De tamboers van het Eransche leger, die waren afgeschaft, zullen weder in eere worden hersteld want de wet van 1791 bepaald uitdrukkelijk dat bij oproer, voor tot het gebruik overgaan van geweld, drie sommatiën moeten gedaan worden, beslo ten door een roffel op de trom. Op nieuw wordt verzekerd, dat de Keizer van Rusland zich aan den last der Regeering zal onttrekken zonder even wel formeel afstand van den troon te doen. Z. M. zou zich alleen bij kwestien over oorlog of vrede de beslissing voorbehouden. Een aanhanger in Garibaldi, die te Athene is aangekomen, heeft namens de zonen van den vrijheidsheld voorgesteld een korps Garibaldianen van 6 a 7000 man te vormen, voor het geval dat het tot een oorlog tusschen Griekenland en Turkije komt. De ex-Zoeloe-Koning Cetewayo zal ver voerd worden naar de Vijgenboom-hoeve bij Uitvlugtdaar zal hij voortaan wonen onder toezicht van de Kaap-autoriteiten. BINNENLAND. Wie er prijs op stelt, zal zich vermoe delijk binnenkort weer voor geld het groot burgerrecht van de stad Kampen kunnen verwerven. Een voorstel daartoe is althans bij den raad dier gemeente in gekomen. De restauratie in het Rhijnspoorstation te Utrecht, een der drukste stations van ops land, is verpacht voor 3 jaren voor f 16,200. Naar men zegt is de leening voor het Panamakanaal meer dan volteekend. De inschrijvingen ter beurze te Amsterdam moeten tusschen de twee en drie millioen bedragen. De heer J. J. Stoete, de oudste too- neelspeler die in Nederland wordt aange troffen, tijdgenoot van Majofski, Wester man, Snoek, Wattier en andere speciali teiten op het gebied der tooneelspeelkunst, doch die hun rol hier beneden reeds lang hebben afgespeeld, viert dezer dagen zijn 621/2jarig jubilé als tooneelspeler. Bij die gelegenheid zal de heer Stoete nogmaals voor het voetlicht komen en optreden in den rol van Bitterman, in het drama MenschenJiaat en berouw. De opening van het Amsterdamsche Panorama op 20 dezer zal eenigszins fees telijk geschieden. De Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank in Den Haag heeft, in verbin ding met de melkinrichting de drinkhallen van de heeren Van Eyndhove Co. op den Vijverberg aldaar aangekocht. Daarin zal o. a. koffie, cholade en warme melk verkrijgbaar gesteld worden. Te Hilversum is op 85-jarigen ouderdom derden, lieten hem koud, hij beschouwde haar nooit anders dan met het oog van den schilder. Zijn hart scheen maaral leen van zijne kunst vervuld te zijn, zoo dat er zelfs voor de liefde volstrekt geene plaats meer overbleef. Hij gevoelde zich volkomen vrij van al die liefelijke banden, waardoor het grootste gedeelte der overi ge jonge lieden zich hadden, laten om knellen. Zelfs de herinnering aan Hedwig, bezat niet meer de bezielende kracht wel ke haar vroeger zoo zeer gekenmerkt had. Gustaaf had echter de geliefde niet vergeten, doch haar beeld was door den tijd zeer veel verbleekt, hij dacht slechts aan haar als aan eene geliefde afgestorve ne, en aan de met haar doorgebrachte dagen als aan een' droom zijner jeugd, een droom waaruit hij reeds lang ont waakt was, en die hij niet tot eene wer kelijkheid mocht maken. Was hij dan ook niet een geheel ander mensch geworden Zoo zeer als zijne maat schappelijke positie ieder jaar beter werd, in gelijke mate breidde zich de kring zijner gedachten en wenschen al verder en verder uit, en nieuwe vooruitzichten en levensplan nen hadden zich reeds sedert lang tusschen hem en het beeld van het bescheidene meis je geplaatst. Hij kon het zich niet meer overledeu de bekende oud-notaris A. Perk, na een zeer werkzaam leven, waarvan hij niet weinig tijd had ten beste gegeven aan de algemeene belangen van het Gooi en de .ontwikkeling der gemeente Hilversum, welker Wethouder hij vele jaren geweest is. Ten bewijze dat het in de provincie Drente niet aan adders ontbreekt, diene dat een arbeider te Mantinge op een uit gestrektheid van 10 M2, zestig dezer die ren vond, waarvan er 2 bijzonder groot en dik waren. Door den krijgsraad te 's Hertogenbosch zijn de maréchaussees J. K. en G. N. ver oordeeld ieder tot één jaar cellulaire ge vangenisstraf en f 8 boete, wegens het in de uitoefening hunner bediening mishan delen, aanhouden en opsluiten van drie per sonen, zonder dat daartee eenige wettige grond bestond, terwijl zij als openbare be ambten tegen zoodanige misdrijven moeten waken. GEMENGDE BERICHTEN. Als een zeldzaamheid, welke zeker in verband moet gebracht worden met de zachte weersgesteldheid, deelt men uit Ylijmen mede dat bij een landbouwer al daar de eenden zoo geregeld aan het leg gen zijn alsof we reeds aan den vooravond der lente stonden. Een andere proeve van het zachte weer is, dat zich naar men uit Venlo meldt, dezer dagen in die streek onderscheiden vlinders vertoonen, zoodra de zon door de wolken breekt. De te Arnhem aangehouden inbreker is door een zijner n collega's" herkend en blijkt thans te zijn Bernardus Zweers, in het najaar van 1874 veroordeeld door het Hof van Gelderland tot 6 jaren tucht huisstraf, wegens diefstal met binnen- braak. Dat heer is, zoo men zal weten, ook de bedrijver van de inbraken in Amster dam gepleegd. De man had een eigenaardige manier van j> werken." Hij werd zoodra hij in huis was een vrouwelijke dienstbode. Gesteld nu eens dat een agent van po litie of een voorbijganger door een kiertje van de gordijnen in de voorkamer een verschijning had gezien, dan zouden zij misschien in den waan zijn gebracht, dat er in huis nog iemand op was. Indien ze de bewoners hadden opgebeld, dan zou de als meid verkleede inbreker vermoedelijk wel de eerste zijn geweest om open te maken, misschien met een gemaakt stem metje te zeggen dat er niets gaande was en dan het hazepad te kiezen. De Parijsche schrijfster Mare de Monti- fend werd wegens vergrijpen tegen de zede lijkheid waaraan zij zich in haar laatste werk, Contes drolatiques, heeft schuldig gemaakt, door de Parijsche politierechtbank voor de goede zeden tot zes maanden ge vangenisstraf en 500 francs boete veroor deeld. Dat het werk eener dame aanleiding geeft tot zulk eene strenge toepassing der strafwet is een treurig teeken des tijds. voorstellen, dat de zoo ruw vaneen gere- tene draden van dezen eersten hartstocht, ooit weder samengevoegd zouden kunnen worden, en voorzeker zonder eenigen dwang zou zulks ook onmogelijk zijn. Het was de voortdurende verwijdering niet die hem van Hedwig scheidde, maar eene innerlijke vervreemdingde overeenstem ming der zielen had tusschen hen opgehou den. Zelfs de herinnering was verflauwd, en door duizend nieuwe gedachten verdreven, door denkbeelden die aan het tegenwoordi ge toebehoorden, en die ook hunne rechten deden gelden. Ook met zijn' vader, die in de eenzaam heid van den ouderdom van uit de verte den zoon hartelijk de hand der verzoening toereikte, had in den laatsten tijd eene toe nadering plaats gegrepen. Gustaaf oordeelde thans zachter over hetgeen vroeger geschied was, en hij kon niet ontkennen dat zijn vader uit bestwil gehandeld had, en dat de feiten zei ven hem recht tot zijne handelwijze gaven. Ik zou nooit een kunstenaar gewor den zijn," zeide Gustaaf bij zich zeiven, /indien ik met vele zorgen voor vrouw en kinderen had moeten strijden. Het is juist die volkomene vrijheid waarmede ik mij kon bewegen, de afwezigheid van alle geldelijke zorgen, die mijn talent tot ontwikkeling heb ben doen komen." In een der Roomsche kerken te Arn hem heeft Zaterdagmorgen de koster dier kerk 2 personen gesnapt, die juist bezig waren om door middel van lijmhoutjes de offerblokken te ledigen. De /lijmers" zijn den koster echter te vlug af geweest en ontkomen. Een uitkomst voor velen, als het mid del proefhoudend blijkt te zijn. Vochtige fundement-muren, die bij een gebouw, dat tot eenige meters hoog vochtig was, wat men ook deed, niet droog te maken waren, werden, zoo meldt men, volkomen droog gemaakt door rondom de fundament-muren, tot beneden toe een sleuf te graven en die tot 30 centimeter te vullen met ongeblusch- te kalk en 10 centim. tamelijk fijne kolen- asch. De ongebluschte kalk, die zoo sterk water aantrekt, moest het water uit den naasten bodem tot zich nemen, en toen dat was geschied, vermengde de kalk zich met de asch tot een voor water ondoor dringbare laag. Op die manier kunnen be staande gebouwen en nieuw te bouwen woningen droog gemaakt worden. In een loffelijke zucht om zooveel mo gelijk vreemde woorden uit onze moeder taal te weren, stelt een onzer Vlaamsche broeders voor in 't vervolg niet meer te spreken van clarinet, maar van een houten, sléutelgatige bekblaasbuis. Laatstleden Zondag werd op het perron van den spoorweg te Ems een dief op eigenaardige wijze betrapt en gevangen genomen. Hij had zich met een makker naar de wachtkamer begeven, om met den trein van zeven naar Coblenz te vertrek ken. Hij had hier het ongeluk een stoel te breken. Door een gendarme aangespro ken om de schade te vergoeden, moest hij ten laatste, daar zij geen contant geld bij zich hadden, eenige voorwerpen uit een grooten kist te voorschijn halen om als borgtocht achter te laten. Zij wilden echter den kist maar niet openen en toen dit ten slotte toch moest gebeuren, kwam men tot de ontdekking, dat hij opgevuld was met allerlei gestolen voorwerpen, als linnengoed, kleederen, enz. Terwijl het den gendarme gelukte, den eenen schurk, een jong mensch van ongeveer 18 jaar, in zijne macht te krijgen, wist de andere te ontsnappen. In eene Poolsche Courant, te Warschau, vinden wij melding gemaakt van een zon derling legaat. Een practiserend geneesheer aldaarheeft aan het anatomisch kabinet zijn stoffelijk overschot vermaakt, met het verzoek het scelet aan zijne dochter of in geval van baar dood, aan de eerste Poolsche vrouwelijke student in de medicijnen aan te bieden. Op eenigen afstand van Parijs had dezer dagen een droevig voorval plaats. Eene moeder van twee nog jeugdige kinderen ging in de buurt eenige bootschappen doen en liet hare lievelingen een oogenblik on bewaakt achter. De kat sprong gedurende hare afwezigheid in de wieg en ging op de borst van het jongste kind liggen, waar door het arme wicht verstikt werd. Toen Hij greep dus hartelijk de hem toegereik te hand ter verzoening aan, en zijn gewe ten zeide hem dat hij goed gehandeld had. Onder eene opwekkende afwisseling van voortdurenden arbeid in zijn vak vermengd met vroolijk levensgenot snelde de tijd voor bij. G ustaaf merkte zelfs niet eens op hoe snel de maanden voorbij vlogen. Op zekeren dag kwam Felix zeer opgewonden met een' brief in de hand zijne werkplaats binnen stormen. //Broeder," riep hij vroolijk," daar schrijft mijn brave vader mij, dat ik nu lang genoeg, in Rome gestudeerd en omgezworven heb, dat ik nu toch eens naar huis moest komen, om hem te laten zien wat ik voor al de daalders die hij voortdurend aan de post heeft toevertrouwd toch wel geleerd hij. Hij denkt dat de kalme noordsche lucht alleen maar in staat is om duidelijk en ontegenzeg gelijk aan te toonen of ik werkelijk bekwa mer ben geworden, hij zegt dat het in de met liefelijke geuren bezwangerde lucht van Italië zeer moeielijk is om een kunstwerk naar waarde te beoordeelen, dewijl de poëti sche betoovering der omgeving, de schaal niet weinig doet doorslaan. Ik geloof dat de goede vader wel degelijk gelijk heeft, hoe denkt gij er over Gustaaf?" Wordt vervolgd.) de moeder thuis kwam en het ongeluk zag, nam zij een geladen pistool en haar echtgenoot en het andere kind vergetende, schoot zij zich in de zijde. Hoewel niet doodelijk getroffenwas haar toestand toch zoo ernstigdat men haar naar het gasthuis moest vervoeren. Een vrouw te Grand Leezbij Gem- bloux, ontmoette dezer dagen een lijkwa gen waarvan de paarden al langzamer en langzamer begonnen te loopen en eindelijk stil bleven staan. Denkende dat de koetsier ingeslapen was, trok zij hem aan zijn man tel, maar verschrikte niet weinig toen de man stijf als een beeld naar beneden kwam vallen. Hij was onder het rijden door een beroerte getroffen en op den bok overle den. Hier werd dus wel de doode door den doode begraven. Een 18-jarig meisje te Billancourt heeft zich in handen der justitie begeven, we gens brandstichting ten huize van haar meester, die tegelijk haar ontrouwe minnaar haar verleider was. Zij had zijn huis geheel doen afbranden, waardoor hij 9000 francs schade leed. De ezel, die bij de passiespelen te Oberam- mergau dezen zomer voor den intocht in Jeruzalem dienst deed is voor een vrij hooge som door een Engelschman gekocht en thans op weg naar Engeland. Uit New-York wordt het failliet gemeld van vier firma's waaronder het groote han delshuis van Arnold Co., naar men ver zekert met een aanzienlijk passief. Dit bankroet op groote schaal wordt toegeschre ven aan de enorme speculatien van die firma's op de rijzing van de koffiemarkt. Het gezamenlijk passief zou 3 millioen gulden bedragen. In een waggon derde klasse, die prop vol zat en waarin het gruwelijk benauwd was, zat een reiziger zoo te dampen, dat het allen hinderde. Een boer rukte zich weldra den hoed van het hoofd, krabde zich de ooren en gaf allerlei teekenen van groote onrust, vooral wanneer de heer de asch van zijn sigaar wegwierpdan schoof hij telkens met een ruk ter zijde alsof hij schrikte. Daar niemand er iets van begreep, dacht men dat hij de sigarenrook niet kon verdragen. Eindelijk zeide de boer tot den rookenden reiziger: //Meneer je moest me 't pleizer doen en rooken niet." ,/En waarom dat vroeg de reiziger spotachtig lachend. //Kunt ge geen tabaks rook verdragen Dit is toch een rook wag gon, en ik laat me dus het rooken niet verbieden." z/Ik weet wel, dat ik het u niet verbie den kan, daar denk ik ook niet aanmijn borst kan Goddank ook nog best tegen de tabaksrook, misschien beter dan de uwe, maar, 't is in den jachttijd en ik heb daar onder de bank een zak kruit liggen Bleek van schrik sprong de reiziger op en smeet zijn brandende sigaar zoo ver mogelijk het portier uit. Toen de boer het doel zijner reis bereikt had, groette hij vriendelijk, nam zijn zak met aardappelen op de schouder en ging heen. Een vrouw te Luik, die met haar man in onmin leefde, ging onlangs, toen hij 's avonds laat hevig beschonken t'huis kwam, de straat op, om een politiedienaar te halen, en hem te verzoeken de rust in haar woning te herstellen. Zij ontmoette echter geen diender, maar een zekeren C.een bedelaar, die niet wist waar hij den nacht zou doorbrengen. Zij knoopte een gesprek met hem aan zij verhaalde hem het doel van haar nachte lijke wandeling en dit bracht hem op een goeden inval. Hij gaf zich uit voor een geheim agent van politie, verklaarde zich bereid met de vrouw mee te gaan en speelde zijn rol uitmuntend bij den man, dien zij in bed vonden. Hij legde zelfs zoo grooten ijver aan den dag, dat hij besloot, om herhaling van de huiselijke twisten te voorkomen, dien nacht daar te blijven, naast den man in bed te gaan liggen. De vrouw was zoo onnoozel niet, of dit kwam haar verdacht voor. Zij ging weer uit en ontmoette nu een echten gerechts dienaar, die met haar medeging en C. een ander nachtverblijf bezorgde. Voor de rechtbank bekende de schelm alles en het verhaal van zijn zonderlingen zwerftocht wetke algemeene vroolijkheid.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2