wu KEUKENMEID, Fatsoenlijke Kostgangers KIPPENMAÏS KEUKENMEID, ER BIEDT ZICH AAN R. ZIJLSTRA. DOUBLE-STOUT. Opzichter op een landgoed, De ondergetee- kende verklaart dat wat hij gezegd heeft van GERRIT MEIJER en A. BOSMANbeiden knechts van den Heere A. van Rees alhier, geheel ONWAAR HEID is en dus door deze zijn gezegde herroept. Lekkere Boter a 60, puike eerste qualiteit Koffij A 65, beuevens puike Friesche Kaas a 14'/, Gent per 5 onceverkrijgbaar in de Nieuwe Winkel te Amers foort. RONDE a f 6,25 per 75 Kilo Bruto. J. v. Vollenhoveii, EDINBURGER J. SINNIGE, DIENSTBODE GEVRAAGD Eerste kwaliteit Gruttemeel a 8 en puike Tarwebloem a 11 Cent de 5 onceverkrijgbaar in de Nieuwe Winkel, Appelmarkt, Amersfoort. moeten ze op de pijpen afloopen en die stuk slaan. De meesten beginnen te slaan voordat het tijd ismenigeen loopt ver uit den koers, en men kon op geruimen afstand het vroolijke gelach hooren dat dit pijpenslaan wekte. Een lange wande ling en een middagmaal in het hotel Bonge besloten dit feest der barbiers, die toonden zich op ouderwetsche Hollandsche wijze vroolijk en gul te kunnen vermaken. In geen jaren was Cleef als badplaats zoo bezocht als dezen zomer, zoodat niet alleen alle hotels bezet zijn, maar velen [hun intrek bij particulieren moesten nemen, tengevolge waarvan nu zelfs geen kamer Leer is te krijgen. Het grootste gedeelte der bezoekers zijn Hollanders, zoodat het hier thans wel een Hollandsche kolonie [gelijkt. In de gevangenis te Madrid werd on langs een treurige plegtigheid vervuld. |Ben jonge man was met zijn bruid ter lood veroordeeeld, wegens moord door den eerste met de hulp van het meisje ge pleegd. Den dag voor de voltrekking F3n het vonnis verzochten ze echter in het huwelijk te mogen treden om hun kind, een vijfjarig meisje, een wettigen naam te kunnen geven. Het verzoek werd aegestaan en de plegtigheid had in de gevangenis plaats. Getuigen waren de bewaarders. De man werd onmiddelijk na afloop der plechtigheid weggevoerd, om jich voor te bereiden voor den dood. Te Woudrichem heeft men een kleeder- uaker, die vaak misbruik maakte van Isterken drank, dood op den zolder zijner woning gevonden. Een ruim zestienjarig meisje is van jSappemeer gevankelijk naar Winschoten pvergepracht. Zij wordt verdacht van heimelijk te zijn bevallen en zich van laar kind te hebben ontdaan. Barnum te New-York is voor 200 ouden sterling eigenaar geworden van het ieuzenpaard van Ohio. Deze viervoetige iGoliath is 7 voet hoog en weegt 2450 ond. Te Quiévrain, in België, heeft een [rauschman, verdacht van moord, twee pndarmen, die hem wilden arresteeren, bet een dolk zoodanig gewond, dat men oor hun leven vreest. Niettemin is het plukt dat schoelje in verzekerde bewa- ng te brengen. De bewoners van Quié- jfain hadden alle lust op den kerel de nchwet toe te passen. Aan hoefijzers, die als versiering nu beer in de mode zijn, is altijd een bij- nndere beteekenis aan gehecht. Oudtijds ^chtte men ze bijzonder dienstig tegen de Invallen van booze geesten. Die eigen- is er misschien aan toegekend op jond van den regel van contrast, omdat *n hoefijzer niet aan den bokspoot van len duivel past, of omdat het in vorm nige overeenkomst heeft met den straal- ans, die op oude schilderijen het hoofd ta engelen en heiligen omringt; eindelijk ndat het de vuurproef heeft doorstaan, kn men er daarom een begrip van rein- fcid mee verbindt. Tegenwoordig nog zijn de matrozen er gesteld, dat er een hoefijzer tegen den aanmast of ergens middenschips op het gespijkerd is, tot bescherming van het pip. De Chineezen laten hunne graf- nbes bouwen in den vorm van een efijzer een merkwaardig gebruik, om- het veilig beschouwd mag worden als tak van het bijgeloof, dat lang bij geheerscht heeft. Aan de Faculté des lettres te Lyon heeft doofstomme, die spreken geleerd had, pen afgelegd. Dit moet het eerste ge- van dien aard zijn. let bestuur der provincie San Pablo I Brazilië heeft een prijs uitgeloofd van contos (60,000 gld.) voor een afdoend fiddel tegen mieren. Deze insecten eene ware plaag voor de landbouwers die provincie Een reiziger, die, kort Beden zich te Itoe ophieldverhaalt naangaande het volgende Een hoogst Renaardig verschijnsel trof mij terstond, fen ik de tuinen in den omtrek rond- bdelde. Een groot aantal heuveltjes kegelvormige gedaante, vijf of zes «rs hoogstrekten zich in eene lange i uit. Het waren mierenhoopen, wier oppervlakte met dikke door de tropische zon hard gebrande aardlaag bedekt was en zoo tegen weer en wind beschut bij eene aanzienlijke diepte aan milliarden mieren tot woning strekten. Wanneer een stam dezer zeer schadelijke insecten een tocht onderneemt, vernielen zij een voudig alles wat op hunnen weg ligt. Zij hebben slechts weinige uren noodig om een grooten sterken boom volkomen kaal te vreten. Komen zij op hunnen tocht aan een huis, dan is ook dit ver loren het is met list noch geweld te redden. De planters voeren natuurlijk een strijd op leven en dood tegen hen. Op alle fazendas (plantages) zijn er menschen, die er zich bepaaldelijk meê bezighouden die mierenhoopen op te sporen, die dan vol gens alle regelen der kunst belegerd worden. Dikwijls bereikt men ondanks alle moeite niets dan een nuttelooze schijndood der mieren. De formigueiro (mierendooder) verstopt alle zichtbare en hem bekende toegangen. Dan steekt hij aan het einde der mijn naar de binnenzijde stroo in brand. De rook, die zich dan ontwik kelt, wijst alle toegangen, die nog niet verstopt zijn, aan. Is dit geschied, dan gaat men tot de verdelging der insecten in hun eigen verblijf over. Afdoende is dit middel, zooals wij reeds zeiden, echter niet. De Amerikaansche bladen blijven de aandacht vestigen op den verba-zenden toevloed van landverhuizers, een ver schijnsel, eenig in de geschiedenis, en zij trachten de gevolgen daarvan te bereke nen. Het aantal vreemdelingen, geduren de het eerste halfjaar van 1880 te New- York aangekomen, is 177,362, van welke bijna 100,000 in de twee laatste maanden, namelijk 55,083 in Mei en 42,026 in Juni. Het cijfer der maand Mei is het hoogste, dat ooit in de Yereenigde Staten bereikt werd. Juni biedt eene aanzienlijke ver mindering aandoch naar alle waarschijn lijkheid, wanneer men vroegere jaren raadpleegt, zullen de volgende maanden op dezelfde hoogte blijven, tot den winter, en de bevolking der Vereenigde Staten zal dan in 1880 met ongeveer 400,000 landverhuizers vermeerderd zijn. De meesten der nieuw aangekomenen bege ven zich westwaarts om zich op den land bouw toe te leggen. Op weinige uitzon deringen na houden zij zich slechts één of twee dagen op alvorens naar hunne be stemming te vertrekken. De spoedige aanwas der bevolking in deze streken werkt op de ontwikkeling der steden bij zonder gunstig terug. Terwijl de bevolking van New-York in 10 jaren met 28 pCt. is toegenomen, is die van Chicago met 59 pCt. vermeerderd. De toeneming in andere mindere belang rijke steden, doch alle in de landbouwende districten gelegen, is nog grooter. Mil- wankee won 80, Détroit 52, Cleveland bijna 70 pCt. Verder komen daarbij in aanmerking Minneapolis, St.-Paul van Minnesota, Denver, Kanses-City, St. Jo seph, enz. »De landbouw/'zegt de Courrier des Etats Unis o. a. is de groote hulpbron, het groote aantrekkingspunt, van al deze bevolkingen. Hij verschafte tot dusver welvaart aan de gevestigde pachters, winstgevenden arbeid aan de nieuw aan gekomenen en aan het geheele land be langrijken voorspoed. In de laatste jaren droeg de landbouw grootendeels bi] tot verheffing vrn den bloei en het krediet der Vereenigde Staten. In één woord: hij vertegenwoordigt vier-vijfde in het be drag van den uitvoer/' Toen dezer dagen een jongmensch, in zekere gemeente in de provincie Gelder land woonachtig, met gunstig gevolg zijn examen als candidaatnotaris had gedaan, toonde zijn vader door het uitsteken van de vlag zijn blijdschap of ingenomenheid daarmede. Een vriend van den geslaagde, het voor hem insgelijks aangename nieuws hoorende, deed dit eveneens, doch vertel de aan hun, die hem naar de reden vroe gen, dat der Koningin een zoon geboren was. Dit kwam ook ter oore van den bur gemeester, die mede niet naliet, zoo spoe dig mogelijk de vaderlandsche driekleur van zijn woning te doen wapperen, en bo vendien de eerste uit zjjn gemeente wilde zijn, die den Koning met het heugelijke feit zijn gelukwenschen aanbood. In stil- te werd er een telegram naar het Loo ver zonden. Natuurlijk was het nieuwtje nu spoedig een publiek geheim, maar men kan zich ook de gewaarwording van den burgervader voorstellen, toen het weldra bleek, op welke wijze hij er was ingeloo- pen. De Minister van Waterstaat enz. heeft bepaald, dat gedrukte visitekaartjes, waar schriftelijke bijvoegingen, zelfs die welke tot hiertoe oogluikend werden toe gelaten als p. r. p. c., p. p. c. enz. voortaan niet anders mogen verzonden worden dan tegen betaling van het brief port. Den Heer J. C. ten Cate, die gedurende meer dan 20 jaren gemeente-secretaris te Ede was, is overleden. Velen hebben aan hem hunne opleiding in de gemeente-ad ministratie te danken. Allen, die met hem in aanraking kwamen, waardeerden hem als een man van degelijkheid en bekwaamheid. Te Kollum is in den ouderdom van 93 jaren overleden Anne Pieters Bosma, ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse. Hij was oud strijder in 18131815. Toen de Koning in 1873 Friesland bezocht, schonk hij den ouden man zijn portret en een gouden remontoir-horloge met ket ting. ALLERLEI. Een dienstmeisje//Zeg mij toch eens, Kornelis, waarom zijt gij militairen de meest trouwlooze vrijers?" De militair//Dat is heel eenvoudig, Kaatje, omdat wij aan onze overheden le venslange trouw moeten zwerenzoo doen de blijft er op dit gebied niet meer van ons over. Bejaarde man tot een jong en arm meisje: //Lieve Dina! als wij getiouwd zijn, maak ik u voor bruidschat zooveel duizend guldens als ik jaren oud ben Meisje „zoo mijn lieve bruidegomei, zeg! ben je al wel 80 jaar!" Oude//hohozoo erg is het nog niet, pas zeventig, liefje!" Meisje (teleurgesteld) //Zoozoo(zacht in zich zelve) //dat gaat mij tienduizend gulden uit de gis." Een schoenmakersjongen telde stilzwij gend op zijn vingers, en toen de baas hem vroeg wat zulks beteekende, zeide hij z/ik tel hoeveel booze wijven er in de buurt zijnmet onze vrouw meê zijn er zeven." Een paar muilpeeren volgden. z/Neen, neen," riep de jongen, //zonder onze vrouw zijn er maar vijf." Een dreumes van tien jaar, een nufje van zes en een papa, zeer ernstig perso nage, zitten te keuvelen. //We zeggen dan," vervolgt de laatste met klem, //dat het katoen véér de bereiding een soort van zacht; lenig dons is." z/Waar komt het van daan De veel belovende dreumes zwijgt. //Hé, weet je dat niet?" z/Ik weet het wel," verzekert de jonge juffrouw, knutselende aan hare levensgroote pop. //Nu zeg op." z/Wel: dat groeit in de ooren van de oude heeren!" Onder pas-verloofden: Hij, dichterlijk: Nu is 't morgen uw verjaardag; welke is uw lievelingsbloem? Zij, met een open oog voor het rëele: Een diamanten-ring. In een restaurant. Kellner; //Wil u voor vijftien of voor achttien stuiver di- neeren mijnheer?" Gast: //Welk verschil is daarin?" Kellner: //Drie stuivers mijnheer." Een vader, die bezig was zijn zoon een lichamelijke kastijding toe te dienen, werd in die bestraffing tegengehouden door een deftig heer die vroeg: Waarom slaat gij dien jongen? Omdat hij niet naar school wil; 't is een ezel! antwoordde de vader. In dat geval, hernam de heer, heb ik het recht u te verbieden hem meer te slaan. Wie geeft u dat recht? Ik ben lid van de //Vereeniging tot be scherming van dieren," waartoe ezels ook behooren. //Lafaard!" zei een generaal, „waarom buk je als er een kogel komt?" z/Mijn moeder generaalheeft me altoos geleerd, te buigen voor mijn meerderen." ADVEBTENTIEN. —umw, verlangt met 1°. Nov. eene bekwame die tevens huiswerk wil verrichten. Loon naar bekwaamheid. Zich in persoon of per brief te vervoe gen bij Mevrouw v. d. Wall Bake Kkaijenhoff te Amersfoort. te Amersfoort verlangt met 1 Novem ber a.s., liefst eerder, eene eenvoudige stille P. G., goed kunnende koken en huis werk verrigten. een persoon van middelbare leeftijd, onge huwd, gezond en sterk van gestel, als is goed bekend met de «Nacht, de Hoatcultuurhet ontginnen der Gronden enz. De beste ge tuigschriften kunnen overgelegd worden. Reflecteerenden adresseren zich franco, onder letter O., bureel dezer Courant. kunnen tegen billijke vergoeding KOST en INWONING bekomen. Men adresseere zich bij N. Zeven boom, Lavendelstraat, Amersfoort. Amersfoort. AMERSFOORT. iD een klein BURGERGEZIN, loon f60 met f 10 jaarlijksche verhooging. Franco brieven Bureau dezer Courant, letter S. S.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3