keus huinier middelen; doch voor hun beginsel strijden ook Engelsche leden van 't Lagerhuis, wier rechtsgevoel niet door eigenbelang wordt onderdrukt. Het Huis der Lords heeft zijn veto uitgesproken over een zeer bescheiden poging van de Eegeering om Ierland een bewijs van toenadering te verleenen en daardoor moed willig aanleiding gegeven, dat er gevaar voor een conflict tusschen de beide tak ken der vertegenwoordiging rees. Voor eiken staat, maar voor Engeland in het bijzonder, is dat zeer bedenkelijk, en, zonder het te willen, hebben de pairs nieuw voedsel gegeven aan de partij, die, hoe uiteenloopend haar beginselen ook zijn, zeker niet zal rusten vóór zij op me nig punt het gezag der traditie geduchte slagen zal hebben toegebracht. Onder die omstandigheden is het wel te verwachten, dat in den eersten tijd de Engelsche politiek een belangrijke plaats zal innemen in de buitenlandsche berich ten der dagbladen. Amersfoort, 17 Sept. 1880. Zondag 19 Sept., zal de godsdienstoefe ning in de Kemonstrantsche kerk geleid worden door T)s. F. Haverschmidt, predi kant te Schiedam. Wie de opening der Kamer van de Staten-Generaal te 's Gravenhage nog niet heeft bijgewoond en die prachtige optocht wenscht te bezichtigen, geeft daartoe ge legenheid de H. IJ. S. M., die, als Woens dag 1.1. een pleiziertrein zal doen loopen met rijtuigen 1ste2de en 3de klasse voor zeer laag gestelde prijszie ach terstaande advertentie. Wij moeten onze lezers echter opmerkzaam makenzich tijdig van plaatskaartjes te voorzien, daar dezelve tot een beperkt getal worden uitgegeven. Woensdag j.l. moesten vele liefhebbers van een pleiziertochtje in plaats van naar den Haag, naar hunne haardstede terugkeeren. In de vergadering van het college voor den Bunschoter Veen- en Veldendijk, is Donderdag 1.1. den heer W. Stol een stof felijk bewijs van waardeering zijner diensten aangeboden, bij de herdenking van het gedurende 25 jaren vervullen der betrek king van bode bij voormeld hoogheem raadschap. Op Maandag den 20. September a.s., des namiddags ten halftweezal de Kaad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden. Punten van behandeling zijn: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het in behoorlijken toestand brengen van den Leusderweg. 2. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. BINNENLAND. In een bijeenkomst van een 80tal kie zers in het district Gorinchem is met eenparigheid van stemmen de hoofdinge nieur J. A. A. Waldorp candidaat gesteld totdat hij den zoon van den baronet in een witten kiel en een pottenbakkersvoor- schoot zag zitten, terwijl hij met een stam per kleuren wreef in een mortier. Zijn vader had er hem niets van gezegd; in ieder geval zorgde hij wel zijne verwon dering voor Grandison te verbergen, die waarschijnlijk zijn welslagen voor een groot deel aan zijn vriend toeschreef. Van Gran dison vernam hij het nieuws het eerst, en ontving tegelijkertijd eene dankbetuiging voor de hulp die hij hem verleend had, want hij sprak mij eens op de volgende wijze aan //Hé, Brooke, wat is dat toch met Gran dison? Ik hoor dat hij als compagnon in de firma is opgenomen/' z/Ja, dat is waar. Hij zal in de firma komen als alles goed gaat." //O, ik zag verleden den ouden Clifford bij ons zitten, en toen dacht ik wel, dat er zoo iets aan de hand was. Het is an ders nogal vreemd, dat de oude heer zoo iets zou doen zonder mij te raadplegen." z/lk geloof, dat hij er u wel over ge sproken zou hebben, als hij dacht dat het noodig was." z/Ja, hij kan natuurlijk met zijn geld doen wat hij wil. Hoeveel heeft Grandi son gestort?" voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Waldorp merkt de JV. Gor. i Ct. op werd gekozen door liberalen en conservatieven vereenigd; door mannen, die begrijpen, dat aan alle spitsvondigheid een einde moet komen, om den strijd te aanvaarden tegen de anti-revolutionnaire rigting. Tiel en Kuilenburg zullen door het al lengs meer in zwang komende verbindings middel de stoomtram, vereenigd worden. De heeren Crans Co. hebben althans aan de verschillende gemeentebesturen concessie aengevraagd voor 't leggen van den weg. De bloeiende streek zal daardoor bizonder worden gebaat. De Portefeuille levert deze week een korte levensschets van J. J. A. Gouver neur, waaruit blijkt dat de geliefde kin derdichter van moederszijde afstamt van Jacob Janszoon Grauswinckel, den //Delft- schen heremiet," of mevrouw Bosboom- Toussaint's Wonderdokter." 's Dichters overgrootvader van moederszijde was de bekende staatsman en dichter mr. Pieter Boddaert. Het waarborgfonds voor den locaal- spoorweg ApeldoornDeventerAlmelo is volteekend. Te Middelburg moet de sterfte onder de kinderen buitengewoon groot zijn. In de afgeloopen week stierven 20 kinderen neden het jaar. Om Nederlandsch vee naar Duitschland uit te voeren, wordt thans het bewijs ge vorderd, dat de bestemde dieren in de laatste zes maanden niet in de provincie Zuid-Holland op een plaats geweest zijn, waar in een omtrek van 20 Km. de long ziekte heerscht of in genoemden tijd ge- heerscht heeft. Als een bewijs hoe sterk aan de Hol- landsche grenzen in de nabijheid van Koevorden de smokkelhandel in tabak naar Duitschland wordt gedreven, diene, dat in ruim 8 dagen tijds door Duitsche //Gren- zaufseher" ruim 2000 KG. gefabriceerde en ongefabriceerde tabak van verschillen de personen zijn aangehaald De Minister van Waterstaat, enz. brengt ter kennisse: 1. In het begin van de maand No vember zal te 's-Gravenhage een vergelij kend onderzoek plaats hebben van perso nen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Eijkstelegraaf. 2. De rijkstelegraaf klerken worden onderscheiden in klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van 350 gl.welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot 800 gl. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, en voor zooveel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. 3. Zij, die zich aan het sub 1 bedoel de onderzoek verlangen te onderwerpen, z/Het staat mij niet vrij, die vraag te beantwoorden. Uw vader is de aangewezene persoon om u daaromtrent in te lichten." z/Ik vraag uw vertrouwen niet; ik wilde het alleen weten." Hij ging door en vermaakte mij zeer, daar hij den stand van zaken niet kende. //Iedere compagnon, die erbij komt.ver minderd de inkomsten van de vroegere eigenaars en ik zou dit juist niet aange raden hebben. Ik zou wel eens willen weten, wie het voorstel gedaan heeft." //Grandison heeft het mij voorgesteld." z/En n heeft het aan mijn vader voor gesteld. En vindt u niet, dat u mij ook over die zaak had moeten raadplegen?" z/Ik gevoelde mij slechts verplicht, uw vader te raadplegen." z/Ik zou gemeend hebben, dat uw eigen belang vereischt zou hebben, dat u ten minste' beleefd was tegenover iemand die hier binnen kort de leiding der zaken op zich zal nemen. Je moet mij wel begrij pen, Brooke; ik schat je practische kennis niet te laag, en het zou misschien niet in mijn voordeel zijn, wanneer ik het compagnonschap met je afbrak; maar toch, kan ik die persoonlijke beleediging niet voorbijzien. Goeden morgen." //Goeden morgen," antwoordde ik. De moeten zich daartoe vóór of op den 15den October aanmelden bij het Departement van Waterstaat enz. met de noodige be wijsstukken. De voorwaarden van toela ting zijn vermeld in de Staatscourant van 16 dezer. Men leest in Sempervirens ,z Sedert menschen-heugenis vond het gebruik van een aftreksel van bladeren der gewone sering (Syringa vulgaris), als thee gedronken, op onderscheiden plaatsen van Noordholland, en willigt ook elders, ingang tegen tusschenpoozende koortsen. Talrijke voorbeelden kan ik opnoemen en de personen aanwijzen, die zelfs bij een groot verbruik vau quinine de koorts niet meester konden worden, maar ra een voortgezet gebruik, gedurende een drietal weken, van bovengenoemd aftreksel, radi caal hersteld zijn en door alle jaargetij den heen van de koorts bevrijd zijn ge bleven. Men kan de bladeren versch ge bruiken of voor wintergebruik droogen en ze in een blikken bus of trommel bewa ren; men drinkt van het aftreksel met tusschenpoozen 3 a 4 kopjes daagsmen moet de bladeren niet koken, maar ze af trekken. ,/D. Panakkrr." Te Maastricht zijn eergisteren drie per sonen op klaarlichten dag een woning binnengedrongen en hebben, na een ver- geefsche poging om de bewoners geld af te persen, hen mishandeld. De daders, alle drie inwoners der stad, zijn onmiddel lijk door de politie in hechtenis genomen. Men meldt uit Grave van 15 September Gisteren middag omstreeks 12 ure is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuurtje van den landbouwer L. Wellens te Schaijk. De vlammen sloegen onmiddellijk op de nabijzijnde hofstede, bewoond door G. Euis, over. Die hofste de is dan ook met den geheelen oogst en bijna alle roerende goederen totaal in de asch gelegd. Ook kwam een kalf in de vlammen om. Alles was verzekerd, doch zeer laag, zoodat het verlies van den be woner vrij belangrijk is. Daar dit de tweede brand is, welke aldaar binnen weinige dagen plaats had, wordt er alge meen aan kwaadwilligheid gedacht. De aandacht is gevestigd op een ontslagen krankzinnige, die zonder onderkomen te Schaijk rondzwerft. Leiden heeft een groote paardenmarkt, éénmaal per jaar. Dingsdag was 't daar voor de dag en er was geen enkel paard aan de lijn. BUITENLAND. Prins Bismarck is tot Minister van koop handel benoemd, en de Oberpresident von Boettcher tot staatssecretaris van binnen- landsche zaken en tevens tot Pruisisch staatsminister zonder portefeuille. Naar aanleiding van herhaalde klagten van Britsche visschers, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een on derzoek gelast naar zekere gewelddadighe- grap was te aardig om hem te bederven, door Eeginald Peyton de waarheid te doen kennen, zelfs al had zijn vader mij niet verzocht het stilzwijgen te bewaren, en ik gevoelde mij in het geheel niet beleedigd door zijne belachelijke bedreiging. Ik geloof dat hij mijne vroolijkheid op mijn gelaat las, want hij hield een oogen- blik op, alsof hij wilde vragen: //Waar lach je om?" Maar, daar hij misschien wist, dat hij zoo onwetend was, bedwong hij zijne woede, en vergenoegde hij zich met een woedenden blik op mij te werpen terwijl hij zijne hoed over zijne oogen trok en wegging. Ik veranderde den naam der firma niet, en evenmin deelde ik Grandison de ver andering mee, die had plaats gevonden, en zoo kende hij evenmin den waren stand van zaken als Eeginald Peyton zelf. Ik had Harold gaarne uit zijne dwaling geholpen, want ik zag dat zijne ingebeelde verplichting tegenover Eeginald Peyton hem een last was, die zijn vriend niet noodig achtte weg te nemen. Maar om de rust van mijn oud-compagnon niet te storen (en ook om andere redenen) deed ik het niet; met deze reden zullen wij weldra kennis maken. Wordt vervolgd.) den, waaraan zich buitenlandsche speciaal Fransche visschers tegen hun Engelsche beroepsgenooten gedurende de haringvangst aan de kusten van Northumberland en Berwickshire schuldig gemaakt zouden heb ben. De klagten komen hierop neer, dat de toestellen der Britsche visschers ver nield werden, sterke drank tegen Britsche waren werd ingeruild en haringen in ha vens verkocht werden, waar krachtens de Engelsche Fransche overeenkomst de ver koop verboden is. De enquête zal gevoerd worden door den Koninkl. Eaad Higgens te Berwick. Gesteld dat dit onderzoek met onpar tijdigheid wordt gevoerd, dan zal misschien ook hier blijken: //de pot verwijt den ke tel dat hij zwart ziet" althans wanneer de enquête zich ook tot de Hollandsche visschers uitstrekt. Terwijl men zich in gissingen verdiept over het onderwerp der gedachten wisselin gen tusschen Bismarck en von Haymerle op Friedichsruh, wordt uit Bucharest aan de Allgemeine Correspondenz, die te Lon den verschijnt, het volgende belangrijke nieuws geschreven, dat echter nog wel van elders mag worden bevestigd alvorens voor waarheid te kunnen worden aange nomen: z/In diplomatieke kringen alhier wordt beweerd, dat Oostenrijk en Duitschland de vestiging van een neutraal koninkrijk Eu- menië onder hunne gemeenschappelijke garantie in hooge mate begunstigen. Men verzekert, dat prins Bismarck aan dit plan zijne goedkeuring heeft gehecht. Indien het tot uitvoering komt, zou daardoor een ernstige hinderpaal aan het voortdringen van Eusland naar het zuiden in den weg gelegd zijn. De toestand van Eumenië in Oostelijk Europa zou dan feitelijk volko men overeenkomen met die van België in het westen." De Univeriteit van Tokio heeft onlangs, zegt de Academy, twee boekdeelen met verslagen het licht doen zien, welke deze merkwaardige bijzonderheid bezitten, dat zij niet alleen in het land zelf over weten schappelijke onderwerpen door professoren van genoemde Universiteit zijn samenge steld, maar ook, dat zij gedrukt zijn door inboorlingen op papier, dat in het land zelf vervaardigd is, en versierd met illu- stratiën, we'ke door inlandsche kunstenaars zijn gelithographeerd. Volgens de maandelijksche statistiek van den Italiaanschen Minister van Justi tie werden aldaar in Juli 183 moorden en 115 pogingen tot moord gepleegd. Een schoon land dat Italië, althans op 't punt van veiligheid. Te Halle is in het huis waarin de be roemde toonkunstenaar Handel geboren werd een gedenksteen geplaatst. GEMENGDE BEEICHTEN. Een oppassend jongmensch, J. v. d. Mey, die zich bij de hitte der laatste dagen met zwemmen eens wilde verfrisschen had het ongeluk in de Eoode vaart onder Al kemade te verdrinken. Een hondje dat hem vergezeld had, ging onrustig en huilende naar de boerderijwaar de verongelukte dienstbaar was, op tien minuten afstands van de plek des onheils gelegen, en rustte niet voordat men het volgde naar den oever, waar de kleederen van zijn onge- lukkigen meester lagen. Als een bijzonderheid wordt uit Kralin gen aan den IJsel gemeld, dat door den beurtschipper Goudman, terwijl hij te bed lag, voor zijn bedstede een bunsing met de hand werd gevangen. Maandagavond heeft zich een le klasse reiziger tusschen 's Gravenhage en Gouda uit den trein begeven en zich op de rails met een pistoolschot van het leven beroofd; bovendien werd hem door een aankomen den trein een been afgereden. Naar wij vernemen kwam in de papieren, welke de ongelukkige bij zich had, de naam Kudolf Eosenthal voor, vermoedelijk uit Duitsch land, daar jas en hoed althans Duitsche merken droegen. In de zakken vond men 2500 Mark, 6 bankjes van 25 Gulden en eenig Engelsch geld. Te 's Hage zijn twee juweelen oorbel len gestolen. Hij aan wien zij toebehoor den heeft voor den terugbrenger een som van f200 uitgeloofd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2