Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 31 Aug. afgewerkt zilveren paardop een oxydé voetstuk met inscriptie; in eene lauwer krans staatHarddraverij-vereeniging Steeple Chase, Bussum 1880," 'tis een kunststuk en doet den maker eer aan. Naar wij vernemen is de heer J. C. F. Prikken andermaal uitgenoodigd zit ting te nemen in de acte-commissie voor middelbaar onderwijs. Voorzitter de burgem. Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 12 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Lagerwey en van den Santheuvel en wegpns uitstedigheid de heer Nedermeyer van Rosenthal. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn de rekeningen van de schutterij, het burger weeshuis, het burgerlek armbestuur, de kamer van koophandel, de plaatselijke schoolcommissie en van de gemeente, al len over 1879. De voorzitter begint met, der commissie, aan welke voor het eerst de gewichtige taak is opgedragen, zijn oprechten dank te betuigen voor bare zorgen aan het onderzoek dier rekeningen gewijd. De heer van Beek geeft te ken nen dat de commissie met voldoening de in hare handen gestelde stukken onder zocht en bij den post brandweer" het feit besproken heeft dat aan raadsleden wel eens de toegang tot een brandterrein is geweigerd. De spreker brengt dat punt onder de aandacht van Burg. en Weth., opdat leden van den gemeenteraad, ge roepen om gelden beschikbaar te stellen en uitgaven te beoordeelen, in het alge meen toegelaten en ook daardoor in staat gesteld worden om een eigen oordeel te kunnen vellen. De voorzitter is gaarne bereid te onderzoeken of niet door eenig distinctief het geopenbaard verlangen is te bevredigen. Daarna worden, overeen komstig het door de commissie uitge bracht advies, de hiervoren gemelde re keningen achtereenvolgens goedgekeurd met algemeene stemmen, behalve daarbij betrokken leden, die zich van medestem men onthielden. Verzoek van eenige bewoners van hui zen buiten de groote Koppel, om de sloot achter hunne woningen in behoorlijken toestand te doen brengen. In hun daar omtrent gegeven advies merken B. en W. op, dat de sloot (de oude Eem) niet is een openbare waterleiding, maar behoort tot de belendende perceelen, van eigenaren, wien het dus vrijstaat zoodanige maatre gelen te nemen als zij noodig achten tot verbetering van een onhoudbaren toe stand, volgens eigen verklaring door hen veroorzaakt. Naar het oordeel van B. en W. ligt het nemen van voorzieningen in deze niet op den weg van het gemeente bestuur, hoewel dit krachtens de wet tot wering van besmettelijke ziekten bevoegd is om bij heerschende epidemiën o.a. sloo- ten te doen reinigen, nadat de eigenaren in de gelegenheid zijn gesteld dat zelve te verrichten. Uit dien hoofde geven B. en W. den gemeenteraad in overweging den adressanten kenbaar te maken dat er geene termen bestaan aan hun verzoek te voldoen. De heer Groeneboom, voorstander van preventief handelen, verklaart de aange wezen plaats persoonlijk te hebben onder zocht en die te beschouwen als eene bron van besmettelijke ziekten. Behoudens anderer beter oordeel komt het hem voor dat rekw. zich ingevolge art. 246 van het politie-reglement tot den commissaris van politie hadden behooren te wenden. De voorzitter zal den gegeven wenk ter harte nemen, en alles doen wat mogelijk is, des noods ten koste van de nalatigen. Het door B. en W. gedaan voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. r Verzoek van het kerkbestuur der paro chie van den H. Franciscanus Saverius om 't gebouw het St. Agatha-klooster, met bijbehoorenden grond twee aren groot, in eigendom aan adress. aftestaan voor f 6000. Na te hebben herinnerd dat de gemeente onlangs de vrije beschikking terug erlangde van 't in militair gebruik aan het rijk uitgegeven gebouw, verkla- ren B. en W. in hun advies dat noodzake lijke herstellingen van dit perceel belang rijke uitgaven zouden vorderen, en dat deskundigen er voor afbraak eene waarde aan toekennen van f 2000, behalve f 1000 voor den grond, zoodat met een oog op den geboden koopprijs, blijkbaar liggende in het verlangen naar bezitrecht op e en gebouw aan beide zijden en achterkant begrensd door eigendommen van opge meld kerkbestuur, deze verkoop in het belang der gemeente wordt geacht, en B. en W. dien voorstellen. De huurder van het'onderstuk zal dit wellicht reeds met 1 Nov. ontruimen en de aanwezige brand spuit naar een pakhuis op het Singel kun nen overgebracht worden. De koopsom is aan te wenden tot gedeeltelijke aflos sing van de 5pcts. geldleening van 2 Aug. 1875. In verband met de onderwerpelijke aanvraag brengt de voorzitter ter tafel een gisteren bij hem ingekomen verzoek van den hr. N. G. van Doornik, om het per ceel voor f 2000 aan te koopen, een bod dat op het advies van B. en W. geen in vloed heeft uitgeoefend. Hun voorstel werd dan ook met 11 tegen 1 stem (die van den heer Groeneboom) aangenomen, terwijl de bestemming der kooppennin gen z. h. is goedgekeurd. Ontwerp-besluit tot het voeren van een rechtsgeding met de Ned. Centraalspoor- wegmaatschappij, door welke de gemeente tegen 8 Sept. voor de arr.-rechtbank te Utrecht is gedagvaard tot teruggave van f 1895,38, uitmakende het bedrag der kosten, aangewend tot verbetering van het Stationsplein. De voorzitter maakt hier melding van eene aan B. en W. ge richte missieve van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, waarbij in ant woord op hun desbetrekkelijk schrijven, welwillend wordt medegedeeld afschrift van een aan de Centraalspoorwegmaat- vuur zitten, om, als gewoonlijk, over al lerlei dingen te praten. Grootma had dan altijd wat te breien of te naaien, maar dezen avond lagen hare fijne blanke han den, werkeloos in haar schoot, en hare vriendelijke, aardige oogen glinsterden van verwachting. Klaarblijkelijk had zij ander werk te doen. Iris bracht mij de krant, en toen, in plaats van naast mij te gaan zitten, legde zij mijn arm om haar middel, ging op mijne knie zitten, en vlijde hare zachte wang tegen de mijne. ,/Je hebt een lesje bij de kat genomen," zeide ik; //die doet ook zoo als ze wat melk wil hebben. Nu, wat is er?" Grootma glimlachte even, en knikte Iris aanmoedigend toe. z/Papa, weet u wat het morgen is vroeg zij. //Woensdag." z/Maar wat nog meer?" O nu herinner ik mij, je bent morgen jarig," riep ik uit, alsof ik zeer verwon derd was." «Ja zeker en dat wist u ook wel. Nu, morgen moet u heel vriendelijk tegen mij zijn, niet waar? z/Ik moet al je gebreken door de vin gers zien." z/U moet. nog meer doenu moet alles doen, wat ik u vraag is het niet Groot ma?" z/Zekerlieve. Papa's moeten op dien dag heel lief en vriendelijk zijn; maarzij moeten hunne dochters ook een goed voor beeld geven." z/Maar wat is er dan toch?" vroeg ik weer. Iris was nog niet zeker genoeg van hare zaak, en opende na eenigen tijd den aanval van een anderen kant. Vindt u niet dat een meisje van ne gentien jaar er eens over moet denken, wat ze worden zal?" ,/Wat zij op den volgenden verjaardag zal zijn?" z/Maak er geen grapje van, het is ern stig gemeend. Ik houd er niet van als een klein kind behandeld te worden; ik spreek nu in ernst." z/Nu lieve, ik zal zoo ernstig zijn, als of ik naar grootma luisterde. En nu nog eens wat wil je nu eigenlijk?" z/Papa ik wil werken iets doen iets maken; morgen, op mijn verjaardag wil ik beginnen en ik wil bij u op de fabriek werken!" Zij sprak met zenuwachtige haast, en boog haar hoofd een beetje achteruit, om mij met hare ernstige oogen aan te zien. Het zou wreed geweest zijn, eene grap van haren wensch te maken, en toch voelde ik er mij vroolijk genoeg voor. Wordt vervolgd.) schappij afgezonden brief, inhoudende uitnoodiging om over te gaan tot het in behoorlijken staat brengen van het ge deelte toegangsweg, op den legger der toegangswegen omschreven onder no. 27d en loopende van het stationsplein tot oen ouden Soesterweg. Blijkens het rechts kundig advies overgelegd bij gemeld ont werp, zijn er alleszins termen voor de ge meente zich tegen de ingestelde vordering te verweren, weshalve de gemeenteraad met algemeene stemmen besloot ter zake voorschreven te procedeeren tegen de Centraal spoorwegmaatschappij. - Voorstel van Burg. en Weth. om hen te machtigen de raadzaal, in buiten gewone gevallen tevens dienende voor trouwzaal, op aangegeven wijze te in richten en meubileeren, en hun daar toe een krediet van f 1000 te verlee- nen; welk bedrag gevonden kan worden uit de gem .-begrooting van 1880. Het dagelijksch bestuur is voornemens de houten balie weg te nemen, de kleine kamer in te richten voor toe hoorders, de zaal te voorzien van nieuw behangselpapier en van regte ta fels (in plaats van de roude) met nieuw laken bekleed, en voorts aan te schaffen 20 mahoniehouten fauteuilslustres, loopers op den boven- en beneden gang, met trap. De heer v. Beek vindt de verbetering wenschelijk, doch moet zich de vraag stellen of er wel noodzakelijkheid be staat, en andere werken, b. v. de bestra ting, den voorrang verdienen. De voorzit ter zet uiteen dat ten gevolge van deze betrekkelijk geringe uitgaven geen enkel openbaar werk behoeft achterwege te blijven; dat de gem. begrooting voor 1881 een post v. f 16000 bevat voor kosten van straten en wegen en des niettemin de hoofdelijke» omslag niet tot het volle be drag door B. en W. wordt voorgedragen. Het onderwerpelijk voorstel wordt daarna met algemeene stemmen aange nomen. De heeren Nedemeyer van Rosen thal en Celosse worden herbenoemd tot leden der Commissie van wetgeving. De raadsafdeelingen worden bij loting volgenderwijs zamengesteld: le aid. de heeren Celosse (weth.), Groeneboom, Her schel, Drijfhout van Hooff, van den Sant- heuvel, Scheltus, Zandijk en van Zijst; 2e afd. de heeren Croockewit (weth.), van Beek, van Burgsteeden, Lagerweij, Met horst, Nedermeyer van Rosenthal en Vis ser. Ingekomen zijn: de gemeente-begroo ting voor 1881, met toelichtende memo rie in afdruk. Te onderzoeken in de afdeelingen. Begrootingen van het burgerweeshuis en de schutterij voor 1881. Als voren. Ten slotte geeft de voorzitter, op eene ter zake gedane vraag om inlichtingen, aan den heer v. Zijst te kennen dat reeds binnen weinige dagen eene voordracht zal kunnen worden tegemoet gezien, ter voor ziening in de op 1 Sept. te ontstane hulp onderwijzers-vacature aan de burger school. BINNENLAND. De schietoefeningen in het kamp bij Oldebroek zijn gedurende eenige dagen bijgewoond door een kapitein der Deen- sche artillerie. Het getal lijders aan roodvonk in het kamp bij Milligen blijft stationnair. Naar men verneemt heeft de heer mr. V. Heringa Cats, zonder nakomelingen te Oranjewoud overleden en een der grootste grondbezitters in Friesland, onderscheidene belangrijke schenkingen bij testamentaire beschikking gemaakt. Hun o. a. die hem f 1800 of minder schuldig waren, en hun getal bedraagt naar men zegt een paar honderd, heeft hij alle schuld kwijtge scholden. Hilversum, 28 Augustus. Begunstigd door het schoonste weer, hadden heden op de heide, nabij de grens der gemeen ten Hilversum te Bussum, de wedloopen plaats, uitgeschreven door de ten vorigen jare opgerichtte Harddraverij-vereeniging. Reeds in den vroegen morgen begaven honderden uit den omtrek zich naar het terrein, terwijl later de Oosterspoor met verscheidene extra-treinen, die op eenige minuten afstands van het terrein stopten, nog grooter menigte aanvoerde. Het feestterrein bood een fraai en leven dig schouwspel aan. In het midden de renbaan, 1600 meter lang en 20 meter breed, met vlaggen en wimpels versierd; in het centrum der baan en daar rondom de menigte rijtuigen en voetgangers; en op den achtergrond de villa's en huizen van Bussum en de don kergroene bosschen van de hofstede Craïlo aan de eene zijde en aan de andere zijde in de verte de bouwlanden van Hilversum. Ten twaalf ure begonnen de wedloopen. De uitslag was als volgt: I. Harddraverij voor inlandsche paarden van zessen klaar, gereden voor Holland- sche sjeezen. Rijders in nationaal costuum. Afstand 1600 meter. De elf mededingers (één had zich teruggeterokken) werden door het lot in partijen verdeeld. Yan de eerste partij was winner de heer A. C. Van den Akker, met het bruine merriepaard Marianne, door hem zelf be reden (245 seconden). Yan de tweede partij was winner de heer jhr. L. P. Quarles van Ufford, met het bruine merriepaard Sophia, bereden door J. De Boer (232 seconden). Deze beide winners draafden daarop om prijs en premie een gedeelte der baan, lang duizend meter, af, waarbij de Mari annevan den heer Yan den Akker voor noemd, den prijs van f 700 behaalde, in 136 seconden; de premie bedroeg f 250. II. Harddraverij voor paarden van alle rassen, gereden voor 2 of 4-wielige rijtuigen. Afstand 2400 Meter. De 14 deelnemers (3 hadden zich te ruggetrokken) werdenevenals bij de eer ste rijderij, in twee groepen verdeeld. De winner der eerste groep was de heer A. Van Aardenne met het paard President (zwarte bles ruin), bereden door A. De Koning (327 seconden). De winner der tweede groep was de beer L. C. Enthoven, met het bruine ruinpaard Docter Tannerbereden door S. Roodenburg (325 seconden). Bij het over-rijden tusschen deze twee winners om prijs en premie behaalde de heer Enthoven voornoemd den prijs ad f 300 de premie was f 100. III. Harddraverij voor inlandsche paar den, geboren in 1875 of later, onderden man. Afstand 1000 m. Acht deelnemers. De prijs ad f 300 werd behaald door het bruine merriepaard Matadorvan den heer B. Zoeteman, bereden door P. Yan Santen; en de premie ad f 100 door het bruine ruinpaard Goliath, van den heer L. C. Yan der Sluisbereden door A. Hettinga. IV. Harddraverij voor paarden van alle rassen, bereden (met zadel) door heeren liefhebbers. Afstand 1600 Meter. Van de vier deelnemers werd de prijs van f 150 en zilveren medaille behaald door den heer H. Van Wickevoort Crom- melin met het paard Blackbereden door den heer A. Van Wickevoort Crominelin (238 seconden); de premie ad f 75 be haalde de heer F. W, baron Van Tuijll van Serooskerken met het paard Flirt, bereden door den Y. M. baron Van Tuijll van Serooskerken. V. Wedren voor paarden voor alle ras sen, bereden (met zadel). Afstand 1200 meter. 14 deelnemers; de prijs, een zilveren beker ter waarde van f 400, aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam, werd behaald door den heer J. Albarda, met het bruine witvoet hengstpaard Cupid, be reden door den eigenaar (87.5 seconden; de premie ad f 75 verwierf de heer L. K. Maas Geesteranus, met het vos ruin- paard Lord Lovell, bereden door den ei genaar 89l/4 seconden.) VI. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen, bereden met zadel. Afstand 1800 Meter. PrijsZilveren voorwerp ter waarde van f 400 aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam, benevens f 300 in geld. le premie 250, aangeboden door dona teur uit Den Haag; 3epremie f 100. 12 deelnemers. De prijs werd behaald door den heer L. K. Maas Geesteranus, met het donker bruine merriepaard Japonaise, bereden door baron Von Keudell. De premies werden behaald door den heer jhr. F. H ridder Huyssen van Kat- tendyke, met het paard Mistakebereden door H. Wessels, en door den heer D, Kromhout, met het paard Elsa, bereden door G. Woltmann.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2