nieuwe NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Jtarefoort, Baan, Mm. Eaiies, Hameis, taelata, Hunlui, LM. i Zaterdag 14 Augustus 1880. i, Verborgen Goud. No. 65. Negende Jaargang. Uitgever: A. AI. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. AMERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.- Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. „De vooruitgang is de som van ieders streven." Victor Hugo. Wonderlijker slag van volk dan de weg bereiders der eerlang te verwachten sociale revolutie heeft men nog nooit gezien. Op de eenvoudigste manier veranderen zij, in gedachten natuurlijk, het geheele maatschappelijk gebouw, of, laat ons liever zeggen, de geheele wereldorde. Yan het bestaande deugt er geen zier: van den afbraak der door hen te slechten instellingen willen zij geen enkel balkje, geen steentje gebruikenalles moet worden vernieuwd, verjongd, herboren. Geen wonder dat hun taal ingang vindt. Duizenden bij duizenden van onze natuur- genooten zijn er, voor wie het leven niet zoo geheel en al gelijkt op een wandeling door een rozengaarde, die het hard ge noeg te verantwoorden hebben om zich en hun gezin den mond open te houden, zich van dekking en kleeding en een dak bo ven het hoofd te voorzien. In de ver- FEUILLETON. VII. Terwijl Adams eene kaars haalde, had ik tijd om mijne gedachten te verzamelen en te overleggen, welk voordeel ik van mijne ontdekking zou trekken. Het duurde eenige oogenblikken, voor dat ik' mijne overspanning zoover te boven kon komen, dat ik geregeld kon denken. Duizenden half gevormde plannen ver drongen zich in mijn geest, met eene zoo verlammende uitwerking, dat ik moest blij ven liggen, op de plaats waar Adams mij verlaten had, zonder te weten of hetgeen ik gezien had werkelijkheid was, of de begoocheling van een door voortdurende zorgen verzwakten geest. Ik keek den ouden tuinman na, toen hij de galerij afliep, en toen hij bij de deur omsloeg, lichtte ik de plank op en voelde met mijne hand naar de oppervlakte van den schat. Het was geen droomgezicht daar lagen zij, de goudstukken, op elkan der gestapeld, in rijen langs de geheele lengte en breedte van de kist, zooals zij daar vóór honderden jaren gelegd waren. De vochtigheid en het stof der eeuwen had ze aan elkander doen kleven, maar richting van hun eentonige dagtaak vin den zij weinig verheffends, en de kamp tegen broodszorgen verstompt hun gevoel, verdooft hnn moedMaar hoor, daar wordt hun het evangelie verkondigd van de nieuwe maatschappij, gebouwd op het fundament der gelijkheid; hun wordt voor gespiegeld dat de schatten, door vroege- ren arbeid bijeengebrachtniet het eigen dom zijn van bijzondere personen, doch aan allen toebehooren; dat het kapitaal moet worden onteigend ten algemeenen nutte en dienstbaar gemaakt aan de pro ductie ten bate van allen, 't Is zoo, de eenvoudige arbeider begrijpt niet alles van die verwarde beschouwingen, evenmin als het hem duidelijk is hoe men er ooit toe zal komen alle burgers van het land over te halen, hun bezittingen beschikbaar te stellen: doch er is sprake van verbetering van zijn toestand, en dat denkbeeld al leen is in staat hem alle andere beden kingen te doen overstappen. En als straks diezelfde leiders, wier opgeschroefde taal de wanden der vergaderlocalen deed dreu nen, den geldelijken steun der werklieden vragen ten einde met meer nadruk voor hun rechten te kunnen strijden, dan getroost men zich gaarne een offer, hoe zwaar het ook valt. In Nederland schijnt het socialisme maar slecht wortel te kunnen vatten. Zijn misschien onze werklieden te weinig ont wikkeld, om geestdrift te gevoelen voor de heerlijkheden der toekomstige maatschap pij Of zijn zij wellicht te nuchter van op vatting om zich te vergapen aan voorstellin gen, die geen zedelijken grondslag hebben niet zoo vast, dat ik ze niet met mijne vingers kon losmaken. Met mijn nagel lichtte ik er een paar op, en voortdurend naar de deur van de galerij ziendebracht ik ze in het ge kleurde licht dat door het venster bin nenstroomde. Zij waren dof geworden door ouderdommaar de muntstempels waren nog duidelijk. Ik wist weinig van pen ningkunde, maar ik zag dadelijk dat deze munten zeer veel geleken op eene munt, die een klokkenmaker mij had laten zien, en die volgens hem uit den tijd van Hen drik YII was. Ik stak mijne hand in de kist en nam er nog drie uit; zij waren kleiner, maar, voor zoover ik zien kon, van denzelfde stempel voorzien als de andere. Ik stak de stukken in mijn zak; toen sloot ik de kist weer en sloeg er eene pen in, om te voorkomen, dat Adams bij zijne terugkomst zou wenschen te zien wat er in was. Ik deed het bijna instinktmatigtoch knaagde mijn geweten, toen ik het deed want wat was geheimhouding anders dan oneerlijkheid, in deze zaak? Wat moest ik doen? Ik stond op en heen en weer loopende begon ik eenvol doend antwoord op die vraag te zoeken. z/Aan wien behooren zij?" zeide ik tot mij zelf." //Als zij aan de Grandisons behooren Dat ook zij er niet naar streven, zich omhoog te werken en, waar dit mogelijk is, hun kinderen beter toegerust dan zij wa- het strijdperk des levens te betreden, kan alleen worden beweerd door hen die vol strekt niets weten van de geschiedenis der arbeiders-beweging in ons vaderland; al leen, op weinige uitzonderingen na, blij ven zij op den bodem der practijk, ma ken gebruik van beschikbare middelen, en verspillen hun krachten niet in volkomen doellooze bokkesprongen op politiek en sociaal gebied. Het ligt eenigszins in den aard van onze Oostelijke buren, veel noodeloozen omhaal te maken. Schrijft een Duitscher over opvoedingsleer, dan raakt men versuft door den stortvloed philosophische be schouwingen die hij zijn lezers laat door worstelen: evenzoo, bij de eenvoudigste vraagstukken van maatschappelijken aard worden alle mogelijke staathuishoudkun dige begrippen dooreengehaspeld. Dat verheft de voorgangers in de oogen der menigteen bezorgt hun een prestige, waarvan zij uitstekend partij weten te trek ken ter bevordering van hun eigen be langen. En, - welk gebruik maken die leiders van hun overwicht Zoolang zij het met elkander eens blij ven komt het groote publiek daarvan weinig aan de weet. Maar weldra speelt de gekrenkte eerzucht hun parten; de heeren aanvoerders, die evenals Gesar nie mand nevens zich kunnen dulden, begin nen elkander het leven zuur te maken met //onthullingen, en spoedig gaat mag ik er geen enkele van gebruiken. Maar behooren zij aan de familie en zou Sir Geoffrey, wetende dat er zulk eene schat onder de trede lag, mij zoo zorge loos hebben opgedragen haar te herstellen Men zegt dat de Grandisons zeer excentriek zijn, en het is zeker, dat zij niet rijk leven, maar zij zijn toch niet gierig. Wat zij heb ben, geven zij zonder achterhoudendheid en op eene verstandige wijze uit. Hunne overal bekende excentriciteit bestaat slechts in de getrouwheid, waarmee zij de wetten der zedelijkheid en van het verstand op volgen, hetgeen hen van hunne buiten sporige en zorgelooze buren onderscheidt. Eene kist met goudstukken weg te stop pen zou geheel en al in strijd zijn met de beginselen, die zij zoo nauwgezet na komen. Neen, neen, dit geld is niet van de Grandisons het is niet de schat van een vrek. Behalve wanneer de kist mun ten van jongeren datum bevat dan dezen, die ik in mijne hand heb, kan er geen twijfel omtrent hun oorsprong zijn. In de tijden van de Hervorming heeft de laatste abt, die binnen deze muren leefde, hier zijne schatten verborgen, om te verhinde ren, dat zij door Hendrik YIII verbeurd verklaard werden. Niet in staat zelf het goud terug te krijgen nadat de koning het klooster aan Sir Owen Grandison had ge geven, en de vijanden van zijn geloof niet men van weerszijden een zondenregister op hangen, vervuld van de grofste laagheden. Hier is een leider, die de hem toever trouwde gelden eenvoudig in zijn eigen zak liet vloeien om er een vrolijk leven tje van te genieten; elders een, die zich verkocht aan dezelfde regeering, die hij in de volksvergaderingen door het slijk sleurde. Elders is er weer eenwiens privaat leven een aaneenschakeling vertoont van allerlei onzedelijkheden. Als de kok met de keukenmeid kijft, dan bespeurt Mevrouw waar de boter blijft; en zoo hebben thans de Duitsche arbeiders gele genheid even na te denken over de mate van vertrouwen, die hun aanvoerders ver dienen. Ware het in Duitschland gebruikelijk, elke opinie, zelfs al is deze in' strijd met de overtuiging der heerschende partij, zich vrijelijk te doen uiten, dan zou het soci alisme geen den minsten schijn van ge vaar opleveren. Het zou eenvoudig ver ward raken in de strikken van zijn eigen overdrijvingen en buitensporigheden, en de erbeiders zouden langs den natuurlijken weg tot de ervaring komen, dat het als middel tot het verkrijgen van maatschap pelijke hervormingen niet de minste waar de bezit. Maar het Duitsch regeeringsstel- sel duldt nu eenmaal geen propoganda voor //Staatsgevaarlijke" leerstellingen: vervol ging en verbanning worden gebezigd om de schare tot het inzicht te brengen dat de hooge heerschappen gelijk hebben. Vóór de revolutie van 1S48 hielden de meeste Duitsche regeeringen er een //ca binet noir" op na, waar de brieven, aan willende bevoordeelenbewaarde de abt zijn geheim, en stelde zich tevreden met den schat te laten waar zij was. En door welke wet ben ik gedwongen mijne ont dekking bekend te maken? Het geld is evenmin van Sir Geoffrey als van mijhet behoort aan de kroon. En wie heeft er voordeel van, als het hier ongebruikt ligt Een handvol is een nauwelijks merkbaar gedeelte van de som, die daar ligt; hon derd van deze munten stellen mij in staat, al mijne schulden te betalen, op eene an dere plaats eene nieuwe zaak te beginnen en mijn kind op te voeden, dat ik alleen kan doen. Zonder deze hulp moeten allen, die mij crediet verleend hebben, voor hunne welwillendheid boetenmisschien word ik in de gevangenis gezet, en dan blijft mijne kleine, moederlooze Iris alleen, op de wreede wereld, om door de ellendelingen en licht- zinnigen vertrapt te worden als eene bloem, die op den weg is gevallen." Toen deze gedachten in mij opkwamen, scheen het mij eene zedelijke noodzakelijk heid toe het geld te nemen, en ik besloot het te doenmaar toen ik nederknielde en hamer en beitel opnam om de pen weder eruit te slaan, riep mijn geweten//Houd op, diefhet is even laag de kroon te be stelen als Sir Geoffrey." Toen vielen mijne handen machteloos langs mijn lichaam, en ik knielde neder met een gebogen hoofd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1