NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, laan, Insta, Ems, Bamll Hoornisten, Hooilonil, Leusden, Soest, Woensdag 6 October 1880. Verborgen Goud. No. 80. Negende Jaargang. Uitgever: A. Hf. §loihonwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V„ uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. iMERSFQQRTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Baad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4. October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de koninklijke besluiten van den 9. November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 103); FEUILLETON. XXII. Voordat Harold den volgenden morgen zijn werkpak aangetrokken had, kwam er een telegram voor hem. Hij las heten en gaf het mij. Het was van den secretaris te Nizza, de inhoud was als volgt„Lord Grandison gaat zeer achteruit. Hij wil u zien. De dokter geeft geene hoop." Wanneer hij dadelijk ging kon hij den trein nog halen, die op de mail corres pondeerde. Wij gingen samen naar het station. „Ik zal tot het laatste blijven," zeide Harold. „Het kan niet lang zijnals er brieven komen open ze dan maar en zend die alleen op, die van eenig belang zijn." Ik ging naar mijn kantoor terug in ernstige gedachten verzonkenik wist nog niet wat ik doen moest. De onverwachte verandering in den stand van zaken wik kelde mij in ernstige moeielijkheden. „Zijn er brieven gekomen?" vroeg ik aan een van de klerken, toen ik het kan toor binnentrad. „Ja, mijnheer," antwoordde de klerk. „Zij liggen op eene schrijftafel. Mijnheer Reginald Peyton wil u spreken. Hij kwam Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming van drie leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, om de plaatsen aantevullen van de heeren J. F. LAGERWEIJM. WOLFF Mz. en JACQUES VISSER, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raadhuize zal gehouden worden op Donderdag, den 11. November aanstaande, des voormiddags te 10 ure; en dat de heden opgemaakte lijst der kies gerechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen; wordende eenieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben, uitgenoodigddie binnen acht dagente rekenen van den dag der aankondiging, bij het Gemeentebestuur inteleveren. Amersfoort, den 4. October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872, (Staatsblad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van een lijder aan ROODVONK en dl'ie sterfgevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoortden 4. Oct. 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. juist toen u wegging, en wacht nu in uwe kamer. Het is zeker wel goeddat ik hem daar heb binnengelaten?" „Zeer goed," antwoordde ik. Het bezoek verraste mij niet. Het be richt van den dood van Sir Geoffrey was in de couranten geannonceerd, en daarom zou Peyton hem met zijn nieuwen titel willen komen gelukwenschen. Ik had hem niet gezien, sedert den dag, dat ik hem uit de fabriek had wegge zonden, en ik kon de verlegenheid die hij betoonde, terwijl hij met mij sprak, licht begrijpen. „Goeden morgen, mijnheer Brooke," zeide hij, terwijl hij van zijn stoel opstond en zenuwachtig met zijn lorgnetkoordje speelde. „Laat ik u eerst mijne excuses maken over mijne ruwheid bij onze laat ste ontmoeting. Het spijt mij nu zeer, en wanneer „Laten wij daarover maar zwijgen," zeide ik, terwijl ik hem vriendelijk de hand toestak, want ik vergaf hem op dat oogen- blik. „Het is gemakkelijker kwaad te worden, dan het te bekennen. Nu zijn wij weer vriendenga zitten." Hij keek zeer onrustigtoen hij zat, en om hem te helpen nam ik op eene onverschillige wijze de brieven op en keek ernaar. „Voordat u uwe brieven inziet," zeide hij, of denzelfden verlegen toon, „wilde ik u Amersfoort, 5 October 1880. Het volgende adres aan den Raad der Gemeente Amersfoort, wordt dezer dagen aan de inwoners ter teekening aangeboden. Aan den Edel Achtbaren Raad der Gemeente Amersfoort geven de On- dergeteekenden, allen inwoners dezer stad, met verschuldigden eerbied .het volgende te kennen Het is onzes inziens niet te weerspre ken, dat het schoonheidsgevoel van ons volk, en in 't bizonder van dat te Amers foort, nog zeer weinig ontwikkeld toont te zijn. Dat blijkt behalve uit andere zaken ook uit het volksgezang bij uitspanningen en openbare feestendat eigenlijk dien naam niet verdient, maar meer bestaat in geschreeuw en getieralsook van een bi- zondere voorkeur voor leelijke en gemeene liederen getuigt. Vo.or een deel is zulks zeker hieraan te wijtendat het zangon derwijs op de scholen voor 'ager en uit gebreid lager onderwijs, hoezeer met den besten wil gegeven, nog veel te wenschen overlaat. Op den jeugdigen leeftijdwaarop de kinderen 't eerst zingen leeren op de be waarschool, is hunne verstandsontwikkeling nog te geringom het geleerde te be grijpen en later wordt er te weinig tijd en zorg aan besteed. Want behalve dat het een zeer geringe plaats inneemt in het onderwijs op de genoemde scholen, zoo is het ook in stede van aan deskun digen aan de onderwijzers zeiven opgedra gen, van wie bij hunne benoeming niet iets over Sir Harold Grandison vragen." Ik legde de brieven neer en verwon derde mij zeer over de verandering in Peyton's handelwijze. Hij was vroeger al tijd zoo onbeschaamd geweest, dat ik mij nu des te meer over zijne verlegenheid verwonderde. Ik verwachtte dan ook eene zeer belangrijke vraag. „Ik wilde u vragen of Sir Harold Gran dison te Londen is?" „Neen, hij is een kwartier geleden van hier naar Nizza vertrokken." „Heeft hij het bericht van Sir Geof frey's dood al vernomen?" Hij is gisteren eerst uit Nizza terug gekomen waarheen hij juist om zijns va ders dood geroepen was. Zijn grootvader is zwaar ziek." „Lord Grandison vroeg hij. „Ja." „Kan u mij dan het adres van mijn vriend Sir Harold ook opgeven Ik gaf hem den naam van Lord Gran- dison's hotel opdaar ik dachtdat hij wilde schrijven. »Ik zal hem nareizenmisschien haal ik hem in." „Dat is onmogelijk. De trein, waarmee hij gegaan is komt zoo laat te Swanley aan, dat hij juist de mail kan halen." „Ik zal met den volgenden trein vertrek ken, kan ik ook iets voor hem mee nemen?" meer d£n eenige kennis van theorie van den zang vereischt wordt. Het gevolg daarvan is, dat er bij het tegenwoordige zangonderwijs ook de noodige éénheid ont breekt, zoodat kinderen van verschillende scholen zelden dezelfde liederen leeren zin gen en niet in staat zouden zijn samen een eenvoudig zangstuk uit te voeren. De volksschool, de kweekster van zoo veel goedsheeft derhalve behoefte aan beter zangonderwijs, dat degelijk en vol doende gegeven zooveel zal kunnen mede werken tot ontwikkeling van het schoon heidsgevoel maar daartoe aan bekwame handen dient te worden toevertrouwd. Reden, waarom wij de vrijheid jiemen UEd. Achtbaren beleefdelijk maar tevens dringend te verzoeken: „om bij de invoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs het onderwijs in den zang voor de leerlingen van 9 a 10ja- rigen leeftijd van de scholen voor lager onderwijs in deze gemeente op te dragen aan een bekwaam persoondie behalve door het onderwijs van den zang ook door het dirigeeren van openbare zanguitvoerin gen zeer veel zal kunnen bijdragen tot beschaving en veredeling van den volks geest." Amersfoort, 6 October '80. Hetwelk doende, enz. Bij het op Vrijdag, 1 Oct. gehouden toelatingsexamen voor de BUR GER-AVONDSCHOOL alhier werden van de 13 aspiranten toegelatenM. Schim mel, G. Prins, C. M. van Beek, W. H. „Neendank ueen half uur geleden was hij nog hier." „De post is aangekomen terwijl ik hier zat, en er zou misschien een brief voor hem bij kunnen zijn." De losse toon, waarop hij sprak, was verre van natuurlijk. Ik nam de brieven op en keek naar de adressen. Er was er een bij voor Sir Ha rold Grandison, met een vreemden post zegel. Ik nam hem eruit en legde hem op tafelhij nam hem begeerig op. „Wacht eens," zeide ik, en nam hem den brief uit de hand;" Harold vroeg mij of ik hem alleen de brieven van groot belang wilde toezenden. Ik zal hem even openen en zien of het noodig is. U kan niet eerder dan met de eerst volgende mail naar Nizza." De reden waarom ik den brief eerst wilde lezen lag in de vrees, die mij plot seling overviel, dat die brief misschien betrekking had op den schat, en in mijn verlangen om te weten of er daaromtrent ook iets over mij in stond. Ik zag dat de verandering van mijn plan Peyton onaangenaam aandeed; maar hij hield zich alsof het voor hem eene zeer onbeduidende zaak was, en begon over andere dingen te spreken. Na een onsamenhangend gesprek, dat ongeveer tien minuten duurde, ging hij weg. Zijn gedrag was mij van het begin totheteiu-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1