S cherpenzeel. Op de schapenmarkt Woensdag jl. alhier gehouden waren te genwoordig circa 300 stuks. De handel was flauw. Barneveld. De nieuwe machine voor den stoommolen van den heer Knot tenbelt is thans in werking en voldoet uitmuntend. De kosten dier machine en de plaatsing daarvan bedragen naar men zegt circa f 14000. bevochten door duizendkunstenaarsdie van daag dit en morgen dat bij de hand hebben, maar door mannen van stavast, die zich het werk waaraan zij zijn begonnen door niets en niemand laten ontnemen. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht execu- toor verklaard kohier van het PATENT RECHT over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19. Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 12 Augustus 1880, No. 37; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag den 4. September aanstaande, en dat de lange jagt alleen des Dingsdags en Vrij dags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend; dat het jageu in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1880 moeten geoogst worden, verboden is, even als het jagen in tabak, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrecht, den 17. Aug. 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK. Amersfoort, 20 Aug. 1880. Zondag 22 Aug. zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Ds. J. G. Hagen, pre dikant te Oude-Wetering. Ds. W. P. Loman, van Amsterdam, zal op Zondag 22 Aug. e.k. de godsdienst oefening leiden in de Ev. Luth. Kerk alhier. Ongeveer 300 paarden werden heden ter markt alhier aangebracht. Er was weinig handel. Beste werkpaarden golden tot f475. Door Z. Exc. den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht is heden gedurende anderhalf uur audiëntie verleend aan vele daartoe opgekomen in gezetenen. Na het gebruik van een déjeu ner dinatoir ten raadhuize, bezocht Z. Exc. met den Heer Burgemeester eenige school gebouwen, het museum, archief, enz., en heeft omstreeks vijf uur de stad verlaten. zonder eenige ontmoeting, naar het klooster terug. De meiden waren nog opgesloten; Adams was nog uit met het rijtuig. Ik hoopte nu, dat ik weldra klaar zou zijn met mijn werk, en naar mijne werk plaats kon terugkeeren, want ik gevoelde, dat mijn schat nog niet veilig was. Ik spijkerde het deksel weer vast, haalde de kist eruit, legde eene nieuwe plank in plaats van de verzakte, en bevestigde toen de trede aan het onderliggende houtwerk. Toen legdeik den vloer weer en het werk was gedaan. Het rijtuig kwam juist de laan op, toen ik de laatste pen in de trede aloeg. Het was na middernacht, toen ik naar mijne slaapkamer ging, koortsachtig en uitgeput door lichamelijke vermoeidheid en de vreeselijke spanning, waaraan ik den geheelen dag had blootgestaan. Ik ging aan het voeteneind van het bed zitten met de kaars in mijne hand; ik voelde mij zelfs te zeer uitgeput om mijne kleederen uit te trekken. Maar mijn brein rustte niet. Terwijl ik naar mijne kleine Iris keek, wier kleine hand geopend op het witte laken lag, dacht ik: „Ik heb alles met eene goede bedoe ling, én voor jou, mijn kind gedaan; maar heb ik goed of slecht gehandeld?" De officier van gezondheid 2e kl. J. C. Rolandus Hagedoorn is door Z. M. be noemd tot off. v. gez. Ie klasse. Tot tweeden ambtenaar belast met de gerechtelijke vervolging ter invordering van plaatselijke directe belastingen is door Burgemeester en Wethouders benoemd den heer M. v. Praag, deurwaarder bij 's Rijks belasting alhier. De rogge is alhier bijna overal binnen, doch valt in de opbrengst niet mee. De boekweit, waarmee men in de volgende week begint te maaien, staat op vele ak kers niet zeer gunstigde ziekte in de aardappelen nam in den laatsten tijd zeer toe. Voor de bijenhouders is het een goed jaar; sommige korven leverden van 25 tot 35 halve kilo's honigdat in lang niet is gebeurd. Putten. Door de Dames Schober werd in de afgeloopen week aan een 100- tal leerlingen der openbare school, die de laatste drie maanden de school het minst verzuimd hadden, op Schoven- horst een feest bereid, dat hun niet licht uit het geheugen zal gewischt worden. Onder geleide hunner onderwij zers trokken de kinderen naar genoemd buiten, en namen er plaats voor een sierlijke etalage van bloemen door hen onlangs ontvangen en aangekweekt. Na dat zij door den Heer Schober hartelijk wa ren toegesproken en op nieuw tot trouw schoolbezoek aangespoord, ontvingen zij uit de vriendelijke handen der Dames dat, wat een kind altijd hoe is 't mogelijk, zou men zeggen - nog meer in verrukking brengt, dan hartelijke toespraken, n. 1. krentebroodjes en cho colade. Vervolgens werden de etende gasten in dragende veranderdkleeding- stukken, oen poppen en tollen en werkmandjes en portefeuilles en en teveel om alles te noemen. Daar ging een gejubel op! Toen alles genoeg bewonderd was, trok de geheele schare, jong en oud, naar de hei, de breede bloeiende heide, en daar was het een gejoel en een gelach en een gezing en een gedans zonder einde. Wie twij felt er nog aan, of' het schoolgaan, dat zoo dikwijls voor het kinderlijk begrip maar een gedwongen fraaiigheid is, zal ook in het kinderlijk oog een bekoor lijker tint aannemen Ook de onderwij zers mogen dankbaar zijn, wanneer hun zóó het werk veraangenaamd en gemak kelijk gemaakt wordt. Te 's Gravenhage is aanbesteed het ma ken van een gedeelte der werken tusschen En eene stem in mijn binnenste antwoord de: //Neen; goede bedoelingen kunnen eene daad, die gij weet dat slecht is, niet ver ontschuldigen. Niets kan slechte hande lingen tot goede maken. Gij hebt ge zaaid en gij zult maaien." Ik liet de kaars op het bed schijnen en boog mij over het lieve kleine gezich tje heen. De volle roode lippen waren gescheiden; een gezonde blos lag op hare wangen; de schoone zilverachtige krullen lagen uitgespreid in het kussen, als een stralenkrans boven haar hoofd. z/En" dacht ik, //als ik eene misdaad heb gedaan als deze daad mij ongeluk zal aanbrengen en mijne zonde aan u ge wroken zal worden zult gij mij dan ver geven?" Ik weet niet of ik hard gesproken had of dat het toeval was, maar plotseling opende Iris hare oogen en lachte, toen zij mij zoo dicht bij haar zag; zij stak haar handje naar mij uit, trok mij naar haar toe en kuste mij. Toen viel zij weer in slaap. Het scheen een antwoord op mijne vraag te zijn, en gaf mij zooveel vreugde, dat ik in tranen uitbarstte, toen ik met mijn ge zicht naast mijne kleine Iris lag. Toch kon ik dien nacht niet slapen. Wordt vervolgd Veenendaal en Rhenen voor den spoorweg AmersfoortNijmegen. Minste inschrijver was de Heer Weijers, te Tilburg, voor f 329,400. Sedert den 10 Aug. is men alom op de Veluwe bezig met het zoogenaamde //drijven" der bijen. Over 't geheel zijn de korven nog al zwaar en zijn de bijen houders vrij goed tevreden over het ho- niggewin, dat dit jaar althans veel gun stiger is dan in 1879. Yoor tafelhoning besteedt men 0,75 a f 1,00 tegen 1,00 A f 1,25 in 't vorige jaar. Yoor lek honig betaalt men 0,50 h f 0,60 per KG. Te Hamburg zal van 6 tot 8 Septem ber e. k. de algemeene vergadering wor den gehouden van de Duitsche geschied en oudheidkundigen. Het program van de vergaderingen is zeer belangrijk. Er ko men op voor: de muntvondsten in Noord- sche grafplaatsen; de vraag, of de Kel ten en Germanen in praehistorischen tijd van Europa naar Azië verhuisd zijn; de lijkverbranding in de oudheidde vraag of er goede grond is voor de meening, dat men het afgesneden hoofd van den in het buitenland overledene naar huis mede- nam terwijl het lijk op Frankische manier verbrand werdenz. Van de Vereeniging maken thans 44 bijzondere vereenigin- gen deel uit. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, ,den 23 AUG. aanstaande's namiddags van halfttcee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestnur, de Heeren B. E. Herschel, W. J. Croockewit31. van Beek, en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 23 Augustus op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. De uitslag van de te Amsterdam ge houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer is als volgt Uitgebracht 1777 st.waarvan geldig 1678. Gekozen is de Heer Mr. F. G. Gleichman, met 1025 st. De Heer Kappeyne van de Coppello verkreeg 653 st. Bij de eerste verkiezing verkreeg de Heer Gleichman 808, de Heer Kappeyne 494 st. De Kiesvereeniging //Burgerplicht" te Hoorn, stelde gisterenavond met 61 van 63 stemmen candidaat voor da Tweede Kamer Mr W. K. Baron van Dedem, Burgemeester dier gemeente. In het district Gorinchem is tot lid der Tweede Kamer gekozen Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, te Assen (anti-rev.), met 1127 van de 1657 geldige stemmen. Op den heer J. A. A. Waldorp waren 389, op den Heer Van Tienhoven v. d. Bo gaard 85 stemmen uitgebracht. Uit Enschede wordt gemeld: De persoon H. R.die onlangs voor- Joopig in hechtenis was genomen, ter za ke van diefstal uit de fabriek van de firma G. Jannink en zonen, moet, kort nadat hij tijdelijk in vrijheid was gesteld, zich weder aan dergelijk misdrijf hebben schuldig gemaakt. Ditmaal zou hij goede ren ontvreemd hebben uit de ververij van den heer A. Stenvers alhier. Verleden week is hij gevankelijk naar Almeloo ge transporteerd. Gisteren heeft de politie eveneens naar Almeloo vervoerd zekeren marskramer C., dien men van medeplig- tigheid aan laatstgenoemden diefstal ver denkt. Hij zou namelijk van H. R. de gestolen goederen ver beneden de waarde hebben gekocht. De Leeuwarder Ct. zegt z/Wie zich Zaturdag avond jl.tusschen 9 en 10 uur, aan het spoorwegstation be vond en niet beter geweten had, zou heb ben kunnen denken, dat een voornaam personaadje stond te vertrekken of er eenige andere belangrijke gebeurtenis zou plaats grijpen. Er heerschte daar eene inzonderheid voor dat uur ongewone druk te, zonder overschatting mag men aannemen, dat er meer dan duizend per sonen waren vereenigd. En waarvoor wa ren zij zamengekomen Om niets anders dan om een 40 tal ingezetenen met den pleiziertrein naar Brussel te zien vertrek ken. De avond was echter schoon en vele wandelaars hadden nu tevens een doel, waarheen zij hunne schreden konden rigten. Bij het vertrek van den trein ging er een algemeen gejuich op." Waarom? Hier was iemand, die, van den pleizier trein naar Brussel hoorende, zeide z/ieder Nederlander, die daar nu heen gaat, moestenz. Verschil van opine. BUITENLAND. Te Boulogne is een briefbesteller met brieven, ongeveer 15.000 francs waarde bevattende, verdwenen. Hij was oud-mili tair, en had zich tot dusver altijd onbe rispelijk gedragen, zoodat velen aan een op hem gepleegde misdaad denken, en niet aan oneerlijkheid. De Belgische Kamer heeft met eenpa rige stemmen het wetsontwerp aangeno men, waarbij de jaarlijksche feesten in Augustus worden gesteld. De gelden, door den minister van onderwijs aangevraagd, ten bedrage van 4,663,000 fr., werden met 64 tegen 9 stemmen toegestaan. Evenzoo met 65 tegen 9 het crediet, voor meubi leering van schoollokalen aangevraagd. Ein delijk met 73 tegen 1 stem het suppletoire crediet van 1,800,000 fr. voor de nationale feesten. De Koeln. Ztg. bevat een beschouwing over de Fransche bedreiging, waarin zij er op wijzen hoe vroeger het jaar 1880 ge noemd werd als het jaar, waarin Frankrijk, steunende op zijne versterkte legermagt, wraak zou willen nemen over Sedan, Metz en Parijs. In de laatste jaren bleek echter, dat Frankrijk niet in 10 jaren met zijn nieuwe militaire legerinrigtingen gereed zou kunnen zijn, zoodat Europa zich allengs begon te vleijen met de verwachting, dat men vooreerst verschoond zou blijven van een nieuwen en hardnekkigeu krijg. Gam- betta achtte het echter oirbaar, om juist in dit jaar, 't tiende na den aanvang en voortzetting van den geduchten strijd tus schen Duitschland en Frankrijk, den eer sten oorlogstoon te doen hooren. Hij deed zulks te Cherbourg aan het gastmaal der handelsreizigers, die 's mans opgewonden heid natuurlijk met geestdrift begroetten. Men moest, zeide Gambetta, den tijd ver beiden der alles bezielende geregtigheid die zeker zou komen. Die woorden doel den, 'i spreekt van zelf, op het weder ver overen van Elzas-Lotharingen. In het berigt over den oogst in Oosten- rijk-Hongarije wordt de uitvoerbare hoe veelheid gerst (niet rogge) op 6 millioen Zoll-cent. geraamd. Voor rogge moet er op uitvoer geen uitzigt bestaan. Alle bladen herdenken den vijftigsten ge boortedag des Keizers met hartelijke artike len. De hoofdstad is tot in de verste hoeken schitterend met vlaggen en decoratiën ver sierd. Telegrammen uit alle gewesten spre ken van hartelijke toebereidselen. Uit Engeland komt het gerucht, dat de premier Gladstone het ministerie wil ver laten. Men acht 't zeer waarschijnlijk, dat hij in de maand October zijn portefeuille aan den markies van Hartlington zal over dragen. Het gerucht loopt dat de Engelschen in Afghanistan op nieuw met een verrader te doen hebben gehad en dat Abdur Rhaman in het geheim met Ajoeb Khan heeft geheuld. De toestand in Ierland wordt met den dag bedenkelijker. Zoodra de Engelschen met moeilijkheden te kampen hebben, kun nen zij zeker zijn dat Ierland hun de maat der zorgen vol komt meten. Aan de zwa righeden in Afghanistan zal een einde komen: eenmaal moet de dag aanbreken, op welken de Britten aan dat ongeluks- land den rug zullen toekeeren. Maar nooit kunnen zij den rug toekeeren aan Ierland. Zelfs het Oostersche vraagstuk schijnt lich ter op te lossen, dan het Iersche. Eindelijk is er een nieuwe politieke op roerkraaier venezen in den persoon van het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2