NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baam, BiscMen, Eemnes, Hamersyelö, BoeYelaken, Hoogland, Lensden, Soest, 1, Stoot Negende Jaargang. AdTertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. „Parlementaire wanklanken." FEUILLETON. Belangeloos en Trouw. no. ïoo. Woensdag 15 December 1880. AMERSFOORTSCME COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden ƒ1,—. UitgeVCr* A Hl SlolhOUWCr Advertentiën van 1—8 regels0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. Iedere regel meer 0,06. Afzonderlijke nummers 3 Cent. TE AMERSFOORT. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad versobijnt des Wotntdagt- en des Zaterdagi. Advertentiën rende men den dag vóór de uitgave in. Het artikel, onder dezen titel voorko mende in ons nummer van Zaterdag j.l. heeft één onzer lezers in den waan gebracht, dat wij in allen ernst medegingen met hen, die zoo verschrikkelijk veel op onzen politieken toestand hebben af te wijzen. Maar begrijpt die lezer dan niet, dat onderget. een van het begin tot het eind doorloopende ironie heeft willen leveren op de pessimistische beschouwingen van de klagers en alarmisten in de Tweede Ka mer? Mij dunkt, dit springt zoo duidelijk in het oog, dat ik dien lezer uitnoodig, het stuk nog eens en dan wat minder opper vlakkig te lezen. Hij zal dan zelf verbaasd staan over zijn verkeerde opvatting. Ten minste, zelden heb ik meer ver wonderd gestaan, als toen zijn beschou wingswijze mij werd medegedeeld. Ik meende nogal geslaagd te zijn met mijn sprokkelingen uit de ,/algemeene be- grootingsberaadslagingen." Zéé kwalijk be grepen te worden, is een duchtige teleur stelling. De Schrijver van bedoeld artikel. YI. Later hoopte hij, als hij haar ooit mocht wederzien, zijne oprechte erkentelijkheid te bewijzen. Yan zijnen vader was hij nu ook volkomen onafhankelijk. Reeds gedurende het eerste jaar van zijn verblijf te Rome, had hij de gewone geldelijke tegemoetkoming afgewe zen, hij wilde liever op eigene beenen staan daarenboven kon hij zijn' vader dien hevi- gen strijd tegen zijne eigene, wenschen maar niet vergeven, ofschoon hij bij zichzelven toch erkennen moest dat de oude man in den grond der zaak volkomen gelijk had. Op deze wijze verliep ook het tweede jaar. Onder alle kunstenaars die in Rome hunne studiejaren doorliepen had niemand zich zoozeer aan Gustaaf gehecht als Felix Hertel, een jong beeldhouder, die door zijn' vader, een bouwmeester uit Berlijn, tot zijne verdere opleiding ook naar Rome was gezon den. Eene innige vriendschap verbond wel dra de beide jonge menschen. Felix bezat een open, beminnenswaardig karakter, wiens overstoorbare vroolijkheid en geestige humor hem bij iedereen zeer bemind en ge zocht maakten. De beide vrienden genoteu samen de schoonheden van het vroolijke Amersfoort den 14. December 1880. Mejuffrouw J. A. de Verver, onderwij zeres alhier is als zoodanig te Vlaardingen benoemd. Magtiging is verleend om het onder- scheidingsteeken te verwisselen van XX in XXY aan den majoor Jhr. W. F. G. A. von Pestel, van XV in XX aan den kapitein W. H. Bierman, adjudant, bij het regiment rijdende artillerie en aan den paardenarts le kl. E. H. A. H. Boude- wijns. Door Burgem. nn Weth. alhier, werd j. 1. Maandag in het openbaar verpacht: Het ophalen van het Straatvuilnis, enz. voor 3 achtereenvolgende jaren van af 1881, Pachter P. Yerheuvel voor f 50, jaars. Aanbesteedde levering van Bureau behoeften der gemeente secretarie en Schoolbehoeften van de openbare lagere scholen, gedurende 1881. Aannemers zijn H.H. A. M. Slothou wer, C. E. Huêtink en A. J. Klasser. De toepassing der electrititeit die ons nu reeds verbaast, schoon die onuitput telijke natuurkracht eerst begint dienst baar te worden gemaakt aan 's menschen behoeften, is door den horlogemaker L. Sonderberg te Kopenhagen onlangs op de beweging van een uurwerk aangewend. Een electromagneet houdt de veer voort durend gespannen, zoodat het uurwerk wel een jaar lang kan loopen, mits de batte- kunstenaarsleven, gelijk zulks maar alleen in Italië gevonden wordtzij hielpen elkan der wederkeerig bij hunne verschillende stu diën, en waren weldra zoo zeer aan elkander gehecht geworden als of zij reeds sedert ja ren vrienden waren. Felix, die zonder Gu staaf in het geheel niet meer wilde uitgaan, ontwierp dagelijks een nieuw plannetje, om den vriend ook voor het vervolg in zijne na bijheid te houden, en hem, indien zulks maar eenigszins moeielijk bleek te zijn, voor altijd aan zich te verbinden. z/Gustaaf," riep hij dan wel eens met vriendschappelijke geesdrift uit. //Niemand dan gij mag mijn schoonbroeder worden, want niemand anders is mijne zuster waar dig, en gij zult haar zeker liefhebben, zoodra gij haar maar voor de eerste maal gezien hebt. Ik zeg u een schooner, zachter en be minnenswaardiger schepseltje als Ella is, kan men op de geheele wereld niet vinden. Zij is wel is waar eerst zestien jaar oud, maar hare jeugd is een gebrek dat dagelijks vermindert. Kom, ik zal u maar dadelijk schoonbroeder in spe noemen." Ofschoon Gustaaf op dergelijke over- drevene plannen voor de toekomst zelden eenig antwoord gaf, zoo liet Felix zich echter daardoor niet weerhouden, om er telkens weer op terug te komen, en ein delijk begonnen de bezielde beschrijvin gen die Felix van zijne geliefde zuster rij slechts een paar malen worde nage zien. Nadert men zoodoende niet het per petuum mobilae? BUITENLAND. Mevrouw Thiers, de weduwe van den //bevrijder van het Fransche grondgebied", is nu inderdaad overleden. Eerst onlangs nagenoeg hersteld van eene ernstige ziekte, tengevolge eener verkoudheid, opgedaan bij de onthulling van het standbeeld van haren echtgenoot te Versailles, was zij weder in gestort en verkeerde reeds sedert verschei dene dagen in hoogst zorgelijken toestand, welke het ergste deed vreezen. Ofschoon mevrouw Thiers zich nimmer met de staat kunde bemoeide, of zich op den voorgrond stelde, zal zij toch eene plaats in de ge- schiedenis, van haar land innemen als de moedige levensgezellin van een man, die nevens de groote trekken van zijn karakter en zijne bekwaamheden als schrijver en re denaar weinig menschenkennis bezat en daarin door zijne echtgenoote verre werd overtroffen. Mevrouw Thiers was de noodza kelijke, gelukkige aanvulling van den //klei nen Thiers", die een zoo groot man was. Het Aardrijkskundig genootschap te Lon den overweegt plannen tot uitrusting eener nieuwe Noordpool-expeditie, waarvan het hoofddoel zal zijn om een weg te vinden door het Franz-Jozeps-land naar de onbe kende vlakte, gelegen noordelijk van den 79en en 80en breedte-graad. gaf, onwillekeurig de belangstelling van Gustaaf gaande te maken. ,/Laat mij dan toch ook eindelijk eens een portret van die fee zien, in plaats van mij dagelijks voo nieuwsgierig te maken," zeide Gustaaf eens lachend. Bezit gij geene photo- graphie van haar z/Neen, verbeeld u eens hoe ongelukkig, ik heb er geen, anders zoudt gij het al lang gezien hebben. Ik heb er een ge had, maar toerf ik nog maar korten tijd hier was, liet ik het eens aan Meizner, den architekt zien. Gij kent hem immers wel, en die dwaas wordt dadelijk tot over de ooren op het portret verliefd. Wat denkt gij nu wel dat hij deed Toen hij mij op zekeren dag niet t'huis vindt, steelt hij het portret uit mijn album en maakt zich er mede uit de voeten. Wat zegt gij daar nu wel van Is dit niet de grootste onbescheidenheid die men maar bedenken kan Nu ontkent hij het daaren boven nog hardnekkig, maar ik weet toch best waaraan ik mij te houden heb. Het. maakt echter niets uit, Ella heeft uwe photo- graphie ook nog niet gezien, en stelt toch reeds het levendigste belang in u." //Werkelijk 1" zeide Gustaaf spottend. z/Weet gij," aldus giDg Felix vertrouwe lijk voort, //ik heb reeds sedert lang, bij ge brek aan andere stof tot schrijven, al mijne brieven met lofliederen van al uwe goede In Spanje vindt het plan van den heer de Lesseps buitengewonen bijvalvooral onder de firma's die met Cuba in betrek king staan. In Madrid waren spoedig 35,000 aandeelen genomen en men denkt dat er voor 60,000 aandeelen geteekend zijn zal. De uitslag is te verrassender, omdat twee jaar geleden in Spanje slechts 7 62 aandee len werden genomen. De Petersburger berichtgever van Daily News zegt gemachtigd te zijn tot de ver- klariug dat, welke nieuwe belasting ook in Rusland moge ingevoerd worden tot ver vanging van de afgeschafte op het zout, onder den tegenwoordigen minister van fi nanciën geen belasting hoegenaamd zal ge legd worden op Russisch staatspapier dat zich in handen van buitenlanders bevindt. De Regeering zou dit beschouwen als eene daad van kwade trouw, onbestaanbaar met de wijze, waarop Rusland steeds zijne gel delijke verplichtingen is nagekomen. De New-York-Times maakt een tele gram uit Pensacola (Florida) openbaar volgens hetwelk die stad voor 9/10 door brand vernield is en de schade op 500,000 dollars geschat wordt. Te Parijs heeft het praatje geloopen, dat Turkije het eiland Creta had afgestaan aan Duitschland, of dezelfde voorwaarden als Cyprus aan Engeland. Het personeel van de stad Parijs be vat 29000 agenten en kost 49 millioen. eigenschappen volgeschreven. Uwe voortref felijke hoedanigheden als mensch en als kunstenaars zijn reeds getrouw naar de na tuur in menigen brief aan mijne goede ouders voor oogen gehouden." z/Ik moet u natuurlijk voor dit alles wel zeer dankbaar zijn." z/Och kom, het is niets dan de zuivere waarheid. Maar mijne dichterlijke beschrij vingen hebben toch goed gewerkt, Ella is nieuwsgierig geworden en vraagt altijd naar u, ook mijne ouders verkeeren steeds in spanning om den vriend van hunnen zoon, dat toonbeeld van beminnenswaardigheid, wijsheid, genie enz. eens te leeren kennen. Als gij naar Berlijn terugkeert, zult gij in ons huis met opene armen ontvangen wor den." Toen, alsof hij Gustaaf reeds dadelijk een bewijs wilde geven van de hartelijkheid die hem bij zijne ouders wachtte, omarmde hij hem met warmte, en ging tot een ander onderwerp over. Gustaaf kon de blijde verwachtingen van zijn vriend in het geheel niet deelen, dewijl zijn hart nog zoo zeer met een ander denk beeld vervuld was. Zelfs geheel en al onaf hankelijk van zijne betrekking tot Hedwig, scheen het hem toch altijd toe, als of vrou welijke schoonheid niet den minsten in druk op hem kon maken. Zelfs de zoo verleidelijke Italiaansche meisjes, die den kunstenaar met vriendelijke blikken na-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1