Soest. Tot gemeenteveldwachters zijn benoemd: T. J. G. Pardoen, rijksveld wachter te Houten en J. B. de Lange, gepasporteerd brigadier der Marechaussées te Oirschot, ingang 1 Oct. a.s. Verkooping van Vaste Goederen. Amersfoort, 21 Sept. 1880. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort, van Maandag 20 September. Voorzitter de burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 12 leden, afwezig met kennisgeving van uitstedigheid de heer Methorst en verder de heeren Herschel en Visser. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is een voorstel betrekkelijk den Leusder weg. Daarin geven Burg. en Weth., onder over legging van de gevoerde correspondentie aan den gemeenteraad te kennen, dat zij na een onderhoud met Z.Exc. den Com missaris des Konings, zich gewend hebben tot Gedeputeerde Statenmet bereidver klaring den Baad voortestellen zoodra mo gelijk den weg te herstellen, en voorts de billijkheid hebben betoogd dat daarna de geheele weg erkend worde als provinciale weg en, zonder tol tusschen Amersfoort en Oud-Leusden, in onderhoud kome bij de provincie. Naar aanleiding van eene daarop ontvangen afwijzende beschikking doen Burg. en Weth. het voorstel hen te machtigen den weg zoodra mogelijk in behoorlijken toestand te brengen, de daarop vallende kosten te vinden uit de gemeente- begrooting over 1880, en omtrent de ver dere regeling dezer zaak nadere voorstellen van het dagelijksch bestuur in te wachten. De voorzitter zegt dat van de admini stratieve macht geen ander dan het be kende resultaat is te verwachten, doch geeft als zijne personeele opinie te kennen dat een gunstige uitslag van den civielen rechter zou verkregen worden. Aangezien evenwel door de regeering geen proces wordt verlangd en de gemeente Amersfoort op den legger voorkomt als onderhouds plichtige, zoo kunnen Burg. en Weth., met het oog op art. 125 der gemeente wet, niet anders handelen dan hun voorstel inhoudt. Na deze toelichting wordt het door Burg. en Weth. gedaan voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Eene voordracht door Burg. en Weth. in overleg met den hoofdonderwijzer en den districts-schoolopziener opgemaakt, ter benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare jongensschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, waarop zijn geplaatst de heeren A. Easol te Me- demblik, E. J. Wiesendorp te Kampen en J. E. Bolderdijk te Amerongen. Uitgebracht worden 10 stemmen op Fasol en 2 op Bol derdijk, zoodat de eerste is benoemd met volstrekte meerderheid van stemmen. Ingekomen zijn: Een schrijven van den directeur van het kabinet des Konings, d.d. 7 Sept., zich kwijtende van de hem gedane opdracht Zijner Majesteits hartelijken dank te be tuigen voor de bij adres van den 2. dier maand door het gemeentebestuur betoonde deelneming ter gelegenheid van de geluk kige bevalling van H. M. de Koningin. Yoor informatie. Koninklijk besluit van 23 Aug. 1880, No. 3, waarbij machtiging is verleend tot onderhandsche verpachting der bank van leening voor den duur van het jaar 1881. Als voren. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten gaf wat zij noodig had. Wanneer Peyton hier geweest was, zou hij getriomfeerd hebben, want het had allen schijn, dat zijne toespeling op waar heid gegrond was. Tot nu toe had ik er nooit aan ge dacht, dat er tusschen mijne dochter en Harold Grandison eenige teedere betrek king kon bijstaan. Ik moest wel werken, dat zij door jonge mannen bewonderd werd, en ook begreep ik dat eens de kinderliefde bij eene sterker liefde zou achterstaan; maar Grootma en ik beschouwden haar altijd nog als een kind, en dit deed het voor uitzicht te ver verwijderd schijnen, om er nu reeds over te denken. En toch als ik haar aankeek, nu zij eene schoone jonge vrouw was, dacht ik z/Zij is werkelijk eene volmaakte vrucht, naar natuurlijk schoon onbesmet door eene enkele aanraking; en weldra zal zij van den stengel geplukt worden." Men moet de onbaatzuchtige liefde eener moeder bezitten om een geliefd kind te verliezenzonder eene hevige smart te gevoelen. Ik zou het allerminst de gedachte hebben kunnen verdragen om met gelijkmoedigheid van mijne Iris te 1. op 's raads besluit zich iu rechten te verweren tegen eene door de Ned. Centraal- Spoorwegmaatschappij ingestelde vordering van f 1895,38 voor kosten der verbetering van het Stationsplein, en 2. op het raads besluit tot onderhandschen verkoop van 't gebouw het St. Agatha-klooster aan het kerkbestuur der parochie van den H. Fran- ciscus Xaverius voor f 6000. Als voren. Verzoek van den heer F. J. Schweins- berg (onlangs door eene commissie uit de Ned. toonkunstenaars-vereeniging geëxami neerd voor onderwijs in piano- en viool spel, koorzang, enz.), om hem aantestellen tot stads-muziekonderwijzerop eene be zoldiging in evenredigheid van daaraan te besteden lesuren, voor het geven van zang onderwijs aan de hoogste klassen der lagere scholen en de school voor uitgebreid lager onderwijs. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter, die de opmerking maakt dat in de nieuwe wet het zingen is opgeno men onder de verplichte vakken van lager onderwijs, wordt zonder hoofdelijken om vraag besloten het rekest te verzenden naar de raadsafdeelingen, om erop te letten bij het onderzoek van de gemeente-begrooting voor 1880. De zitting is daarna gesloten. De officier van gezondheid le klasse den Heer H. F. A. Giesbers van het gar nizoen alhier, wordt met den 1 November overgeplaatst bij dat te Utrecht, terwijl den Heer H. J. Wilson, van dezelfde rang van het garnizoen te 's Hertogenbosch wordt overgeplaatst bij dat te Amersfoort. Door den Heer Pastoor H. T. Verhoef, den 24 Aug. jl. te Oudewater overleden, is aan het Collegie der Oud-Bisschoppelij ke Clere/ie te Amersfoort vermaakt een legaat van tienduizend gulden (vrij van successierecht), ter opleiding van geeste- •Kjien. UD.) Onze stadgenoot, de Heer C. M. de Neut, Kapelmeester bij liet Begiment Bijd. Art. alhier, die in den korten tijd dat hij hier is, reeds heeft getoond, bij de avondcon certen, een goed directeur te zijn van ge meld muziekkorps, heeft een Wiegenlied vervaardigd en gecomponeerd voor de piano en hetzelve opgedragen aan HH. MM. de Koning en Koningin bij de geboorte der Princes Wilhelmina Helena Pauline Maria. Naar wij vernemen moet het stuk zeer goed gezet zijnen is de Heer de Neut voornemens het voor het muziekkorps te arangeeren, alsdan kunnen onze lezers zelve oordeelen. Het lied, dat ons van goederhand werd verstrekt, waarvoor wij dankbaar zijn, is het navolgende ONeêrlands Vorst OVader Wij smeeken voor U van Gods hand, Dat Hij U steeds Zijn bijstand biedt, Niets is U toch zoo nader, Opdat Uw Dochter dierb're Vorst, Voor U en ons mag wezen, Een hart vol liefde en kindermin, Nog jaren lang na dezen. Zoo suizelt dan wanneer zij slaapt Onz' dierbaarste Princes, Slaap zacht mijn kind, van God aan ons gezonden, Slaap rustig voort, wij waken bij uw sponde. scheiden, maar wanneer zij met Grandi son huwde, zou ik haar niet verliezen, veeleer een zoon krijgen, en bovendien nader verbonden worden aan iemand in wien ik reeds evenveel belang stelde, als zijn vader had kunnen doen. Terwijl ik hierover nadacht scheen het mij niet onwaarschijnlijk toe, dat die ver- eeniging tot stand zou komen. Hij kon haar niet aanzien zonder hare lichamelij ke schoonheid te bewonderen, en als hij haar leerde kennen moest hij hare bemin nenswaardige en werkelijke schoone inwendige persoonlijkheid leeren kennen. Zij waren bijna even oud en van denzelf den aard, waarom zouden zij elkander niet beminnen en huwen? Waarom zij nooit zouden huwen, al beminden zij elk ander nog zoo sterk, was eene vraag, die op dat oogenblik niet in mijn armen hoopvollen geest opkwam. Helaas! ik was als iemand, die, terwijl hij naar zijne lachende familie gaat, zegt: //Goddank zij zijn allen gezond," zon der eraan te denken, dat hijzelf door de pest bevangen is, en den dood brengt aan hen, voor wier welzijn hij slechts bid. Wordt vervolgd.) O! Koningin O! Moeder, Wij smeeken voor U van Gods hand, Dat Hij ook U Zijn bijstand biedt, De groote Albehoeder, Opdat uw dochter, Koningin, Voor U en ons mag wezen Een hart vol liefde! en kindermin, Nog jaren lang na dezen. Zoo suizelt dan wanneer zij slaapt Onz' dierbaarste Princes, Slaap zacht mijn kindvan God aan ons gezonden Slaap rustig voort, wij waken aan uw sponde. Eerlang zal het 25 jaar verleden zijn dat de //afdeeling Amersfoort" van het ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, werd opgerichthet bestuur der afdeeling is voornemens dien dag te vieren; wij juichen dat plan zeer toe, on ze afdeeling telt vele leden, zoowel onder landbouwers als onder particulieren; deze laatsten toonen het groote belang, dat eiken burger bij den landbouw heeft te besef fen; wij noodigen elk lid in het bijzonder dringend uit de vergadering van a.s. Vrij dag bij te wonen om het bestuur te steunen tot het daarstellen van een feest, Amers foort en onze afdeeling waardig, zie ach terstaande advertentie. Op verzoek eervol ontslagen als gemeen teveldwachter A. Baveslootwelke be noemd is tot bode ter secretarie, ingaande den le October aanst. Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTEB. Zaturdagavond 18 September 1880, "in //h e t V a 1 k j e" te A m e r s f o o r t. 1. Een burgerhuis met tuintje in de Krommestraat I aenn 2. Een ruim huis met Tuintje in de j Vijver 3. Een huis met schuurtje en tuintje dsar- naast870, 4. Een winkelhuis met tuintje in de Slijk straat 1230, 4. Drie woningen naast elkander in den Gr. Haag690, 6. Een ruim huis met tuin in de St. Jorisstraat930, 7. Een woning met tuintje op Rommelen- burg400, 8. Een huis met tuintjeinhet Hellesteegje 700, 9. Een huis met plaatsje in het Spiering- steegje 500, 10. Een huis met plaatsje daarnaast 610, 11. Een huis met tuintje in de Teutstraat510, 12. Een huis met tuintje op het Bloemendal 1500, 13. Niet geveild. ƒ10610, BINNENLAND. De troonrede, waarmede de vereenigde zitting der beide Kamers der Staten-Gene- raai 11. Maandag door Z. M. den Koning is geopend, luidt in hoofdzaak als volgt: Wij erkennen dankbaar de voorrechten, die het Vaderland steeds geniet. De geboorte eener prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogd. Met ingenomenheid ontving ik bij die heuglijke gebeurtenis, opnieuw de bewij zen van de gehechtheid mijns volks. Met de andere mogendheden staat Neder land voortdurend in de meest gewenschte verhouding. In Handel en Nijverheid is eenige ver betering op te merken. Landbouw en veeteelt bloeien. De berigten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig. De besmettelijke longziekte is nagenoeg geweken. Van de rijksbelastingen kan nog ruimere opbrengst dan het vorig jaar verwacht worden. Met het oog op de onvermijdelijke toe neming van Staatsuitgaven blijft verster king der rijksmiddelen noodig. Met den aanleg van wegen voor het han delsverkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering der waterwegen zullen u aangeboden worden. Eene voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal u in deze zitting worden voorgelegd. De zee- en landmagt kwijten zich bij voortduring met loffelijken ijver van hare verplichtingen. Gewichtige maatregelen betreffende het krijgswezen, die de voltooiing der lands- weerbaarheid ten doel hebben, zijn of wor den voorbereid. Wetsvoordrachten omtrent de nationale militie en de schutterij zullen u worden aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Nederlandsche gezag toch in die mate al daar gevestigddat de Begeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een geregeld bestuur. De algemeene toestand van Nederlandsch Indie zou bevredigend zijn, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoo wel bevolking als veestapel teisterden. De levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den finantieelen toestand von Suriname een gunstiger in vloed. Belangrijke wetsvoordrachten, in de vo rige zitting onderzocht, zullen nader uwe aandacht bezighouden. De zegen van den almachtige ruste op ons gezamenlijk streven, naar bevordering van het heil des lands. Behoudens goedkeuring der regering bestaat bij de Ned. Bijnspoorwegm. het plan om, te beginnen in Oct. e. k.bij wijze van proef dagelijks 3 stoomtram- treinen in beide rigtingen te doen rijden tusschen Utrecht en Harmeien, waarbij gelegenheid tot in- en uitstijgen zal worden gegeven aan alle openbare overwegen over den spoorweg tusschen de beide genoemde stations. Het feit, dat door den heer De Bergh, met deugdelijke bewijzen, onjuistheden aangewezen worden in ons rijkswapen, zal voorzeker menigeen bevreemd hebben en de vraagdoen opperen: hoe is 't mogelijk dat een Begering zich kan vergissen in haar wapen Wat echter te denken van het Ned. consultaat te Biga, dat als rand schrift rond het rijkswapen schrijft; //Con sulaat der Vereenigde Nederlanden. De galm der jongste feesten in België klonk misschien niet luid genoeg, om tot Biga door te dringen, maar dan wordt 't toch tijd dat de vertegenwoordiger van het koninkrijk der Nederlanden te Biga eens worde medegedeeld, dat de Vereenigde Nederlanden sedert 50 jaren ophielden te bestaan. In Deventer verwacht men dat de vleesch- prijzen spoedig lager zullen gaan, want het rundvleesch werd ten behoeve der menages voor het 4e reg. huzaren aanbe steed voor 50 en het vet voor 70 ets. per kilo. Als een zeldzaamheid meldt men, dat de Ymker J. v. D. te Elburg van één bijenkorf er drie getrokken heeft, welke vier korven te samen een gewicht ople verden van 205 kilo's honing. Naar men verneemt hebben al de nieuw benoemde inspecteurs en district-school opzieners hunne benoeming aangenomen, behalve in Drenthe de heer Mr. J. S. Bolman. BUITENLAND. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland moeten uiterst koel zijn. Volgens een telegram uit Parijs, is op nieuw een verschil van gevoelen ontstaan tusschen Freycinet en Constans, over de toepassing der decreten. De Freycinet heeft zijn ontslag inge diend, en is niet van plan daarop terug te komen. Dass Tageblattberigt, dat toenade ring tusschen Busland en Duitschland een verzinsel is. Dass Tageblatt bevat bij wijze van een prmzer-Berlijn een langen brief uit //goe de bron", over de Oostersche quaestie, waarin gezegd wordt, dat //alleen kwaad willigheid de vorming van het Ministerie- Saïd-Pacha als een zegepraal van Bus- land kunnen voorstellen. De benoeming van Saïd-pacha is verschuldigd aan de gezanten van Duitschland en Oostenrijk en aan den gezonden invloed welken zij in het belang van Turkije en den- vrede van Europa op den Sultan hebben uitge oefend." Te Petersburg heerscht algemeen de overtuiging, dat binnen weinige weken een opstand in Bulgarije, respectievelijk in Oost-Bumelië, te verwachten is en dat dit 't sein voor een algemeenen opstand op het geheele Balkan schiereiland zal worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2