Ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning zullen in de Koloniën, evenals in Nederland, bij de bevalling van H. M. de Koningin 100 kanonschoten de geboorte van een Prins, 50 die eener prinses aan den volke moeten verkondigen, terwijl in alle garnizoenen en op alle oorlogsschepen eveneens geparadeerd zal moeten worden. De Delftsche coöperatieve winkelver- eeniging telde op 30 Juni jl. 316 leden; de winkelontvangst was gemiddeld f 1016 per week en in de eerste zes maanden van 1880 was een netto winst gemaakt van f 2584,78. Er schijnen in den laatsten tijd in Duitsch- land weder ongeoorloofde handelingen te zijn ontdekt om vreemdelingen voor het Nederlandsch-Indische leger aan te werven. Althans de politie in de Duitsche grens provinciën is door de Regeering aldaar aangeschreven, verscherpt toezicht uit te oefenen om tegen die praktijken te waken. Overigens zal de Duitsche regeering te dezer zake nader in overleg treden met de Nederlandsche gouvernementen, om voor goed een einde te maken aan de bedrie gerijen, waardoor men arme lieden tot den Indischen dienst tracht over te halen. Lhérie, de beroemde zanger, heeft met beide handen de gelegenheid aangegrepen, om weder bij de Haagsche opera geënga geerd te worden, en hoopt dat het pu bliek, 'i geen hij zoo willekeurig behan delde, hem vergiffenis zal schenken. De herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, zal plaats hebben op 17 Augustus a. s. Een tachtigjarige dame, Mej. Mössley, te Arnhem, heeft H. M. de Koningin een keurig wiegenspreitje aangebodendoor haar zelve vervaardigd. De oude dame kreeg daarvoor, behalve een schriftelijke dankbetuiging, het portret van H. M. in prachtige lijst. In de verloting, verbonden aan de ten toonstelling van gouden en zilveren voor werpen te Groningen, is de eerste prijs, een compleet zilveren koffie- en theeservies, gevallen op No. 325. Het Journal officiel behelst een besluit, waarbij de heer Tiby, gevolmachtigd min. van Frankrijk bij de Nederlandsche regee ring, om redenen van gezondheid, op non activiteit wordt gesteld, en een tweede be sluit, waarbij graaf Lefèbvre de Béhaine, zaakgelastigde te Munchen, benoemd wordt tot gevolmachtigd minister te 's Hage. denkbeelden de menschen soms krijgen als zij niets beters te doen hebben. Als die trede niets anders was dan eene kist, die men in den vloer had laten zakken dan moest men haar eruit kunnen lichten. wDaar heb je den ouden baron, die is al net als zijn zoon. Zij zullen nooit wat uitgeven voor hunne uitspanningzooals anderen dat doen, maar toch betalen zij een man om geregeld den vloer met was zoo glad te maken, dat men er haast niet over loopen kan." De trede of de kist, wat het ook was, kon niet opgelicht worden. z/Je begrijpt zeker wel, dat de grond van alles familie-trots is. Zij willen het klooster niet laten vervallen. Ik geloof, dat zij zich het brood uit den mond zou den sparen om een beetje mortel tusschen de steenen te laten voegen, als dat noo- dig was." Het houtwerk, dat de trede droeg en onder de vloerplanken lag, moest uitgezakt zijn, en daar moest ik bij zien te komen. Eene manier was, de trede weg te nemen, eene andere, den vloer op te breken. z/Zij kunnen al hun geld best gebrui ken, want Stambles, de slager, betaalt voor ieder stuk vee, dat hij op de weiden van het klooster laat grazen; nu, als zij Het comité, ingesteld om te Choisi le Roi een standbeeld voor Rouget de l'Isle, den vervaardiger van de //Marseillaise" op te richten, laat thans den jeugdigen advo caat Jean Bernard, van de balie te Tou louse, rondreizen, om, door middel van voordrachten, gelden bijeen te zamelen. Zonderling terwijl de Marseillaise thans het vrijheidslied bij uitnemendheid is en, naar het schijnt, de Republiek daar mede staan of vallen zal, moet de groote trom er bij te pas komen om geld voor een standbeeld van den maker bijeen te krijgen. Tengevolge van een driedaagschen regen zijn in de Pruisisch-Silezische districten Ratibor en Kosel 25 plaatsen geheel en 15 gedeeltelijk door den Oder overstroomd. De schade is groot. De vrees voor een nieuwen Kaffer-oor- log schijnt te wijken. Een telegram uit Kaapstad meldde dat in Basuto-land de spanning tot bedaren komt. Een telegram uit Kandahar aan de Ti mes, van 3 dezer, luidt als volgt: z/Alles wel. Er zijn geen teekenen van den vijand. Wij hebben de gebouwen rond om de stad afgebroken. Al de Afghanen zijn uit de stad verdreven, Wij hebben 2500 man voetvolk, 1000 man paarden volk en 15 kanonnen. De hitte is gewel dig. De meeste officieren van het 66ste regiment sneuvelden bij het verdedigen van het vaandel, dat verloren is, evenals dat van de grenadiers." Lord Lytton, de pas vervangen Onder koning van Britsch-Indië, stapte Vrijdag te Portsmouth aan wal. Hij heeft voor waar weinig reden om met voldoening op zijne Indische loopbaan terug te zien. Lytton is ontegenzeggelijk een rijk begaafd dichter en als schrijver van de geestige Fables in Song heeft hij wat meer goeds voortgebracht dan als aanstoker en door drijver van den onzaligen Afghaanschen oorlog. Donderdag schoten twee Nihilisten op den openbaren weg te Petersburg een ge heimen politieagent dood, die, als huis knecht verkleed, bedaard rond liep. De boosdoeners werden na een kort verzet in hechtenis genomen. In Egypte is thans ook het slaven koo- pen even strafbaar gesteld als het hande len in slaven. Werkelijk schijnt onder Tewfik Pacha een beter tijdperk voor Egypte te zijn aangebroken. De plotseling befaamd geworden dr. Tanner heeft de vrijwillig aanvaarde mar- het konden betalen, hadden zij daar niets dan herten." Het beste zou zijn om de bovenste plank eerst los te maken. z/Maar, zie je Brook, zij hebben geen geld noodig. Zij lezen slechts oude boekeE, en praten over philosophic; zij bemoeien zich niet met wedrennenschietenvis- schen, jagen en studeeren in de rechten." Aan den linkerkant kreeg ik de pennen er gemakkelijk uit. Ik begon aan den rechterkant. z/Ik geloof dat Sir Geoffrey even oud is als jij. Mag ik je vragen hoe oud je bent?" //Vijfendertig." Aan den rechterkant, zaten de pennen er vaster in. z/Even oud als hij, en je lijkt bizonder veel op hem als vader, om zoo te zeggen; want hij is weduwnaar net als jij, en zijn zoontje is zoowat even oud als je doch tertje." z/Maar welk verschil in vooruitzichten?" dacht ik, en toen dwaalden mijne gedach ten weder van mijn werk af naar de kleine Iris, en mijn hart werd weer bezwaard. z/Ik durf te wedden, dat de kleine jon ker Haroldevenals zijn vader en zijn grootvader zal zijn." teling doorstaan: veertig dagen lang heeft hij zich van alle voedsel onthouden, hoewel hij te overvloediger gedronken heeft. Za- turdag middag eindigde zijn vasten, en zou hij, bij wijze van inleiding, zich laven aan eene watermeloen. De 40ste dag moet voor hem de kwaadste geweest zijn. //Als hij niet slaapt (zoo meldde een telegram aan de Times) brengt hij zijn tijd door met braken, terwijl zijn oppassers hem inwrijven met mosterd en water. Zijn toestand is akelig." //Akelig" is dit ook om te lezen walgelijk zelfs; doch het strookt nu een maal met den smaak van zeker ploerten dom, maar al te talrijk, dat in dergelijke vertooningen hoe lang een mensch loo pen, zwemmen, dansen of hongeren kaD voor hij er onder dood blijft méér be hagen schept dan in het zien van een drama of in het hooren van eene symphonie. Wetenschappelijke waarde wordt door deskundigen aan Tanner's proefneming ont zegd; de waarborg tegen bedrog moet te wenschen hebben overgelaten, en de waar nemers waren als medici onbevoegd. Tan ner zelf de man, eerst rijtuigmaker, later kwakzalver, is evenmin docter als zooveel anderen die pronken met het dr. voor hun naam Tanner zelf beweert dat hij zijn maag tegen het vasten gehard heeft door een overmatig gebruik van kalk- houdend bronwater. Overigens valt er in dit misselijk ex periment één ding te prijzen: namelijk dat Tanner zichzelven tot slagtoffer heeft ge kozen, en niet het eene of andere onschul dige dier. Omtrent de levensgeschiedenis van dr. Tanner deelen de Amerikaansche bladen het volgende mee. Hij werd in Engeland geboren, kwam als knaap naar Amerika en was daar werkzaam als rijtuigmaker, totdat hij trouwde en fruithandelaar werd. Tezamen met zijn echtgenoote legde hij zich ver volgens op geneeskundige studiën toe, en werd na verloop van tijd, eigenaar van een geneeskundige badinrichting. Een paar jaren geleden is het echt paar gerechtelijk gescheiden volgens sommigen omdat Mrs. Tanner naar geen vrede kon hebben met haar mans theorie, dat een leege schotel juist zooveel eten bevat als een gezond mensch noodig heeft, en na zijn echtscheiding begon Dr. Tan ner de proefnemingen, waarmede hij zich zoo spoedig naam heeft gemaakt. Dr. Tanner eet en drinkt weer als een ge woon mensch, en het bekomt hem goed. Hij is begonnen met melk drinken, at vervolgens, tegen den raad der docters in, een perzik, en daarna verscheidene stukjes meloen, van welke vrucht hem zes stuks ten geschenke gezonden wer den. Toen hij zich, kort na het eindigen van zijn vasten, naar het huis van een der geneesheeren begaf, waar hij eenigen tijd vertoeven zal, werd hij door een groote volksmenigte luid toegejuicht, 's Middags en 's avonds is hij voortgegaan zich te goed te doen aan meloen, appelen, bief stuk met aardappelen, wijn en melk, zon der dat hij er eenig hinder van had. Hij heeft, sedert het begin van zijn Ik haalde de laatste pen eruit en ge bruikte mijn beitel als hefboom. De kaars stond toevallig zoo, dat ik de minste be weging van het deksel kon zien. z/Het is een aardige jongen onge- loofelijk bedaard en knap, om zoo te //O!" riep ik uit, bijna met een gil en sloeg met mijn beitel tegen de kaars zoodat zij omviel en uitging. z/Wat is er, Brooke? Heb je je bezeerd?" z/Niet erg," zeide ik, naar adem hijgende. z/Zeker met den hamer geslagen. Ik zal een ander licht gaan halen." Toen hij wegging, legde ik mijne hand op de trede, drukte die zachtjes naar be neden en keek hem angstig na, om te zien of hij ook mocht terug keeren en mij bemerken. Die plank was werkelijk het deksel van eene kist, zeven duim breed, vier voet lang en ik weet niet hoe diep. Wat er in was wist ik alleen, en nie mand anders zou het weten. Op het oogenblik dat mijn beitel het deksel oplichtte, zag ik, toen ik het stof weggeblazen had, aan stapels naast elkan der over de geheele lengte en breedte van de kist goudstukken. Wordt vervolgd.) vasten 36 pond in gewicht verloren; maar als hij zoo voortgaat zal hij wel spoedig weer aangesterkt zijn. GEMENGD NIEUWS. Men deelt aan de N. R. Ct. mede Heden was ik getuige van een daad van liefde van den mensch tegenover een dier. Twee heeren met hunne hondjes in den Heuvel wandelende, wierpen stokjes in het water, waarop de honden deze al zwem mende er uithaalden. Op eenmaal echter was een der honden, daar de stok hem te groot was om er mede te zwemmen en hij dien toch niet los wilde laten, op het punt van midden in den vijver te ver drinken. Zijn meester ontdeed zich daar op zonder talmen van zijn bovenkleede- ren, begaf zich te water en het gelukte hem het beest, dat hem met blijdschap zag aankomen, te redden. De vreugde van den hond en van den meester, die zijn nat pak bijna vergat, toonde duidelijk de genegenheid, die wederkeerig tusschen beiden bestond. Jhr. V. J. G. Beelaerts van Blokland uit 's Hage, heeft op den internationalen schietwedstrijd te Brussel den len prijs, uitgeloofd door Z. M. den Koning der Belgen, behaald met een schot op een af stand van 500 meters, met het Rem mingtong-geweer. De prijs bestaat uit 12 zilveren kou- verts, 12 zilveren dessertlepels, 12 mes sen met zilveren hechten en soeplepel. Dat ook te 's Hage brutale dieven zijn, blijkt daaruit dat men Maandag aldaar een bleeker, die even in de Booge Nieuwstraat was gegaan en zijn wagen op den Kneuterdijk had achtergelaten, wagen paard en wasschen heeft ontsto len. Bij zijn terugkeer was alles verdwenen. Gelukkig had iemand vier personen op een bleekerswagen het Bosch zien inrij den en onverwijld reed de bleeker hem in een huurrijtuig na. Op den Leidschen weg zag hij de dieven rijden, die, onraad vreezende, van den wagen sprongen en ontkwamen. Hoogst gelukkig keerde de eigenaar met zijn eigen voertuig naar den stad terug. Verleden Zaterdag heeft het eiland Schiermonnikoog feest gevierd. Catharina Maria Coldewij, weduwe van J. Haring, vierde dien dag haar honderdsten verjaar dag. Een groote optocht, van 200 school kinderen bracht haar een met bloemen versierde leuningstoel, waarin zij voor hare woning plaats nam, en de gelukwenschen van bijna al de bewoners van het eiland ontving. De kinderen werden allen op koek getracteerd en mochten daarna een rijtoer maken. Des avonds was er illumi natie en vuurwerk. Te midden van de ve le eeuwfeesten, die wij tegenwoordig bijna ieder jaar hebben te vieren, blijft het toch een zeldzaamheid, wanneer iemand zijn eigen eeuwfeest beleeft. De honderd jarige is nog steeds gezond en welge moed. Donderdag vierden de barbiers van Am sterdam feest. De leden der vereeniging, welke elkander helpen, door. o. a. als een hunner ziek is, zijn klanten te bedienen, gingen met hun vrouwen en enkelen met hun verloofden 's morgens vroeg naar Baaru, waar ze in het hotel Ronge ont beten. De president riep hun daar het welkom toe, en bracht hun de schoone spreuk der vereeniging: //Standvastige Hulp in Tegenspoed" in herinnering. Hij ontving daarna een insigne, hem door de feestvierende leden geschonken, dat be stond uit een geel gevlamd lint, hetwelk om den hals gedragen wordt, en waaraan een gouden scheerbekken en een zilveren scheermes 'en kam hingen. Daarna gin gen de barbiers in optocht naar het Bosch. De burgemeester van Baarn had hun verboden te zingen in de gemeente, doch H. K. H. prinses Hendrik had hun ver oorloofd zich naar hartelust te vermaken in het bosch, en daar te zingen. Vroolij- ke liedjes werden door de vakgenooten van Figaro gezongen, De mannen hoepel den om prijzen, en schoten met pijl en boog. De vrouwen speelden een zeer ver makelijk spelletje, genaamd: pijpenslaan. Een touw wordt gespannen dwars voor een laan: aan dat touw hangen een menigte Goudsche pijpen. De vrouwen worden ge blinddoekt, en met doeken, die aan het uiteinde geknoopt zijn, gewapend. Nu BUITENLAND. Het fonds der Fransche Academie tot het uitreiken van prijzen ter belooning van de deugd is vermeerderd met 200,000 fr. Die som is afkomstig van de hertogin van Otrante. Zij heeft bepaald, dat uit de rente driejaarlijksche prijzen moeten wor den uitgekeerd. De koningin van Spanje heeft thans haar paleis te Madrid betrokken, tenein de daar haar bevalling af te wachten. Ha re moeder wordt binnenkort te Madrid verwacht. Het stadje Janrieta (Navarre) is bijna ge heel door brand vernield. Verscheiden per sonen werden bij deze ramp zwaar gewond.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2