niet, en waren toch meer in de open lucht dan wij zijn glans kwijt- en krijgt na naarstig gebruik van één jaar dat bekende „half blanks-heerachtig" voor komen, dat nog treuriger staat dan totale armoede, 't Is dan ook maar goed ook dat het afgeschaft kan worden, want de mode heeft het reeds onverbiddelijk veroordeeld. Zelfs in ons voedsel is het op te mer ken. Onze vaderen aten een hartigen brok, die merg bracht in de knoken. Wij gé bruiken aardappels met een stukje vleesch, en voor het overige wat liflafjes als daar zijn geleitjes, poddingjes, vlatjes, en meer soortgelijke kostbare nesterijen. Zij namen een frische teug bier of een stevi- gen dronk wijn; wij pakken een druppel tje madeira (dat in 99 van de honderd gevallen een samenstel is van ik weet niet wat vreemdsoortige ingrediënten) een beetje frambozen-limonade, spuitwater enz. Van de jeneverbroers spreek ik| natuurlijk niet. Die besliste afkeer van het solide, van het degelijke, in tegenstelling met de inderdaad verwonderlijke krachtsinspanning waartoe het thans levend en werkend ge slacht in staat toont te zijn, is zeker wel een verschijnsel dat verdient onder de aandacht genomen te worden door ieder die zich rekenschap wil geven van den tijd waarin hij leeft. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 (voor de wijken F tot I) directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebrui kelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 8 Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, Gelet op art. 162 der provinciale net, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat het uitvoerig en beredeneerde verslag van den toe stand der provincie over 1879 tegen betaling van fl ter provinciale griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, den 8. Juli 1880. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJKVoorzitter. DE EOCK, Griffier. De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 1 Julij 1880, no. 58; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Junij 1857 (Staats blad No. 87) Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de opening van het jagtbedrijf, vermeld onder litt. d van art. 15 der voormelde Wet (het schieten van waterwild)voor deze Provincie is bepaald op Maandag den 19. Julij aanstaandeter plaatse, al waar hetzelve, ingevolge art. 3 van het Beglement op de uitoefening der jagt en visschcrij in de provincie Utrecht, van 26 Julij 1853 (Provinciaal-blad No. 72), mag worden uitgeoefend, en de sluiting daarvan latei- zal bepaald worden, terwijl de jagtbedrijvcn, bedoeld bij litt. en h van art. 15 der Wet (het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijkstaanden toe- eenvoudig zijne rol met die van den zoon van den waard. Was deze door Broun's uniform Pruis geworden, zoo werd Broun door het aantrekken van de kleeren van den zoon des herbergiers Franschman. Ik eischte dus van den waard een compleet pak van zijn zoon, en hier wrong de be stolene zich met eenige moeite in, daar hij wel ongeveer even groot, maar veel breeder en sterker was dan de zoon van den waard. Twee uur later verliet ik met mijn bataljon het tooneel van het beschreven avontuur. Het was de vroolijkste marsch, die ik ooit gemaakt had. Het flinke, ge vulde door een dichten baard omringde gelaat van Broun, onder de puntige muts, de blauwe kiel, de pantalon die dreigde te barsten en waaronder twee kolossale uni form-schoenen uitstaken, den welgevulden knapzakalles droeg ertoe bijom hem een zoo dwaas uiterlijk te gevendat de lachspieren voortdurend in werkiDg bleven. Een oneindige vloed van onschuldige aar digheden stortte onophoudelijk op het hoofd van den armen zondaar neer, wiens humor door het bewustzijn van schuld eenigszins verdoofd was, zoodat hij door zijne vrucli- telooze pogingen, om de grappen van zijne kameraden te ontwijken, bijna medelijden opwekte. Maar als de weg door een dorp leidde of als landlieden ons tegenkwamen, werd het doodstil in de gelederen, en ver stel), mede op den 19. Julij aanstaande wordeu open gesteld. En, teneinde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwendezal deze worden afgekondigd en aange plakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 5. Julij 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK. Amersfoort, 9 Juli 1880. Gisteren avond is de cursus aan de Burgeravondschool in tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs gesloten. Bij die gele genheid is aan den leerling der eerste klasse G. J. Yan Eijbergen een prijs uit gereikt voor het rechtlijnig teekenen en tevens een voor het handteekenen. Yan diezelfde klasse ontvingen achtereenvolgens eene eervolle vermelding de leerlingen W. F. SpruijtJ. N. Ebert en J. J. Ter- schuur voor het rechtlijnig teekenen en J. Knoppers voor het handteekenen. Van de leerlingen der tweede klasse verkregen A. Ruitenberg en G. Valkenhoef eene eervolle vermelding voor het rechtlijnig teekenen en J. Laseur en A. Ruitenberg voor het handteekenen. Yan de leerlingen der derde klasse kregen eene eervolle ver melding A. Kuipers en H. G. Yan Ha- selen voor rechtlijnig en handteekenen. Door den bekwamen amanuensis F. W. Ebert is aan de H. B. S. een door hem zeiven vervaardigd stoomwerktuigje aange boden dat bij het onderwijs uitstekende diensten kan verrichten. Op heden Zaterdag den lOden Juli hebben de overgangsexamens plaats aan het progymnasium in het schoolgebouw, in tegenwoordigheid van H.H. Curatoren van 912 en 13 uren. Daarna zal de laatste bevordering naar de Hoogeschool plaats vindenaangezien dit de uiterste termijn is door de wet op het H. O. gesteld; des Maandags zal van 1012 het eerste toelatingsexamen worden gehouden; er hebben zich 6 jongelieden aangemeld. Men geve vóór dien tijd kennis aan den Heer Dr. Sandberg, Conrector. Soest. De collecte alhier gehouden tot ondersteuning en aanmoediging van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft opgebragt f 25. Woensdag 11. werden door 300 personen gebruik gemaakt van den goedkoopen extra-trein der Ned. Centraal- Spoorweg van af Utrecht, Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk naar Zwolle of Kampen. De zomer-zitting der Prov. Staten van Utrecht werd deze week door Z. Exc. den Commissaris des Konings geopend; tot leden van Gedep. Staten werden herkozen de Heeren Mr. C. J. Kien Eltzman, Mr. J. Cock Blomhoff, Mr. II. Royaards van Scherpenzeel, Jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst tot Nijevelt en Mr. H. G. Römer. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eeDe Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 12 JULI toonde zich grimmige ernst op de gelaat strekken der soldaten, want Broun moest in zijne vermomming den Franschen een gevangen landsman toeschijnen. En hoevele verwonderde, deelnemende, vragende blik ken werden de zeldzame verschijning na gezonden Misschien was hij een spion en dan voerden de verwenschte Pruisen hem mede, om hem zonder medelijden te fusilleren. Wie den verkleede echter wat nauwkeuriger bekeek, moest zijne vreemde kleeding, en de gelaatsuitdrukking, die zoo geheel en al met het Fransche type in strijd was, wel wat vreemd zijn voorgekomen. Ik laat het den lezer over zich onze belachelijke aankomst in het leger voor te stellen. Het was eene grap, die langen tijd stof tot vroolijkheid gaf. Voor het overige kon Broun zijne burgerkleeren wel dra weer afleggen, want dadelijk na onze terugkomst vernam ik, dat men 's morgens, bij het rondtrekken van eene patrouille, eenige honderden schreden van de voor postenketen, eene pruisische uniform met geweer en verder toebehooren gevonden had. Het was Broun's uitrusting, en ik werd door die vondst op twee wijzen ge rustgesteld. Klaarblijkelijk was de jonge waaghals het gevaar ontkomen, en zag hij nu zijne heminde gelukkig weder. Ik be wonderde zijne scherpzinnigheid en nauw gezetheid. Hij had waarschijnlijk zijne bur gerkleeren onder de uniform aangehouden, aanstaande's namiddags vau half twee tot halfdrie zitting houden iu een der localen vau het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteckenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. li. Herschel, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. h. van Sasse van Tsselt. Mr. J. van der leeuwPresident. J. apeldoorn, Penningmeester. J. C. le1nweber, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 12 Juli, op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOSSecretaris. BINNENLAND. Dingsdag middag te 2 uur had te IJmuiden eene eigenaardige plegtigheid plaats: de plaatsing namelijk van een ge denksteen in den muur van de in aan bouw zijnde kerk en bewaarschool der Hervormden, Daartoe waren aanwezig de hh. Boreel v. Hooglandt en v. Tuyll v. Serooskerken met hunne dames en fami lie, eene deputatie uit den kerkeraad en den gemeenteraad teVelzen en de overige leden van het comité tot evangelisatie enz. Yoor het gebouw was eene met vlag gen en groen versierde tribune opgerigt. Ds. Heldring, predikant te Yelzen, open de de rij der toespraken. Hij wees er op hoe nog voor korten tijd hier ter plaatse slechts duinen waren en nu reeds de stich ting van een kerkgebouw was noodig ge worden, het een heuglijk feit noemende dat door de milde bijdragen en godsdienst zin van vele aanwezenden de bouw was mogelijk geworden, waarvan het gevolg dan ook zou zijn dat de lieve jeugd bin nen deze muren haar eerste onderrigt kon bekomen en aldus het „laat de kinderen tot mij komen" ook hier tot vervulling zou geraken. De hoofdonderwijzer van de bijzondere school te Yelzen nam daarna het woord om ook uit naam van den kerkeraad dank te betuigen aan allen die met hun tijd, geld of kracht hadden medegewerkt tot het goede doel. Yervolgens sprak de heer baron van Tuijll van Serooskerken tot de aanwezigen, bragt mede dank aan allen die tot den bouw hadden medegewerkt, ook uit naam van het gemeentebestuur en druk te de hoop uit dat de gedenksteen, straks door zijn 5-jarig zoontje te plaatsen, het zinnebeeld van dit zijn lief kind mogt zijn op rijperen leeftijd van godsdienstzin en van zedelijkheid en deugd. Hierna ving men aan met de plaatsing van den steen, waartoe een zilveren trof fel aan den jeugdigen metselaar werd over handigd. Op den steen staat gebeiteld: Op den 6 Juli 1889 is deze gedenk steen geplaatst door Ernest Louis Leo pold baron van Tuijll van Serooskerken, geboren den 19 Augustus 1875. Na afloop nam ds. Heldring nogmaals het woord, dank brengende aan degenen die tot de plegtigheid hadden medege werkt of door hunne tegenwoordigheid van belangstelling hadden doen blijken. iHIIII II'IMBi■ITWfTTMBM—Bi— om, nadat hij gelukkig door de Duitsche voorposten was gekomen, door het afwer pen van de leeuwenhuid dadelijk meer het uiterlijk van een vreedzame Franschman te hebben en zoo bij het naderen van de Fransche voorposten aan minder gevaren te zijn blootgesteld. Daar was hij als land genoot zeker zonder veel moeite doorge laten. Tegelijkertijd had hij door zijne voorzichtigheid aan de belofte voldaan, om het gestolen goed slechts als geleend te beschouwen, en den armen Broun, eerder dan te verwachten was, zijne soldaten- en menschenwaarde teruggegeven. Aan het einde van den oorlog voerde mijn weg mij nog eens door het dorp, dat mij door het bovenverhaalde avontuur on vergetelijk zal blijven. Ik legde een bezoek af bij de ouders van den jongen avonturier, en hoorde van hen, dat hij toen nog in Metz was, waar hij aan de zijde van zijne geliefde gelukkige dagen beleefde. Na den vrede zou het huwelijk gesloten worden. Ook vergaten de gelukkige ouders niet erbij te voegen, dat hun zoon dikwijls met deelneming van zijn kameraad Broun sprak, die hem eens, zonder het te willen, een onbetaalbaren dienst had bewezen. Dc Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben gister, ter vervanging van den heer Prins, gekozen tot lid der Eer ste Kamer van de Staten-Generaal den heer mr. G. van Tienhoven, burgemees ter van Amsterdam, met 45 van de 61 steramen. Maandag 12 Julij a. s. zal te Ylissin- gen de gedenksteen ter nagedachtenis van Jacobus Bellamy onthuld worden, in het huis waar hij geboren werd. Na afloop der plegtigheid zal eene Bellamy-tentoon- stelling in eene der zalen van het Raad huis worden bezigtigd. Bij de verkiezing van een lid der Twee de Kamer in hel hoofdkiesdistrict Breda zijn uitgebragt 2018 stemmen. Gekozen de heer dr. Schaepman, met 1853 stem men. Er waren voorts 115 blanco billet- ten ingeleverd. Men meldt uit Deventer, dd. 6 Julij: De heer A. Meeter Pz.directeur van de kolonie Nederlandsch Mettray, her dacht jl. Zondag den dag waarop hij se dert 4-0 jaren werkzaam was als directeur van verschillende straf-inrichtingen. De jongelingen der kolonie, 126 in getal, vierden gedurende drie dagen feest. Zij hielden des avonds gemaskerde optog- ten en trokken des daags naar nabijgele gen plaatsen. Heden kwamen zij met hun muziekcorps hier aan en trokken met hun ne vaandels en banieren door de stad. Yervolgens begaven zij zich over de IJselbrug naar de Worp, waar zij in te genwoordigheid van vele belangstellenden verschillende muziekstukken ten gehoore bragten. In den avond vertrokken zij met rijtuigen naar de kolonie, die gisteravond feestelijk verlicht was, terug. Z. H. de vorst van Salm Salm te Anholt, een oud grensstadje, gelegen aan een riviertje, waardoor den ouden IJssel gedeeltelijk wordt gevoed, heeft aan de Provinciale Staten een schrijven gerigt waarin hij zijne ingenomenheid betuigt, met het ontworpen reglement voor het waterschap van den Ouden IJssel, en zich bereid verklaart tot eene bijdrage van 2000. Het aloude kasteel te Dussen, in vroe gere eeuwen het eigendom en de woonste de van het geslacht Yan der Dussen, en tegenwoordig toebehoorende aan graaf d'Ursel in België, zal, volgens gerucht, eerstdaags betrokken worden door paters jezuïeten uit Frankrijk. Enkele dezer hee ren zijn daar reeds aangekomen. Ede. Gedurende de vorige week wer den van hier circa 140.000 KG. schors, naar Wageningen verzonden, met bestem ming voor Noord Brabant. Men besteedde van 46 tot f 50 per voer (12 HL.); de ze prijs is ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, Het bosjeshout is iets la- ger genoteerd. Men bedingt voor Klom perhout f 820 a 9.00 per vim (104 bos). BUITENLAND. Henri Rochefort zal den 14den Juli het eerste nommer van zijn nieuw blad: 'l Intransigeant uitgeven. Hij heeft tot medewerkers: Arthur Arnold, Malon, Protot, Olivier Pain, Edmond Bazire, Casimir Bouis, allen voor de binnenlandsche staat kunde en meest alle bekend uit den tijd der commune, Hartmann, de nihilist, Has- selman en Menotti Garibaldi voor de bui- tenlandsche staatkunde. Het eerste nommer zal, naar men zegt een feuilleton bevatten van Henri Rochefort, getiteld: Mademoiselle Bismarck. Bij de beraadslagingen in de Kamer van afgevaardigden over het van den Senaat teruggekomen amnestie-ontwerp heeft de regering verklaard, dat zij zich houdt aan het amendement Labiche. Dit amende ment, volgens hetwelk allen, die de rege ring gratie zal hebben geschonken vóór den 14den Juli amnestie krijgen, is daarop aangenomen met 321 stemmen tegen 150. De Moniteur beige bevat de volgende officieele nota: In het buitenland wordt het gerucht verspreid dat op 't oogenblik in Belgie de pokken in hevige mate woeden. De algemeene gezondheidstoestind des lands is meer dan bevredigend; en vooral in de de stad Brussel is hij zeer goed.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2