B a a r n. Bunschoten. Hoevelaken. Hoogland. Scherpenzeel. Woudenberg. ADVERTENTIËN. >7A7 25-jarige Echtvereeniging JAN POTHOVEN, ARIEZ00N LEENTJE BOSHUIZEN. Z. K. H. de Prins van Oranje be vindt zich weder in de residentie. Te Atjeh zijn drie olifanten aangeko men uit Perak, ruim zes jaar nadat de resident van Palembang het voorstel deed om olifanten te velde te gebruiken. Het warme klimaat van Indië maakt de menschen dan ook minder vlug. De Java-Bode bevat het volgende wei nig opwekkend bericht: Handel treurig. De export is onbedui dend, in import gaat niets om. De im port neemt met den dag af. Door wijlen mevrouw P. J. A. Sundoff is aan de maatschappij //Caecilia" en „Ar- ti et Amicitiae" elk f 1000 vermaakt. Binnenkort zal een nieuwe regeling worden ingevoerd, betreffende de hoeveel heden en soorten van levensmiddelen die ten laste der soldatenmenage worden ver strekt. In 't geheel hebben zeven van de tot arrondissements-schoolopzieners benoemde heeren hunne benoeming niet aangenomen. In de vorige week werd te Blokzyl de eerste bokking rond gevent, tegen f 0,60 't dozijn. Er wordt gezegd, dat door de Regee ring met de Holl. Spoorwegmaatschappij een contract zal gesloten worden, waarbij de concessie, aan die maatschappij verleend, onbepaald zal worden verlengdechter met de reserve, dat de Staat op andere voorwaarden dan thans, elk oogenblik zal kunnen naasten. Men meldt uit den Bosch van Zater dag: De waterstand is heden gestegen tot 4.57 meter. De weg naar de Langstraat hier en daar onder. De sluiswerken zijn geheel onder water. In een vergadering van het departement 's Gravenhage der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van nijverheid zijn proeven genomen met een nieuwen kachel- aanmaker, een Duitsche uitvinding, die op het even eenvoudige als practische be ginsel berust op een stukje zeer poreusen en vuurvasten steen met petroleum te drenken en dan als vuurmaker te gebrui ken. Het groote voordeel daarvan is be zuiniging van brandstof, daar deze steenen vuurmakers zeer lang kunnen gebruikt worden. BUITENLAND. Er heeft zich te Parijs een commissie gevormd voor het oprigten van een stand beeld ter eere van Alexander Dumas (vader). De prefect der Seine heeft er reeds eene z/De tijd zal de herinnering wel zwakker doen worden," zeide ik tot mijzelf, „en de rozen zullen weer op de wangen van mijn kind terugkeeren, als Harold thuiskomt." Daar de dag van Harold's thuiskomst reeds begon te naderen verwonderde het mij dat Iris steeds stil en peinzend bleef. Ik begreep wel dat maagdelijke schaamte haar zou verhinderen er hem over te spre ken; maar dat zij niet meer bloosde en hare oogen niet meer van onschuldige vreugde glinsterden op het noemen van zijn naam, bevreemde mij. In zijn brief aan Iris had hij niet ge zegd op welk uur hij 's Maandags te Maidstone zou aankomenmaar Grootma vond, na het doorsnuffelen van verschei dene reisgidsen, eindelijk den trein, waar mede hij waarschijnlijk zou komen, zeide dat zij hem wilde afhalen en bestelde te dien einde een rijtuigje. Zij kwam Iris en mij aan de fabriek afhalen, en slaagde er, tot hare groote voldoening, in, met ons een half uur voor de aankomst van den trein op het perron te zijn. Wij konden Grootma nooit doen gelooven, dat het mogelijk was om te vroeg te zijn. z/Het is heel gemakkelijk om te laat te komen," zeide zij altijd;" maar men zou even goed te gelukkig als te vroeg kunnen zijn." Naar het praten van Grootma te oor- deelen dacht zij aan niemand anders dan aan Haroldtoch kon ik zien dat zij zich, plaats voor aangewezen: het plein Males- herbes, dicht bij de woning van den zoon van den grooten romanschrijver. Het stand beeld zal vervaardigd worden door Chapu. Onder de leden der commissie telt men Emile de Girardin, Legouvé, Victorien Sardou, d'Eimery en een der medewerkers van FigaroAlbert Wolff, die in de let teren zijne loopbaan is begonnen als secretaris van Alexander Dumas. De graaf van Chambord doet stappen bij het "Vaticaan om Lode wijk XVI heilig te doen verklaren. Als een bewijs hoe hevig de jongste storm te Kopenhagen was kan dienen, dat het looden dak der cathedraal als een blaad je papier werd opgerold. De Turksche regeering laat bij Scutari een dorp bouwen van 400 huizen waar de inwoners van Dulcigno, die niet tot Montenegro willen behooren, zich kunnen vestigen. Uit Dublin wordt aan the Standard berigt, en door de andere bladen bevestigd, dat Donderdag bevel tot inhechtenisne ming is uitgevaardigd tegen zes der hoof den van de //Landleagne." Deze zal wor den verdedigd door het Parlementslid Aulli- vou en door den heer Mac Lauglin, rechts geleerd raadsman der Kroon en lid van de Iersche balie. De beschuldiging betreft de middelen die de hoofden der s League" hebben ge bezigd om hun beginselen ingang te doen vinden. De liberale bladen blijven den twijfel uitspreken over het succes van dat staat kundig proces, daarbij herinnerende dat vroegere soortgelijke vervolgingen tegen de heeren Dault, Daly en Killen niet heb ben gebaat. GEMENGDE BERICHTEN. De politie te Delft heeft de vogelen-wet toegepast op een vogelkoopman uit 's Ha- ge, die in de Prinssenstad een zwart-kop mees ter markt bracht, die tot de bescher melingen der regeering behoort. De Haagsche petroleuse, die haar man in den avond van 15 Juli jl. terwijl hij in beschonken toestand tehuis was geko men, met petroleum begoot en vervolgens in brand stak, waarvan de dood van dezen binnen weinige dagen het gevolg was, zal zich op Dinsdag 11 November a. s. te 's Hage, voor het gerechtshof moeten ver antwoorden. De postkar van 's Hage op Dordrecht is Donderdagnacht op de terugreis, tus- schen Overschie en Delft; omgeslagen, voornamelijk door den feilen storm. De koetsier brak het sleutelbeen, ook de con ducteur werd in de zijde gekwetst. De postpakketten bleven ongeschonden. evenals ik, over Iris ongerust maakte. Het arme meisje kon voor ons den angst niet verbergen waarmee zij het we derzien van Harold te gemoet zag een gevoel, dat mij geheel onverklaarbaar was. Hare onveranderlijke bleekheid en een lich te trek om den mond waren kenteekenen, die niet werden weggenomen door de be langstelling, die zij in het gepraat van Grootma scheen te stellen. De afgetrokkenheid, die zich van haar meester maakte, wanneer zij voor een oogenblik vergat, welke rol zij speelde, bewees dat hare gedachten door opaange- name zaken werden beziggehouden. Ge durende die oogenblikken van afgetrok kenheid keek Grootma mij over haar bril aan, met eene onbeschrijfelijke droefheid in hare zachte oogen. De trein kwam aan, en Harold, die ons uit het raampje gezien had, was de eerste die het gebod, om met uitstappen te wachten tot de trein stilstaat, over trad. Toen de coupé waarin hij zat, ons voorbijging keek hij Iris aan, die mijn arm vasthielden geweldig beefde. Hij sprong op bet perron en kwam naar ons toe; voor een oogenblik drukte Iris mijn arm nog sterker, en toen, alsof zij niet in staat was den aandrang van haar hart te weerstaan, liet zij mij met een onderdruk ten kreet van vreugde las, en stapte Ha rold snel tegemoet. Hij nam hare beide handen in de zijne, en keek haar met eene uitdrukking van Iets wat zelden voorkomt vond Vrij dagmorgen plaats ter correctioneele zit ting der rechtbank te Zwolle. Zekere vrouw, M. v. d. B., stond terecht wegens het verbreken van een paar ruiten in het raam van een harer buren. Twist met haar man was daarvan de aanleidende oorzaak. Nadat de officier van justitie zijn requisitoir had genomen, vroeg bekl. om haar zoo hoog mogelijk te straffen, daar het voor haar geen leven in huis was, of, indien het mogelijk was, haar naar een bedelaarsgesticht te zenden. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren9 Oct. Theunis, z. van Wil lem Blankenstein en Hendrika van Beek. 17. Rutgerus, z. v. Teunis van Bar- neveld en Wilhelmina van den Bedem. Ondertrouwd: 14 Oct. Willem van de Kamp en Erancyn Agatha Camper. 22 Johannes Sieders en Wilhelmina Catharina de Ruiter. Nicolaas vaD Zijst en Luitje van Kouterik. Johannes van Leusden en Wilhelmina Schuur. Christoffel Blan kensteen en Evertje Dibbet. Benjamin Blankenstein en Jannigje Westeneng. Gehuwd: 8 Oct. Aart van den Brakel en Geurtje Ravenhorst. Overleden: 10 Oct. Maria van Paridon, 5 maanden. 24. Teuntje van der Schagt, oud 16 jaren. BevallenTeuntje Schaapvrouw van Abram van de Groep, d. Overleden: Evertje Korlaar, wed. van C. Poelman, 75 jear. OndertrouwdBernardus Bouw en Mar- gareta Hendrika Bakker. Albertus van de Glind en Trijntje Vreekamp. GehuwdBernardus Bouw en Margareta Hendrika Bakker. Albertus van de Glind en Trijntje Vreekamp. Overleden: Maria de Ridder, wed. van J. Jozie93 jaar. Levenl. aangeg. k. van A. van Duinkerken en A. van Ree. Bevallen22 Oct. Johanna Bitterling, vr. van C. van Dijk. 23. Gerritje Kne vel, vr. van E. Haverkamp. 24. Neeltje van Wijk, vr. van J. Kuier. 27. Alletta Verbom, vr. van C. Bruijnes. Ondertrouwd: W. Busekool en M. Rot tenburg. GehuwdI. van de Pol met G. van Wilgenburg. A. Horst en G. Bitter ling. I. Hoefsloot en W. van Klein- kalveen. Soest. Geboren 25 Oct. Johanna, d. van Hen drik Ruijer en van Barbara Sukel. 27. Gijsberta Maria, d. van Hendrik Ebben- horst en van Cornelia Gijsberta de Ruijter. 27. Pieter, z. van Gerard van de Haar groote onrust aanwant de blos van vreugde was meer van haar gelaat ver dwenen, en hare wangen en hare schoone heldere oogen namen eene uitdrukking van hevige, wanhopige liefde aan. Slechts eenige oogenblikken liet zij hem door hare oogen in hare ziel lezen, maar dat was genoeg voor het oog van een minnaar om haar geheel te doorgronden. z/Je bent ziek, Iris; je beeft, lieve," zeide hij, toen wij naderden. z/Zijn wij ook niet blij je weer te zien vroeg Grootmaom zijne aandacht van Iris af te leiden. Wat mij betreft, ik kon niets zeggen; de gemengde uitdrukking van hevige lief de en hopeloos verdriet op het gelaat van mijne dochter hield mij geheel en al be zig. In de daaropvolgende drukte en het gewoel bij het verlaten van het station vond Iris gelegenheid zich te herstellen. Zij was weer geheel tot kalmte gekomen, toen wij in een landauer naar huis reden, en toonde zelfs geen spoor meer van de gemoedsbeweging van de vorige oogen blikken. De frissche lucht die ons in het gezicht woei bracht weer een weinig kleur op hare wangen, en toen zij zich mengde in het gesprek, dat Harold begon, en Grootma, altijd weder aanwakkerde, wan neer het dreigde te verlaten, scheen zij weer de oude gelukkige Iris. Het middagmaal dat Grootma klaarge maakt had, bewees, dat zij niet aan den en van Hendrika Ettehoven. Ondertrouwd: 22 Oct. Hendrik van den Heuvel en Petronella Verschuur, beide van Soest. Gehuwd: 23 Oct. Antonius van Isselt en Maria Christina Becker. 23. Jan Roest en Gerritje Roeten, allen van Soest. Overleden 28 Oct. Helena Bresser wed. van Wilhelmus Visser, oud 60 jaar. Bevallen Elisabeth Wagensveld, vrouw van Wouter van Eist, d. OndertrouwdTeunis van den Broek en Johanna van de Haar. GehuwdWillem Westerhuis en Heintje van Kolfschoten. OverledenWillem Veenvliet, 5 jr. Bevallen25 Oct. Hendrikje van Ee, geb. Harseier, z. 27. Gerrigje van Ede, geb. Schoonhoven, z. Overleden 21 Oct. Jacob Kleinveld, 6 md. Matthijs van Kolfschoten, geh. met Rijkje van de Lagemaat, 71 jr. REKLAME De huidige Advertentie van den Heere J. Weinberg,, Effectenkantoor te Am sterdam, (Kerkstraat 232 b/d. Vijzel straat), verdient in hooge mate de aan dacht der lezers. Nog nooit, zooveel ons bekend is, wierd de gelegenheid geboden om voor zulk een kleinen inzet zulke ka pitale prijzen te winnen en bovendien is hierbij door de guarantie der Duitsche Regeering en door de soliditeit van ge noemd effectenkantoor de zekerheid ver kregen, dat alles reel en nauwkeurig be handeld wordt, waardoor deze Verloting zich zekerlijk ook hier te lande spoedig het vertrouwen van het publiek zal ver werven. Bizonder voor diegenen, welke hunne positie gaarne willen verbeteren, moet deze aanbieding zeer welkom zijn, temeer door de loffelijke instelling eener kleine wekelijkscbe afbetaling het aan een ieder mogelijk is gemaakt, zich binnen betrekkelijk korten tijd in het bezit van een aandeellot te zetten en aan de uitmun- sende winstkansen deel te nemen. VAN EX Hunne dankbare Dochter. Leusden, 2 Nov. 1880. terugkomst van Harold getwijfeld had; het was prachtig, voor menschen die zoo eenvoudig leefden, als wij. Hoe zij en de meid zoovele potten en pannen op het fornuis hadden kunnen krijgen om alle lekkernijen, die op tafel kwamen, gereed te maken, was mij een raadsel. De fijne oude dame in hare nette kleeding zag er uit, alsof zij nooit in de keuken was ge weest, en geen teeken van angst verried hare belangstelling in den goeden uitslag van hare beschikkingen. Alles liep naar wensch af; het eten was goed gekookt, de schotels waren noch te warm noch te koud, en nooit behoefden wij de meid te herinneren dat wij schoone vorken, zout of wat ook noodig hadden. Iris zat met haar rug naar het licht, Harold zat tegenover haar; Grootma en ik waren vis-a-vis. Het gelaat van mijne dochter was het eenige dat niet duidelijk gezien kon worden; al het andere was helder en vroolijken niets scheen aan ons geluk te ontbreken. Het was de eerste warme dag van het jaar en de porte-fenêtres achter Iris ston den open. Als wij niet spraken of lachten, konden wij de lijsters, die voor hunne broedende wijfjes zongen, hooren. De bru tale merels met hare glanzige veeren en fijne zwarte snavels sprongen vlak langs de kamer en keken ons met hare groote, heldere oogen aan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2