digheid der vergadering op te houden door den ongepasten spreker te dwingen zijn woorden in te trekkendat later, toen de beschuldigde- nogmaals voor zijn goed recht opkwamgeen enkele' poging werd gedaan om het geschil op ridderlijke wijze te vereffenen, ziet, dat zijn voor het nationaal gevoel uiterst smartelijke ervarin gen geweest. De zitting 1879/80 is, wat de Tweede Kamer betreft, gesloten, al is het niet offi- ciëel. Wanneer zij haar geschiedenis moest schrijven, als zij eerlijk haar rekening opmaakte, zou zij weinig reden tot zelfvol doening hebben. Dat is gevaarlijk. Onze constitutioneele instellingen zijn wèl vast geworteld, maar wanneer aanhoudend haar grondslageneerbied voor het gezag der zelfgekozen vertegenwoordigers, wordt on dermijnd dan moeten er noodlottige ge volgen ontstaan. Wanneer zal het ons weer eens gegeven zijn, aan het eind van een parlementair jaar van heelerharte te zeg gen ,/Gaat heen in vredeEdele Hee- ren, gij hebt u jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt?" Thans zou de onbeschaamdste vleier die woorden niet durven uitspreken. Amersfoort, 23 Juli 1880. De openbare vergadering in Amicitia, verleden Donderdag te Amersfoort gehou den, ter beraming van middelen voor het tot stand komen van een wekelijkschen stoombootdienst op Rotterdam en bijge- gelegen plaatsen, is door slechts enkele handelaren bijgewoond. Zoowel door dezen als door de twee aanwezige Commissaris sen van Rotterdam en Amersfoort en den Veerschipper werden verschillende plan nen voorgedragen, zonder dat ze tot een bepaald resultaat konden leiden. Vermoe delijk zal nu eerlang den handelaren eene lijst worden aangebodenmet oogmerk daaruit te kunnen ontwaren of men een stoombootdienst wenschelijk acht en be reid is den ondernemer, mits billijken waarborg stellende, door het nemen van aandeel den noodigen steun te verschaffen. Het Bestuur der Vereeniging tot Be strijding van Epidemische Ziekten, hield Woensdag 1.1. eene vergadering met het Dames-Comité. Het doel dezer bijeenroeping wordt te ruggevonden in de circulaire die den vol genden dag verzonden werd aan de docto ren dezer gemeente, en die letterlijk luidt //Nu Roodvonk als Epidemisch heerschende z/is verklaard, heeft het Bestuur der Ver eniging tot Bestrijding van Epidemische //Ziekten besloten, handelend op te treden, z/en inzonderheid daar, waar die ziekte in //behoeftige gezinnen voorkomt. Het wil z/dat doen, door het verstrekken van nieuw //linnengoed, versterkend voedsel en des- z/infecteerende middelen. Het noodigt u z/mitsdieu beleefd uit, indien dergelijke //patiënten onder uwe behandeling komen, //daarvan kennis te willen geven aan den //President der Vereeniging den Heer J. z/C. Rolandus Hagedoorn. Overtuigd van z/uwe welwillende medewerking om het z/doel der Vereeniging te helpen bevorde ren, enz." Door het bedanken van Mevr. Schlui- terSprengler als lid der vereeniging, was het dames-comité zonder leiding, maar werd daarin voorzien door de aauvaarding daarvan door Mevr. Camerling Helmolt. Een uitvoerig stuk, handelende over de zolder zijn goed geverfd en de vakken, die ertusschen overblijven, zijn met wit papier beplakt. Het ontbijt is op het witte tafel laken gezet; eene groote bouquet van fijn gras, waaruit hier en daar eenige vuur- roode geraniums steken, staat in het mid den de koffie verspreid een aangenameh geur door de kamer. Alles is vroolijk en helder. Maar dat zijn slechts levenlooze voor werpen het omhulselals het ware van een rijker kleinood. Aan de tafel zit mijn dochtertje, eene lieve krullebol, die van ongeduld met haar lepel op de tafel slaat, en met hare ronde oogen naar een bord pap kijkt, dat de meid voor haar afkoelt; tusschen de tafel en mij staat mijne lieve vrouw Marageta, ook nog een meisje, met hare fijne taille, haar lief, bleek gezicht, hare kastanjebruine haren, en oogen die van vreugde en liefde glin steren als zij hare handen uitsteekt om mij te begroeten. O! de tranen vloeien mij langs de wangen als ik er aan denk. Ik was, zooals men zeide, //boven mijn middelen ter voorkoming van besmetting wordt gedrukt en zal op vele hoeken der straten worden aangeplakt. Indien mocht blijken dat de kas ontoereikeud is, zal een beroep gedaan worden op de leden tot vroeg tijdige betaling dit jaar, der contributie. Het doet ons genoegen deze optreding te kunnen berichten, en wij vertrouwen, dat velen onzer stadgenooten die nog geen lid der Vereeniging zijn, daartoe thans aanleiding zullen vinden, door hunne namen met opgave der contributie te doen toe komen aan den penningmeester den Heer V. C. Gerritsen. Wederom heeft de kindervriend, die telken jare de weeskinderen van het Bur gerwees alhier, een landelijk feest bezorgd, zulks ook deze week gegeven. De kinde ren werden naar Leusden gereden, ont haald en brachten aldaar een zeer genoe- gelijken dag door. Wij danken den edelenonbekenden gevervoor dit bewijs van ware humani teit; zéé vormt men kinderen tot dank bare menschen, zoo gevoelen de wezen, dat bij het gemis hunner ouders, zij niet ver laten zijngaarne voegen wij onzen wensch bij die der kinderen, dat het den hoog geachte man nog menig jaar gegund zij een landelijk feestje te mogen genieten en geven. Tot directeur der HBurgerschool met driejarigen cursus te Almeloo is door den gemeenteraad aldaar benoemd de Heer Dr. O. J. Risselada, leeraar aan die in richting van Middelbaar Onderwijs. Ds. M. J. Bouwman, pred. te Baam- brugge, heeft voor het beroep naar Wa- geningeu bedankt. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zittiDg hou den op Maandag 26 Juli, op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden Ier leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 26 JULI aanstaande, 's namiddags van halftwee tot half drie zitting houden in een der localeu van het Raadhuis, alwaar de belanghehbeudeu zicb kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Eerschei, W. A. CroockeivitJf. van Beek, en Jhr. Mr. E. J. L. van Sassé van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. De Directeur van het postkantoor maakt bekend, dat het Rijks-Depót tot verkoop van Postzegels enz., eertijds gevestigd bij de H.H. Gebrs. v, d. Steur, overgegaan is op den Heer W. Muijs, aan de Lange- straat B 19. Amersfoort, 18 Juli 1880. De Directeur, C. SM ITT. BINNENLAND. Bij den grooten nationalen tooneelwed- strijd, uitgeschreven door de rederijkers kamer Bilderdijk te Alkmaar ter gelegen heid van haar 12'/2-jarig bestaaD, zullen achtereenvolgens aldaar optreden de navol stand getrouwd" dat is te zeggenmijne vrouw was uit eene familie, ver boven de mijne in de maatschappij. Zij verliet haar huis tegen de zin van hare ouders, om bij mij te komen. Zij vergaven het haar nooit, en dat vereenigde mij met het verlies dat zij leed, want zij zouden haar die overtre ding vergeven hebben, en veel meer nog, als zij haar liefgehad hadden met een tiende deel van de Helde, waarmee ik haar be minde; en ik herinnerde mij de woorden van den wijze//Beter is een maaltijd van vruchten waar liefde is, dan een gebraden os waar haat is." Zij dachten nooit aan haar geluk, maar alleen aan de vernede ring die zij gevoelden, doordat zij een timmerman tot schoonzoon hadden. Het was voor hen van geener waarde dat ik een vlekkeloozen naam droeg en afstamde van een rij flinke mannen; ik was een timmerman, die zijn brood met hard wer ken verdiende, en dat veroordeelde mij in hunne oogen. Wordt vervolgd.) gende vereenigingen: Op 10 November 1880 de Dillet.tantenklub van Amsterdam met drama en Caceilia van Amsterdam met blijspel. 24 November 1880. Tol lens van Delft met drama en Olympia van den Helder met blijspel. 15 Decem ber 1880. Oofening en Vriendschap van 's Gravenhage met drama en Melpomene van Amsterdam met blijspel. 5 Januari 1881. Jan van Beers van Utrecht met drama en V. U. O. G. van Amsterdam met blijspel. 19 Januari 1881. Thalia van Amsterdam met drama en Vrede en Vriendschap van Rotterdam met blijspel. 2 Februari 1881. De Genestet van Utrecht met drama en De Ware Vrienden van Amsterdam met blijspel. De hoofdcursus der infanterie uit den Bosch is 20 Julij te Kamp bij Oldebroek aangekomen, onder bevel van den kapi tein A. E. L. Wellan en den len luit. J. F. "Wrede. Deze onderofficieren wonen alle oefeningen der vesting-artillerie bij. Heden avond was het vuren met licht- kogels, welke heel goed hebben voldaan; het terrein werd op de plaatsen, waar de kogels neervielen, door deze sterk verlicht zoodat men de manschappen kon onder scheiden en zelfs hun werkzaamheden na gaan. Het doel van het gebruik dezer kogels is dan ook niet anders, dan om de werken van den vijand bij nacht te kun nen bespieden en zoo noodig hun werk zaamheden te verhinderen of gevaarlijk te maken. Dingsdag a. s. zal er waarschijnlijk weer met lichtkogels worden gevuurd. Te Smilde is een zeer lage diefstal ge pleegd. Men heeft nl. de bus op het kerkhof, waarin bij begrafenissen voor de armen gecollecteerd wordt, opengebroken en geledigd. Als een groote zeldzaamheid wordt ge meld, dat gedurende de eerste zes maan den van dit jaar in de registers van den burgelijken stand te Zandvoort een plaatsje dat 1935 zielen telt zijn in geschreven 64 geboorten tegen 16 overle denen. Men zegt dat te Amsterdam voor het lidmaatschap der Tweede Kamer worden genoemd de oud<ministers Gleichman en Kappeyne. Als een voorbeeld van voorbehoedende werking van de koepokinenting, deelt de heer W. A. G. Kapteyn, geneesheer en lid van den geneeskundigen raad in Zuid- Holland, in de Rijnbode het volgende mede, uit de vele die hem, naar hij schrijft ten dienste staan: //Toen wij voor 9 jaren door de pokken-epidemie werden bezocht, was er op een dorp een gezin, bestaande uit 7 personen. Niemand van hen was gevaccineerd en de geneesheer van de plaats trachtte te vergeefs de ouders over te ha- leD, tot inenting over te gaan. Gemoeds bezwaren waren de oorzaak van de wei gering. Eenige weken later werd het ge zin door de pokken aangetast. Slechts een bijna volwassen meisje bleef bevrijd. Drie van de zes overigen zijn tengevolge der pokken gestorven, drie, hoewel erg geschon den, zijn hersteld. Toen was het, dat de vader er den geneesheer opwees, hoe dit meisje, dat allen had opgepast, nacht en dag aan besmetting was blootgesteld ge weest en toch vrij was gebleven, maar toen was ook het geduld van den genees kundige ten einde. Hij gelastte het meisje de mouwen op te stroopen en zes nog versche lidteekens deden zich aan het verbaasde oog van den vader voor. Het meisje had zich in stilte laten vaccineeren. Als de man aan zijn drie gestorven kin deren dacht, moet zijn gemoed wel be zwaard zijn geweest. Commisarissen over het Badhuis voor Minvermogenden te Zandvoort werden de zer dagen opnieuw verblijd door een mil de gift van f 500 voor deze inrichting. Dezelfde edele gever schonk deze belang rijke som nu reeds zes achtereenvolgende seizoenen, bij zijn vertrek uit de bad plaats Zandvoort. Prins Albrecht van Pruisen, de zoon van Prinses Marianne der Nederlanden: komt dit jaar weder eenigen tijd te Sche- veningen doorbrengen. Naar De Tijd verneemt is te Bladel een geval van pokken voorgekomen. Een maréchausée die van Moerdijk naar Bladel was verplaatst is aldaar ongesteld aange komen, en door die vreeselijke ziekte aan getast. In niet minder dan 26 groote Duitsche bladen is een bericht opgenomen van den bij de badkapel te Scheveningen dienst- doenden badpredikant, houdende tegen spraak van de bewering, als zouden de pokken te Scheveningen épidemisch heer- schen. Er komen dan ook gaandeweg meer vreemdelingen te Scheveningen aan. Ede. Zaterdag jl., 's avonds 8 uur, had een 20jarige zoon van de wed. van den Brink, wonende aan de Kade te Gel- dersch-Veenendaal het ongeluk met een kar met hooi, door het schrikken van het paard te water te geraken. Hij kwam on der het hooi terecht. Niemand dan zijnen 14jarigen broeder eD zijne zuster bij zich hebbende, werd hij, toen genoegzame hulp kwam opdagen, levenloos van onder het hooi te voorschijn gehaaldhij was in de modder gestikt. Barneveld. De nieuwe kerk met toren voor te R. C. gemeente, nadert hare vol tooiing. Het gebouw belooft een sieraad te wordeD voor ons dorp, wanneer het oude huis, 't welk zich er voor bevindt, ver wijderd en in een plein herschapen is. BUITENLAND. Gister namiddag ten 3 ure is het stand beeld van Leopold I te Brussel onthuld. De geheele koninklijke familie, de aarts hertog Rudolph, de grootdignitarissen en het corps diplomatique waren er bij te genwoordig, De koninklijke familie is door de onafzienbare volksmenigte met den meesten bijval begroet. De Nordd. Allg. Zeitung bevat een hoofdartikel over de vieriDg van Belgie's vijftigjarige onafhankelijkheid. Belgie, zegt zij, heeft zich, in weerwil van zijn be perkten omvang, eene voorname plaats onder de Europeesche Staten verworven. Het geniet de weldaden eener in alle regeringsdeugden uitmuntende dynastie en eener ongestoorde vreedzame ontwikkeling, bij een goed gevestigden nationalen voorspoed en een hooggeachten naam on der de volken van Europa. Duitschland is er trotsch op, aan dat land een vorstenhuis te hebben geschonken, onder welks scep ter het zijne tegenwoordige achtenswaar dige positie heeft verkregen. Duitschland heeft steeds de regte vriendschappelijke betrekkingen met dien nabuur op hoo- gen prijs gesteld en biedt de Belgische natie zijne welmeenendste wenschen aan op haar tegenwoordig jubelfeest. Een legercorps, sterk 10,000 man en acht batterijen artillerie, hield 19 dezer te Aldershot, in tegenwoordigheid van den Hertog van Cambridge, groote manoeuvres in het vuur. Voor de eerste maal wer den bij deze gelegenheid ballons gebruikt om de positiën te verkennen. Het ge vecht duurde ongeveer drie uren. De President der Fransche republiek heeft een brief aan den Minister van Oorlog gericht om hem geluk te wen schen met den goeden afloop der militai re feesten van 14 Juli, met den netten aanblik der troepen, de juistheid hunner bewegingen en hun krijgshaftige houding. De Fransche generaal Bourbaki, die de reorganisatie van het Grieksche leger heeft op zich genomen, is reeds te Athene aangekomen. Het getal Fransche magistratendie hun ontslag hebben aangeboden wegens de Maartbesluiten, was Zaterdag reeds tot 190 geklommen. De patriottische partij in Beieren heeft besloten zich te verzetten tegen de in voering van een algemeene inkomsten belasting. In Duitschland waait thans de wind uit den hoek der indirecte heffin gen. Blijkbaar heeft de bevolking meer dan genoeg van de zoo hoog reeds op gevoerde directe heffingen. Zij meent en niet ten onrechte dat men het nu maar eens met indirecte belastingen moest gaan beproeven. Zondag, 25 Juli, zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Ds. J. J. van Hille, predikant te Zaandam. Het Noorder Zendingsfeest, eergister te Assen gehouden, werd door prachtig weder begunstigd. En waren daar min stens 10.000 personen aanwezig.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2