De inneming van de Bastille is het op treden des volksen ik wenschte wel dat de geschiedschrijvers, die de waarde dezer gebeurtenis verkleinen, mij eens vertelden hoe het kwam dat het feit, hetwelk zij voorstellen als een ellendigen oploop, heeft ■weerklonken als een ontzaglijken donder slag hoe men tot den verschrikten Bode wijk XYI, die sprak: „Maar dat is een opstand" heeft kunnen antwoorden „Neensire het is een omwenteling" door welk wonder de omsingeling der Na tionale Vergadering, die toen bijna volko men was, plotseling werd verbroken, zoo dat men niet meer dacht aan den staats greep die weldra had moeten losbarsten. Daags na de inneming der Bastille was de omwenteling gered. Amersfoort, 16 Juli 1880. De heeren artsen A. A. Gersen en L. J. de Kochemont, beiden vroeger stadge- nooten, zijn door Z. M. benoemd tot offi cieren van gezondheid 2e kl. De Staats-Courant van 15 Juli bevat het Kon. besluit van 3 Juli 1880 hetwelk luidt als volgt: „Gelet op art. 148 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsbl. No. 39) hebben goedgevonden en verstaan te be slissen, dat de gemeente Amersfoort ver- pligt is den weg van die gemeente naar Oud-Leusden in behoorlijken staat te her stellen en voortdurend te onderhouden. Aan den Brinkkant, eene buurt onder de gemeente Woudenberg., barste Dinsdag avond tusschen 11 en 12 uur een hevige brand uit op de boerenhofstede van C. van Voorthuizen, terwijl allen in diepen rust waren, de brand nam zoo snel toe, dat de inwoners bijna geen tijd hadden zichzelf te redden, van de 9 koeien en paarden die in huis waren zijn alléén de paarden en 2 koeien gered, terwijl een daarvan nog vree- selijke brandwonden bekwamhet huis met den geheelen inboedel en een aan zienlijke som geld is verbrand. Het mocht de brandweer van Scherpenzeel gelukken nog zoo spoedig op het terrein te zijn, dat de schuur met stroodak, die ook reeds brande spoedig gebluscht was, en bakhuis met hooibergen waarvan een half gevuld met hooi, geheel behouden bleven. Eender zoons was van schrik het huis uitgeloopen, en werd omstreeks 3 uur in bewusteloozen toestand in een sloot ge vonden, gelukkig met het hoofd even boven water. Dr. Boekhoudt van Scherpenzeeldie ook op het terrein tegenwoordig was, had zich voorzien van eenige geneesmiddelen, gaf hem geneeskundige hulp, waarna hij op een bed der buren werd gebracht, met dat gelukkig gevolg, dat hij des namid dags eenigszins hersteld, zich weder kon bewegen. De oorzaak is tot heden onbekend, alleen het huis was laag verzekerd, inboedel en vee niet, zoodat de schade vrij groot is. Door het hemelvuur is gisteren avond de korenmolen te Voorthuizen totaal af gebrand. terwijl ik sliep. Rusland is, evenals Tur kije, een land van papieren geld, en bij deze gelegenheid kwam mij dit zeer goed te pas, want ik kon nu mijn geld in den voet van mijne kous doen, eene oude berg plaats, waartoe ik op reis dikwijls mijne toevlucht heb genomen. Ik liet in mijne zakken verscheidene koperen muntstukken vaa geringe waarde, maar van een zoo aanzienlijken omvang, dat b.v. een stuk van de waarde van een duit de groote heeft van een ouden cent. Ook liet ik mijn zil veren horloge in mijn zak zitten, dat voor niemand dan de eigenaar waarde had, daar men, om den tijd ermee te bepalen, eene groote rekenkunstige bewerking moest doen, waarvan ik alleen het geheim wist. Ik dacht, dat in deze streken al het ge noemde de hebzucht van een roover wel zou bevredigen. Na mij deze opoiferingen voor de vei ligheid van het overige gedeelte van mijn eigendom, dat ik voornamelijk op mijn lichaam geborgen had, getroost te heb ben ontdeed ik mij van mijne andere kostbaarhedendie ik onder de lompen die mij tot bed dienden, verborg, en waar boven ik mijne kleederen legde. Daar ik zeer vermoeid was, viel ik weldra in slaap, niettegenstaande alle onaangenaamheden die mijn toestand opleverde. Wordt vervolgd.) BINNENLAND. Het telegraafkantoor te Soestdijk werd gisteren heropend. Vermoedelijk staat dit in verband met het voornemen van H. K. H. Prinses Hendrik, om het fraaije buitenverblijf aldaar te betrekken. Te 's Gravenhage is overleden mr. C. van Heukelom, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, afgevaardigde van het hoofdkiesdistrict Amsterdam. Men is te Dordrecht voornemens de gasprijs per M3 van 101/„ op 9 cent te brengen. Eenige heeren zijn van plan om in den gevel van het huis te Loenen a/d Vecht door wijlen den gevierden schrijver J. J. Cremer bewoond geweest, een gedenk steen te doen plaatsen. Naar het N. v. d D. verneemt, heeft de havenmeester van het Noordzeekanaal eene betrekking aangenomen in Noord- Amerika, en wel bij de Maxwell-Maat schappij. Te Djangka, op Atjeh, is door eenige „kwaadwilligen" de Nederlandsche vlag verscheurd en de vlaggemast gekapt. De mast is weer opgericht, een nieuwe vlag geheschen en de uitlevering der schuldi gen geëischt. De rechtbank te 's Hage heeft een per soon uit Leiden tot 6 maanden celstraf veroordeeld, omdat hij als curator in een faillissement gelden, tot den failieten boe del behoorendeniet verantwoord maar ten eigen bate aangewend had. Voor den winkel van den heer Th. A. A. Simouis, fabrikant van ledikanten en bedden te 'sHage, verdrongen zich Dins dag vele nieuwsgierigen. Het voorwerp hunner belangstelling was een keurig, ko perverguld balanceerend wiegje voorzieu van blauwsatijnen hoofdkussens en dekens, in het vierkant omgeven door neteldoeken gordijnen met roodewitte en blauwe franjes. Dit aanlokkelijk kinderbedje is, zoo men verneemt, bestemd om het prinsje of princesje, dat, naar men hoopt, binnen kort de Koninklijke familie zal vermeer deren, te ontvangen. Uit Kuilenburg worden de nieuwe aard appelen in groote hoeveelheden naar Duitschland geëxpedieerd. De paters jezuïeten te Oosterhout heb ben aldaar een looijerij, remise en tuin aangekocht om er eene kerk te bouwen. In 1881 zal te Wageningen een ten toonstelling van nijverheid en kunst ge houden worden. Bennefeom. Naar wij vernemen, zal een begin worden gemaakt met de bebouwing der villa „Midden-Eng," welke bestemd is voor eene inrichting, ter verpleging van jonge blinden. Het instituut zal den naam dragen van Prrins-Alexanderstichting en moet den laatsten Augustus geheel gereed zijn om den le October te worden be trokken. Aanvankelijk zullen er 6 kinderen in worden opgenemende inrichting maakt een onderdeel uit van het Blinden-instituut te Amsterdam en is bestemd voor zwakke kinderen beneden den leeftijd van 6 jaren. De collecte, bij het Zendingsf. te Boeken rode gehouden ten voordeele van verschil lende Zendingsvereenigingen heeft ruim f 1200 opgebracht. Over eenige dagen wordt hier te lande de eerste minister-resident van Rumenië verwacht, de beer Mitilynen. Naar wij van goederhand vernemen, heeft de Ru- meensche regeering met deze diplomaat een gelukkige keuze gedaan. Hij is aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Bucharest het laatst als secretaris-gene raal verbonden geweest, en dat departe ment verliest in hemten gevolge dezer verplaatsing, een grooten steun en een moeijelijk te vervangen raadgeverdie zich jegens zijn land en volk steeds ver dienstelijk heeft gemaakt. In een stukje „nooit genoeg" schrijft Semper virens in no. 26 dezes jaars, dat op 17 Junij 1. 1. te Amsterdam hoofd zakelijk uit Zeeland ter markt aangevoerd waren ruim 3000 hectoliter (mud) oude aardappelen. Dat is dus in tegenspraak met het in het najaar van 1879 aange heven alarm dat de aardappeloogst overal mislukt was. De poging om woe kerwinst te behalen met dat doel wa ren de aardappelen natuurlijk bewaard werd den speculanten een bittere pil. In het voorjaar werd voor die aardappelen f 5 tot 6 geboden, maar nu er op den zelfden marktdag 900 hectoliter nieuwe aardappelen waren, moest men zich met f 1.30 per hectoliter voor de oude verge noegen. Zoo bedroog de zuinigheid ook hier de wijsheid.... of liever bleek het, dat lang niet alle speculaties voordeelig uitvallen en men met zoo 'n gerekte de- kat-uit-den-boom-kijkerij wel eens erg in de klei kan rijden. Sempervirens eindigt aldus„Onder- tusschen zijn er honderdduizende guldens uit ons land naar Duitschland gevloeid tot den aankoop van aardappelen aldaar, ter wijl onze brave aardappelentelers niet al leen woekerwinsten behaalden, maar zelfs alle aanspraak verliezen op het regt van beklaagd te worden. Wie weet, hoezeer zij naar beschermende regten snakken om in 't leven te kunnen blijven! BUITENLAND. Volgens een blad is het zeer waar schijnlijk, dat de Eransche gezant bij het vaticaan, de heer Desprez, tengevolge van de verkoeling die tusschen de Eransche regeering en de Pauselijke regeering, se dert de tegen de niet-erkende geestelijke orden genomen maatregelen, ontstaan is, teruggeroepen zal worden. De Temps steekt den draak met eene poging van de Civilisation (een royalistisch blad) om den graaf van Cham bord een geschenk aan te bieden, ter herinnering aan den: „St. Henri van 1880." Ondanks wanhopige pogingen heeft de inschrijving door het blad opengesteld, niet meer dan fr. 15,000 opgebracht. Opmerkelijk zijn de bijschriften, welke verscheidene der giften vergezellen. De president der republiek heeft bij het uitreiken der nieuwe vaandels aan het le ger het volgende gesproken: Officieren, onderofficieren en soldaten, die het Fran- sche leger bij deze plechtigheid vertegen woordigd, het gouvernement der republiek acht zich gelukkig het leger om zich ver- eenigd te zien, dat wezenlijk nationaal is, dat Frankrijk uit de beste deelen van het volk vormt, daar het zamengesteld is uit al wat het land aan jongelingschap bezit; dat wil zeggen dat Erankrijk in zijn le ger het dierbaarste, het dapperste deel der bevolking heeft; dat het alzoo de armee doordringt van zijn geest, terwijl het van haar terug ontvangt zijne zonen opgevoed in de mannelijke school der discipline, van waar zij in het burgerlijk leven te- rugkeerende, eerbied voor het gezag en vaderlandsliefde medebrengen. (Bijvalsbe tuigingen.) Het leger heeft de pogingen van het land ondersteund, om door arbeid en stu die zich te verheffen, en dat is voor Frank rijk een waarborg voor den eerbied, die men het verschuldigd is en voor den vrede dien het bewaren wil. Het wenscht u geluk met uw steun en dank er voor. Het is met deze gevoelens, dat de re geering der republiek u deze vaandels overreikt. Ontvangt ze als getuigen van uw dapperheid, van trouw aan uw pligt, van uw toewijding aan Frankrijk, dat zijne eer, zijn grondgebied, zijne wetten u toevertrouwt. Langdurige hoera's weerklonken van de officieele tribune en van alle punten. Die kreet wisselde zich af met de dui zendmaal herhaalde kreten: Leve de Re publiek, leve het leger, leve Grévy! De bekende Rochefort is Woensdag avond te Parijs aangekomen. Aan het station van den spoorweg op Lyon werd hij door ongeveer 6000 personen opge wacht, terwijl de menigte voortdurend aan groeide. Het rijtuig waarin hij na de aankomst plaats nam, werd door een zeer talrijke menigte begeleid, onder het zin gen van de Marseillaise en het geroep „Leve Rochefort." De Zoeloes schijnen weinig voldaan over het bestuur van dertien kleine Vor sten, die sedert verleden jaar Cetewayo in het Zuiden van Afrika vervangen en ouder wie sir garnet Wolsely het grondgebied van den onttroonde verdeeld heeft. The Daily News verzekert, dat verscheiden van deze Koninkjes volkomen onbekwaam zijn om den post te bekleeden die hun toevertrouwd is. Naar men zegt wil de Russische re geering achtereenvolgens een einde maken aan alle invoerrechten en begint zij der halve met de opheffing der rechten op metalen. Duitschland doet, zoo men weet, juist het tegendeel, dank zij Bismarck. De overwinningsdagen uit den Franschen oorlog zullen door de Duit.schers niet meer op militaire wijze gevierd worden, wanneer dat tienmaal heeft plaats gegrepen. Er wordt thans in Rusland meer dan ooit gesproken over den troonafstand van den Keizer van Rusland. De grootvorst erfprins moet thans reeds het bewind met zijn vader deelen. Het Chineesche gezantschap te Londen is eergisteren naar Petersburg vertrokken. Uit Constantinopel komt het betrek- kelijk ernstig bericht, dat de Albaneezen een aanval deden op de Montenegrijnsche voorposten en onderscheidene verdedigers gevallen zijn. Indien de Porte duidelijk kan doen zien, dat dit geen doorgestoken kaart is geweest, zoodat niet de aanval lers ondershands zijn aangemoedigd, dan kan de zaak misschien nog worden ge schikt. De geschutgieterij te Konstantinopel heeft bevel ontvangen, om zoo spoedig mogelijk 15,000 geschutladingen van 6 kilo te vervaardigen. Dat belooft iets! De gemeenteraad van Athene besloot dat Woensdagavond de stadsgebouwen ge- illumineerd zullen worden ter viering van het Fransche nationale feest. De Raad heeft aan den burgemeester opgedragen, dit besluit per telegraaf ter kennis te bren gen van Jules Grévy en hem tevens de beste wenschen van den raad voor het geluk en de grootheid der Fransche Re publiek kenbaar te maken. Beginnende met 1 Juli jl. heeft Spanje het metrieke stelsel voor maten en ge wichten aangenomen. Het Chileensche Ministerie, dat bericht heeft ontvangen, dat het Chileensche esca- der voor Callao is gekomen, heeft aan de Peruaansche regeering doen weten, dat zoo zij de vredesvoorwaarden van Chili niet aanneemt, er troepen zullen ont scheept worden om de stad in te sluiten. Het speciaal onderzoek van den groo ten tunnel door den Gotthard, is dezer dagen afgeloopen. Met zekerheid mag worden aangenomen dat het totale werk, met inbegrip van de bemetseling van den ganschen tunnel, einde April van het volgende jaar zal zijn geëindigd. Waar schijnlijk zal de tunnel reeds lang voor het verkeer opengesteld worden. GEMENGD NIEUWS. Zaterdagnacht is in de Katholieke kerk te Buitenvelde (Amstelveensche weg) een brutale diefstal gepleegd. De dieven zijn met een ladder in de kerk geklommen, hebben de bus gelicht en den kelk weg genomen, benevens het zilverwerk van den kapelaan, bestaande in lepels en vorken. De dieven zijn nog niet ontdekt; de poli tie doet ijverige nasporingen. De vreeselijke ziekte, welke door het misbruik van morphine ontstaat, neemt in de hoogere standen steeds grooter uit breiding. In een krankzinnigengesticht te Berlijn, waarvan de directeur de verdienste der ontdekking en der genezing dezer treu rige ziekte toekomt, bevindt zich steeds een groot getal morphine-lijders, waaron der niet zelden gehuwde lieden. De ziekte ontstaat door het misbruik van morphine- inspuitingen en de gevolgen zijn versto ringen in 't geheel zenuwstelsel. De ziek te wordt door de lijders zeiven verbreid, die propoganda maken voor een middel, waarvan zij het gevaar niet kennen. Deze ziekte heeft dezelfde symptonen als de dronkenschap; de gelijkenis strekte ziek zelfs tot het dilirum uit. Het eenige middel ter genezing dezer vreeselijke ziek te is de geheele onthouding van morpbi-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2