/Zullende voorts van deze circulaire insgelijks een exemplaar worden toegezon den, ten fine als voren, aan de heeren directeuren en commissarissen van poli tie." Nu is het mij onlangs gebleken, dat door de ambtenaren van het openbaar ministerie deze circulaire niet altijd wordt nageleefd. Naar aanleiding hiervan verzoek ik u- wel-edel gestr. opnieuw de aandacht van genoemde ambtenaren en van de com missarissen van politie op het daarin ge geven voorschrift te vestigen, en op de naleving daarvan toe te zien. Een voldoend aantal exemplaren dezer circulaire gaat, ter uitreiking aan de be trokken ambtenaren, hierbij. De minister van justitie, (get.) A. E. J. Modderman. Bovenstaande circulaire overnemende, voegt de Goudsclie Courant er bij,'dat de ergenis der Israëlieten over de gewraakte uitdrukking haar ongemotiveerd voorkomt. Wanneer men van iemand zegt, dat hij het uitzicht heeft van een jood, dan denkt men niet aan zijn godsdienst, maar aan zijne afkomst, zijn nationaliteit, aan het eigenaardige type dat het ras in alle tijden en onder alle hemelstreken heeft bewaard, ten gevolge van zijn onderlinge aaneensluiting en niet vermenging met de verschillende volken, waaronder het woont en waarmede het verkeert. Jood komt van het latijn Judaeus, bewoner van Ju daea, het land der kinderen van Juda en beteekent dusiemand die tot het He- breeuwsche volk behoort, tot het volk dat eertijds Palestina bewoonde. Op zich zelf kan de naam dus niets beleedigends heb ben. Wie zegt dat een Nederlander een joodsch uitzicht heeft bedoelt daarmede, dat deze persoon niet behoort tot de af stammelingen van vader Jacob, maar toch de sprekende trekken heeft, welke die na tie kenmerken. Daarin is evenmin iets kwetsends voor de joden als voor de be trokken volken de uitdrukkingen: ,/hij heeft een Griekschen neus, een Maleisch voorkomen, het uitzicht van een Mon gool." Wij weten wel, aldus vervolgt de Goud sclie Courant, dat jood in de tweede plaats beteekentNederlander, Eranschman, Duit- scher enz.die den joodschen godsdienst belijdt en dat men in dien zin spreekt van: joodsche gebruiken, joodsche instel lingen enz. Maar het verband wijst dui delijk genoeg, dat men in de gewraakte uitdrukking niet denkt aan den godsdienst, maar aan het volkskarakter. Als men spreekt van een Griekschen neus, dan denkt niemand aan dat in 't oogvallend lichaamsdeel van een persoon die den Griekschen godsdienst belijdt, aan den neus van een onzer Grieksche medechris tenen, maar aan den eigenaardig gevorm- den neus van een' uit dat volk, dat in de historie als Grieken bekend is. Een jood ergere zich dus ook niet, als wij wijzen op het eigenaardige in zijne trekken, dat zijne gewoonten, levenswijze, afzondering enz. eeuwen lang heeft in stand gehouden. Bij geen verstandig mensch komt het op, daaraan eenige minachtende of kwetsende gedachte te verbinden, ten opzichte van en gracieus in hare bewegingen. Men kon zien dat zij van goede geboorte wasen eene uitstekende opvoeding had genoten. Hare gelaatstrekken en de uitdrukking van hare oogen waren zeer aangenaam; en de deelneming, die zij voor mij en mijn kind gevoelde, deed mij zien dat zij ook beminden verloren had. Het was juist eene oude dame, als voor mijne Iris noodig was, om voor haar op te passen als ik niet thuis was, en aan die behoeften te voldoen, die slechts eene vrouw opmerkt. Zoodra wij het over de huurprijs enz. eens waren geworden, vroeg ik Miss Simp son of zij in Londen misschien ook een goeden zaakwaarnemer kende, in wiens handen ik mijne zaken kon overgeven. „Ja," zeide zij; //mijne kleine bezitting vertrouw ik toe aan een van de knapste en vriendelijkste menschen die ik ooit het geluk heb gehad te ontmoeten. En zij gaf mij zijn naam en adres mijnheer Clifford, ïurnival's Jun. Ik ging dadelijk naar den zaakwaarne mer, en vertelde hem, na eenigen tijd geaarzeld te hebben, dat ik plotseling in het bezit was gekomen van tien duizend pond. „Hoe wenscht u die te beleggen?" vroeg den Hebreeër of zijn godsdienst. Men vergelijkt wel eens het woord Christen met Joodsch en zegt niemand spreekt ooit van een christelijken neus of een christenuitzicht. Natuurlijk. Christen is uitsluitend in gebruik om den gods dienst uit te drukken en kan ook geene andere beteekenis hebben. Jood is in de 1 e plaats een volksnaam, zooals Griek, enz. en eerst bij uitbreiding en in de 2e plaats in gebruik ter aanduiding van iemands godsdienst en de spraakmakende gemeente, d. i. het volk heeft zuiver taal gevoel genoeg om onmiddellijk het ver schil dier woorden te vatten. Wij zullen, zegt de G. C'rt., dus on danks de achting, die wij onzen joodschen medeburgers en hun eerbiedwaardigen godsdienst toedragen, voortgaan met ge rust geweten ons te bedienen van uit drukkingen als in de circulaire worden afge keurd en het is minstens kleingeestig, zoo niet dom, indien Israëlieten zich daaraan ergeren. Ook kan de Heer Modderman zijn tijd beter besteden dan aan het opdelven van oude circulaires, die misschien in ,/dezelver" tijd puik-puik waren, maar die niet verdienen uit haar graf gehaald en overeind gezet te worden." De Minister van financien maakt be kend, dat, te beginnen met 1 September a. s., door de betaalmeester, in alle arron dissementen, in betalingen gebezigd, en voor zooveel de aanwezige voorraad sterkt, aan ingezetenen op hunne aanvrage, in kleine partijen, tegen overneming van ander wettig betaalmiddel of van biljetten der Nederlandsche Bank, afgegeven zul len worden muntbiljetten van tien gul den, uitgegeven ingevolge de wet van 26 April 1852 Staatsbladno. 90), naar den nieuwen daarvoor bij koninklijk be sluit van 13 Maart 1879 Staatsblad no. 42) bepaalden vorm. De bij dat besluit, betreffende den vorm, vastgestelde bepalingen luiden al dus: //Met wijziging is zoover van art. 1 ,/van Ons besluit van den 30 sten Augus tus 1853 Staatsblad no. 33) te bepa- ,/len, dat de muntbiljetten van tien gul- „die voortaan ingevolge art. 2 der wet ,/van den 26sten April 1852 Staatsblad no90) worden uitgegeven, zijn van den //volgenden inhoud Muntbiljet Tien gulden //Eiken werkdag betaalbaar in Neder- ,/landscke standpenningen bij de Neder- z/landsche Bank, als agent van 's Rijks //schatkist, ingevolge de wet van 26 ,/April 1852 Staatsblad no 90)." „Gezien bij de fl's Gravenhage „Nederlandsche Bank." „Geregistreerd." „De Min. v. Financiën." „Deze inhoud, in grijs bruine kleur ge- „drukt, wordt omgeven door een in dezelfde „kleur gedrukten, gegraveerden kunstrand, waarin onder anderen voorkomt „aan de bovenzijde in het midden de Rijkswapen „aan de onderzijde in het middenhet „woorden „Koningrijk der Nederlanden;" hij. „Met zoo weinig mogelijk risico,' 'ant woordde ik. „Ik zou gaarne compagnon worden in eene zaak, waarin ik mijn hoofd en mijne handen kan gebruiken, en waarin mijn eigen werk mij nader tot mijn doel brengt; dat doel is: geld te maken. „Welk werk zou u het liefst hebben? Wat kan u doen." „Ik ben timmerman geweest." „Dan zou u misschien in een zaak voor het bouwen van huizen kunnen ko men. Maar daarbij komt het veel op de theorie aan. „Neen ik moet eene meer practische betrekking hebben. Ik geloof niet dat er eene soort van handenarbeid is, die ik niet zou kunnen leeren. „Ik weet op het oogen blik niets, maar zoodra ik iets te weten kom zal ik u schrijven." Ik wilde hem het geld geven maar hij verzocht een van zijne klerken mij den weg te wijzen naar zijn kassier en ^e som daar dadelijk te laten inkasseeren. Ik gaf mijnheer Clifford mijn adres en hij beloofde nog eens te zullen schrijven, zoodra hij iets wist en liet mij uit. Wordt vervolgd.) „in de beide bovenhoeken de letters van „de reeks, tot welke het biljet behoort en „het nommer van het biljet; „in de beide benedenhoeken het getal 10, „omgeven door de woorden„wettig be taalmiddel." „De geheele voorzijde is overdekt door „een blauwachtigen overdruk, waarin de „Hollandsche leeuw in den tuin" voorkomt. „Aan de achterzijde worden de biljetten „over een oranjekleurigen ondergrond voor- „zien van een blauw gekleurden, gefigureer- „den druk. In het midden komt een medail lon voor, waarin het getal 10 geplaatst is, „en in welks tandsgewijs verdeelden buiten- „rand herhaaldelijk voorkomt10 gulden "10-" „Aan de beide zijden van dat medaillon zijn „twee armen aangebracht, waarin de straf bepaling van art. 10 der wet van den „26sten April 1852 (Staatsblad No. 90) is „afgedrukt ter linkerzijde in gewone, ter „rechterzijde in omgekeerde of spiegellet- ters. „De biljetten worden gedrukt op uit fluitend daarvoor vervaardigd papier van „bijna achttien bij twaalf en een halven „centimeter, waarin als watermerken „voorkomen ongeveer in het midden het „woord: „muntbiljet" en aan de vier hoeken het getal „10." „Zij worden voorzien van den stempel „der handteekening van Onzen Minister „van financien, van wege de Nederland- „sche Bank voor Gezien" en door perso- „nen, daartoe door Onzen genoemden „Minister aan te wijzen, voor „Geregi streerd" geteekend." De nog in omloop zijnde muntbiljet ten, vervaardigd naar de bepalingen van het koninklijk besluit van 30 Augustus 1853 Staatsblad No. 33), blijven bij voortduring wettig betaalmiddel. De Raad der gemeente Loosduinen heeft in zijn vergadering van heden besloten aan de algemeene stoomtramweg-maatschappij f 30,000 tegen 4 pet. te garandeeren voor den aanleg van een stoomtram van Den Haag naar Loosduineu. Mogten de ande re gemeenten van het Westland dit voor beeld volgen, dan zal het geheele West- land spoedig aan het groote spoorwegnet verbonden zijn. Gouda, 20 Aug. Heden-ochtend had hier een treurig ongeval plaats. Een 9- jarig jongentje, dat naar de school op de Houtmansgracht ging, speelde met een ander knaapje voor de school en wel om te zien wie het eerst op een daar aan wezigen vlonder, om water te scheppen, springen. Met een vaart liep hij naar den vlonder, sprong er op, maar kon zich niet staande houden, viel voorover in het water en zonk dadelijk in de diepte. Een groentenverkooper, Kooy genaamd, ging dadelijk te water en trachtte hem te red den, doch daar hij niet zwemmen kon, zakte ook hij van den kant af en zou stellig in de diepte zijn verdwenen zoo hem niet in tijds door den agent van politie Hoogewaard een lange stok ware toegestoken, waaraan hij zich vasthield en zoo naar den kant werd getrokken. Daar na beproefde die agent met een schippers- haak den drenkeling op te halen, het geen ook niet gelukte. Toen begaf zich de inmiddels daarbij gekomen tweede zwemmeester Reurings te water, doch mede vruchteloos, waarna deze met een dregge ging visschen en den knaap daar mede ophaalde. Het was te laat, alle aan gewende pogingen, ook van den geneesheer die was geroepen, waren vruchteloos. Het lijk is daarna naar de woning des vaders, die voor eenige dagen afwezig is, overge- bragt. De moeder was vóór eenige maan den overleden. Men schrijft aan het Dagblad van Z. R: 't Gerucht loopt, dat er in Friesland weer twee notarissen zijn, wier zaken niet in de beste orde zouden verkeeren. Zelfs deelt men ons mede, dat een reeds het hazenpad heeft gekozen. Veenendaal, 20 Aug. Thans nu de werken voor dat gedeelte van de spoor- weglijn AmersfoortNijmegen, dat tus- schen Rhenen en Yeenendaal loopt, door den heer W. F. Weijers te Tilburg, voor een som van f 329,400 zijn aangenomen, hoopt men dat spoedig met die werk zaamheden een aanvang zal worden ge maakt. Vreemd is het echter dat door de onteigenings-commissie nog geen aan biedingen voor de onteigening aan belang hebbenden zijn gedaan: de aannemer toch heeft het grootste belang bij deze lagen waterstand, vooral onder deze gemeente, ten spoedigste te kunnen beginnen over eeuige weken toch, kan evenals bijna ieder jaar wederom hoog water worden ver wacht, waardoor de noodzakelijke ontgra vingen van veen zeer bemoeilijkt en kost baar worden. In de volgende maand wordt vanwege de Italiaansche regeering te Milaan een internationale bijeenkomst gehouden van regtsgeleerden, om te beraadslagen over de grondslagen van het faillietenrecht. Ook de Nederlandsche regeering is aangezocht een vertegenwoordiger te zenden. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft die taak opgedragen aan den hoogleeraar Asser. De afdeeling Volksonderwijs te Stad Al melo gaf gisteren (Dinsdag) een schoolfeest in de open lucht aan 1200 kinderen. Er wordt dagelijks zoo te Scheveningen als elders zooveel haring aangebracht, dat deze bijna onverkoopbaar is. De prijzen zijn meer dan de helft minder dan voor leden jaar. De Schotsche haring verdringt tegenwoordig de Hollandsche. Met het rooien der aardappelen in de duinen van ScheveniDgen is in de laatste dagen een aanvang gemaakt. Beschot en kwaliteit laten niets te wenschen over. Nijmegen23 Aug. De pleiziertrein van Zwolle voerde gisteren een aantal reizigers aan, waarvan velen, zooals we gisteren konden opmerken, den tijd be steden om stad en omstreken rond te wandelen. Het was de eerste pleiziertrein naar onze stad, moge het aantal der vol gende groot zijn, daar toch dergelijke aan voeren van vreemdelingen geld en vertier aanbrengen. BUITENLAND. De heer Ulysse Parent, lid van den Parijschen gemeenteraad, is te Yeulettes (Seine inférieure) op zeer tragische wijze om het leven gekomen. Terwijl hij in volle zee baadde, werd hij door een long-congessie getroffen en verdronk. Men lette eerst niet op hem, omdat hij een goed zwemmer was; later zag men zijn ligchaam al zeer zonderlinge bewegingen makengeen wonder, het was een lijk dat wegdreef. Een der populairste volks schouwburgen van Parijs is niet meer, namelijk het Thé- atre des Fahambules op den boulevaard de Strasbourg, waar de oude pantomime tot voor weinige dagen leefde. Arlekijn, Pierrot en Colomdine, die in het prozaische dagelijksche leven de eer biedwaardige betrekkingen van schoenlap per of naaister vervulden, hebben afscheid moeten nemen van de eenige poëzie, die uit de lampen van het voetlicht toestraalde. De kindermeisjes en de kleinen, die onder haar geleide de voornaamste habi tués van het kleine zaaltje waren, moeten ontroostbaar zijn. Uit Petersburg wordt aan een blad, de Schles. Presse gemeld, dat keizer Alexan der een morganatisch huwelijk heeft aan gegaan met vorstin Dolgurokow, bij wien hij reeds vijf kinderen had. Voor ongeveer 14 dagen geschiedde dat in stilte. Slechts drie getuigen waren daarbij tegenwoordig. De toestemming van den troonopvolger werd verkregen door de belofte, dat zon der zijn voorkennis het ministerie niet zal worden veranderd. Hoewel men slechts een zeer geringe opbrengst verwacht van de wijnbergen aan den Rijn, zal de qualiteit, indien het nog een beetje warm weer blijft, uitstekend zijn. De gezondheidstoestand van de Konin gin van Italië moet buitengewoon veel te wenschen overlaten. De Agence Russe maakt melding van verzoeningsgezinde neigingen bij de Rege ringen van Rusland en China. De laatste heeft op bevredigende wijze talrijke zaken, betreffende Russische onderdanen in Chi na, geregeld. Heden zal markies TseDg een audiëntie bij den Keizer hebben. Eenige Iersche afgevaardigden in het Engelsche parlement doen al hun best de Ieren op te hitsen tot verzet en het niet betalen hunner pachtpenningen. Zoo zeide dezer dagen een dier heeren o. a. het vol-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2