vuur aan de belendende, door de hitte van de laatste dagen bijna kurkdrooge woningen mede, die gedeeltelijk bewoond waren. Twee, drie, vier, vijf, zes woningen stonden nu weldra in lichtelaaie en men zag slechts in een vuurpoel. Zij die de huizen, welke toen brandden, bewoonden, poogden nog zooveel mogelijk van hun inboeltje te red den, maar het vuur nam zoo spoedig toe, dat menig stuk huisraad verbrandde. Intusschen was de brandweer spoedig gealarmeerd en begon deze met krachten beleid haar werk; later kwjim ook de Jan v. d. Heyden, om massa's water in het vuur te werden. Gebeurt het tegenwoordig in Amster dam zelden, bij dezen brand hebben wij weder een menschenleven te betreuren. Een man van 66 jaren, die als waker in de verbrandde perceelen dienst deed, is in de vlammen omgekomen. Door de vlam men verrast en geen uitweg meer ziende, vertoonde de ongelukkige zich voor een raam op een der bovenverdiepingen. Hon derden personen stonden met uitgestrekte armen gereed den man op te vangen, hem toeroepende: Spring er uit! Spring er uit!" Naar 't scheen hoorde de man, in den angst waarin hij verkeerde, dit roepen niet of had hij geen moed genoeg den sprong te wagen, genoeg, één oogenblik later stortte het dak in waaronder de ongelukkige stond en viel hij daarmede in den vuurgloed. Te ongeveer zes ure kon men zeggen dat de brandweer den brand goed meester was en kon zij eenig bluschmaterieel doen inrukken, terwijl alstoen nog twee spuiten en de Jan van der Heijden achter bleven om verder het blusschingswerk te voltooien. Toen de rook een beetje optrok bleek dat zes huizen totaal waren uitgebrand, twee zooveel hadden geleden, dat men ze ook wel als uitgebrand kan beschouwen en nog twee anderen zeer zwaar beschadigd waren. BUITENLAND. Den 3den Septemberden verjaardag van het overlijden van Thiers, is te Pa rijs een lijkdienst voor zijne nagedachte nis gevierd. Mevr. Thiers en hare zuster, mile. Dosne, woonden de plechtigheid bij. In de omstreken van Charleroi, in Bel gië, komt de trichinenziekte onder zeer vele varkens voor. Er moeten dan ook reeds verscheiden sterfgevallen ten gevolge van genoemde ziekte zijn waargenomen. Uit Berlijn wordt gemelddat na de terugkomst van den Koning van Grieken land te Athene, de vloot op voet van oor log zal worden gebracht. De reis van keizer Frans Jozef naar Gallicië blijft het hoofdonderwerp van de dison; uit die oxyden en sulphaten wordt je toch niet wijs. Verduiveld ja," ver volgde hij, nadat hij op zijn horloge had gezien. //Wij komen laat aan het déjeuner. Kom late wijn gaan?" z/Het is mij zeer aangenaam geweest met u kennis gemaakt te hebbenmijn heer Brooke, en het zal mij een waar genoegen zijn u weder te ontmoeten," zei- de mijnheer Grandison, terwijl wij het laboratorium verlieten. z/Ik ben hier iederen dag, mijnheer," zeide ik; »en als u hier eenige proeven wil nemen heeft u alle vrijheid. Er zijn nog eenige afdeelingen van de fabriek, die u niet gezien heeft, en die u zeer zullen interesseeren. //O ja, wij hebben de afdeeling voor faience nog niet gezien. Dat werk wordt geheel door meisjes gedaan, en ik kan je verzekeren dat er heel aardige bij zijn. Die moet je nog even zien voordat je weggaat." Ik had mijne sleutels bij mij. Toen ik de deur opende, die de beide afdee lingen van elkander scheidde, merkte Peyton op z/Je bent een voorzichtige kerel Brooke, dat je de meisjes zoo achter slot houdt!" Ik antwoordde niet op die platte aar digheid. De werkkamer was eene lange verlich te galerij; tusschen de vensters stonden pleisterkoppen, eenige naar het leven, andere naar antieke modellen. Hier en daar stonden potten met bloemen, varens en maagdenpalmen, en eenige schoone stukken die in die afdeeling gemaakt beschouwingen der Oostenrijksch-Hongaar- sche dagbladen. Het Tagblatt en de Pester-1 Lloyd zien er de gelukkige gevolgen in van het verbond met Duitschlandwaar- j door Oostenrijk zijn volle vrijheid van han: delen herkregen heeft. De Poolsche pers brengt den keizer een hartelijken welkomst groet; zij betuigt hare erkentelijkheid voor de aan Gallicië geschonken vrijheden en geeft de verzekering van de gehechtheid en de toewijding der bevolking aan de dynastie, van welk een en ander de Kei zer gedurende zijn verblijf in Gallicië schit terende bewijzen zal ontvangen. Hij zal zich kunnen overtuigen, zeggen die dag bladen, dat de toenadering tot Oostenrijk wortel heeft geschoten onder de Polen en het gezag van het huis Habsburg in Gal licië daardoor merkelijk bevestigd is. In een officieel bericht uit Kandahar van 1 dezer worden bijzonderheden medege deeld, omtrent de overwinning van Roberts. Deze heeft het kamp van Ayoub-Khan in genomen. De cavallerie zette den vijand achterna. Van de zijde der Engelschen zijn gesneuveld 3 officieren en IS soldaten; gewond 6 officieren en 57 soldaten. Hier onder zijn niet begrepen de nog niet be kende verliezen der inlandsche troepen. Men gelooft dat Ayoub Khan de vlucht heeft genomen in de richting van Herst. De Daily Telegraph publiceert de voor naamste artikelen van het te Lima onder- teekende vredesverdrag. Peru staat aan Chili af twee monitors en de artillerie van Callao, slecht de vestingwerken van Callao, verbindt zich in 20 jaren de vloot niet te vergrooten en de vestingwerken van Callao niet weder op te bouwen en vergoedt Chili de krijgskosten. Chili betaalt de helft van de buitenlandsche schuld van Peru, die voor de oorlogsverklaring in vreemde han den wastegen den koers van dien tijd op de Londensche beurs. Eene Irade des Sultans heeft het be sluit van den ministerraad tot afstand van het district van Dulcigno aan Montenegro bekrachtigd, maar daarentegen handhaving gevraagd van het status quo Westelijk van Scutari, wat de posities betreft door Alba- neezen en Montenegrijnen bezet. De am bassadeurs zouden deze beslissing aan het oordeel hunner regeringen onderwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. Donderdagavond hebben de Duitsche badgasten te Zandvoort het Sedanfeest gevierd, door een vreugdevuur op het strand aan te leggen. Zevenhonderd tak- kebossen en vele teertonnen werden aan gestoken, doch de zeewind sloeg de vlam men tegen den grond en verhinderde ze hoog op stijgen. De Duitschers, groot en waren. Langs de kanten stonden ezels en draaibanken, waaraan jonge vrouwen bezig waren de modellen te vormenlangs den anderen kant stond eene lange bank waarop verscheidene jonge meisjes zaten, met vazen en kannen in hun schoot, waaraan zij de noodige ornamenten aan brachten. Dicht bij de deur zat mijne Iris in mijne oogen het schoonste voorwerp in de kamer. Zij was een grootslank meisje met een langen hals en een klein hoofd, waarover haar zacht, glimmend, kastanje bruin haar van haar voorhoofd naar ach- rer viel. Haar neus was nog al lang, maar zeer fijn besnedenhaar bovenlip was kort, en ver genoeg van de onderlip verwijderd om hare kleine, witte tandjes te laten zien; kin en wangen waren ge vuld en op dit oogenblik verspreidde het genoegen, dat den arbeid haar gaf, eene roode tint over haar gelaat. Hare klee deren sloten nauw om haar fijn figuur en hare langewelgemaakte armen. Grootma zelf kon niet netter zijn op het witte linnen, dat zij om hals en polsen droeg. Over hare zwarte japon droeg zij een wit voorschoot; zij zat gebogen over eene Etruskische vaas, die in haar schoot lag, en daar wij haar bij het binnentreden juist en provil zagen, kwamen de schoo ne lijnen van haar gezicht bizonder goed uit. Wanneer zij geen nieuwerwetsch pak aangehad had, zou zij voor Tademan hebben kunnen poseeren als model van een Grieksche beeldhouwer. Wordt vervolgd.) klein, zongen nationale liederen, en liepen rond met Duitsche vlaggen, waarop de Zandvoortsche visschers, begeleid door een j paar harmonica's, het Wien Neerlands bloed aanhieven, dat het daverde en dreunde. De kunst was aan de zijde der Duitschers, doch de meerderheid, de kracht van lon gen, aan de zijde der vissschers. In den avond van 1 September vervoegde zich bij den landbouwer A. Johe te Al- fen een man, die om wat drinken vroeg; de baas was uit. De meid wilde hem wat melk geven en ging naar den kelder waar de vreemdeling haar volgde. Door de duisternis viel hij van de trappen en bleef bewusteloos liggen. De meid viel daarop flauw van den schrik en op het geroep der vrouw kwamen de buren toe- loopen, die in de meening een moorde naar te snappen, den man duchtig af rosten. Gelukkig kwam de politie te hulp. De man wordt thans in het weeshuis verpleegd. Iets nieuws. In de Soer. Ct. leest men het volgende bericht: //Al wie aan de redactie der Soer. Courant een ver trouwbaar bericht van publiek belang toe zendt, dat door de redactie de opname waardig wordt gekeurd, heeft recht op de kostelooze plaatsing eener advertentie van hoogstens 25 woorden, die hij naar ver kiezing bij het bericht kan insluiten of een bon er voor ontvangen van den hoofd redacteur." In de gemeente Wijmbritseradeel is tegen niet minder dan 66 personen pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het vertoe ven in een herberg na gezetten tijd. Te Harderwijk is, evenals onlangs te Utrecht, een pontje omgeslagen, waarmede een aantal menschen en kinderen werden overgezet. Men is er in geslaagd allen te redden. Bij het feest in het Valkenburg, bij Breda, ter viering der bevalling van H. M. de Koningin, is een korporaal van het 6e regiment infanterie in het water gevallen en verdronken. De Fransche bladen openen het voor uitzicht op een sensatie-proces van den eersten rang. De gezant van een kleine vreemde mogendheid welke wordt voorloopig niet gemeld die bekend was als een getrouw boulevardwandelaar, is, ondanks zijne reeds grijze haren, met een jonge, schoone dame op den loop gegaan. Zijne echtgenoote heeft een eisch tot echtscheiding tegen hem ingesteld. Van een wetenschappelijk standpunt wordt thans bewezen, dat het geloof aan dr. Tanner's eerlijkheidofschoon de hongerproef zeer zwaar en hoogst gewaagd was, toch niet ongerijmd mag genoemd worden. De mensch heeft in gunstige omstandigheden bijna 15 KG. aan vet ter verteering; onder normale omstandig heden verliest hij echter dagelijks 300 gram, zoodat eerst na vijftien dagen on geveer de geheele voorraad verbruikt zou zijn en de machine zou stilstaan. De cij fers zijn wel wat gunstig genomen, maar voor iemand, wiens constitutie zich daar toe bijzonder leent, is 40 dagen vasten toch geen stellige onmogelijkheid. Zaterdag 11 Aug., den 15en dag van de Mahomedaansche vastenmaand Rama- zan, werden te Constantinopel in het oude serail de daar bewaarde reliquiën van den profeet Mohamed, diens mantel, bruine baard, een der voortanden en de indruk van zijn voet in een stuk kalk steen tot openbare vereering tentoonge steld. De Sultan was de eerste om aan deze heilige voorwerpen eer te bewijzen hij verscheen tot de plechtigheid, in ge zelschap zijner hoogwaardigheidsbekleeders en verscheidene ulema's. Abdul Hamid knielde voor de reliquiën neder en kuste ze herhaaldelijk, hetzelfde deed ook zijn gevolg. De vrouwen van den Sultan had den door haar dienaren hare sluiers ge zonden, om ze in aanraking te brengen met den mantel van den profeet. Te Petersburg heeft op 23 Aug. een vreeselijk tooneel plaats gehad bij een brand in eene sigarenfabriek. Er was maar één trap, die van de vijf verdiepin gen naar beneden leidde, en slechts één uitgang, welke bovendien versperd werd door de politie-agenten, die last hadden gekregen om niemand door te laten, vóór dat onderzocht was, of hij ook tabak onder zijne kleederen had verstopt, en daarom de deur gesloten hielden. Vele werklieden wierpen zich door de vensters naar buiten. Een meisje klauterde langs een waterpijp van de vijfde verdieping naar beneden, en ofschoon onderweg door een dakpan aan het hoofd getroffen, be hield zij hare tegenwoordigheid van geest, en bereikte veilig den beganen grond. Hadden de militairen het niet belet, dan zou de woedende menigte de lynchwet hebben toegepast op de beambten, die aan de deur de wacht hadden gehouden. Negen personen kwamen om, terwijl 41 werklieden gekwetst werden. Twee vrou wen en een meisje werden dicht bij de deur doodgedrukt. Een Russisch blad meldt, dat er ver moedens zijn gerezen tegen den eigenaar der fabriek, die voor een half millioen roebels geassureerd was. In een particuliere kunstverzameling te Berlijn bevindt zich een Christusbeeld, waarvan men den naam des schilders niet wist. Voor eenigen tijd bood een Engelsch- man 60.000 gulden daarvoor, doch hij drong zoo zeer op een spoedig antwoord aandat de eigenaar wantrouwend werd en begreep dat het stuk een ongewoon hooge kunstwaarde moest hebben. Dit noopte hem er kunstkenners bij te halen, die eenstemmig verklaardendat het een werk van Van Dijck moet zijnwaar van de onderdeelen door diens leerlingen zijn voltooid. Hoe een Turk historie schrijft. Een Turksch blad geeft een merkwaardige levensbeschrijving van Gladstone. »De Premier was een Bulgaar. Zijn vader was een varkenskooper in het dal van Kustendje, en de jonge Gladstone liep weg toen hij zestien jaar oud was, en ging naar Servië, van waar hij met een anderen varkenshandelaar, naar Londen werd ge zonden om varkens te verkoopen. Hij stal de opbrengst, veranderde zijn naam Trogadier in dien van Gladstone en werd een Britsch onderdaan. De fortuin be gunstigde hem totdat hij Eerste Minister werd. Deugden heeft Gladstone niet." Het hier volgende verhaal is een uit treksel uit een pas verschenen verslag van den heer James Ford, ingenieur, belast met het doen van peilingen in de Tay, voor het ligten van den trein, die verle den jaar aan den mond dier rivier in de diepte stortte. s Mijne eerste nederdaling," zoo ver haalt de heer F., bragt mij aan het voor ste gedeelte van den trein. Het lijk van den machinist stond regt overeind boven de locomotief, waartegen zijn eene been vastgeklemd zat. De vloed deed hem een weinig neigen en somtijds wiegelde hij van links naar regts als een onderzeesche plant. Zijn oogen stonden wijd open. Het was gemakkelijk te zien dat de ongeluk kige onmiddellijk naar de oppervlakte zou geschoten zijn, zoo zijn voet niet toe vallig was vastgeraakt. De stoker had zijn hoofd verbrijzeld en lag gedeeltelijk be graven onder de steenkolen, die over hem heen gestort waren. In den postwagen stonden de drie beambten tegen de schuif deur gedrukt, welke hun gelukt was ter breedte van eenige strepen te openen. Een wanhopige strijd scheen in de laatste oogenblikken nog tusschen hen plaats gehad te hebben een van de drie hield zijn hand om den nekvgeklemd van den geen die den deurknop vasthield. In een compartiment van de eerste waggon zaten zes personenwaarschijnlijk eene familie. Door een grillig toeval waren zij na de noodlottige gebeurtenis op hnnne zitplaatsen teruggevallen. En zoo zaten zij daar nu, kalm en onbeweeglijk in hun waggon-doodkist. Buiten de tweede coupé schommelde een lijk, dat met het hoofd tusschen het verbrjjzelde portier beklemd zat: het was dat van een officier. Zijne uniform was verscheurd en zijne beenen waren reeds geheel door de schelpdieren van de Tay afgeknaagd. Uit zijn borst stak halver wege het lange, gladde ligchaam van een aal, die met den staart het water roerde. De tweede afdeeling van de tweede waggon bood het afgrijselijkste schouw spel aan. Door het dof gekleurde, zee- groehe water zag de heer F. daar, met behulp van electrische verlichting, een mengelklomp van verbrijzelde, tegen el-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2