NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Binsctiotoa, Eemies, Hamersvelö, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, il, t, NIET TERUG! Zaterdag 30 October 1880 Verborgen Goud. No. 87." Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 81/, uurjdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. //Ja." MIERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Met grooten ophef en vreeselijk misbruik van strijdwoorden hebben zekere partijen in ons vaderland het treurige Haagsche drama geëxploiteerd om de menigte in beweging te brengen. Men speculeert daarbij op de onedelste hartstochten, en schroomt zelfs niet opzettelijke onwaar heden als bewijzen aan te voeren. Het is ondenkbaar, zei onlangs het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat in ons land een agitatie ten gunste der doodstraf eenige uitwerking zou hebben. Op dit oogenblik gelooven ook wij dat daarvoor weinig gevaar bestaatdoch een feit is het, dat de afschaffing door zeer vele land- genooten steeds levendig werd betreurd, en het is wel te verwachten dat de te genstanders van dien maatregel geen ge legenheid ongebruikt zullen laten om met de hun eigen volharding telkens weer op hetzelfde aambeeld te hameren. De stel ligste overtuiging op dit punt ontslaat ons niet van de verplichting, de argumenten welke van die zijde worden aangevoerd met den meesten ernst te bestrijden, al is men daarbij ook genoodzaakt in een FEUILLETON. XXIX. Ik vond Iris in de faience-galerij, waar zij voor hare werktafel stond en eene vaas met lofwerk versierde. z/Hier is een brief voor je, Iris," zeide ik. z/Waar komt hij vandaan, papa? Ik kan hem niet aannemen; mijne handen zijn vuil van klei." ,z Harold." Oogenblikkelijk werd zij vuurrood, en zij nam den brief aan, zonder op de klei te letten. z/Dat zou ik niet aan u gezegd hebben, toen u binnen kwam. U heeft eene gelegen heid om mij te plagen, voorbij laten gaan," zeide zij. z/Na het werk zal ik je wel plagen," zeide ik, toen ik haar verliet; maar er was weinig kans, dat ik dan meer lust tot plagen zou hebben. Mijn hart was zwaar als lood, en ik liep door de zaal, zonder op de schoone figuren te letten, die onder de handen der kunstenaressen ontstonden. Zij boezemden mij geen belang in. Iris wachtte mij ongeduldig, met een hel deren glimlach en glinsterende oogen op toen ik weer in hare nabijheid kwam. Ik herhaling te vervallen van hetgeen reeds dikwijls en op welsprekende wijze is uit eengezet. Niet door zwijgen bewijst men gelijk te hebben. Op welken grond verlangen de onder teekenaars der bekende adressen de weder invoering van de doodstraf? //Sedert haar afschaffing zijn de misdrij ven op ontzaglijke wijze toegenomen." Maar dat is eenvoudig onwaar! In de negen jaren véór bedoelde wijziging van het strafwetboek (Code Pénal) bij de wet van 17 September 1870, zijn 78 veroordeelingen wegens kapitale misdrij ven uitgesprokenin de negen daarop volgende jaren slechts 47. Indien er dus verband bestaat tusschen den aard der hoofdstraf en 't getal misdaden, dan heb ben wij alle reden om dankbaar te zijn voor die belangrijke hervorming, en zou den wij een reactie op dit gebied moeten beschouwen als een der grootste rampen die ons vaderland konden treffen. Er bestaat een geheel andere bazis voor het toe- of afnemen der misdadende ze kerheid der straf namelijk. Wie met voorbedachten rade de hand uitsteekt naar het leven van zijn naaste, is of zoozeer door booze hartstochten veroverd dat de straf, welke ook, hem niet weerhoudt, of hij rekent er eenigszins op, dat de arm der gerechtigheid hem niet zal bereiken, 't Zou de moeite waard zijn, een statis tiek over te leggen van de kapitale mis drijven waarvan de daders onbekend zijn gebleven, om daaruit af te leiden of de kans van straffeloosheid al dan niet vermeerdert. Gevallen als deze mogen niet worden vergetenin 1864 werd te Din- teloord, Noord-Brabant, een meisje van 19 jaar, dat aldaar bij familie logeerde en op een avond alleen thuis was, vermoord; de dader is nooit ontdekt. Betrekkelijk kort geleden heeft te Delft, insgelijks op een meisje, een moord plaats gehad onder allerontzettendste omstandigheden: het on derzoek naar den misdadiger heeft tot dus ver geen vrucht opgeleverd. Zoolang zul ke daadzaken zich nog voordoen, is de hoop op straffeloosheid geen ijdele waan te noe men. Iets anders: is het wel zoo zeker, dat een boosdoener den dood beschouwt als het ergste wat hem kan overkomen Vanwaar dan die pogingen tot zelfmoord bij zware misdadigerswaartegen alle maatregelen van voorzorg genomen moeten worden, welke somtijds nog worden verij deld Wij verbeelden ons, dat levens lange kerkerstraf, zonder eenig vooruit zicht op terugkeer in de maatschappij, met uitsluiting dus van des menschen laatsten troost hier beneden, de hoop de gedachte, bij levenden lijve te zijn uitgewischt uit het boek der levenden, afgesneden van de wereld, en steeds ver gezeld van dat ééne, onvergetelijke schrik beeld, de gedaante van het slachtoffer der misdaad, wij verbeelden ons dat die straf, door geen gratie-besluit te ver lichten, door geen berouw te verzachten, wel het allerminst te beschouwen is als een overdreven zacht vonnis. Onder zul ke omstandigheden wordt het leven zelf de grootste kwelling, en men behoeft waarlijk niet te zoeken naar middelen om knikte haar toe en was bijna voorbij ge- loopen, maar zij wenkte mij om bij haar te komen. //Is u niet nieuwsgierig om te weten wat hij zegt?" zeide zij vroolijk. z/Ik heb met denzelfden post een brief gekregen," antwoordde ik, terwijl ik achte loos met de punt van mijn voet een pa troon verscheurde, dat op den grond lag. Iris antwoordde niet, en toen ik opkeek, zag zij mij aan, maar alle vroolijkheid was van haar gelaat verdwenen. z/Heeft u slechte tijding van hem ge kregen?" vroeg zij. z/Neen, lieve, neen; integendeel, zijn brief was heel aardig. Hij komt over een paar dagen terug." z/Ja, Maandag." Iris begon weer ernstig aan hare vaas te werken. De onschuldige vreugde van mijn kind te storen, scheen mij even wreed toe als een schoon bloembed te vertrappen. z/lk ben een beetje knorrig van mid dag maar laat dat je geluk niet versto ren, lieve Iris." Zij keek mij met hare groote, door tra> nen bedauwde oogen verwijtend aan, also] zij wilde zeggen: //U houdt iets voor mi verborgen. Waarom vertrouwt u niet op mijne liefde?" Toen werkte zij verder aan hare vaas. die straf nog zwaarder te maken. Weder invoering van de doodstraf zouden we beschouwen als een verlichting voor de misdadigers en het is niet dat wat de adressanten verlangenimmers, on middellijk achter hun bewering betref fende het toenemend aantal misdrijven laten zij volgen: //zoodat het leven der Nederlandsche onderdanen niet meer vei- ig is." Zij stellen zich den booswicht voor, als hield hij vóór het plegen zijner daad deze redeneering: //Indien hier te lande de galg nog werd opgericht, zou ik mijn plan laten varennu mij niets ergens kan overkomen dan levenslange tuchthuisstraf, waag ik het er bij." Een geestig Eranschman zei eens: //Ik stem voor de afschaffing van de dood straf, mits de heeren moordenaars daarmee aeginnen." Uitdrukkingen van dien aard moet men niet al te nauwkeurig beschou wen, want dan verliezen zij al haar waarde. Hoe, zouden wij onze zienswijze afhankelijk mogen maken van die van het uitvaagsel der menschheid? Keeren we liever de redeneering om, door te zeggen Ik stem voor afschaffing van de doodstraf, om de heeren moordenaars tot navolging te dwingen. Te dwingen vooral door het onverbiddelijk vonnis, dat tot hun laatste levensstonde op hen rusten zal. In Frankrijk bestaat de doodstraf, en wordt er feitelijk toegepast ook. In En geland evenzeer. Wij vragenIs het ge tal kapitale misdrijven daar betrekkelijk geringer dan hier? Juist het tegendeel is waar, terwijl het ook daar aan ijzingwekkende bijzonderheden niet ont- Ik wist, dat zij niet gelukkig kon zijn, terwijl zij mij zag lijden, door eene oor zaak, die voor haar onbekend was, en de woorden: //Ik zal je van avond alles zeg gen Iris," lagen mij op de lippen. Maar schaamte verdrong die opwelling, en daar zij weer ijverig aan het werk was, maak te ik eenige opmerkingen over de kwali teit van de klei en verliet haar. Iris kon haar gevoel veel beter be dwingen dan ik. Onder het naar huis wandelen, en het theedrinken, babbelde zij over allerlei zaken, zonder dat men iets aan haar kon merken. Had ik niet geweten hoezeer zij aan zaken, die hare omgeving aangingen, hechtte, dan zou ik geloofd hebben, dat zij vergeten had, wat er dien middag gebeurd was. Ik begon te hopen, dat zij niet meer naar de oor zaak van mijne neerslachtigheid zou vra gen. Maar Iris had niets vergeten, en zij had besloten de zaken plotseling tot het uiterste te drijven: een besluit, dat zij aan Grootma medegedeeld moet hebben, want zoodra de vriendelijke oude dame alles in orde gebracht had, liet zij ons tot het avondeten alleen, onder voorwendsel, dat zij iets te doen had. z/Papa, u is niet wel", zeide Iris, zoo dra Grootma weg was. z/Neen lieve, dat geloof ik ook niet. Wij moesten eens een van de huismiddel tjes van Grootma gebruiken. Ik geloof dat mijne lever van streek is door alle moei ten en zorgen voor den nieuwen oven." z/Ik geloof dat het een ernstiger kwaal is die zelfs niet door de middeltjes van Grootma genezen kan worden; er is een dokter noodig die méér kan, dan een recept voorschrijven. Ik ben de dokter. En daar om, nu wij alleen zijn, zal ik maar op de gewone wijze beginnen. Kom, neem dien stoel daar, dan zal ik hier gaan zitten. En geef mij nu uw pols." Zij nam mijne hand en legde die tus schen de hare; en toen zij mij met hare heldere, lieve oogen aanzag, boezemde zij mij vertrouwen in. z/Zeg mij nu eens", zeide zij vroolijk, z/voelt u zich niet reeds beter, nu u zich aan mij toevertrouwt?" Ik voelde mij werkelijk getroost, even als iemandwiens vrienden hem genood zaakt hebben een dokter te nemendien hij reeds lang noodig had; dit stemde ik mijne dochter ook toe. z/U wordt door eene of andere zaak erg gedrukt, niet waar?" z/Ja, melieve." z/En u heeft hem geheim gehouden uit vrees, dat het hun, die u liefhebben, verdriet zou veroorzaken?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1