som van f 862,900. BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: Tijdelijke schaarschte van slachtvee geeft aanleiding tot verzoeken van vergunning tot invoer van dat vee uit Duitschland voor Amsterdam en 's Gravenhage. Wei gering van die verzoeken werd door een der adressanten beantwoord met verwijzing naar dergelijke vergunning, door uw ambt genoot in Overijsel gegeven. Ik acht het onder deze omstandigheden raadzaam, de machtiging, aan u verleend door mijn ambtsvoorganger, bij circulaire van 30 Mei 1877, no. 57, tot het geven van vergunning tot invoer van slachtvee in te trekken, en u te verzoeken de reeds verleende vergunningen op te zeggen. Ten opzichte van invoer uit België is dit, zooals u bekend is, reeds vroeger ge schied wegens misbruikendie in Lim burg hebben plaats gehad, tengevolge waar van groot gevaar voor besmetting door longziekte was ontstaan. Van 30 Juli tot en met 1 Augustus a.s. zal te Kampen vanwege de //Vereeniging tot algemeen genoegen" eene tentoonstel ling van tuinbouwvoortbrengselen gehou den worden. Het programma vermeld, dat de inzen ding en mededinging vrij staat aan de inwoners van Kampen en aan hen, die in den omtrek woonachtig zijn. De opgaaf van inzending met vermelding van het nummer van het programmawaarnaar men wenscht mede te dingen en van de plaatsruimte die verlangd wordt, moet wor den gedaan bij den heer H. M. L. Ouden dijk secretaris der vereenigingvóór of op 15 Juli e. k. Het bestuur behoudt zich echter voor te beoordeelen of de voorwer pen al of niet voor deze tentoonstelling geschikt zijn. De voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden 28 en 29 Juli z/Dobsou/' antwoordde ik vastberaden, yyhet helpt je niets. Of het kan of niet kan, ik blijf van avond in den vuurtoren. Hier ben ik. Je kan er mij natuurlijk buiten sluiten als je wilmaar ik ga niet weer heen." Dobson bleef besluiteloos staan, en Mur ray zeide: //Je kan het gerust doen, Jan; ik zal hem morgenochtend weer af komen halen." //Morgen!" antwoordde Dobson. //Waar zijn je oogen Bob?" Murray antwoordde niet. Hij stuwde zijne boot langs de glibberige rots voort. Het getij was uiteen welberekende sprong toen de boot door eene golf opgenomen werd, en ik kwam op het graniet terecht. Toen ik omzag was Murray al zes voeten zee in. //Goeden nacht Bob. Kom morgen terug; zeg maar dat ik gauw thuis kom als zij naar mij vragen." z/Ja mijnheer. Goeden nacht!" Murray haalde de schooten aan en deed zijn best om thuis te komen. Ik draaide mij om en Dobson stond naast mij. Hij had mijne laatste woorden gehoord en zeide nu op een toon, die mij deed schrikken: ffAls u binnen eene week aan land komt, ben ik geen EngelschmanKom nu bin nen de vloed komt op." Wordt vervolgd.) in de Concertzaalde bouquetten en tafel bloemstukken 30 Juli. Er worden uitgeloofd 36 1ste en 36 2de prijzen, tot een gezamenlijk bedrag van f 496. Door het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, is Zaterdag j.l. het navol gende verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden: z/Het hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de pro vincie Utrecht, neemt bij deze, ingevolge een besluit van de alg. vergadering, ge houden op Zaterdag 24 April 1880de vrijheid, zich met verschuldigden eerbied tot Uwe Exc. te wenden, met beleefd ver zoek de middelen te beramendie het landbouwonderwijs op de lagere scholen kunnen bevorderen. Met des te meer, vrijmoedigheid neemt het hoofdbestuur de vrijheid, zich tot Uwe Excellentie te wendenomdat het diep doordrongen is van het groote gewicht dezer zaak, en omdat het de vaste over tuiging heeft in naam van bijna alle leden van het Genootschap en waarschijnlijk ook in dien van alle Nederlandsche landbou wers te spreken. Te Wageningen bestaat er wel is waar eene rijks landbouwschool, die reeds in eene groote behoefte voorziet, maar hierbij dient in het oog gehoudendat aldaar middelbaar onderwijs gegeven wordt, waar meer ontwikkelde kweekelingen gevormd wordenvoor het geven van landbouw onderwijs op de lagere scholen is eene andere opleiding noodig, en het is met het oog daarop, dat het hoofdbestuur zich tot Uwe Exc. wendt, met verzoek zulke in stellingen van rijkswege in liet leven te roepen, als noodzakelijk zijn tot het vor men van geschikte onderwijzers. De Spectator is in staat gesteld om een laatsten groet mede te deelen, door J. J. Cremer gericht aan velen in den lande, die hem kenden en liefhadden. Cremer's woorden luiden aldus: z/Aan de vele goede hartelijke vrienden, die mij ook bij mijne winteruitstapjes het leven zoo zeer veraangenaamden, roep ik een dankbaar vaarweltoe. Al noem ik geen namen wie mij gekend hebben weten nu dat ik mijn laatste dagen ook bepaaldelijk aan hen heb gedacht, en hun, als 't ware de hand ten afscheid heb ge drukt." De Kamer van Koophandel te Amster dam heeft besloten krachtige pogingen aan te wenden in het belang eener nieuwe Rijnvaart. Zij heeft o. a. in overweging genomen een ingenieur te belasten met het doen van boringen in de Betuweom nogmaals te onderzoeken in hoeverre de kwelbezwaren gegrond zijn. Uit Leeuwarden wordt van 19 Juni gemeld Na afloop der harddraverij van wege den Koning en de Koningin, had gisteren avond in den Prinsentuin een concert plaats, dat door een vuurwerk werd besloten. Er waren meer dan 4000 bezoekers aanwezig. Op het einde had er een hoogst treurig voorval plaats. De stok van een afgesto ken vuurpijl viel neder op het hoofd van een zevenjarig meisje, dat met hare ouders en familie aan een tafeltje was gezeten. De stok drong tot diep in de hersenen door. Een paar geneeskundigen, in den tuin aanwezig verleenden zoo spoedig mo gelijk hulp. De toestand van het kind is echter hopeloos. De gemeente 't Zandt schijnt er zich op toe te leggen, om zich te doen op merken. Terwijl de Alphensch gemeen teraad de indiening van het wetsontwerp tegen de dronkenschap begroette met een adres van adhaesie, waarbij nog slechts alleen spoed werd gevraagdheeft 't Zandt op denzelfden dag tot gemeente ontvanger benoemd een kastelein! De Utrechtsche gemeenteraad heeft be sloten voortaan geen stadsgebouwen te verhuren tot het inrichten van tapperijen, slijterijenbier- of koffiehuizen. Onder het rundvee van den veehouder W. Zuidmeer, te Kralingen, is de besmet telijke longziekte uitgebroken. 1 Juli a. s. zal, zoo men zegt, de Rijnspoorweg-maatschappij hare treinen van- het centraal station in het Wester dok, doen vertrekken. Eenige paters Jezuïeten uit Frankrijk zijn met de eigenaren van het kasteel Eckart te Woensel in ouderhandeling getreden, om dat kasteel te huren. Door het Departement van Oorlog is aan de korpsen van het leger kennis ge geven, dat de werving voor het leger in West-Indie moet aangemoedigd worden, door de manschappen op gezette tijden met de voordeelen, aan eene verbintenis bij dat leger verbondenbekend te maken. De premie voor een zesjarige verbinte nis bedraagt f 120. De 4 pCts. leening voor den Lekdijk Bovendams is vastgesteld op f 300,000 en a pari toegewezen. De Minister van justitie vestigd voor het laatst de aandacht van alle belang hebbenden op de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen ingevolge de be palingen der wet van 5 Juni 1878 (Stbl. No. 90). Meer dan 300 adspiranten hebben zich aangemeld voor het met 1 Juli aan te vangen examen voor candidaatnotaris. De Regeering heeft een belooning van 100 pd. st. uitgeloofd voor inlichtingen, die zullen leiden tot de arrestatie en veroor deeling van den persoon, wier lijk in Her- leystreet gevonden werd, vermoord en ver minkt hebben. Aan alle medeplichtigen met uitzondering natuurlijk van den feite lijken moordenaar, wordt volledige gratie toegezegd. Volgens berichten uit Turksch Armenië zijn in de omstreken van Agboksk meer dan 2000 personen den hongerdood ge storven. Epidemische ziekten heerschen, die vele slachtoffers eischen. Het Grieksche Kabinet heeft besloten de reserve op te roepen en een leger van 38000 man te vormen, dat gereed is tegen alle eventualiteiten. 500 Sioux Indianen hebben zich aan den Amerikaanschen generaal Miles over gegeven zij waren uitgehongerd. Anderen zullen, naar men zegt, hun voorbeeld volgen. De vorstin van Monaco, thans voor den tweeden keer gehuwd met graaf Festetics, heeft haar zoon uit het eerste huwelijk naar een Jezuiëtenklooster gezonden. BUITENLAND. Civilisationeen monarchaal blad in Frankrijk, erkent, dat de royalisten, met toestemming van den graaf van Chambord, een fonds bijeenbrengen (volgens sommigen 20 millioen, onder de benaming van vrij willige leening), om, als het oogenblik ge schikt voorkomtdoor middel van geld de republiek den kop in te drukken. Figaro heeft die zaak openbaar gemaaktomdat hij geen heil zag in de onderneming. Hij gaf derhalve den welgemeenden raad, om de gelden aan te wenden ten behoeve der katholieke scholen. Union, die tot dusver van de zaak ge zwegen had, komt er thans voor uit, dat de royalisten eene vrijwillige leening slui ten. Be royalisten handelen in 't openbaar, heet het nuzij stichten een voorzorgskas tegen de revolutionaire gevaren. Dat is hun plicht en hun recht. Geen wet kan hen verhinderen hunne beurs beschikbaar te stellen met het oog op de toekomst. Eene aanzienlijke som moet reeds bij eengebracht zijn. De vermogende vrien den worden aangeslagen voor eene ronde som 1000 fr. Maar dit sluit het meer dere niet uit. Wie verder wil gaanis natuurlijk dubbel welkom. Een hertog zou zelfs 100,000 fr. gestort hebben. Zoo lang de gelden ongebruikt blijven liggen, ontvangen de geldschieters 3 pet. rente. Het fonds wordt door Figaro eigenaardig z/caise noire" genoemd. De heer Hasselman, lid van den Rijks dag in Duitschlandvoormalig leider der socialistische partij, onlangs door de ove rige hoofden der genoemde partij van de lijst der socialisten geschraptvoert thans oorlog tegen zijn voormalige broederen. Hij heeft dezer dagen in zijn orgaan op Bebel, LiebknechtAuerGarve en Derossi de beschuldiging geworpen, dat zij gelden inza melen voor sociaal-democraten, die op grond der socialistenwet en volgens den staat van beleg, waarin Berlijn en omstreken zijn verklaard, uit de hoofdstad en haar naaste omgeving zijn verbannen. Het Duitsche Huis van Afgevaardigden heeft artikel I der wets voordracht tot wij ziging der Meiwetten verworpen met 206 tegen 180 stemmen. Onder de in het Engelsche Lagerhuis aangekondigde moties is er een van den volgenden inhoud: //Het Huis acht het oprichten in Westminster-Abbey van een standbeeld voor wijlen Prins Louis Napo leon in strijd met het nationaal karakter van dat gebouw, met de gevoelens van het Engelsche volk en gevaarlijk voor de goede gezindheid, die gelukkig thans tus- schen Engeland en Frankrijk bestaat." De liberalen zijn voor de motie, maar ook vele conservatieven zijn van plan die te onder steunen. Er is in Engeland eene spoorwegbrug bezweken de brug over de Wye, tusschen Hay en Brecon. Een trein stortte in het water, en machinist en stoker werden ge dood. Gelukkig was het een goederentrein. Even te voren was over die brug een trein gereden van 24 wagens vol passagiers. GEMENGD NIEUWS. Zeebanket. Donderdagavond arriveerde te Vlaardingen de eerste haringjager, de logger Twee Gebroeders, schipper Jan Don, die 14 Juni de vloot verliet, aanbrengende 164Yj ton haring, zijnde de vangst van 29 schepen. Een Haagsche schoonmaakster, vrouw v. B.heeft voor een waarde van f 100 aan beddeveeren gestolen, ten nadeele van den heer D., eersten apotheker in het gar- nizoens-hospitaal aldaar, in wiens woning zij werkzaam was. Zij had met de vede ren een bed voor haar zelve gevuld. De diefegge heeft haar schuld beleden. Op het valsche gerucht, dat te Sche- veningen alle leerlingen der gemeentescho len voor onvermogenden Vrijdag zouden gerevaccineerd worden, des noods met ge weld, verzamelden zich in den morgen van dien dag, toen de schooltijd zou beginnen, aan een der scholen tal van bezorgde moe ders, die haar kinderen terugeischten, met zooveel misbaar, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Op een der be waarscholen ging het evenzoo; van de 400 kinderen bleven er slechts 150 in de school. Een mooie pachtsom. Voor de verpach ting van Musis Sacrum te Arnhem zijn ingekomen 8 inschrijvingsbiljetten. Het hoogste was van den heer P. Vernimeren, voor f 13,560 's jaars. Onder Vechten is een werkman, die zich ter zijde van een hoop planken had ter ruste gelegd, onder de neervallende planken bedolven en dood daaronder uit gehaald. Een jonge vrouw koopt een prachtig hondje; alvorens den koop te sluiten, vraagt zij: //Blaft hij erg? want ik ben zeer ze nuwachtig en uiterst gevoelig van gehoor." //O neen, mevrouw, dat is niet een van die leelijke dieren, die ten allen tijde lawaai maken," was het antwoord. //Ik wed, dat hij, aan het voeteneinde van uw bed lig gende, terwijl men u vermoordt, niet zal kikken." Een dief, te Rijssel in hechtenis geno men, kwam te Parijs aan en verzocht den gendarmen, voor zij zich naar de prefectuur begaven, eerst iets te gaan nuttigen, daar al le drie nog niet ontbeten hadden. Men treedt een restaurant binnen en de gendar men, die hem de boeijen om de handen lieten, sneden het brood en vleesch voor hem. Plotseling voelt de man zich ongesteld en nu wordt hij door een der gendarmen naar zekere plaats gebragt, waar hij al leen gelaten werd. Toen de naïeve gendarme terugkeerde om naar de welstand van den patient te informeren, was deze verdwenen, denkelijk door een tweede geholpen in het afdoen van de belemmerende handhoeijen. De vogel schijnt door een zijdeur gevlogen te zijn. Jan Pedelaborde, Franschman van ge boorte, begeerde vurig zich in het huwe lijk te begeven met eene jonge Californi-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2