Woudenberg. Maandag j.l. vierde de heer C. van Wieringen. notaris alhier, en zijne echtgenoote het 25jarig huwelijks feest. Namens een aantal ingezetenen werd hem bij die gelegenheid een prachtige pen dule vereerd, 's Avonds was er algemeene vreugde en ieder welkom op de geïllumi neerde buitenplaats van den heer van W. Bengaalsch vuur en muziek verhoogde het feest. Barneveld. De tweede nortonpomp nabij de Roskam is thans voltooid. Op een diepte van 84 voet heeft men frisch en helder water gekregen, even smakelijk als uit de andere pompen. wegelijk toch inderdaad het geval is bij elk geslacht een stap vorderen, dan zullen wij of onze nakomelingen ten slotte het bijgeloof nog zien bezwijken. De mid delen die wij er tegen aanwenden, laat ons ze blijven gebruiken, in toenemende mate, met beleid en volharding. Verliezen wij het geduld niet, als de vruchten van het onderwijs niet spoedig genoeg naar onzen zin rijpen, Als wij ze slechts, hoe langzaam ook, zien zwellen en kleuren, dan behoeven we aan den tijd van den oogst niet te wanhopen. Amèrsfoort, 6 Aug. 1880. Zondag, 8 Aug., zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Dr. B. Tideman Jzn., predikant te Haarlem. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 9 AUG. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar 4de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn le bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. HerschelWA. CroockeicitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijue gewone zitting hou den op Maandag 9 Augustus op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer te Amsterdam zijn aldaar 1.1. Woensdag uitgebracht 1708 geldige stemmen. Herstemming tusschen de hh. Gleichman die 808 en Kappeyne, die 494 stemmen op zich vereenigde. De heer "Van Berkel had 392 stemmen. Met de H. S.-Maats, zijn Maandag ter gelegenheid der feesten bij den geboorte dag van H. M. de Koningin ongeveer 2000 biljetten van Delft naar 's Hage uitgegeven. Met een der laatst aangeko men treinen had een ongeval plaats dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Door de buitengewoon aangehaakte wa lk kuste mijne kleine Iris, en liet haar bij de oude vrouw achter. Ik had haar gezegd, waar ik heenging, want ik was gewoon haar alles te vertellen met zoo eenvoudige woorden, dat zij het kon be grijpen want het arme kind had gee- ne speelkameraadjes of vrouwen om mede te praten, en ik niemand, met wien ik kon omgaan en ik geloof dat de klei ne gehoopt had, dat ik haar mee zou ne men naar het klooster, Ik dacht erover na, hoe juist op dien jeugdigen leeftijd bij mijn dochtertje de innerlijke schoonheden begonnen te ontwikkelenen mijn hart kromp ineen, terwijl eene betere toekomst in mijne verbeelding kwam opdagen. Als ik door mijne schulden in andere moeielijkheden kwam, zou mijn gevoelig kind, naar een asyl gezonden worden, waar al hare ei genaardigheden verloren zouden gaan, en zij evenals alle andere kinderen zou wor den. Misschien zou zij mij vergeten, maar o als zij bij het scheiden zooveel zou lij den als ik, zou haar klein hart breken. Deze droevige gedachten vervulden mijn geest, toen ik door den kloostertuin wan gons stond een gedeelte bij aankomst langs het station en een gedeelte op en over de spoorbrug stil; ondanks herhaal de waarschuwing der beambten: //niet uitstappendeed een passagier van den wagon op gemelde brug staande het portier open, meenende op vasten grond te zijn, sprong er uit en kwam in het water te- regt. Gelukkig kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. Van alle kanten, uit ons land en uit den vreemde, komen de gunstigste be richten in aangaande den stand der ge wassen van land-en tuinbouw, 't Moet ze ker allerwege voortreffelijk gesteld en uit- termate medegeloopen zijn, want thans hoort men uit het kamp der landbouwers geen alarmkreten opgaan; alleen zijn er eenige aangestoken aardappeltjesin 't verschiet. Bij het omwerken van een stuk grond, toebehoorende aan den heer Poulie, ont vanger der ïegistratie te Bergen-op-Zoom, zijn verscheidene voorwerpen van zeer ouden datum te voorschijn gekomen, waaronder melding verdient een zeer fraai bewerkte porseleinen vaas, benevens een steen van het jaar 1598, voorstellende twee stijgende leeuwen. Munten, koe hoorns, uniform-knoopen, beenderen en ge denkpenningen werden in grooten getale gevonden. Een echtpaar te Bergen-op-Zoora, Jo hannes Brouwers en Elizabeth Konings, vierde gister hun 60-jarig huwelijksfeest. De geheele buurt, waar de oude lnidjes wonen, gaf blijken van sympathie door het uitsteken van vlaggen en het oprigten van een eereboog van kolossale afmeting. BUITENLAND. De Eransche bladen bevatten de dooi den minister van oorlog voorgeschreven maatregelen betreffende de groote manoeu vres van het leger in den herfst, die dit maal grooter omvang zullen hebben dan vroeger ooit het geval was. Tot nog toe nam slechts de helft der legercorpsen aan de oefeningen deel en daarenboven bleef een aantal soldaten in de garnizoenen of werden zij nog voor de veldmanoeuvres naar huis gezonden, zoodat nauwelijks het derde deel van het geheele leger mede deed. Ditmaal zal, met uitzondering der 5e en 8e divisie en het 14e en 15e leger corps, het geheele leger aa,n de oefeningen deelnemen en de minister daardoor dan ook een maatstaf krijgen voor de bruikbaarheid der hoogere officieren. Kolonels en gene raals die physisisch of intellectueel onge schikt blijken, zullen terstond door ande ren worden vervangen. Daarenboven zal men het 18e legercorps een mobilisatie- proef doen nemen, om een uitgangspunt te krijgen voor de berekening hoeveel tijd daarvoor in geval van nood vereischt zou worden. Deze maatregelen toonen op nieuw hoeveel zorg de regeering tegenwoordig aan het leger besteedt. Naar men verzekerd neemt de politie te Parijs dagelijks gemiddeld 150 perso nen in verzekerde bewaring. delde, die aan mijne werkplaats grensde. In betere tijden had ik er dikwijls in rondgezworven, en nooit zonder zijne schoonheden te bewonderen, maar nu liep ik langs de bosschen en over de weiden met neerhangend hoofd, zonder te letten op de heerlijke beukeboomen, of de flu- weelen weiden. Ik sloeg mijne oogen niet op, voordat ik door het park gewandeld en dicht bij het klooster gekomen was. De hittenwagen van den baron stond voorde deur en de oude Adams gal de teugels aan mijnheer Geoffrey, die reeds was gaan zitten. Ik liep vlug naar hem toe en nam mijne pet af. De baron knikte vrien delijk en zeide: c/Ik moet dadelijk naar Londen, maar Adams weet wat er gedaan moet wor den, en zal het je wijzen/' Toen groette hij eene dame die met een kind in de deur stond, met de hand, en reed weg. De dame ging naar binnen en sloot de deur, en Adams verzocht mij hem te volgen en bracht mij naar de keuken, die achter aan het huis lag. Hij was oud geworden in dienst bij de Grandi- son's, en liep met gebogen lichaam en Het dorp Tigny is door een vreesselijkeu brand geteisterd. Achttien huizen werden een prooi der vlammen, waarvan de meeste bewoners, die niet verzekerd waren, tot den bedelstaf zijn gebragt. Le Nouvelliste de Lyon spreekt van een navolger van dr. Tanner. Een jonge doctor van die stad heeft om 100 Louis een weddingschap aangegaan, dat hij ge durende veertien dagen hoegenaamd geen voedsel zou gebruiken. Blijkt zijn maag onder de hand niet tegen de proefneming bestand te zijn, dan moet hij voor iedere dag die ontbreekt 100 Louis betalen. Maandagavond is de grap begonnen. Uit Rome wordt aan the Pall Mall Gazetta gemeld, dat de Paus prachtige bruiloftsgeschenken in gereedheid brengt voor den Oostenrijkschen Kroonprins en de Belgische Prinses Stefanie, en tevens den Keizer berigt heeft, dat het verleenen van dispensatie voor het huwelijk in gee- nen deele belemmerd zal worden door de diplomatieke breuk met België. Dortmund in Westphalen is dezer dagen door een onweder geteisterdwaarbij de felle regen en zware hagelslag, maar vooral de hevige wind, groote schade aan de akkers en boomgaarden in den omtrek hebben toegebragt. Zoo hevig was de storm dat o. a. de groote locomotivenloods aan de stations van den spoorweg Gronau— Enschedé omgeworpen en op den spoor weg geslingerd werd, evenzoo een groote sterke wagenloods van den Rheinischen spoorweg. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp tot schadeloosstelling der Iersche pachters met 282 tegen 51 stemmen verworpen. In den loop vaD het debat verklaarde de Regee ring datindien het Hoogerhuis de bill verwierp, het de aansprakelijkheid op zich laden zou voor de gevolgen. Beaconsfield bestreed het ontwerp ten heftigste. Eene dépêche uit Kandahar, van 29 Julij, meldde het volgende: Burrows, vernomen hebbende dat Ayoub's voorhoede Minwand bezet had, marcheerde den 27sten des morgens van Kushk-i- Nakhud. Zijne artillerie tastte ten 9 uur den vijand aan. Kort daarop verscheen de hoofdmagt van den vijand. Tot één uur duurde het artilleriegevecht voort. Het vuur van de Britsche achterladers, hoewel beperkt, miste zijne uitwerking niet, doch tengevolge van een heftigen aanval der vijandelijke ruiterij, weken de Sepoys terug op het 66ste regiment, waarbij twee ka nonnen in den steek gelaten werden. De infanterie retireerde langzaam, van de ca valerie en de artillerie afgesneden. Na een heet gevecht gelukte het Burrow's infan terie zich een doortogt te banen. De vijand vervolgde tot op 10 mijlen van Kanda har, maar niet krachtig. De meeste ver liezen ontstonden door dorst en uitputting. Bijna al de munitie, 400 Martini- en 700 Snider-geweren en 2 negenponders gingen verloren. Er wordt verzekerd, dat Peru en Bolivia voornemens zijn zich te vereenigen tot een bond: //De Vereenigde Steden van Peru en Bolivia." de eene hand op den rug. Hij was bab belziek, als alle oude menschen, en toen wij naast elkander liepen, zeide hij dan fluisterend //Mijnheer Geoffrey heeft van morgen een telegram gekregen en moet nu naar Londen om zijn vader op te zoeken. De oude heer heeft het in zijn hoofd ge kregen om naar Madera of zoo iets te gaan, nu hij wilde niet langer in Enge land blijven toen hij het plan gevormd had het te verlaten, neen, wat men er ook tegen inbracht hij bleef bij zijn be sluit. Dat is de aard van de Grandisons. Zij staan op hun stuk, zooals het volk zegtals zij eenmaal wat zeggendan denken zij, dat zij gelijk hebben, Zijn zoon mijnheer Geoffrey is net zoo: als hij denkt, dat iets goed is, dan zal hij het ook doen, en het kan hem niets schelen wat anderen ervan denken. Je begrijpt wel, dat ik niets kwaads van de familie wil zeggen, want zij is de beste in het hee- le land, en zij doet niets, dat niet in den haak is. Maar zij staan op hun stuk, en dat is een feit. Wordt vervolgd.) Het Russische regeeringsblad deelt mede, dat in de maand Juli in Rusland 3011 branden zijn voorgekomen, van welken 441 opzettelijk waren aangestoken. De veroorzaakte schade beloopt 7,335,382 roebels. Sedert 1 Juli is het metrieke stelsel van maten en gewichten in Spanje wettelijk ingevoerd. Tijdingen uit Shangaï melden, dat Peking ten prooi is aan de grootste ongeregeldheden en men er elk oogenblik de uitbarsting van een burgeroorlog verwacht. Als bewijs voor het drukke verkeer tus schen Duitschland en Nederland kan die nen, dat in Juli ongeveer 2000 schepen te Lobith zijn ingeklaard. GEMENGD NIEUWS. De laatste trein uit Utrecht, die Zon dagavond te 11.15 u. te Zwolle moest aankomen, kwam eerst des nachts te 1 ure aan. Wegens een gebrek aan de ma chine moest onderweg een andere locomo tief uit Kampen worden ontboden. Uit Kampen waren p. m. 1000 personen naar de Zwolsche kermis gekomeD, waarvan er circa 800 te 11 ure met een extra trein terugkeerden; de overigen, die geroepen hadden /haast je maar niet, er komt nog een trein," konden door het ongeval een paar uurtjes aan het station wachten. Meer beest als mensch. Aan een vrouw in Linzerhausen, bij Linz, die reeds van haar derde man weduwe is, was door den vader van haar eersten man een vrij aanzienlijk legaat beloofd. Deze schoon vader, die voor twee jaren uit Amerika terugkeerde, was kort daarna plotseling verdwenen. De vrouw zeide, dat hij weer naar Amerika terug was; doch dezer da gen kwam aan het licht, dat zij haar va der al dien tijd opgesloten had gehouden in een kelder, waar de 80-jarige grijsaard in jammervollen toestand, blind en als een geraamte teruggevonden werd. De vrouw bevindt zich in hechtenis. Zou 't nagerekend zijn? De te Luxem burg verschijnende Annalen weten mede te deelen, dat er op de geheele wereld ongeveer 58 millioen paarden loopen, nog wel met bijvoeging, dat de rossignanten van China en Japan daaronder niet be grepen zijn. Zaterdagavond trachtte te 's Hage een vrouw in een winkel in de Yliersteeg een ham te ontvreemden. Reeds was zij in haar bezit toen de winkelier het onraad bemerkte, haar de ham afnam en den winkel uitjaagde. Een agent van politie had de diefegge spoedig te pakken. Aan het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg te Wormerveer geraak te, bij het rangeeren van den goederentrein, een der beambten onderden trein, zoodat hem beide beenen werden afgesneden. Per brancard naar het naastbijgelegen wach tershuisje vervoerd, werd hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleend, doch voor het behoud van zijn leven is het ergste te vreezen. Hij is gehuwd en heeft 4 kinderen. Op de vergadering van Duitsche spoor- wegbesturen te Berlijn, is een voorstel aangenomen om kinderen van 3 tot 10 jaar op alle treinen halven prijs te laten betalen; kinderen in de 4e klasse zouden den halven 3e klasse prijs betalen en twee kinderen in alle klassen den prijs van 1 biljet der klasse. Op een heel kinderbil jet zou 25 kilogram, op een biljet tot halven prijs 121/2 kilogram bagage vrij worden gelaten. Een zwendelaar heeft te Berlijn de goedgeloovigen op eigenaardige wijze een goed aantal Markstukken uit den zak ge klopt. Hij wendde zich tot de vrouw van een arbeider en vroeg of haar man thuis was. Op het ontkennend antwoord der vrouw zeide hij, dat hem dat zeer speet en hij haar man mededeelen dat hij den volgenden dag ten zijnen huize 46 M. kon komen halen, zijnde een prijs welke een lot in de Saksische loterij was ge vallen. Dit geluk moest de geheele buurt weten, alle buurvrouwen liepen te hoop en de gewaande collecteur werd beschouwd als een gezant des hemels. Toen hij voor stelde of de aanwezigen ook niet een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2