NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, BuscMi, Ems, lunnN, Enmlata, EooM Mn, Soest, Woensdag 23 Februari 1881. No. 15. Tiende Jaargang. Uitgever: A. JU. §lo(honwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk morgens §'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Transvaal. De Toren van Treyiso. m. iMERSFQORTSC COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afionderlijke nummers i Cent. Dit Blad verschijnt des Wotntdagt- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 18 regelsJ 0,40. Voor het Buitenland0,076. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienst jaar 1881 voorloopig vastgesteld is en ge durende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Baad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 19 Febr. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PEKSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 22 Februari 1881. In aansluiting aan het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium zullen deze week op Dinsdag, Woensdag, Don- FEUILLETON. VI. //Ik begrijp u niet." »Egon, ik wil geen rekenschap van u vragen, ik zou er anders wel recht op heb ben, want hij was even zoo goed mijn vriend als de uwe. Hoe ik daarvan de zekerheid gekregen heb, zal ik u maar niet zeggen, dat is mijne zaak, maar Kurt is niet door een ongeluk gedood, hij werd dood gescho ten en nog wel door zijn boezemvriend, en gij, Egongij zelf zijt de oorzaak van zijn dood." ,/Lilly! om 's hemels wil, hoor mij aan, het is niet gebeurd gelijk gij schijnt te denken." Het geratel van de oude droschke op de sttaatsteenen was reeds sedert lang ver stomd, menige voorbijganger had de een zamen man met zijn gebogen hoofd die daar tegen den lantaarnpaal aangeleund stond, vol verbazing aangekeken, doch hij bleef maar stil staan, van tijd tot tijd smar telijk steunenden streek zich soms met de hand over de oogen, alsof hij de her innering aan een pijnlijken droom wilde verjagen, of wel de sporen van verradelijke tranen zocht te doen verdwijnen. Eindelijk echter richtte von Ahlden zich derdag en Vrijdag, van 122 uur adres sen in het belang der Transvaalsche Boeren ter teekening liggen in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente op de Lange- gracht. Vier adressen: Één aan Z. M. den Koning; Één aan de Tweede Kamer; Één aan de Koningin van Engeland en één aan de Transvaalsche Boeren. Alle mannen in de stad worden dringend uitgenoodigd te gaan teekenen. Ook vrou wen en jongelieden boven de 16 jaar kun nen daaraan deelnemen. 21 Febr. J. J. DE VISSER. De voordracht tot benoeming van een Hoogheemraad van den Bunschoter Veen- en Veldendijk bestaat uit de heeren M. Lagerwey Wz.Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en Mr. F. G. R. H. van Lilaar. De bediening der buffetten aan het Station Zutfen der maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen, is gegund aan den heer A. F. Brinkenhof, restaura teur te Amersfoortvoor een jaarlijksche pachtsom van f 8500. 's Konings verjaardag werd alhier op de gewone wijze gevierd. Met het oog op de omstandigheid dat zich pokken voor doen te Ameide, Hoog vliet, Meerkerk, Kuilenburg, Gorinchem en Vuren, en er dus meer gevaar bestaat voor de overplanting naar de Provincie weder op. Zijne lange gestalte verhief zich, hij schudde zich herhaalde malen, alsof hij zich op die manier van al de droefheid en zorg die hem overstelpten kon bevrijden. uVroolijk zijnmet een doorboord hart allerlei wereldsche genietingen najagen al zouden ook de vrome burgers en bloedver wanten een kruis slaan als zij mijnen naam ook maar hooren noemen, ik moet leven om te vergeten, dat zal dan van nu af aan mijn stelregel blijven, maar toch zal ik hem getrouw blijven die mij eenmaal zoo dier baar was, tot dat ik eens, en de hemel geve dat het niet lang meer moge durenvan deze ellendige wereld moge verlost worden. In de groote zaal van Hohenbruch was een zeer vroolijk gezelschap bijeen, meest allen waren rijke grondbezitters uit de om streken, doch er bevonden zich ook enkele vrienden van den heer von Ehrenfels uit de residentie te midden der opgewekte gasten. Zij vertoonden een bont eigenaardig too- neel, al die krachtige, geharde mannen in hun nauw sluitend jachtkostuum met den korten broek, hooge laarzen of tot aan de knie reikende slobkousen, de patroontasch reeds stevig om de heupen vastgesnoerd, en de met deze kleeding zoo goed overeen stemmende frissche mannelijke gelaatstrek- Utrecht, worden de gemeentebesturen bij Prov. Blad herinnert aan een Prov. Blad. van 27 Mei 1880 (no. 48)waarin ver schillende wenken ter hunner kennis wor den gebracht van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht die o. a. aan dringt op het ernstig bevorderen van de algemeene inenting en herinenting. Verkooping van Vaste Goederen. Maandagmiddag 21 Februarij 1881. in het Valkje te Amersfoort. Notaris: de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. No. 1. Een Heerenhuis, buiten St. Andriespoort. No. 2. Een Tuin. In Massa f9180. BINNENLAND. De heeren J. H. Hinse, G. H. den Hertog, W. van Nes, W. H. de Groot Wzn., F. C. Wijle en C. Lion Cachet hebben een circulaire ingericht aan de on derwijzers in Nederland, waarin zij dezen verzoeken de jeugd op te wekken uit haar spaarpenningen iets af te zonderen voor de Transvaalsche slachtoffers van den krijg, voor hen die daardoor worden verminkt of verarmd, voor weduwen en weezen. In het geheel zijn thnns te Ameide 14 gevallen van pokken voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. ken, nog hoog gekleurd door den snellen rit in de koude winternacht, en met schit terende oogen, vol hoop op de aanstaande jacht. z/Eet en drinkt toch, heerenneemt het voor lief zoo als het is, en weest zoo goed om te bedenken dat gij, zoodra de jacht is aangevangen, niets meer zult kunnen krijgen. Ginds in dien hoek staan allerlei soorten van broodjes, ik bid u om toe te tasten en er zooveel gij maar wilt van mee te nemen, want het duurt nog lang eer wij hier terug komen." Nadat de heer des huizes deze woorden gesproken had, begon het groote aantal der aanwezige gasten zich zoo wat hier en ginds te verdeelen, sommigen bleven in troepjes bij elkander staananderen daarentegen namen bij de tafel plaats. Naast den heer des huizes zat een jonge blonde man, met een laDgen engelschen baard, eene gouden bril op den neus, waar achter zijn licht blauwe oogen vrij spot achtig rondkeken, en met een glimlach op de lippen die van niet weinig ingeno menheid met zich zeiven getuigde. Ge noemde heer was redakteur van een groot conservatief nieuwspapier in de residentie, en om die reden was hij in dezen kring bijzonder welkom. Behalve de andere heerenmeest allen bejaarde grondeigenaars die zich rondom Het dorp Hennaard (Friesland) ver keert in zoo bloeienden toestand, dat men het armbestuur aldaar heeft afgedankt. Het dorp telt 253 zielen. Vrijdagnamiddag viel in de Reguliers- breestraat te Amsterdam een meisje voor een in vollen vaart zijnde tramwagen. Het paard stapte zorgvuldig over het kind heen de wielen gingen rakelings langs haar en toen de wagen voorbij was stond het kind ongedeerd op en liep weg. Apeldoorn19 Febr. Bij gelegenheid van 's Konings verjaarfeest werd heden morgen aan vele behoeftige gezinnen brood en koffie uitgedeeld, van wege Z. M. den Koning. Een wetsontwerp tot verbetering van den waterstaatstoestand in Noord-Brabant, moet, naar men zegt, reeds zoover gereed zijn om naar den Raad van State te wor den gezonden. Zaterdag namiddag werd onder Gel- dersch-Veenendaal door den boschwachter H. een zoogenaamde boschrekel of tijgerkat geschoten. Te Culemborg waren op den dag be stemd voor de loting van de nationale militie alle tapperijen en drankwinkels, van 9 ure des morgens lot 4 ure in den namiddag gesloten en wel op last van de burgemeester dier gemeente. den 'schommelstoel van den heer des huizes gerangschikt haddenmoeten wij nog melding maken van een langen ma- geren heerzaakwaarnemer en vriend van den heer von Ehrenfelsde justitieraad Schnell. Om eenig begrip van zijn karakter te kunnen krijgen moeten wij vermelden dat hij zeer eerlijk was, en een helper van weduwe en weezen, maar toch altijd van dezen stelregel uitgingdat men gerust kon aannemen dat alle menschen schurken warenzoolang zij niet in staat waren om het tegendeel te bewijzen. Dewijl nu echter een groot aantal menschen, niet tegenstaande den stelregelwelke hem met het grootste gedeelte zijner mede burgers voortdurend in strijd deed zijn niet in staat warenom voldoende be wijzen hunner eerlijkheid en rechtschapen heid te kunnen aanwijzenzoo was de eerlijke justitieraad altijd in twist met zijn eigen goed hart, dat hem telkens toeriep //Kijk dat is toch wel een eer lijk manen zijn pessimistisch verstand dat hem influisterde//het zijn allemaal schurken z/Graaf von Ahlden komt dus werkelijk niet?" vroeg de redacteur, wiens naam von Hewald was. //Zijn rijknecht is zooeven hier geweest om hem bij mij te verontschuldigen. Ik ben er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1