van Hasclen, W. van Haselen en J. F. van Doornik. Dinsdag, den 5den Oct., wordt de nieuwe cursus geopend met 23 leerlingen, waarvan 11 in de laagste klasse, 7 in de tweede klasse (volledig onderwijs) en 5 uitsluitend voor Hand- en Rechtlijnig teekenen. De heer J. L. van Weuneskerken is benoemd tot militair apotheker te Amers foort. De verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort, in plaats van de heeren J. F. Lagerwey, M. Wolff, Mz. en Jacques Visser, die met het einde van 1880 aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Donderdag, den 11. November aanstaande. Het ingang van den 1. Januari 1881 is door de commissie van toezicht en beheer over de gemeente-boekerij en door het bestuur der vereeniging tot verzame ling van oudheden te Amersfoort benoemd tot Amanuensis H. van Sitter, concierge van het progymnasium. Voor het Lager Onderwijs hebben met goed gevolg examen afgelegd voor Hoofd- onderwijzer de heer F. van Slooten, voor Hulponderwijzer de heer P. H. Roozen- daal, en voor Hulponderwijzeres Mejuffr. S. L. Hendriks en C. F. Fröger, allen uit Amersfoort. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet betreffende de verzending van pakketten per post tot 5 kilogram. Het bepaalt o. a. den vrachtprijs voor een pakket van 1 kg. op 15 ct.; van 13 kg. op 20 ct.; boven 3—5 kg. op 25 ct. bij vooruitbetaling. Voor het verloren gaan of het in 't ongereede 'raken, of voor toe gebrachte schade wordt, behoudens eenige uitzonderingenvergoeding verleendniet te boven gaande f 2,50 voor elk kilogr. Aangifte van inhoudswaarde is tot f 500 toegelaten, tegen een evenredig recht van 10 cent voor elke f 100. Eenige slagers te Deventer hebben, be ginnende met 1 October, den prijs van het rundvleesch met 10 cents per kilo verlaagd. De Luxemburgsche Kamer heeft in haar jongste zitting een commissie benoemd voor de oprichting van een standbeeld ter eere van den Koning Groothertog Wil lem II. De gewezen schout J. W. Kokte Soerabaija, is, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis en knevelarijveroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De stoomploegen voldoen in Indië zeer goed. Algemeen beginnen deze werktuigen de aandacht te trekkenals uitstekende vervangers voor de bewerking van den bodem door de thans schaars geworden buffels. de onverklaarbaar; het belang dat hij erin stelde Harold's adres te weten, voordat ik mijne brieven las, zijn slecht verborgen spijt, dat hij de brief niet naar Nizza kon medenemen, en daarna zijn onsamenhan gend gepraat wekten mijne nieuwsgierig heid op, al stelde ik veel meer belang in den brief voor Harold. Zoodra ik het enveloppe'aanraakte om het te openen, werd het geheim van Pey ton's gedrag opgelost. De klep, in plaats van te scheuren, gleed uit. De brief was open geweest. Ik keek naar de streep gom; zij was nog vochtig. Het was al vreemd genoeg, dat die brief tusschen de mijne geraakt was. Ik riep den klerk. //Hier is een brief voor Sir Harold Grandison; wanneer is hij gekomen?" vroeg ik. //Tegelijk met de anderen." z/Waar heb je hem neergelegd wOp tafel, naast de uwe." z/Aan welken kant?" z/Aan den linkerkant juist daar," voegde hij er bij, terwijl hij de plaats aanwees. Toen de klerk weg was nam ik den brief eruit, minder nieuwsgierig naar dat, De oudste schaatsenrijder uit Groningen, de heer M. Buiskool, te Beerta, is aldaar in den ouderdom van 94 jaar overleden. Onder de gemeente Ossendrecht is bij vijf veehouders op de stallen ouder het rundvee het mond- en klauwzeer uitge broken. Op een van de marine-stoomschepen in het Nieuwediep heeft zich het geval voorgedaan, dat een officier, die deel moest uitmaken van een te beleggen krijgsraad, weigerde den gebruikelijken eecl af te leggenhij wildein plaats daarvaneen schriftelijke belofte doen. De kommandant moet daarmee geen ge noegen hebben genomenen de bewuste officier zou reeds door een ander vervan gen zijn. Veenendaal, 1 Oct. Den heer B. B. van Leeuwen alhier, is heden benoemd tot ontvanger dezer gemeente. Dominé W. Hoevers heeft naar aan leiding van den treurigen moord te 's Gra- venhage een ernstigverstandig woord gesproken in de 26 Sept. door hem in de 'Willemskerk aldaar gehouden godsdienst oefening, dat bij M. C. Couvée te 'sHage is uitgegeven onder den titel//Godsdien stige toespraak naar aanleiding van den ontzettenden moordgepleegd op een on- schuldigen knaap van 13 jaren." De heer Hoe vers wijst op het vreeselijk oordeel dat zonder nadere kennis van zaken geveld wordt over den moordenaar, en de zeer verschoonde wijze, waarop hier en elders wordt gesproken en gehandeld ten opzichte van personen, die 'even laag en verachte lijk zijn. //Wie als speler leeft," zoo lezen wij o. a. //en anderen tot spelers vormt, wie mannen en vrouwen tot overspel jongelingen en maagden tot ontucht ver voert, wie weduwen uitzuigt en huis gezinnen tot den. bedelstaf brengt, die wordt in onze sociëteiten, ja in onze gezelschapskringen geduld, aan dien huwe lijkt men zijn dochter uit." BUITENLAND. De president der Fransche Republiek heeft het ridderkruis gekregen der orde van den Witten Olifant van Siam. De Koning van Griekenland heeft aan Gam- betta het grodtkruis der orde van St. Georges verleend. De heer Adolpho Fraissinet, oud afge vaardigde van Marseille, thans betaal meester van Herault, trok in 1878 de groote prijs van 100,000 frs. op eene obligatie der stad Parijs; thans heeft hij bij de laatste trekking van het Crédit fon- cier weder 100,000 fr, gewonnen. Als een bewijs van belangstelling in het Keulsche Domfeest wordt gemeld, dat er onder anderen ook uit Engeland en Amerika aanvragen om plaatsen zijn ont vangen. De huurprijzen van ramen in de straten waar de historische optogt moet voorbijkomen, die op den tweeden feest dag wordt gehouden, hebben reeds een wat ik te weten zou komen dan naar dat, wat Reginald Peyton reeds gelezen had. Er waren twee brieven ineen onder teekeud: //Quyp en Crankie, zaakwaar nemers;" de andere: //Grandison." Deze laatste was met potlood geschre ven de letters waren op sommige plaatsen zoo slecht afgemaakt dat zij bijna onleesbaar waren; hij scheen geschreven te zijn met de hand, van ie.mand, die zeer zwak was. Ik las het volgende z/Beste Harold. De ingesloten brief van den zaakwaarnemer legt u de om standigheden uit, waarin het een ongeluk is, u het grondbezit der Grandisons over te laten. Om ons voorvaderlijk goed te redden, deel ik u een geheim mede dat zelfs uwen vader niet bekend was. Tus schen de portretten galerij van het kloos ter van Crastock, en het kamertje van koningin Elizabeth is eene trededie trede is eene kist, die eene som gelds in goudstukken bevat ter waarde van ongeveer 10,000 pond sterling, die je uit de schuld zullen helpen en in staat stellen, het huis van uwe voorvaderen te behouden. God zegene uGrandison." De andere brief was van den volgenden inhoud Mijnheer. Op verzoek van den zoon, fabelachtige hoogte bereikt. Om zooveel mogelijk iu alles te voorzien, laat het Co mité groote tribunes met verdiepingen bouwen, waarop men voor 10 mark een plaats kan verkrijgen. Een aantal heeren en dames uit de hoogste kringen der stad, benevens talrijke familiën uit den burger stand zullen aan den optogt deelnemen. Yele leerlingen der middelbare scholen zullen als pages figureeren. Terwijl dit een en ander uit Keulen wordt gemeld, heeft de Feestcommissie berigt ontvangen, dat de Keizer, die on langs had medegedeeld dat hij slechts den eersten feestdag te Keulen zou zijn, thans besloten heeft, ook den volgenden voor middag de viering bij te wonen en met zijne hooge gasten den historischen optogt te zien. Volgens de dépêche, die de Temps uit Berlijn heeft ontvangen, zou het vertrek van Duitschlands gezant naar Madrid in verband staan met onderhandelingen tot overdragt van Spanje's regcen op de ha ven van Santa-Cruz, op de westkust van Marokko, aan Duitschland, tegen eene som gelds en onder eenige andere voorwaarden, die nog niet bekend zijn. De tentoonstelling te Dusseldorf is gis teren gesloten. Zij werd 6 Mei geopend en is door 1,056,175 personen tegen en- trée bezocht, terwijl nog 12000 personen doorloopende abonnements-kaarten hadden genomen. Het getal bezoekers beliep ge middeld 7000 per dag en steeg op twee dagen, met inbegrip van abbonuements- en vrijkaarten, tot 35000. De financieele uitkomst der onderneming is nog niet bekend, doch men weet reeds zeker dat de rekening met een belangrijk batig saldo sluiten zal. De begrafenis van den te Clonbur ver moorden Lord Mountmorres had Vrijdag te Dublin plaats. Behalve de twee broe ders van het slachtoffer, de bedienaren en de noodige politiemacht, begeleidde nie mand de baar naar het graf. In de kapel op het kerkhof hield de geestelijke Mahaf- fy eene toespraak. Het zedelijk gevoel van het Iersche volk, zeide hij, is zoo verdorven, dat het er toe gekomen is moord te beschouwen met onverschillig heid, zoo niet met goedkeuring. Hij voeg de er bij, dat dit een gevolg was van de politiek van Engelsche staatslieden, die in vroegere dagen //de rassen en belijdenis sen van Ierland gescheiden hebben, en verdeeldheden, die anders vanzelf reeds lang zouden bijgelegd zijn, te bitterder hebben gemaakt." Bij proclamatie van den Onderkoning van Ierland wordt er eene belooning van 1000 pd. sterling gesteld op aanhouding der moordenaars van Lord Mountmorres, waarmede eene volle amnestie gepaard gaat voor alle medepligtigen, welke in lichtingen zullen willen verstrekken, lei dende tot het vonnissen der moordenaars. Het verhoor van twee, van medepligtig- heid verdachte personen werd Vrijdag te Clonbur aangevangen. Het zal na acht dagen worden hervat. Sir Geoffrey Grandison, hebben wij uwe bezitting, het klooster van Crastock te koop aangeboden; wij hebben er den door u gestelden v prijs van 100.000 pond niet voor kunnen krijgen. Het hoogste bod, dat wij van mijnheer Reynolds ge kregen hebben is 95.000 pond. z/Wij nemen de vrijheid u aan te ra den onmiddellijk tot den verkoop over te gaan, daar er groote reparatiën vereischt worden, en de waarde spoedig moet dalen. Onze cliënt verwacht zoo snel mogelijk antwoorden daarom zal u ons zeer ver plichten, als u ons uw besluit zonder uit stel mededeelt. Wanneer wij ondertus- schen den prijs, door Sir Geoffréy Gran dison gevraaga konden krijgen, zullen wij dadelijk tot den verkoop overgaan. In overeenstemming met de instructies ons door Sir Geoffrey gegeven, hebben wij al uwe geldzaken onderzochten bevonden, dat uwe schulden ongeveer 12,300 pond bedragen. Onze klerken maken eene in ventaris op, die wij u zoodra mogelijk zul len zenden. z/In afwachting van een antwoord blijven wij, mijnheer, uwe zeer onderdanige die naren. Q,üyf CriNKiF, zaakwaarnemers. Wordt vervolgd.) Volgens de Londensche bladen heeft nog nooit een der Europeesche mogend heden zulk een groote bestelling in En geland gedaan als dezer dagen geschiedde door de Italiaansche regering bij een fa briek van stoomwerktuigen te Londen. Het zijn hoofdzakelijk geheel nieuwe werk tuigen voor geweerfabrikatie en het schijnt dat het Italiaansche gouvernement van plan is een groote wapenfabriek op te rigten. Een te Glasgow verschijnend blad deelt het volgende briefje mededat admiraal Potsoff, die aldaar ter wille van de Liva- dia vertoeft, dezer dagen ontvangen heeft //Nihilisten Geheimgenootschap." //Glasgow," 28 Sept. //Mijnheer, wij nemen de vrijheid u mede te deelendat gij Glasgow nooit levend verlaten zult. Wij blijven achtend Uw dw. dr. (w. g.) H. Loleft, Eerste secretaris." De Mogendheden hebben zich in Turkije wel eenigszins bespottelijk gemaakt; de dwaze vertooning met de vloot toch heeft niets om 't lijf gehad. De graanoogst in Italië wordt op 65 millioen hectoliter geschat, een derde meer dan de oogst in 1879. Een Spaansch blad gelooft, dat de Ko ninginmoeder - de ex-Koningin Isabella - zich voor goed in Spanje zal vestigen. GEMENGDE BERICHTEN. De ballon van de heeren Godard en Crommelin die Donderdagnamiddag te Amsterdam opsteeg, is om 1 u. 15 m. des nachts nedergedaald bij de hoogovens te Bochum, in het kolendistrict Essen. Drie malen werd in verschillende richtingen de Zuiderzee gepasseerd. Er was een felle wind; desniettegenstaande geschiedde de nederdaling zonder schok. De bewoners van Nieuwer-Amstel zullen protesteeren tegen den voorgestelden afstand van grondgebied aan Amsterdam. Te Middelburg heeft zich een bejaarde, niet onbemiddelde dame, door verdrinking in de achter hare woning gelegen put van het leven beroofd. Niet Jan Portaal, zooals men de vondeling wilde doopen, die door zijn ouders in het portaal van een koffiehuis te Niewediep werd gedeponeerd, evenmin Jan Hoeden doos zooals anderen de kleine naar 't omhulsel waarin hij gepakt was, wilden noemen, maar Abraham Gerardus Johan nes zal het kind heeten, naar den pleeg vader, den heer A. G. J. de Vries. Deze heerdie als president der vereeniging Ontwaakt bij Tijds, veel doet in de plaats zijner inwoning, zal voorzeker den meest mogelijken zorg wijden aan het arme wicht waarover hij zich heeft ontfermd. Naar men zegt is de heer de Vries een broeder van de gunstig bekende actrice van dien naam De brandbrieven komen weer in zwang na de ontvangst van den noodlottigen brief in den Haag, heeft ook een inwoner van Utrecht zoo 'n stuk gekregen. De politie meent den schrijver echter te kennen en doet nasporingen. Twee honderd jaar geleden beweerde de Maarschalk van Saksen, dat voor het doo- den van een soldaat in een veldslag min stens evenveel lood vereischt wordtals het gewicht van zijn lichaam bedraagt. Die beweriug waarmeê toen algemeen den spot gedreven werdblijkt volgens de nieuwe statistieke opgaven de waarheid zeer nabij te komen. In een der bloedigste veldslagen van den nieuweren tijd kwamen op iederen gewonde 700, op iederen doode 4200 ko gels, d. i. 125 kilo lood. Eenigen tijd geleden is er te Londen een toestel vertoond onder de benaming van resonator. De uitvinder er van be weert dat het de gunstigste uitkomsten geeft. De toestel bestaat uit twee gouden plaatjes, die in den mond, achter de tan den, tegen het gehemelte worden bevestigd en zoodanig van vorm zijn, dat zij het ge luid versterken. Het doel van deze inrig- ting is om bij het zingen de kracht van de stem te vergrooten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2