NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, BiscloM, Eomnes, Hamersvelfl, Hoevelaken, Hoogland, Leasden, d. t, Woensdag 11 Augustus 1880. Verborgen Goud. No. 64. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 87, uur, des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Hoogland. Onze geachte predikant Ds. J. J. Richard heeft een beroep ont vangen naar de Herv. Gem. te Yreeland AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1880/81 (van den 1. Mei tot en met den 31. Juli 1. 1.) aangifte voor patent recht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Vrijdag en Zaterdag, den 13. en 14. Augustus aan staande, van 2 tot 4 uur des namiddags, en dat de nietafgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belas tingen zullen worden bezorgd, tegen beta ling van tien cents. Amersfoort, den 7 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN, De Burgemeester van Amersfoort. Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No 134). Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van drie lijders aan ROODVONK en een sterfgeval aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 9. Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 11 Aug. 1880. Het nieuwe gebouw voor Amersfoort's progymnasium bestemd, zal, naar men ver- i neemt in den loop der volgende maand voltooid zijn. Een sierlijk Minervabeeld prijkt reeds aan den voorgevel. Ds. W. J. Manssen van Zaandam zal op Zondag 15 Aug. e. k. de godsdienst oefening leiden in de Ev. Luth. Kerk al hier. De afdeeling Amersfoort van de „Yeree- niging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland" heeft, namens de patroons, voorgedragen tot het verkrijgen van Medailles en getuigschriften wegens 25jarigen en langeren dienston ze stadgenootenR. van 't Hof, werk zaam op de fabriek van den Heer W. Fröger, A. van Huizen, werkzaam bij de firma B. Blankenberg en Zn, en C. de Gans, welke ongeveer veertig jaren werkzaam was in vroegere horlogemakerszaak van den Heer G. A. van de Roemer. Gisteren morgen ten 8 uur vertrok van hier naar de legerplaats te Oldenbroek, 2 batterijen van het Regiment Rijd. Artil lerie, onder het commando van den Ka pitein Jhr. V. A. de Pestersom gedu rende van den lln tot 21 Augustus a.s. aldaar te verblijven. De leiding der oefe ning aldaar is opgedragen aan den Majoor van genoemd Regiment, Jhr. W. F. G. A. von Pestel. De officieren daarbij tegenwoordig zijn: van de le batterijJhr. "W. C. Godin de Pesters kapiteinW. P. Yeeren en J. L. van Heukelom, le Luit.; van de 2e batterijJhr. Y. A. de Pesters, kapitein A. M. A. van den Wall BakeE. C. Boogaert en M. W. de Jonge van Elle- meet, le Luitenants; laatstgenoemde als adjudant van den Majoor. De tweede openbare bijeenkomst van Christelijke Jongelings-vereenigingen zal den 18 Augustus a. s. op het landgoed Schoonderbeek, welwillend hiervoor ten gebruike afgestaan door den heer Baron van Aylva van Pallandt, te Putten, wor den gehouden. Als sprekers op 3 spreek plaatsen zullen optreden W. Kraaijen- belt, predikant te Putten, (openingsrede); J. Vermeer, pred. te ZwolleW. Kieviet, evangelist te Deventer; G. van Asselt, zendeling te Putten Kuiper, pred. te Nunspeet;J. J. 'tHart te Harderwijk; J. G. Smitt, pred. te AmsterdamF. W. Plomp, evangelist te Olst; J. van 't Lin- denhout, te Neerbosch; Meeuwenberg, evangelist te ErnstC. Snel, pred. te Er- melo, (slotrede.). Naar het Vaderland verneemt, is het besluit tot invoering van de schoolwet met 1 November reeds door Z. M. den Koning geteekend. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten om de namen der straten door geëmailleerde naamplaten aan te wijzen. In een te Amsterdam gehouden verga- derin van de Commissie voor de tentoon stelling van vee en zuivel enz., te Londen in October a. s. te houden, is besloten, om al de risico van ziekte en sterfte van vee, alsmede bederf van in te zenden FEUILLETON. VI. Wij waren nu in de keuken gekomen en Adams hield op met praten niet uit gebrek aan stof, maar omdat er onder de dienstboden waren, voor wie hij eene diepe verachting koesterde. Hij vermeed hun gezelschap zooveel mogelijk, en zeide nooit meer tegen hen dan noodig was. Door de keuken kwamen wij in de eetzaal, en van daar bij de trap die geheel van don ker eikenhout en ongeveer twintig voet breed wastoen kwamen wij in eene lange galerij, wier wanden bedekt waren met portretten in olieverf zoo oud en zwart dat men nauwelijks kon zienwat zij moesten voorstellen. Yan deze donkere voorwerpen, werd het oog afgetrokkendoor het schoone licht dat naar binnen viel door de geschilderde ramen van eene achthoekige kamerdie aan het einde der galerij uitgebouwd was. De dichtst aan de kamer grenzende lui ken van de galerij waren gesloten om het effect van de geschilderde ruiten te ver- hoogen; dit maakte, dat de ingang donker was, maar toch kon ik zien, dat de vloer ongeveer een voet hooger lag dan die van de galerij. De oude Adams bleef plotseling stilstaan en riep uit z/Je hebt zeker een licht noodig bij je werk als je hier even wilt wachten, zal ik er een halen." Hij ging denzelfden weg terug, dien wij gekomen waren, en ik trad het kamertje binnen om rond te zien, daar ik veel be lang stelde in alleswat het Crastock- klooster betrof. Eene zijde van den achthoek gaf toegang tot de galerij. Toen ik naar den ingang keek, die, evenals het geheele klooster, in Gothischen stijl gebouwd was, scheen het mij toe, dat er vroeger iets anders moest geweest zijn, dan het tegenwoordige uit springende kamertje. De deur was onge veer vier voet breeddoor de middellijn twaalf voetde vloer lag ongeveer twaalf of veertien duim boven dien van de galerij; eene enkele trede maakte het gemakkelijk binnen te komen. Toen ik deze opmerkingen gemaakt had, kwam Adams met eene brandende kaars terug. Hij hield het licht bij de trede en zeide //Zie eens, Brooke, de baron wilde wel dat je hier eens naar zag. Je ziet, zij voorwerpen voor rekening der Commissie te nemen. Door deze maatregel wenscht zij de deelneming gemakkelijker te maken. Men leest in de Soer. Ct. van 25 Juli: z/Yolgens een heden ons geworden tele grafisch bericht wordt uit goede bron ver nomen, dat het lid in den Raad van Indië, mr. Levyssohn Norman, Z. Ex. den Gou verneur-Generaal mr. Lansberge zal op volgen." Het Alg. Dagblad v. N.-l. houdt dit bericht voor den echo van een praatje, dat te Batavia in omloop was geweest. is aan den eenen kant een beetje ingezakt, en je zou er over kunnen struikelen als zij niet recht gezet werd. Ik moest je er vooral bijzeggen, dat je voorzichtig moest zijn met het oude hout en er geen nieuwen spijker in moest slaan, als het vermeden kon worden, en dat zij zonder eenige ver andering wat opgehoogd moet worden. Sir Geoffrey wil voor geen geld iets laten ver anderen in het klooster." z/Er behoeft ook niets verandert te worden," zeide ik, terwijl ik naar de trede keek, die van stevig dik eiken hout was. z/Die trede zal het evenlang uithouden als het klooster. Maar hoe komt het dat zij zoo gezakt is? Er wordt toch niet veel op geloopen, is 't wel!" z/Nog niet eenmaal in de maand; de kamer is slechts eene merkwaardigheid, om zoo te zeggen. Zij is niet groot genoeg voor eene slaapkamer, en je kan hier niet zitten lezen, door het gekleurde venster; men heeft er niets meer aan dan aan ge barsten Chineesch porcelein en juist daarom bewonderen de adellijken haar zoo. Maar ik zeg maar altijd, Brooke, wat zou er van de adellijke heeren zelf worden, wanneer wij ons slechts bezig hielden met nuttige zaken? "Wat de trede betreft dat is van den ouderdom ouderdom heeft BINNENLAND. De kiesvereeniging Nederland en Oranje in het hoofdkiesdistrict Gorinchem heeft tot kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. M. A. de Savornin Loh- man, officier van Justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Assen. Men vermoedt, te Breda een turf van het welbekende turfschip te hebben gevon den. Immers bij het uitbreken van een muur der Koninkl. Milit. Academie (het voormalig kasteel van Breda) heeft men daarin een turf ingemetseld gevonden terwijl die muur moet opgebouwd zijn tusschen de jaren 1536 en 1696. De turf, die in haar geheel kon worden opgenomen zou dus bijna 3 eeuwen oud zijn. mij ook nedergedrukt." Deze verklaring voldeed mij niet. Het scheen onmogelijk, dat de trede kon zak ken, zonder eene groote en voortdurende drukking, 'zoo stevig en gezond was het hout waarvan zij gemaakt was. De heele trede scheen mij een raadsel toe, zij was niet in het houtwerk van den muur be vestigd maar er ongeveer ter dikte van mijn beitel van verwijderd. Boven, voor- en zijkanten waren in den besten toestander zat geen enkelen spij ker inzij was met houten pinnen in elkander gezet. Het scheen mij toe, dat het een kist was die halverwege in den vloer zat. z/Als ik hier meester was," zeide Adams, die het licht op den vloer had gezet, en tegen den muur was gaan leunen om een praatje te maken//zou ik die trede weg laten nemen en er eene flinke breede voor in de plaats laten zettenweldeze is niet meer dan zes duim breed, is 't wel?" z/Zeven of acht." z/Nu, dat is te smal voor eikenhout, dat een naar glibberig soort hout isals het iedere week met was gewreven wordt." De trede lag dieper dan de planken van den vloer. z/Je moet er eens op letten, wat vreemde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1