NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amta, Baan, Banlin, Eenes, laiersii, Matei, Hunlui, Laislai, Beest, NIEUWE Woensdag 25 Augustus 1880. Verborgen Goud. No. 68. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FE UI LLETON. &MERSF00RTSC1E COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door bet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. 'te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem- cember 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van 4 lijders aan ROODVONK en 2 sterfgevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 23. Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSLJN. Amersfoort, 24 Augustus 1880. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut der Israëlie ten in Nederland werd Zondag 22 dezer hier ter stede in „Amicitia" gehouden, on der voorzitterschap van Mr. A. W. Jacob- son van 's Hage. Uit het in die vergadering uitgebracht verslag over 1879/80 bleek, dat de toe stand der Maatschappij geen verandering onderging en dat de financiën der Maat schappelijke kas, in afwijking van die van het schoolfonds onder beheer van genoem- X. Een soldaat herinnerd zich weinig, on middellijk na den slag. Tot aan den eer sten grooten schok verdringen zich in zijn geest alle bizonderheden van het buiten gewone schouwspel, om voor altijd in levendige trekken herinnerd te worden. Hij vergeet nooit den aanblik van het slagveld, de opmerkingen door zijne kame raden gemaakt, het geluid der stem van den officier, die bevel geeft carré te vor men, de spanning, die hij gevoelt, wanneer hij het geweer velt, om de charge van de aanstormende cavalerie af te wachten. Daar na is alles verward en onduidelijk in zijne herinnering. Aan het einde van den slag voelt hij hier en daar kleine verwondingen en bevindt hij zich op eene onbekende plaats, maar hij kan zich niet herinneren hoe hij die schrammen kreeg, of bij welke beweging hij zoo ver van het eerste punt van aanval afdwaalde. Zoo is het ook met mij. Alle bizon derheden van het stelen van de schat uit Crastock Abbeystaan mij zoo duidelijk voor den geest, alsof het gisteren geschiedt was; maar de gebeurtenissen van de elf de Maatschappij niet ongunstig zijn. De handelingen in deze vergadering be paalden zich in hoofdzaak tot het bespre ken van middelen om den geldelijken toe stand van het schoolfonds te verbeteren, verschillende denkbeelden daartoe aange heven zullen bij het Hoofdbestuur worden overwogen en zoo mogelijk toegepast. Herbenoemd werden als leden van het Hoofdbestuurde Heeren Dr. Texeira de Mattos en M. L. van Ameringen te Am sterdam. Voor de vacature onstaan door het overlijden van Mr. van Lier te Groningen werd benoemd de Heer E. L. Visser te Amersfoort, die echter meende in het bèlang der Maatschappijhetwelk medebrengt, dat ook in het Noorden van het land een lid des Hoofdbestuurs ge vestigd zij, te moeten bedanken, waarna als zoodanig werd gekozen Mr. H. Schaap te Groningen. Als plaats voor bijeen komst van de volgende algemeene verga dering in 1881 werd Utrecht aangewezen. Zaturdag-middag zijn voor de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij al hier aangekomen 2 Spoorwegwaggons 3de klasse Amerikaansch model, vervaardigd door de Maschinenbau Actien-Gesellschaft te Neurenberg. Deze wagens zien er zeer sierlijk uit, zijn zeer hoog, doch zonder portieren ter zijde. De portieren bevin den zich voor en achter de wagens, die in het midden den doorloop hebben voor de conductuers en de reizigers, terwijl onder het rijden de conducteurs van den eenen in den anderen wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zijden van den doorloop banken, waarop 60 reizi gers zeer gemakkelijk plaats vinden, doch er zijn ook wagens die aan de twee eind punten van afzonderlijke zitplaatsen voor 20 alleen reizende vrouwen zijn voorzien. De wagens worden door gas verlichtzij zullen weldra in dienst gesteld worden. Het Staatsblad, No. '160, bevat een kon. besluit van den 11. Augustus 1880, tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Soest, van 15 Julij 1880, No. 1 b/7 houdende verklaringdat de verordening dier gemeente, waarbij burge meester en wethouders worden gemagtigd vergunning te geven tot het kosteloos ge bruik maken van de openbare heide- en zandgronden aldaar, niet aan de goedkeu ring van Gedep. Staten zal worden onder worpen. BINNENLAND. Bet Weekbl. voor Isr. bevat de volgende circulaire van den Minister van justitie. 's Gravenhage, 29 Juli 1880. Door den procureur generaal bij het voormalig hooggerechtshof is, onder dag- teekening van 31 Augustus 1827 tot de procureurs-crimineel, de officieren bij de rechtbanken van eersten aanleg, en de directeuren en commissarissen van politie in de noordelijke provinciën een circulaire gericht van den volgenden inhoud: z/De hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten heeft zich opnieuw bij Z. Exc. den Minister van justitie beklaagd, dat in zeker alomme verzonden en openlijk aan geplakt signalement van een ver oordeelden misdadiger, behalve de gewone aanwijzigingen van den voortvluchtigen persoon, was bijgevoegd geworden deze periode„en het uitzicht heb bende van een Jood. Hebbende de genoemde hoofdcommissie daarbij tevens de noodige voorziening verzocht tegen het bezigen van een benaming, die eigen is aan den godsdienst, welken iemand be lijdt, in signalementen, arresten, vonnis sen en andere rechterlijke akten en docu menten. z/ZExc. oordeelende ook aan dat aan zoek gehoor te moeten geven, heeft mij gelieven te verzoeken, om de procureurs crimineel en de verdere rechterlijke amb tenaren te vermanen, om tot vermijding van alle ergernis, soortgelijke aanduidingen voor het vervolg achterwege te laten. z/Ten gevolge van deze aanschrijving heb ik de eer het vorenstaande, ten fine van informatie en naricht, te brengen ter ken nis van de heeren procureurs crimineel en van de heeren officieren bij de rechtban ken van eersten aanleg in de noordelijke provinciën, met verzoek tevens aan laatst genoemden, om een exemplaar dezer cir culaire te doen toekomen aan de heeren rechters ter instructie in hun respectieve arrondissementen, alsmede aan de grif fiers hunner rechtbanken en aan de grif fiers der rechtbanken van Koophandel, mitsgaders aan de grffiers der respectie ve vredegerechten en rechtbanken van enkele politie, voorzooverre daarbij afzon derlijke griffiers fungeeren, mede tot der- zelver informatie en naricht. of twaalf volgende jaren herinner ik mij slechts flauw. Zij schijnen mij te onbedui dend toe in vergelijking van de daad van mijn leven. Ik zal slechts die dingen be schrijvendie noodig zijn, om de twee tijdvakken met elkaar te verbinden, want ik heb slechts de geschiedenis van het ver borgen goud te verhalen, niet de andere avonturen, die ik in mijn leven gehad heb. Ik herinner mij het gevoel van smart, vermengd met berouw, waarmede ik het huis verliet waarin ik geboren was, en de gelukkigste dagen van mijn leven gesleten had. Het scheen mij bijna toe, alsof ik daarmede van mijne Margareta scheidde, en terwijl ik de kamer met vochtige oogen rondkeek, dacht ik: //Wat kan mij dit verlies vergoeden?" Mijne kleine Iris hield mijne vingers in haar handje, en legde juist op dat oogenblik haar hoofdje tegen mijn arm. Zij was bizonder gevoelig en verstandig, en zag mij nooit treurig, zonder te beproe ven, mij op deze eenvoudige manier van hare liefde te overtuigen. Ik geloof zelfs dat zij iedere gelegenheid te baat nam, om mij op die wijze te troosten. Zij glimlachte toen ik haar aankeek, en de geest van hare moeder scheen mij, door het gezicht van mijn kindmijne wanhoop te verwijten. Door haar kind wilde zij mij troosten, en als dat bij mij was, zou zij er ook zijn. Ik verkocht eenige muntstukken te Londen om genoeg geld te hebben voor de noodzakelijkste behoeften; ik verkocht er slechts weinig te gelijk; ten einde geene achterdocht op te wekken, want zij deden de koopers verbaasd staan, en dezen deden mij verscheidene vragen, voordat zij ze wilden koopen. Ik geloof dat ik het uiter lijk van een schuldige had; dat voelde ik. Ik durfde nauwelijks mijne oogen op te slaan, en het was mij onmogelijk de oudheidkundigen in de oogen te zien. Een of twee weigerden zelfs ze te koopen omdat zij niet konden gelooven, dat ik ze op eene eerlijke wijze gekregen had. Ik kon mij niet verontschuldigen tegenover hen, daar ik maar al te wel wist, hoe oneerlijk de manier was, waarop ik ze ge kregen had. Mijn vermoeden, dat de muntstukken in het klooster verborgen waren, voordat de familie Grandison het kreeg, werd ver sterkt, doordat alle muntstukken van voor de Hervorming dateerden. Maar ofschoon ik op deze gronden trachtte te gelooven dat ik op eene even rechtvaardige wijze de eigenaar ervan was geworden, als een van de Grandisons wanneer hij ze gevonden haden de onrechtvaardigheid van de diefstal zocht te verzachten door de moeie lijke omstandigheden waarin ik geweest was, gelukte het mij nooit het gevoel van oneerlijkheid te onderdrukkendat mij overviel als ik van het geld gebruik maakte. Het grootste gedeelte van het geld nam ik mee naar Hollandin den dubbelen bodem van eene kist die ik daarvoor ge maakt had. Het bovenste gedeelte was met spijkers gevuld, en op die wijze kwam het goud door de visitatie-bureau's. De Amsterdamsche wisselaars waren min der nauwgezet dan de Londensche oudheid kenners, en ik verkocht de oude munten voor ongeveer tienduizend pond in Engel- sche wissels en banknoten. Met deze som ging ik naar Londen terug, vol verlangen om dadelijk aan het werk te gaan, en het geld te kunnen teruggeven. Mijn eerste werk was te Brixton kamers te huren, voor mij en de kleine Iris, bij eene oude adellijke dame, Miss Simpson, wier aangename manieren en teedere, doch niet overdrevene, vriendelijkheid jegens mijn klein dochtertje, mij dadelijk voor haar innamen. Iris werd dadelijk zeer aan haar gehecht, want kinderen weten, als het ware instinktmatig, wie veel van hen houden en wie niet; en nog voor dat ik de kamers gehuurd had, was zij bevriend met de huiskat. Miss Simpson was eene oude juffrouw, een slank, mager persoontje, buitengewoon netjes in hare kleeding; zij was een beetje gebogen door de ouderdom, maar sierlijk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1