NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, BnscMi, Bonts, Intrsnl, taelata, Bootten!, Mei, tl, l, NIEUWE Woensdag 3 November 1880. Verborgen Goud. No. 88. Negende Jaargang. Uitgever: A. Hl. Slothouwer, Advertentiën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §V2 uur;des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. 1840 1880. MIERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdags te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de nitgave in. OFFICIËELE PUBLICATIE. Brandschouw. Burgemeester en Wethouders van Hoe velaken, Gelet op Hoofdstuk 3 art. 1 der Alge- meene Politie-verordening, maken bekend, dat op Donderdag den 4. November a.s. door de Brandmeesters huis aan huis zal worden schouw gevoerd, over de schoor- iteenenbakovens, smederijen en verdere stookplaatsen in de gemeente, dat een ieder verplicht is zijne stookplaats behoorlijk klaar en geveegd te hebben, op boete hij de wet bepaald. Hoevelaken, den 30. October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT, Burg. J. VAN DOORNIK, Weth. Amersfoort, 2 Nov. 1880. Onder innigen dank aan den hemelschen Vader wordt aan onze stadgenooten mede gedeeld, dat de „Loterij ten behoeve der Prot. armen" haar 40jarig bestaan mag gedenken. FEUILLETON. XXX. „Wat heb je daarop dan uitgevonden?" „Wij zagen beiden dat u een dreigend ongeluk vreesdehet gevolgzooals wij denken, van een misstap die u voorjaren heeft gedaan maar Grootma weet niet dat Harold in uwe moeielijkheden betrok ken is, want ik kon haar niet zeggen, wat ik zag dat u voor mij wilde verbergen." Ik sprong op van verwondering en vroeg „Hoe heb je dat alles ontdekt?" „Door op te merkenevenals een dok ter de kwaal van zijn patient leert kennen." Zij schikte een beetje dichter bij en ver volgde toen „En nu, lieve papa, vertel mij nu eens alles, van het begin af." Ik wachtte nog eenige oogenblikken om mijne gedachten te verzamelen en toen ver telde ik haar alleswat sedert de dood harer moeder gebeurd was. Nu en dan drukte zij mijne hand en zeide zacht „Arme papa! arme papa!" en toen ik op gehouden had legde zij hareD wang tegen den mijne en zweeg een geruimen tijd. De zon was ondergegaan, en de rust der natuur stemde geheel overeen met ons De Vereeniging heeft het voorrecht nog eene der oprichtsters, Mej. A. M. de Louter, in haar midden werkzaam te zien. Zij zelve verlangt zeker geen openlijke hulde; maar veel, zeer veel, heeft zij tot den bloei der inrichting bijgedragen, en gedurende 40 jaren hare beste gaven met liefde en toe wijding ten offer gebracht. Moge zij nog lang tot zegen der armen werkzaam zijn Moge zij zich met de andere Directrices kunnen verheugen in den blijvenden bloei der vereeniging! Bovenstaand van geachte zijde ter plaat sing ontvangen, onderschrijven wij gaarne geheel het daarin voorkomende. Redactie. De gemeenteboekerij is wederom verrijkt en wel met eene goed geconserveerde Ne- derlandsche vertaling van de werken van Elavius Josephus, uitgegeven door Stam en Schipper te Amsterdam in 1659. Men is te Rotterdam voornemensbij genoegzame deelneming, eene permanente Tentoonstelling te houden, om industri- eelen en handelaren, die door verschillende omstandigheden de gelegenheid missen om hunne artikelen de noodige bekendheid te geven, in staat te stellen hunne waren te doen bezichtigen, zonder de groote kosten te moeten dragen, gewoonlijk aan eene tentoonstelling verbonden. Het Feestgebouw te Rotterdam zou, wanneer bleek dat dergelijke onderneming levensvatbaarheid bezat, daarvoor kosteloos worden afgestaan. Zij die nadere inlichtingen, programma's, zwijgen. De bekentenis had mij zeer ver licht, en ik was geneigd mijn diefstal meer als eene misstap dan als eene misdaad te beschouwen, en de vrouwelijke overredings kracht van mijne dochter ontbrak mij slechts om mij te doen gelooven, dat het de natuurlijke loop der zaken was. Op zachten, fluisterenden toon betuig de zij mij haar medelijden. Eenige stille tranen vloeiden over hare wangen, toen zij over de opoffering sprak, die ik voor haar gedaan had; zij zeide, dat ik aanspraak kon maken op eerbied, daar ik het geluk van mijn kind boven mijn geluk gesteld had. Het is even moeielijk voor een goed man om kwaad te doen, als voor een slecht man om goed te doen; maar beiden zijn even bewonderenswaardigals zij eene edele beweegreden voor hunne handelingen heb ben," zeide zij; toen stond zij op, sloeg hare armen om mijn hals, barstte in een vloed van tranen los, en riep uit: „O, papa, papa! Hoe kan ik u ooit uwe liefde ver gelden?" Zij giDg op mijn knie zitten en vleide haar hoofd tegen mijne borst; zoo zaten wij geruimen tijd in 't donker; wij spraken weinig en slechts over vroegere tijden. Langzamerhand verschenen de ster ren, en nog zat Iris met hare hand om mijn schouder, hare arm om mijne hals. „Kom, liefste", zeide ik„de biecht is afgeloopen, en wij moeten eens zien waar inschrijvingslijsten, etc., wenschen te beko men, kunnen zich wenden tot den heer Albert de Leur, Feestgebouw te Rotterdam. Begunstigd door schoon weder had gis teren avond de voorgenomeu optocht der oud-strijders plaats. Voorafgegaan door de kapel van 't Regiment Rijd. Artillerie, trok de stoet bij fakkellicht in geregelde orde en omstuwd door een tallooze menig te naar „de Arend." Voor de woningen van den Burgemeesterden Regiments Kommandant, en den Kommandant der d.d. Schutterij werd eenige oogenblikken halt gehouden. In de met vlaggen ver sierde Langstraat werd door de H.H. Hondius, van Ruyven en van der Zoo de Jong Bengaalsch vuur ontstoken. Bijzonderheden omtrent de eigentlijke feestviering in „de Arend" vermelden wij in ons volgend nummer. Verkooping van Vaste Goederen. Notaris de heer Mr. J. DE LOUTER. Donderdagavond 28 October 1880. Bij Schimmel aan den Ham te Hoogland. 1. Een Huis met tuin aan het Bloemendalƒ1200. Twee huizen en verdere ge timmerten, tuinen en bouw land, a. d. Hamschen str. 1720. Twee woningen onder één dak en schuurtje, benevens tui nen, te Hoogland 700. 2. 3. ƒ3620. Grootma is." Het duurde eenige oogenblikken voordat zij zich bewoog of antwoordde. Hare ge dachten waren van het verleden naar de toekomst gedwaald, want zij fluisterde zacht „Lieve papa, wij zullen elkander nooit verlaten." „Dat hoop ik ooklieveling", zeide ik, denkende dat wanneer zij met Harold huwde, ik steeds bij haar zou blijven. Ik begreep hare diepere bedoeling niet ik was te gelukkig om de keerzijde te kun nen zien. Ik kon slechts denken„Nu is er een einde aan mijne droefheid, mijn kind verwijt mij niets." Toen ik dien avond in mijn bed lag, herinnerde ik mij wat dertien jaar gele den gebeurd was, toen ik mij over Iris heenbukte en zij, als scheen zij te mer ken dat ik haar vergiffenis vroeg, hare oogen opsloeg, mij kuste en weer insliep. Ik heb dikwijls reden gehad om op te merken hoe kortzichtig de mannen zijn in vergelijking van de vrouwen, waar het het opmerken van de naasten betreft. De man ziet slechts het uiterlijk; de vrouw gaat dadelijk door naar het hart. Den volgenden morgen merkte ik op, dat mijne dochter er bleeker uitzag dan gewoonlijk, dat zij niet zoo zorgeloos, niet zoo vroolijk was als anders; maar ik schreef die verandering niet toe aan eene smart BINNENLAND. Blijkens berigt van Zr. Ms. minister resident to Constantiuopel van 21 Oct. heeft de Turksche regering den maatregel, ten gevolge waarvan in den laatsten tijd de uitvoer van graau uit het vilayet van Adrianopel verboden was, ingetrokken. (St.-Ct.) Bij beschikking van 30 Oct. is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, tot wederopzeggens toe, aan de „International Bell Telephon Company," gevestigd te New-York, vergunning ver leend tot den aanleg en het gebruik van voor het publiek bestemde telephoonver- bindingen te Amsterdam. {St.-Ct.) Gelijk gemeld werd, is onlangs in den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee op kleine schaal eene proef genomen met eene egge tot verdieping van het vaar water. Naar wij thans vernemen, heeft de Waterstaat, aangemoedigd door den uitslag dezer proefneming, het voornemen die op veel grooter schaal voort te zetten. In het belang onzer scheepvaart is het zeer te wenschen, dat de uitslag dezer po ging bevredigend zal zijn. Apeldoorn, 29 Oct. De Raad heeft he den de begrooting der gemeente voor den dienst ijan 1881 vastgesteld tot een be drag in ontvangst en uitgaven van f 94,129,66 waaruit voor het onderwijs wordt besteed f 44,499.80. die uit haar zelf voortkwam, of aan een last, die zij alleen wilde dragen. Ik dacht dat hare bleekheid slechts het natuurlijke gevolg van de gemoedsbeweging van den vorigen avond was, haar ernst slechts een uiterlijk bewijs vau hare belangstelling in mijn ongeluk, welke weldra verdwijnen zou, als zij zag hoezeer ik mij getroost gevoelde. Een buitengewone teederheid jegens mij, een vaster klemmen aan mijn arm toen wij naar de fabriek gingen, versterkten die gedachte. Geen oogenblik vermoedde ik het lijden, dat zij gedurende den sla- peloozen nacht ondergaan had, de hevigen strijd, dien zij streed om de schoone illu sies te vergeteu, wier verwezenlijking mij ne bekentenis voor altijd onmogelijk ge maakt had. Ik ging onbezorgd de toekomst te ge- moet, nu ik Iris alles verteld had, en zoovele bewijzen van liefde en achting van haar ondervond. Geene moeilijkheid scheen mij meer onoverkomelijk toe. Ik deed zooveel ik kon om Iris te overtuigen, dat mijne zorgen geheel verdwenen waren, en dacht er weinig aan hoe ongevoelig deze verzekering ieder ander, die minder lief had en minder edel was dan zij, moest toegeschenen hebben. Hoe kon ik vroo lijk zijn of zelfs vroolijkheid geveinsd heb ben, als ik geweten had wat in haar geest omging?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1