WINKELZAAK, TER OVERNAME KROONDOMEIN, f' OPENBARE H0UTVERK00PING. B a a r n. Hoogland. Woudenberg. ADVERTENTIE N. J. C. LEINWEBER. KANTOOR HET LOO. Bij het Goudsche gemeentebestuur zijn niet minder dan 28 aanvragen ingekomen om toezending der concessie-vootwaarden en om nadere inlichtingen betreffende den aanleg en de exploitatie der waterleiding aldaar. In de afgeloopen week zijn 56 personen, en onder deze eene vrouw, wegens bede larij landlooperij, gebrek aan middel van bestaan of om andere redeuen door de justitie uit het rijk verwijderd. GEMENGDE BERICHTEN. De Nederlanders, die Zaterdag met de Prinses Marie te Napels aankwamen heb ben zeker van een prachtig gezicht op den berg genoten. Aan den gepensioneerden opperstuur man der Kon. Ned. marine te Vlissingen J. Hobein, ridder der Militaire Willems orde en broeder van den Nederl. Leeuw, is vanwege den prins van Oranje een fraai portret geschonken. In 1830 was Hobein jong matroos op een der kanonneerbootenbestemd om de Belgische visschersvaartuigen te belet ten op ons grondgebied door te varen. De bemanning dier kanonneerboot werd door 's vijands overmacht genoodzaakt haar vaartuig te verlaten, en over de Schorren in de nabijliggende kanonneer boot opgenomen. Men bemerkte echter, dat in de verlatene boot eene Nederland- sche vlag was blijven liggen en nu kon Hobein de gedachte niet verdragen, dat dit dierbaar pand den vijand in handen zou vallen; hij werpt zich in den stroom, zwemt naar de verlaten sloep terug, en brengt, onder het vuur des vijands, het gejuich van de schepelingen en de in woners van Philippine, de vlag behouden aan boord terug. Voor deze daad werd hij versierd met het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Hobein telt 75 jaren en is nog flink en krachtig. In April aanst. hoopt hij de 50jarige herinering aan bet wapenfeit te beleven. Ten bewijze hoe zeer in de grensstre ken het smokkelen, inzonderheid van je never, op groote schaal wordt gedreven, kan dienen, dat alleen ter zitting der rechtbank te Winschoten, van 12 No vember, tot boeten of gevangenisstraf, wegens smokkelen zijn veroordeeld 15 personen, nl. 9 mannen en 6 vrouwen. Hoeveel gevallen niet vervolgd kunnen worden, is natuurlijk niet te zeggen, maar dat zij vrij wat meer zullen zijn dan die welke gestraft worden, mag men wel aannemen. Tegen een tapper te Groningen is proces-verbaal opgemaakt, wegens het tap pen aan jongelieden beneden 16 jaar. op achter te laten. Laat nu voor heden al die overdenkingen eens rusten, lieve Hedwig, en bederf dezen heerlijken dag r niet, die ons immers zoo ruimschoots tot genieten uitnoodigt. Morgen worden wij weer gewone menschenkinderen, en wij hangen ons Zondagsche kleed aan den spijker, totdat ons eene gelukkige voorbe schikking nogmaals veroorlooft om het aan te trekken. Het is nu eenmaal niet anders, licht en schaduw moeten elkander in dit leven afwisselen, waar zouden wij, arme ridders van het penseel anders moe ten blijven?" Nu greep hij lachend de roeiriemen weer op, en door-kliefde vroolijk het kalme water. „Gij, bezit toch eene enkele kunstenaars- aard," zeide zij, „en neemt het leven van de lichtste zijde op. Misschien telt gij de bezwaren des levens ook wel al te weinig. Weet gij wel, Gustaaf, dat ik er dikwijls zeer aan twijfel of gij wel verstandig ge handeld hebt, om uwe zoo zekere loopbaan op te geven, ten einde het zoo onzekere pad van den schilder te gaan betreden „Ja, dat licht geheel en al in uwe ge aardheid, lieve twijfelaarster. Ik zelf heb er nog volstrekt geen berouw vap. Bij al de negen Muzen, ik beu er niet toe geboren om achter stoffige oude akten te verdroogen. Toen ik hier aan de hooge- school kwam, om in de rechten te stu- deeren wist ik nog niet welke geest in mij huisde. Ik bezocht de collegies, omdat mijn vader het zoo verkoos. Maar toen ik die heerlijke museums en galerijen ge- Voor eenige dagen bood een boer te Trer de overblijfselen van negen bankbil jetten a honderd Marken aan. Het was nog maar even te zien dat het biljetten van honderd Mark waren, want het ove rige was geheel verbrand. Hij had ze op het fornuis gelegd en zijn vrouw, die het fornuis aanmaakte, had ze niet opgemerkt. Ze zijn naar Berlijn opgezonden, daar de Kamer ze niet wilde uitbetalen. Hierin zal de Minister moeten beslissen. Een Brusselsch blad vestigt de aandacht op zekere mannen die de coupés der spoorwegen in een speelbank herschapen. Steeds hebben zij een stuk zeil en een spel kaarten bij zich en kiezen vooral jongelieden en soms ook vrouwen als medespelers. Zij die een spel mededoen komen er doorgaans met groot verlies af. De St. Anthonie-breedstraat begint lang zamerhand haar ouden vorm weder aan te nemen. De wagentjes met uitstallingen welker opruiming onlangs aanleiding gaf tot zooveel ongeregeldheden, komen allengs weer te voorschijn, zonder dat de politie die er eenmaal niet zonder kleerscheuren afkwam, al nam zij ook de voornaamste „ruziemakers" in hechtenis, aanmerking maakt. Of dit stilzwijgend toezien op hoo- ger" bevel geschiedt weten wij nietmaar zeker is 't dat de kleinhandelaren in die buurt hunne vroegere vrijheid weer terug beginnen te krijgen of nemen. In de Zutjensclie Courant komt het vol gende schrijven voor: Mieneer de redakteur! „Gisteren heb ik in de krante gelezen van het voeren van maïs an de varkens. Mag ik oe noe is verzuuken um en klein plaotsjen in oe krante, dan zal ie mien en groot plezier met doon. Dat maïs good voer is veur de keunen, dat is lange neet geloogen, te mensen hier in Warnsveld geet 't er onbezoest best mee. Verlejen weklce hebbe wie er nog twee 'eslacht, den een waog drie hondert vier en tach tig pond, en den ander maar twee ons minder, en dee heb niks ehad as mais zoo asse van de boomen kump. En enkelen negenwerker heb ze ook nog ehad, en noe hef de vrouw ze ook is an de koe gevoert en ik kan zeggen, wie hadden botter dat et liefhebberieje is en vuile groter slomp melk. Daorumme laten malen of brujen is tog aperieje. Onze hoonder lek de eijer wel ens zoo groot as verlejen jaor; de vrouw wil der ook is pannekooke van bakken. Spek hebben wie noe- genog; ik geleuve dat 't wel good zal smoaken, ten mensen het meel liekt zoo onbezoest mooi. Mienheer ik zal er wel uut motten schij- den. anders zal de plaotse in de krante te groot worden; as de pannekooke. good smaokt dan zulle wie oe ook is en stuks ken sturen veur de moeite. Oe Vriend JAN HALFWEG. Warnsveld, 20 November 1880. zien had, toen ik de schoonheid dier meesterstukken in mijne ziel had opge nomen, toen werd ik als het ware door eene hoogere openbaring aangegrepen, en het werd mij duidelijk wat vroeger slechts als een schaduwbeeld in mijn binnenste had geleefd. Ja ik ben tot een scheppen den kunstenaar geboren. Ik bracht, snel besloten, het corpus juris, de Kompendiën en de Pandekten bij den uitdrager, kocht teekenpapier en krijt,'liep van de hooge- school naar de akademie der schoone kunsten over, en waarlijk, die verwisse ling van vaandel is de grootste helden daad die ik nog ooit verricht heb." Hij wierp het hoofd in den nek, zoodat de krullende lokken uit het voorhoofd" vlo gen, en lachte spottend. „Zeg is het zoo niet? kleine droomster?" Mevrouw Justitia is wel een zeer eer biedwaardige godin, maar de schoone muzen zijn toch vrij wat beminnelijker vooral dewijl zij het groote voorrecht van eene eeuwige jeugd bezitteu, en Mevrouw Justitia daarentegen wordt oud, ja heel oud. Eene verjeugdigingsdraak uit de heksenkeuken zou haar in het geheel geen kwaad doen." Hij trok de riemen weer in en liet de boot drijven, want zij bevonden zich nu midden op het meer. „Maar uw vader denkt er toch heel anders over," zeide Hedwig ernstig. „Natuurlijk, want hij is immers ook advokaat, en heeft nog daarenboven eene uitstekende praktijk, dus was de weeg schaal der gerechtigheid voor hem altijd Omtrent het geval van mishandeling eener vrouw te Overzande, deelt de G. Gt. de volgende bijzonderheden mede Sedert eenige maanden waren de inwoners der gemeente verbitterd op zekeren MG. vroeger landbouwer, gehuwd met K. R. maar die, naar men zegt, sinds bijna vier jaren op ongeoorloofde wijze leefde met zijn dienstmeid C. V. Men had alle vermoeden, dat bedoelde man zijne vrouw daarom slecht bejegende. Den 21 October jl. toen de meubelen enz. van G. voor schuld moesten worden verkocht, bleek die ver moeden waarheid te bevatten. Zijne vrouw was opgesloten in een zeer klein kamertje, waar zelden versche lucht werd ingelaten, terwijl de opgeslotene niet voldoend voedsel ontving. De algemeene verontwaardiging uitte zich des avonds door het werpen van steenen op de deur van G/s woning. Eerst den 10. November 11. werd de vrouw, nadat de dienstmeid haar de ha ren had afgeknipt door deze op straat ge zonden. De vrouw zag er allertreurigst uit. Uit gemergeld van honger en vol ongedierte, geleek zij op een geraamte terwijl op haar lichaam vele gaten zigtbaar waren. Van een en ander was de justitie spoe dig op de hoogte. Donderdag verscheen de justitie uit Middelburg, vergezeld van dr. Bolle. Laatstgenoemde, met den ge neesheer Bogaert van Driewegen, onder zochten de vrouw en constateerden sporen van krankzinnigheid als gevolg der onder vonden behandeling. Den geheelen namiddag duurde het on derzoek voort, met het gevolg, dat G. en zijne dienstmeid V. gearresteerd werden naar het huis van arrest te Goes overge- bragt en verder naar de gevangenis te Mid delburg vervoerd zijn. Eene groote menigte had tijdens het on derzoek rond het gemeentehuis gestaan en onder luid hoerah deed deze de gearresteer den tot buiten het dorp uitgeleide. ALLERLEI. In een koffiehuis. Kastelein, Hoor eens, dat gaat zoo niet. Ik kan je niet langer crediet geven; je staat al zóó in 't krijt. Je gaat mijn huis niet uit, voordatje mij betaalt hebt." Bezoeker„Best. Dan zal 'k mijn heele leven maar bij je blijven." De heer Williams, in Londen, maakte in een blad openlijk bekend, dat niemand zijne vrouw op zijnen naam iets moest borgen, dewijl hij het niet betalen zou. Op den anderen kant als antwoord van de vrouw, stondDe heer Williams had het geld voor de ommestaande advertentie wel kunnen sparen; want daar hij zijne eigene schulden niet betaald, zoo zal geen mensch gelooven, dat hij de mijne betalen zal. met goud gevuld. Hij vindt mijne handel wijze overdreven ja zelfs belachelijk. Het is echter maar zeer gelukkig dat hij mij met zijne goedkeuring van mijn voornemen, ook mijne gewone toelage niet heeft ont houden. Hij schreef mij, toen ik hem van mijn genomen besluit kennis gaf, dat hij zulks als niet gedaan wilde beschouwen. Yier jaren waren voor mijne studie in de rechten bestemd, en gedurende al dien tijd zou ik geregeld de som die hij daar toe noodig oordeelde blijven ontvangen, maar na verloop van dien tijd, zou mij geen enkelen stuiver meer geworden, ten minste indien ik geen bewijs van een eervol afge legd examen zou kunnen vertoonen. Als schilder behoefde ik hem nooit meer onder de oogen te komen. Nu goed, tot hier toe, heb ik het dan ook nog nooit ge daan. Drie jaren ben ik reeds afwezig ge weest, en ik durf gerust te zeggen dat ik mijn' tijd op de akademie goed be steed heb. Na verloop van nog een jaar geloof ik wel dat ik op eigen wieken zal kunnen drijven. Als mijn vader dan niets meer voor mij doen wil, zal ik mijn best doen om mij zeiven verder voort te hel pen." „En denkt gij dat zulks zoo gemakke lijk gaan zal?" vroeg zij. „Geloof mij, het is zeer, zeer moeielijk om zich zon der geld eenig middel van bestaan te bezorgen. Tot hiertoe hebt gij dit nog niet ondervonden." Wordt vervolgd.) BURGERLIJKE STANDEN. Geboren9 Nov. Arie, z. van Willem Jansen en Willempje van de Poel. 12, Jannetje, d. van Karei van Wessel en Hen- drika Koelen.16. Jannetje, d. van Rijk van Kooij en Teuntje Kroon. 19. Salo mon Goosen, z. van Gradus Appeldoorn en Gijsbertje Roodhart. Jacoba, d. van Frangois Jacques Henri Jean Theodor van Feijn en Anna Catharina Waleson. Gehuwd19 Nov. Hendrik Mijnhorst en Teuntje Yeldhuijsen. Overleden10 Nov. Joanna Klazina Lam, 62 jr. 11. Gerrit Wulsen Meer- veld, 17 jr. 22. Gijsberta van der Yeer, 11 maanden. Gehuwd: 17 Nov. Hermanus Brundel en Maria Geragde Krol. Bevallen 12 Nov. Willemijntje van Domselaar, geb. Ravesloot, z. Ondertrouwd 18 Nov. Cornelis Meer beek, 37 jr. en Wilhelmina Woudenberg, 36 jr. Overleden 13 Nov. Jan van de Haar, 2 weken. Heden overleed na eene korte on-' gesteldheid, tot diepe droefheid van zijne kinderen en behuwdkinderen, de Heer G. J. VAN E1JBER GEN, laatst weduw naar van A. G. VALEWINKin den ouderdom van ruim 72 jaren. Uit aller naam, J. G. YAN EIJBERGEN. Amersfoort, 23 November 1880. Zo S /.--L- j Overleden den 19d<m November' in het gesticht te Deventer, na eene kort- stondige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim zeventig jaar: JOSEPHINE DOROTHEA LE FÈVREgeliefde Zuster van Mejuffrouw H. L. LE FÈVRE. Barneveld. Eenige en algemeene kennisgeving. Inlichtingen omtrent bijdragen Sr®*^voor oprichting van een hul deblijk aan CREMER'S nagedachtenis zijn bij den ondergeteekende verkrijgbaar. Amersfoort22 Nov. 1880. /jN /f/ Af c. aangeboden eene nette en welbeklante op een goeden Stand, binnen deze stad. Adres franco brieven letter G, Bureau dezer Courant. De Rentmeester van het Kroon- MÊÈi Domein, Kantoor 't Loo, daartoe Hp*5* gemagtigd, zal op Donderdag den 9. December 1880des voormiddags ten 11 uur, ten overstaan van den Notaris GROLL te Apeldoorn, in het Logement „de Nieuwe Kroon" van C. BLOEMINK aldaar, overgaan tot den openbaren verkoop van: ongeveer 60 perceelen EIKEN- en BEUKENBOOMEN en DITO DUNSEL als naar gewoonte. Benevens 1°. 50 perceelen door brand beschadigde DENNENBOOMEN. 2°. 19 perc. door brand beschadigde EIKEN- en BEUKENBOOMEN. Alles gelegen in de Hoog-Soerensche bosschen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Rentmees ter, terwijl de aanwijzing der perceelen zal geschieden door de Boschwachters te Hoog-Soeren. ZEGT HET YOORT1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2