NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baam, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelö, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Soest, )L Woensdag 16 Maart 1881. No. 21. Tiende Jaargang. Uitgever: A. JM. Slothouwer, Advertentie» kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V„ uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Toren van Treviso. XII. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 15 Maart 1881. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotniiagx- en des Zaterdagt. te Amersfoort. Advertenticn van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor hst Baitenland0,076. Reclames per regel0,20. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, d. d. 28 Februari 1881, No. 3 Az. (Provinciaalblad No. 29) en art. 228 der gemeentewet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderin gen ten laste van het Rijk over het jaar 1880, vóór den 1. Juli e. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leveran- tiën zijn gegeven; en dat de belangheb benden, die hiertoe van de tusschenkomst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secretarie behooren inteleveren; terwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vorderingen over 1880, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 12 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. FEUILLETON. Als altijd wanneer tante Barbara van de gelukkige kinderjaren harer neven sprak, was hare stem zacht en innig, ook dit was nu het geval, en het duurde eenige oogen- blikken alvorens zij weder op haar gewonen toon kon voortgaan #Kurt von Eckhofen vergezelde u dus aan het bal naar uw eigen huis. Op uwe terug keer was er iets vreemds eD gespannens in uw beider verhouding tegenover elkander." *Wij hadden wederkeerig eene ontdek king gedaan die geschikt was om ons van elkander te vervreemden." //Welke was die ontdekking?" «rDatiseene vraag die eigenlijk niet mij al leen aangaatmaar goed, ook hierin wil ik oprecht zijn, waarschijnlijk zijt gij ook al reeds betreffende dit punt behoorlijk inge licht. Wij waren met Lilly von Lichtenhain samen opgegroeid. Het meisje was wel is waar veel jonger dan wij, maar toch hadden wij haar altijd als onze kleinste gebiedster beschouwd, maar dat is niets nieuws voor u, want het is immers in uw huis al begon nen. Toen reeds hadden er dikwerf kleine vlagen van ijverzucht tusschen ons plaats Amersfoort, 15 Maart 1881. Met 1 April a.s. wordt het bevel over de alsdan alhier in garnizoen komende batterijen artillerie opgedragen aan den majoor C. L. Doorman. Benoemd tot burgemeester te Soest Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. Voorzitter de Burgemeester F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het kohier van den hoofdelijken omslag over 1881, met een daaromtrent ingediend adres van den heer A. E. Janssen, asp.-landmeter. Na afwij zing van die reclame, op grond, dat adres sant, die geen deelneemt aan den gemeen- schappelijken maaltijd, als kamerhuurder en niet als kostganger behoort te worden aangemerkt, wordt het kohier met alge- meene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 36138,84. Vervolgens worden in behandeling geno men en achtereenvolgens vastgesteld de in de raadsafdeelingen onderzochte ontwerp verordeningen betreffende het lager on derwijs en wel in de eerste plaats de verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld, te wetenop de jongens school f25, en in afwijking van vroeger, f 11 meer zoodra de leerliDg in eene hoogere gegrepen, en toen wij, na afloop onzer stu diën samen op reis waren spraken wij maar zeer zelden over het meisje. Het was als of wij toen reeds gevoelden welk eene veran dering dit schoone kind in onze wederzijd- sche gevoelens zou te weeg brengen. Te ruggekeerd zijnde, vonden we eene bloeiende, bijna volmaakte schoonheidde vreeselijkste jaloerschheid welde in ons beider hart op; want helaas! wij beminden haar, beide 1 En dat is nu de oorzaak van onze wederzijdsche verbittering 1" //Welke op dien ongelukkigen morgen aanleiding tot die vreeselijke gebeurtenis gaf" aldus viel de jonkvrouw hem in de rede, terwijl zij hem onder het uitspre ken dezer woorden doordringend aan zag hare oogen bleven onafgewend op den graaf gericht, die de zijnen had neergesla gen en als een misdadiger die volkomen van zijne schuld bewust is, het oordeel van den rechter gelaten afwacht. Er ontstond eene korte pauze, terwijl beiden in hunne eigen gedachten verdiept waren. Zij letten er niet op dat de portière die voor de deur der zij kamer hing heel voorzichtig werd wegge schoven, zij zagen het bekoorlijke gezichtje niet dat dicht voor de kier stond, met eene uitdrukking in hare tiekken als smeekte de mond: //Spreek dan toch, zeg dat gij on schuldig zijt, ik zou u zoo heel gaarne willen of voortgezette klasse onderwijs ontvangt in de fransche taal en wiskunde of in een dezer vakken. Het in eene afdeeling gedaan voorstel om, zoo er avondschool gehouden wordt, die voor f 12 ook toegankelijk te stellen voor leerlingen die de dagschool niet bezoeken, wordt met 14 tegen 1 st. (den heer Groeneboom) verworpen, terwijl een voorstel van den heer Visser om het schoolgeld op f 30 te stellenmede ver worpen wordt met 12 tegen 3 st. (de heeren v. d. Santheuvel, Visser en v. Zijst. Op de tusschenschool f 7,50 voor iederen leerling (in plaats van f 6 voor één en f 4 voor elk volgend kind uit hetzelfde gezin en f 3 voor het onderwijs in handwerken voor meisjes). Op de betalende afdeeling der herhalingsklasse f 2. Bedeelden, onvermogenden en minver mogenden, ter beoordeeling van Burg. en Weth., worden niet onderworpen aan de heffing van schoolgeld in die verordening bedoeld. Verordening betreffende regeling van de plaatsen waar openbaar lager onder wijs wordt gegeven, benevens die van de jaarwedden der onderwijzers en het subsi die aan de meisjesschool, alwaar geheven mag worden een schoolgeld van f 25 en zoodra de leerling onderwijs ontvangt in een of meer levende talen f 60. Een voor stel om de jaarwedden van het hoofd der openbare scholen te verhoogen met f 100 werd verworpen met 10 tegen 5 st. (de Heeren Groeneboom Drijfhout van Hooff, v. d. Santheuvel, Zandijk en v. Zijst, evenals ook een voorstel tot ver hooging der subsidie van f 1800 tot op f 2200 aan de meisjesschool, met 11 te- gelooven." Lilly's wensch zou echter niet vervuld wor den, alles bleef stil. Eindelijk scheen tante Barbara toch tot een besluit te zijn gekomen zij legde hare kleine hand op de tafel, boog het bovenlijf eenigszins voorover, als wilde zij het gelaat van hem die daar tegenover haar zat nog wat nauwkeurig gadeslaan, en brak toen het stilzwijgen af: z/Gij hebt reeds bekend, graaf von Ahlden, dat gij een twist met uw vriend gehad hebt, gij geeft ook toe dat er eene oorzaak tot uwe vervreemding van elkander bestond. Vergun mij u nog eene, en wel de laatste vraag te mogen doen, zij is de gewichtigste, en moet beslissen hoedanig in het vervolg onze verhouding tegenover elkander zijn zal: KuDt gij u zeiven van alle schuld aan den dood van uwen vriend volkomen vrijspre ken z/Neen, dat kan ik niet, en toch, o 1 mocht ik maar spreken, gij zoudt mij voorzeker minder hard beoordeelen 1" In de zijkamer klonk een zachte kreet, maar het was een klaagtoon zoo als de ter dood toe gewonde hinde laat hooren, wanneer de tanden der honden haar de keel hebben opengereten. Het voorhangsel was weer toegevallen geen van beiden had echter de kreet vernomen. Langzaam stond tante Barbara van hare gen 5 st. (de heeren CelosseGroene boom, Drijfhout v. Hooff, v. de Sant heuvel en v. Zijst). Een bevorens ge daan voorstel om met verhooging van het subsidie met f 1000, het schoolgeld te stellen op f 40 a 60 voor een of meer levende talen was met 11 tegen 4 st. (die van de heeren Groeneboom, Drijfhout vau Hooff, v. d. Santheuvel en v. Zijst) afgewezen. Reglement voor het lager onder wijs aan al de voormelde scholen, met instructie voor de hoofden en verdere ouderwijzers. Het in eene vorige vergadering aange houden verzoek van den heer F. J. Schweinsberg om te worden belast met het onderwijs in den zaug op de scholeu, en in verband daarmede het adres van eenige ingezetenen, aandringende op ver betering van het volksgezang, is afgewe zen. De gemeenteraad overwoog daarbij dat de zang is opgenomen onder de vak ken van het toelatings-examen, zoodat elk onderwijzer daarin moet onderwijs ge ven en alzoo de behoefte niet bestaat om er op andere wijze in te voorzien. Verzoek van den heer G. T. van Eek om hem in vollen eigendom af te staan den grond voor zijne leerlooierij in gebruik. In het midden latende de vraag of hier wel sprake zijn kan van erfpachtsrecht aangezien de raad nog in 1827 machtiging verleende tot voortverhuring van looierij- gronden voor den tijd van negen jaren, adviseeren Burg. en Weth. den eigendom van aan de gasfabriek gelegen terrein, later wellicht van groot belang voor de gemeente, althans voor het tegenwoordige niet in an dere handen te doen overgaan. Dien over- zitplaats op. Haar gelaat stond diep be droefd; niet de minste toorn was er op te lezenniets dan smart, diep, bittere zielesmart. Voor dit uur toch had zij im mers zoo lang gevreesd, jaren lang had zij het ontweken en nu nu was met een enkelen slag hare vrees tot zekerheid gewordendat was voor de goede oude tante hardja zeer hard. Zij ging haren neef niet voorbij, maar wendde zich naar de andere zijde teneinde om de tafel heen de kamer te kunnen verlaten. z/Moge God u vergiffenis schenken graaf von Ahlden 1 ik zal u geene verwij tingen doen, gij zijt voorwaar reeds genoeg gestraft 1" De oude vrouw ging naar het venster, hield haar zakdoek voor de oogen en snikte zacht. Toen herstelde zij zich wederwischte hare tranen afen wend de zich tot haren bezoekermaar slechts van ter zijdeen gaf hem door een lichte beweging der hand te verstaan dat zij hun onderhoud als geëindigd beschouwde. z/Mag ik u verzoeken graaf von Ahlden om mij nu alleen te laten tfNog een enkel woord, genadige tante!" hernam dezehij had zich weder geheel en al herstelden stond nu bedaard te genover zijn bloedverwante //heden mor gen kreeg ik een bezoek van den heer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1