NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baant, BinMm, Eents, Baietsnll, tanlata, BoojlaM, Lensden, Soest, tl, Woensdag 14 Juli No. 56. Negende Jaargang. Uügever: A. UI. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk s morgens 8V2 uur, des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Grondbelasting. FEUILLETON. Mijn avontuur te Nicolajef. ANIERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheelt Kijk1,10.' Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels0,40. edere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien het bericht van den heer Inspecteur van het geneeskundig Staats toezicht in Gelderland en Utrecht van den 10. dezer, No. 347, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de ROODVONK in deze gemeente pidemisch heerscht. Amersfoort, den 12. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze ge meente is voorgekomen. Amersfoort, den 12. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Burgemeester en Wethouders van Hoe velaken brengen in herinnering: dat de belanghebbenden die aanspraak hebben op tijdelijke vrijdom van grond- i. Het was in Februari 1878, dat ik, door het Zuiden van Europa reizende, in de schoone stad Odessa kwam, prachtig ge legen aan de Zwarte Zee, en, zooals de reisgidsen zeggen, sterk herinnerend aan Brighton. Die gelijkenis moet iemand op gevallen zijn, die nooit te Odessa, of nooit te Brighton, of in geen van beide geweest was; want ik heb nooit twee ste den gezien, die minder op elkander ge lijken, dan deze twee, en haast zou ik ieder een durven uitdagen om eenig punt van overeenkomst tusschen haar te vinden, be halve dat zij beide aan zee liggen. Maar ik wil geen onderzoek instellen over deze zaak, en ook heeft Odessa niets te maken, met dat, wat ik zal verhalen, behalve dat ik mij toevallig daar bevond, en dat ik nu zal uitleggen hoe ik er gens anders kwam. Toen ik daar eenigen tijd geweest was, meende ik vrij wel op de hoogte van het Russische stadsleven te zijn, en dat het niet kwaad zou zijn de eentonigheid ervan door een uitstapje in eene minder beschaafde streek af te wis- lasten zich moeten aanmelden ten Ge meente-Secretarie, dat die moet geschieden wegens stichting, vernieuwing, aan- of bij bouw van woningen, en wegens ontginning van woeste gronden, binnen de navolgende termijnen. Wanneer het gebouwen betreftbinnen 3 maanden nadat hetzelve geheel of ge deeltelijk in gebruik is gesteld. Wanneer het ongebouwde eigendommen betreft: voor dat de verbetering aanvangt. Hoevelaken, 10 Juli 1880. AKERSLOOT, Burg. J. VAN DOORNIK, Weth. Amersfoort, 13 Juli 1880. Zaterdag 10 Juli had alhier de promo tie plaats van de leerlingen der H. Bur gerschool en werden Bevorderd Van de le tot de 2e klasse, met den eersten graadH. F. J. de BontD. C. Graswinckel, H. W. Methorst; met den tweeden graad: H. W. Cornelder, H. H. MorrenH. G. SchimmelA. van der Valk; met den derden graad: J. W. F. Bothof, M. van Gelder, F. W. J. Groe- neboomA. H. J. van de Klashorst, D. LimpersvoorwaardelijkP. H. Taets van AmerongenC. E. de EerensH. K. Haase, W. J. de Heus; terwijl drie leer lingen niet bevorderd konden worden, waar van één wegens langdurige ziekte. Van de 2e tot de 3e klasse, met den eersten graadP. K. G. de Bont, G. M. Naudin ten CateJ. P. HoltzchueW. J. Methorst, A. van der Plank; met den tweeden graad: D. Hakkert, A. Kruimel- J. Kruijff, P. W. Menalda van Schouwen, burg, M. Verijn Stuart; met den derden selen. Terwijl ik overlegde, waarheen ik zou gaan, ontmoette ik toevallig een oud vriend die kapitein was op een grooten koopvaarder, die dien morgen aangekomen was. Ik vroeg hem, of hij hier loste of niet, waarop hij antwoordde, dat hij daartoe naar Nicolajef moest, en mij schertsend vroeg of ik meeging. Het voorstel kwam juist overeen met dat, wat -ik van plan was, toen ik hem ontmoette, en tot zijne verwondering zeide ik, dat ik het doen zou. z/Nu je mag je wel haasten," zeide hij, z/als je 't meent, want wij varen overeen half uur af, en wij kunnen op niemand wachten." Ofschoon ik meestal met meer bagage reis, dan die Amerikaanwiens geheele uitrusting voor eene reis om de wereld, als ik mij niet vergis, bestond in een tan denborstel en een papieren boord, heb ik toch als eene vaste gewoonte aangenomen, niet meer dan tien minuten te gebruiken om mijn valies te pakken; en ik geloof dat ik bij deze gelegenheid mijn zeeva renden vriend geheel verwonderd deed staan door twintig minuten na de uitnoo- diging aan boord van zijn schip te stap pen. Nu is gastvrijheid evenzeer eene ei- graad L. J. C. J. Boogaard, A. F. Nau din ten Cate, J. D. G. van Epen, P. Th. van Hemert; voorwaardelijk: H. W. P. de Heus, P. J. van Winter; terwijl vijf leerlingen niet bevorderd konden worden, waarvan één wegens langdurige ziekte. Van de 3e tot de 4e klassemet den eersten graad J. Cramer C. Hubers met den tweeden graadJ. M. Croocke- wit, H. K. Frans, H. A. van Lockhorst, A. J. de Mandt, W. F. A. van Pestel; met den derden graad R. A. F. Botter, J. H. Coolhaas, A. W. van Holthe, A. M. KollewijnJ. P. C. LeinweberH. Rijfsnijder; voorwaardelijk: H. Vierdag; terwijl vier leerlingen niet bevorderd kon den worden. Van de,4e tot de 5e klasse, met den tweeden graadP. L. van Hemert, G. C. A. Kooprnans, A. C. Koopmans, R. Zwier. Zaterdag 1.1. promoveerde te Leipzig tot Doctor in de Philologie de Heer R. A. Kollewijn, van Amersfoort. Zijne disserta tie draagt tot titel//Ueber den Einfluss des hollandischen Dramas auf Andreas (en niet Alexander, zooals andere bladen melden) Gryphius." De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs heeft de werktuigen, door den amanuensis F. W. Ebert aan de H. B. S. aangeboden, voor die iurichting in ontvangst genomen. De waarnemende voorzitter wees er in eene keurige toespraak op, hoe de bloei van het M. O. te Amers foort afhankelijk is van den ijver en de bekwaamheid van allen, die aan de inrich ting verbonden zijn, en drukte den wensch uitdat de amanuensis F. W. Ebert genschap van zeekapiteins als van Bedouï- nen, en ik ben zeker, dat niemand het zich beter kon wenschen dan ik het had, toen ik gast was aan boord van het schip van mijn vriend. Wij hadden een aange- namenongestoorden overtocht over de Zwarte Zee en de Bug. Wij kwamen laat in den middag te Nicolajef, de plaats van onze bestemming, en daar de kapitein bij onze aankomst voortdurend in onder handeling was met de sjouwerlui en de handelaars in scheepsbehoeften, vond ik het best mijne biezen te pakken, eene kleine wandeling te maken, en vroeg aan bocrd terug te zijn, daar ik den vorigen nacht niet veel geslapen had, omdat ik nog niet gewend was aan het voortdurend geschreeuw van de matrozen. Het was een heldere, door sterren ver lichte avond, en daar het goed gevroren had, waren de wegen hard, en zeer goed begaanbaar. Dit was van niet weinig be- lar.g, want in dezen tijd van het jaar zijn de wegen in Busland, even als het weer, zeer verraderlijk. Soms komt er plotseling eene regenbui opzetten, en verandert de harde weg plotseling in een modderpoel, waarin voetgangers en paarden blijven ste ken en te vergeefs beproeven er weer uit te komen. Ik hield den weg, die, zooals nog vele jaren zou voortgaan op dezelfde wijze als tot heden werkzaam te zijn aan de fl. B. S. en de Burgeravondschool. De uitslag der toelatingsexamens Maan dag 12 en Dinsdag 13 Juli aan de Hoo- gere Burgerschool alhier gehouden, is als volgt. Tot de eerste klasse zijn toegelaten S. A. CramerL. M. M. ErmelingC. Fuchter, J. C. Rijfsnijder en J. W. Smitt; voorwaardelijkC. BredeeP. Elias en A. Pies, terwijl twee adspiranten moesten worden afgewezen. Tot de tweede klasse is voorwaardelijk toegelaten, E. Smit. Tot de derde klasse is toegelaten A. Hogervorst en tot de vierde, G. Boldingh, terwijl een adspirant voor de vijfde klasse moest worden afge wezen. De Staats- Ct. bevat een siaat ra u Nalatenschap, afkomstig van mili tairen der landmacht in Ned. Lndië. Daar onder komen voor uit deze provincie: J. Mieres, soldaat f48,96 en J. van den Berg, ziekenoppasser f 5.78, beiden uit AmersfoortW. Dekkerhoornblazer, f 14,90, uit Baarn; A. Koppen, kav. 2de klasse f 21,19 uit Mijdrecht en W. Kar- bet, kan. 2de kl. f28,77 uit 8oest. BINNENLAND. Van wege de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen zal een verge lijkend examen plaats hebben van candi- daten voor de betrekking van leerling-con ducteur, telegrafist en weger, op Woens dag 4 Augustus, aan het centraalboreau der Maatschappij te Utrecht. men mij gezegd had, van de kade, naar de stad leidde, en keek ieder oogenblik rond, om te zien of er ook ergens iets te vinden was, dat op eene stad geleek. Men had mij ook gezegd dat de stad niet ver af was en dat Nicolajef buitengewoon net te straten had, als zij maar geplaveid en verlicht waren, en, zooals ik later bemerk te, is dat zoo, maar dan moet men de definitie van het woord straat niet in den engsten zin nemen. Wanneer men op eene plaats eene vuile hut neerzet, en een hon derd meter verder eene tweede, en de ruimte tusschen beide eene straat noemt, wel, dan heeft Nicolajef even schoone stra- te als iedere stad in Europa. Door zulke straten had ik reeds een uur geloopen, toen ik begon te denken dat het tijd werd, dat ik wat meer tee kenen van leven moest bemerken dan de enkele lichten die hier en daar door een venster scheneD, of de weinige boeren, die meer of minder blijken van dronkenschap gaven, ofschoon het nog maar acht uur was. Ik sloeg een zijweg in en liep nog een uur, zonder echter eene stad te vin den, maar integendeel de onaangename ge waarwording te krijgen, dat ik verdwaald was. Maar op hetzelfde oogenblik zag ik iets, dat ik voor een reddenden engel

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1