NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, MM. Erne, Bami!, Emtti, Boosted Wan, Sm, NIEUWE Zaterdag 9 October 1880 Kiesvereenigi ngen. Verborgen Goud. No. 81. Negende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge- zonden worden tot uiterlijk I's morgens 8% uur,des Woens- Idags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- Ivertentie wordt slechts drie- maal in rekening gebracht. MERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende mten den dag vóór de uitgave in. 0,40. 0,05. Het vraagstuk van het stemrecht is I thans, en wij vertrouwen voor goed, aan orde. Dat het zeer spoedig tot een I beslissing zal worden gebracht, gelooven wij Inietvooreerst is men bij ons niet gewoon, I zoo hard van stal te loopen, en in de tweede plaats zijn we het volkomen eens met hen die beweren, dat onze politieke omstan- I digheden obs thans verbieden, de electorale hervorming ter hand te nemen met dien ernst, dien het groote belang der zaak ver- eischt. We kunnen ook, haar besprekende, gerust alle bespiegelingen over het verle den achterwege laten. De vraag is niet, in hoeverre we thans een meer volmaakt kiesstelsel zouden bezitten, indien de heer Kappeyne zijn plannen had kunnen ten uitvoer brengen evenmin, of het optre den van het MinisterieVan Lijnden deze oplossing veel of weinig heeft ver traagd; hoofdzaak is, dat er in het land een gevestigde opinie ontsta over de to tale onhoudbaarheid van het thans vigee- rende stelsel, en zoo deze aanwezig is, kan het niet anders of de schrede voorwaarts waarop reeds vrij laag werd gewacht, zal gedaan worden. Want, wat is het geval? In de FEUILLETON. XXIII. Ik was dus niet genoemd in den brief. Reginald Peyton's verlegenheid kwam voort uit zijne vrees, dat ik de lage middelen zou ontdekken, die hij te baat genomen had om zijne nieuwsgierigheid te bevredigen. Toch vroeg ik mijzelven af, toen ik over zijne beleediging nadacht //Welk recht heb ik om hem-te verach ten? hij is geen dief, maar ik ben er een." Deze gedachten wekte het gevoel van schaamte en berouw weer op, dat mij vroe ger altijd vervolgd had, en ik boog mijn hoofd met een gevoel van vernedering, als of Harold voor mij stond, ten volle bekend met mijne schuld. Maar er was geen tijd te verliezen, zelfs niet voor zelfverwijt. De zaak vereischte, dat ik er onmiddellijk werk van maakte. Er moest iets gedaan worden om het Crastock-klooster uit de handen van vreem den te redden. Ik was er van overtuigd, dat Harold de voorwaarden van de zaakwaarnemers zou aannemen, als hij zich overtuigde van de Tweede Kamer is gezegd, dat de drang tot herziening des Kieswet, hoogst waarschijnlijk wel voor afgegaan door wijzi ging van de Grondwet zelve, niet zóó sterk wordt waargenomen, die in dezen van ,/de openbare meening" kan worden gespro ken. Zeer juist; en als dan nog twee personen tegelijk die verbetering bespre ken, dan blijkt het dat zij volstrekt niet hetzelfde verlangen. Welnu, dit verschijn sel duidt aan, dat we nog verkeeren in de eerste ontwikkelingsphase der herziening in de période der algemeene ontevreden heid met hetgeen is. Wat zijn zal, daar over is men het nog lang niet eens. Om die reden is de //drang" nog weinig merk baar ze werkt in verschillende richtingen in plaats van op één punt. Dit moet anders worden. Terwijl de vertegenwoordigers des volks en wij leggen den vollen nadruk op die woordentevens om te protesteeren tegen de meening van sommigen als zou den in en buiten de kamer, haar leden, ofschoon onder een gebrekkig stelsel ge kozen, niet vormen de wettige vertegen woordiging! zich bezighouden met die vraagstukken van dringende noodzakelijk heid, waarvan de afdoening onmogelijk kan worden uitgesteld en aan elke andere ver betering moet voorafgaan, is het de plicht van alle denkende en belangstellende Neder landers, inmiddels de kies-hervormingtot een onderwerp van gezette overweging te maken, opdat straks als de meest noodige din gen zijn afgehandeld, niet meer gezegd kunne worden dat de natie niet weet wat zij wil. Zeker, het verschil van opinie zal blijven bestaan: de een zal onmiddellijke invoering van algemeen stemrecht willen, waarheid van het verborgen gouddaartoe werd hij door voorzichtigheid en zijn ge zond verstand genoodzaakt, waartegen fa milietrots en zijne natuurlijke gehechtheid aan zijne geboorteplaats niet opwogen. Maar hoe kon ik verhoeden, dat hij die opoffering deed Ik kon zonder twijfel ge noeg geld bij elkaar krijgen om de schuld zijner familie af te doen; maar kon ik dat nog bijtijds doen? Reginald Peyton zou hem mededeelen dat er een brief voor hem uit Italië ge komen was, en daarom kon ik die onmo gelijk hier houden. Ik had voor mijzelf niets te vreezen; Harold's geloof, dat die verborgen schat slechts een inbeeldsel van Lord Grandi- son's verzwakt verstand was, zou alle ver moeden van diefstal opheffen, wanneer de kist ledig gevonden werd. Mijne eenige vrees was, dat hij die oude bezitting door mijn vergrijp zou verliezen. Zoo snel als de zaken het toelieten haastte ik mij naar Londen, en zocht mijn oude vriend en raadgever, mijnheer Clifford, op. Hij was bezig aan een van de gerechtsho ven en ik moest drie uur wachten, voor dat ik hem kon spreken. z/Wel, mijnheer Brooke," zeide hij, toen wij elkaar de hand drukten, //wat breDgt een tweede algemeen stemrecht te berei ken door trapsgewijze uitbreidingen: een derde behoud van census onder toevoeging van bepalingeu waardoor de zoogenaamde capaciteiten stembevoegdheid krijgen; een. vierde zal tevreden zijn met eenvoudige verlaging van den census zonder meer. Die allen nu onder een hoed vangen is onmogelijk: het eenige is, dat men de ver schillende denkbeelden zorgvuldig toetst en weegt, opdat hier en daar, in kleinere of grootere kringen, blijken moge naar welken kant de balans overhelt. Ongetwijfeld is het de roeping der pers, tot deze overwegingen en besprekingen haar aandeel bij te dragen: ja, zelfs in vele gevallen zal zij de zorg op zich moe ten neïnen, het debat in te leiden. Maar verder kan zij ook niet gaan. Zij behoort steeds te zijn de uitdrukking der open bare meening, niet de alleen bevoegde, die haar uitspraken als de hoogste wijsheid opdringt. De uitbreiding van het kiesrecht is een onderwerp waarmede zich thans in de eerste plaats onze kiesvereenigingen zich hebben bezig te gouden. Misschien zal deze of gene er aan twijfelen of de kleine minderheid onzer volwassen mannelijke landgenooten en medeburgers, die tot dus ver alleen het recht van medestemmen bezitten en dus om zoo te zeggen //het hecht in handen hebben", wel geneigd zullen bevonden worden dat recht met anderen te deelen. Wij voor ons koeste ren die beduchtheid niet. Als het waar is dat de gekozenen van verschillende partijen eenstemmig zijn in het veroor- deelend vonnis over de tegenwoordige re geling, en, bij de jongste discussiën in de u van daag naar Londen. U ziet er niet zoo vroolijk uit als iemand, wiens zaken zoo goed staan als de uwe; u ziet er zeer gejaagd uit, dat zag ik liever niet." z/Ja, ik ben zeer gehaast," antwoordde ik. //Ik heb dadelijk dertien duizend pond sterling noodig,/hoe moet ik die krijgen z/Voor eenigen tijd heb ik er u tien dui zend gegeven. U gaat toch geen deelge nootschap in eene andere zaak koopen?" z/Neen; ik heb het noodig voor eene zeer dringende zaak." Hij keek mij strak aan; maar toen hij zag, dat ik niet van plan was om hem de zaken nader uit te leggen, deed hij de vraag niet, die hij zeker op de lippen had. Hij zeide: z/Het zal lastiger zijn om deze som bij elkaar te krijgen, dan de vorige. De fabriek, waarop reeds hypotheek ligt, kan niet meer bezwaard worden." z/Ik heb nog al krediethet moet toch op de eene of andere wijze." Hij ging langzaam zitten, vouwde zijne handen over de knieën, en keek peinzend voor zich uit. z/U kan zeker door de eene of andere schikking dat geld wel krijgen," zeide ik. z/Dat kaD, zonder twijfelmaar als raad gever en als oud vriend moet ik u er voor Twpede Kamer bij het adres van antwoord is zulks overtuigend gebleken,- dan verwachten wij een niet minder sterke over tuiging op dit punt bij de kiezerfe, en een 'meer dan voldoende mate van billijkheids gevoel om het onrecht niet' langer, te be stendigen dan onvermijdelijk is. V'Een andere vraag is, of de vergaderin gen der kiesvereenigingen wel de meest geschikte gelegenheden zijn om dergelijke pedjtieke vraagstukken te bespreken. Ook hier is ons antwoord', beslist bevestigend. Inderdaad maakt men van die bijeen komsten niet wat er van te maken zou zijn, waardoor zij in ons staatkundig leven en in onze staatsburgerlijke zeden slechts een geringe plaats innemen. Tegen den tijd eener verkiezing worden de leden samengeroepen. In den regel wordt de uitnoodiging schaars beantwoord het is geen zeldzaamheid dat buiten het bestuur slechts een half dozijn leden aanwezig zijn. Er wordt een candidaat voorgesteld van wien men aanneemt dat hij in hoofd zaak de politieke richting der vereeniging is toegedaan, soms wordt die candi- datuur eventjes toegelichtmen stemt, draagt het bestuur de zorg voor bekend making en aanbeveling op, en daarmee is alles afgeloopen. Zij die buiten de ver eeniging staan vullen eenvoudig hun brief je in met den naam van den //geprocla- meerden" candidaat, dikwijls zonder dat zij iets van hem weten, en laten het verder aan den loop der omstandigheden over of zij al dan niet ter bestemder tijd zich de moeite van een wandeling naar de stembus zullen getroosten. Dat is niet de ware belangstelling in 's lands aangelegenheden. waarschuwen om op onvasten grond te gaan. Mag ik u vragen of u in staat zal zijn wis sels te betalen wanneer zij vervallen." Ik antwoordde niet. Door mijne gejaagd heid was die vraag niet in mij opegeko- menen ik wist op dat oogenblik niets te antwoorden. //Wanneer krijgt u dat geld terug die dertien duizend pond, die u nu wil hebben?" vervolgde hij. //Nooit; ik heb het noodig om eene zeer oude schuld af te doen." /,Dan is de zaak ernstiger, dan ik in het eerst wel dacht. Is het noodzakelijk, dat u die schuld dadelijk afbetaalt?" -//Onmiddellijk; de betaling kan geen oogenblik uitgesteld wordeD." z/Dat bedoelt u zeker bij wijze van spreken z/Neen letterlijkik moet het geld dade lijk hebben van avond nog, voor vijven." z/Daar is geen sprake van. U vergt iets onmogelijks van mij tenzij uw schuld- eischer wissels in betaling wil aannemeD." z/Hij moet met klinkende munt betaald worden." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1