schuld dragen, ook van de schaarschte van dienstmeisjes, moeten gedwongen worden hun biezen te pakken. Eerst daar na kan het land op adem komen. Laat ons daartoe al onze krachten in spannen. Kiezersaan U vragen we onze redding. Als in Juni de stembus U weer roept, zorgt dan dat ge als één man thuis blijft. Op die wijze alleen kan de goede zaak triomfeeren. En, mocht dat niet helpen, mocht er toch een hervormingsgezinde meerder heid overblijven, die door krachtige bevor dering van de welvaart de hulpbronnen wil vermeerderen en het tekort zal doen verdwijnen, dan rest ons niets anders dan in massa een land te verlaten, dat zoo erbarmelijk slecht wordt geregeerd. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het aanvullings kohier der Hondenbelasting en het eerste en tweede aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofde lijke Omslag) over het dienstjaar 1880 door den Raad zijn vastgesteld en gedu rende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing liggen. Amersfoort, den 8. December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 10 December 1880. Zondag, 12 December, zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer W. J. Mans- sen, predikant te Zaandam. In eene op 9 December j. 1. gehouden bijeenkomst van de tegenwoordige en vroegere bestuurders van het departement //Amersfoort" van 't Nut van 't Algemeen" werd op feestelijke wijze gevierd het zilveren jubilé van den Heer C. L. de Beveren, die gedurende 25 jaar het secretariaat van genoemd departement heeft waargenomen. Den geachten jubilaris werden twee drink glazen aangeboden, beide op zilveren voet, met het opschrift 18556 Dec.1880. Menige dronk werd gewijd aan den ijverigen secretaris, aan den bloei van het departement, dat zooveel goeds in de stad onzer inwoning gesticht heeft en nog sticht, en aan de vroe gere en tegenwoordige bestuursleden. Z. M. heeft aan den heer J. J. de Ko- ningh op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Kapitein der d. d. schutterij al hier. dikwijls gedurende verscheidene dagen geen penseel of palet aangeroerd, nu daarentegen vermeed hij zoo zorgvuldig mogelijk allen omgang en gaf zich met rusteloozen ijver aan zijne studiën over. De smart over het verlies van Hedwig viel hem nog zoo heel zwaar, de herinnering aan haar was voor hem een prikkel tot voort durende werkzaamheid. Aldus verliep het eerste jaar in Rome. Daar ontving hij plotseling een bericht dat den jeugdigen kunstenaar op eenmaal het verlorene evenwicht der ziel terug gaf. Eene schilderij aan de oude Romeinsche geschiedenis ontleend, die hij kort na zijne aankomst in Rome, onder de nog zoo versche herinnering van zijn vervlogen geluk, met buitengewone bezieling geschilderd had, was door de akademie te Berlijn met de gouden medaille bekroond geworden, waar bij hem tegelijk eene aanzienlijke som in geld werd toegekend. Deze eerste goede uitslag, die Gustaaf ook voor de toekomst zoo zeer wist te waardeeren, vervulde zijne ziel met een' nog ongekenden moed, en tevens met eene rechtmatige vreugde. Hij had nu toch immers getoond wat hij doen kon, zijn naam was nu niet meer onbe kend, de oogen van andere kunstenaars be gonnen zich op dat jeugdige talent te vesti gen en van onderscheiden zijden gewerden hem zeer vleiende aanmoedigingen uit den mond van oudere meesters. Met het be wustzijn van hetgeen hij zou kunnen wor den, kreeg hij ook tegelijkertijd het zoo noodige zelfsvertrouwen en den moed om in het openbaar op te treden weer terug 3 //Ik hulpbank te amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, (leu 13. Dcc. aanstaande, 's namiddags van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herschel, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jbr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. 3. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 13 December op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BUITENLAND. Het lijk van den afgevaardigde Albert Joly is Dinsdag met veel plegtigheid te Versailles ter aarde besteld. De president der Republiek heeft zich laten vertegen woordigen door den heer Duhamel. De voorzitters van den Senaat en de Kamer van afgevaardigden waren in den lijkstoet. De lijkkist was als 't ware bedolven onder bloemenkransen. Bij de groeve voerden ze ven personen het woord, onder welke ook Gambetta. Hij verklaarde enkel als vriend gekomen te zijn om den overledene de laatste hulde te bewijzen en hem een //vaar wel" toe te roepen. Albert Joly, zeide hij verder, heeft voorbeelden van deugd achtergelaten, wier herinnering niet verlo ren zal gaan. Uit nederigen stand ontspro ten, heeft hij zich door aanhoudende studie, door onafgebroken arbeid weten te ver heffen en de zaak van den vooruitgang, die de zaak der democratie is, gediend. Blijven wij vereenigd, riep hij ten slotte de republikeinen toe, niet voor een voorbij gaand, maar voor een duurzaam doel, voor de onwrikbare vestiging van den republi- keinschen staatsvorm. Gaan wij niet heen van deze groeve, zonder een kloek besluit te nemen. Doordringen wij ons van de lijfspreuk van Albert Joly: Alles door den arbeid, alles voor het vaderland en voor de republiek." Maandag ontving de heer Parnell het eere-burgerschap der stad Waterford en verklaarde in zijn antwoord op het adres waarmee hem bet diploma werd overhan digd, dat met het Ëngelsch bestuur in Ierland nu voor goed gebroken is en Ier land ten slotte zijn legislatieve onafhan kelijkheid zal hebben veroverd. Intusschen wordt uit Kildare een nieuwe bijdrage gemeld van de praktijken, welke de heeren Parnell c. s. voor hun doel aan wenden. Kapt. Hawkins, grondeigenaar in die streek, heeft een //Rory" onderteeken den brief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd, als hij zijn pacht niet mag mij dus weer aan de menschen vertoo- nen, want ik ben een kunstenaar," sprak hij bij zich zeiven, //en als men kunstenaar is, moet men ook verstandig zijn, en geestelijk vrij van den druk eener zoo verzwakkende en afmattende droefheid het gebeurde is nu immers onmogelijk meer ongedaan te maken. Yeranderde omstandigheden oefenen eene macht uit op het gemoed der menschen, die bijna altijd geheel en al onwederstaan- baar is. Gustaaf begon in te zien dat hij zich op een verkeerden weg had voortbewogen. In geene weekelijke verzuchtingen over zijne treurige herinneringen mocht hij nu zijn' levensmoed te gronde doen gaan, zijn gehee- le wezen behoorde aan het tegenwoordige oogenblik, alsmede aan den roem en de eer die de toekomst hem voorspiegelde. Vol kracht en moed, schudde bij dan ook de zoo zwaar drukkende last van zich af, want im mers hij had er reeds veel te lang onder ge bukt gegaan. Het frissche, jeugdige leven waaruit de kunstenaar voortdurend zijne in gevingen ontvangt, stroomde zijne borst weer binnen. Men zag hem nu dikwerf bij de feesten der kunstenaars, in wier midden hij een der vroolijkste was. Maar hij had toch in dat eene jaar van onthouding en af zondering, den juisten middelweg voor het genot leeren kennen, die hem vroeger zoo geheel vreemd was geweest, en daarom ver waarloosde hij zijne kunst ook niet. Hij ver loor zichzelven en zijne idealen niet te mid den van die vroolijke, dikwijls zelfs uitgela- tene feesten van de jeugdige overmoedige menschen, welke voortdurend naar het oude Rome heen stroomen, doch hield altijd vermindert tot den z. g. Griffithsche tax. In plaats van met inkt, was de brief ge schreven met een roodachtige vloeistof, die, naar de schrijver verklaart, het bloed van den vermoorden lord Montmorrie is. Brrr! Het monument voor den keizerlijken Prins Lodewijk Napoleon, dat binnenkort te Chislehurst zal onthuld worden, bestaat uit een kruis van grijs graniet op een voetstuk, dat behalve den naam, den ge boorte- en sterfdag, de voldende woorden uit zijn testament draagt: #Ik zal sterven met een gevoel van innige dankbaarheid jegens H. M. de Koningin van Engeland en de koninklijke familie, en jegens het land, waar ik acht jaren lang zulke harte lijke gastvrijheid genoten heb. De Fransche generaal de Reffye, uitvin der van de mitrailleuse en verscheidene kanonnen, is overleden. Uit Agram meldt men, dat in het ge bergte nog voortdurend lichte schokken van aardbeving worden waargenomen. Men vermeent met zekerheid te mogen voorspellen, dat weldra een oorlog tusschen Griekenland en Turkije z al uitbreken. De Fransche Regeering heeft besloten een gedeelte der kroonjuweelen,' ter waar de van 5 millioen fres. te verkoopen. De opbrengst zal aangewend worden tot verrijking van 's lands kunstmusea. Zondag werd het jonggeboren zoontje van den heer Ferd. De Lesseps, in de aarts bisschoppelijke kapel te Parijs, ten doop gehouden door de ex-Koningin Isabella van Spanje en den bisschop van Panama. Te Schaff hausen heeft men een zachten schok van aardbeving waargenomen, den negentienden, die in dit jaar in Zwitserland is gevoeld. BINNENLAND. Veenendaal. De gemagtigden voor de onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg AmersfoortNijmegen heb ben Donderdag 2 Dec. alhier zitting ge houden. Over 't geheel waren de verschil lende eigenaars tevreden over de aangeboden sommen van f 28 tot f 91 per are. Ande ren meenden dat door het gemis van over weg, vaarten enz. de prijzen te laag waren gesteld. Vermoedelijk zullen zij daarom in rechten tegen den Staat optreden. De burgerlijke ambtenaren zullen in 1881, door korting op hunne tractementen, aan het pensioenfonds bijdragen f 1.570.800 terwijl de uit te keeren pensioenen bedra gen f260,000. Commentaar is hier zeker totaal over bodig. standvastig en moedig het doel voor oogen, dat hem hierheen gevoerd had. Nog dikwijls, ofschoon toch altijd min der dan voorheen stond hij in stilte de beeltenis aau te staren, die hij te Berlijn geschilderd had, en waaraan hij de zachte trekken van Hedwig had gegeven, en dan zweefde zijn geest terug naar die geluk kige dagen toen zij zich aan zijne zijde bevond. Het scheen hem toe, als lagen er reeds tientallen van jaren tusschen toen en nu. De hevige smart over haar verlies was in een stille droefheid veranderd, en dik werf kwam de gedachte bij hem op of Hedwig toch eigenlijk geen gelijk had ge had, ofschoon zijn hart er zich nog altijd tegen verzette om dit toe te geven. Maar tijd en scheiding doen veel, zij bedwin gen den storm der hartstochten, laten het verstand toe te spreken, hetgeen anders maar al te dikwijls door de zooveel lui dere stemmen van het hart tot zwijgen gebracht wordt, en onder den invloed van de gezonden rede leeren wij de gebeurte nissen beter inzien en naar waarheid be- oordeelen. Hedwig had hem een grooten dienst gedaan door die vrijwillige opoffe ring, en als hij bedacht hoe eenzaam en verlaten zij zelve nu wel in de wereld zou zijn, met hoeveel zorgen zij misschien te kampen zou hebben, en voortdurend Daar hem verlangde, dan klopte zijn hart van medelijden maar tevens ook van dankbaar heid: en hij legde bij zichzelven de belof te af, om het aan hem gebrachte offer te beloonen. Wordt vervolgd.) Maandag werd door de in den Haag wel bekende dankbare hand een krans gelen op het standbeeld van Koning Willem II In Oost-Friesland wil men in 1881 een zuiveltentoonstelling houden. Door den President der Fransche Repu bliek is aan Teunis Dogger, bevelhebbe der reddingsboot van Tessel, een zilveren medaille toegekend voor de zelfopofferin door hem betoond bij het redden van de bemanning der brik Vigie van Vannes, die er den 9en Augustus schipbreuk leed. 1.1. Donderdagnacht is te Arnhem i een bewoond huis aan den Utrechtsche weg poging tot inbraak gepleegd, door het uitsnijden eener ruit. De inbreker schijn echter in zijn bedrijf gestoord te zijn, daar niets is vermist. Apeldoorn, 8 Dec. Gisteren avond werd aan de schooljeugd van de gemeenteschool alhier, waarvan den heer Blits aan het hoofd staat, een groot feest ter eere van St. Nicolaas verschaft. Mejufvrouw A. M. S. Lodewijks, direc trice der Fröbelschool alhier, had eene ver loting doen plaats hebbenwaarvan de opbrengst besteed werd tot den aankoop van nuttige kleedingstukken, welke voor werpen gisteren avond aan 136 kinderen werden uitgedeelddie daarenboven op chocolade en lekkernijen onthaald werden waartoe het oude Sociëteitsgebouw feeste lijk was ingerigt, terwijl de kinderen der Fröbelschool ook tegenwoordig waren, ten einde getuige van het feest te zijn. Tilburg, 8 Dec. De uitslag der verkie zing is, dat de heer Bahlmann is gekoze met 1480 stemmen tegen 1037 stemmen uitgebragt op den heer Diepen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Berg-Ambacht heeft het paard van een landbouwer ontijdig een doodgeboren veulen ter wereld gebracht met twee kop pen. Een overtreder der vogelenwet. Te Steenwijk is tegen een jongmensch proces verbaal opgemaakt wegens het vervoeren en te koop aanbieden van sijsjes. Op een hoeve te Nieuw-Vennep zijn terwijl men bezig was met graandorschen de halfvergane roeden van de graanberg gebroken, tengevolge waarvan de kap in stortte. Een jongen, belast met het door snijden der banden, geraakte tusschen de kap en de dorschmachine en was onmid dellijk een lijk. Het mes waarmee hij zijn werk verrichtte, stak in het hoofd. Te Middletown, N. Y., had voorverled en week het volgende voorval plaats: Abram Smedes 23 jaar oud werkte voor C. W. Owen, nabij Walden in Mid dleton County. Sarah Williams, een 19 jarige schoone, diende in hetzelfde huis Op zekeren dag werd het paar alleen thuis gelaten, zijnde de Owens op bezoek Toen het tweetal aan het avondeten geze ten was zeide Sarah: z/Abram, ik wil een man hebben en gij moet met mij trouwen." Abram lachte en zeide dat tot zulk eeD besluit altijd twee personen werden ver eischt. Hij dacht dat zij zulks uit een grap had gezegd, doch zij ging voort met op haar eisch aan te dringen. //Gij wilt mij dan niet trouwen," riep zij opgewonden uit//dan zul je de zon nooit weer zien rijzen." Smedes ging om ongeveer 9 uur naar bed, doch ontwaakte gedurende den nacht, als wanneer hij Sarah over hem gebogen vondt, een lamp in de eene en een groot slachtersmes in de andere hand, juist gereed om een noodlottige slag toe te brengen Smedes sprong overeind en greep zijn nachtelijke bezoekster bij den pols. ;/Wat in 's hemels naam wilt gij doen," riep hij uit, waarop zij zeer bedaard antwoordde: z/Ik meen je keel af te snijden." Hij traebtte haar het mes te ontwrin gen, een worsteling ontstond, de lamp viel en Smedes slaagde er in om zijn aanval ler buiten zijne kamer te krijgen. Hiermede was het geval echter niet af- geloopen. Zij bleef bij haar plan en trachtte, met de kracht van een waanzinnigede deur, die bij gemis van een slot niet ge sloten kon worden, open te drukkeD. Smedes had den geheelen nacht werk om haar tegen te houden en kon niet voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2