Wordt te huur gevraagd7/ een flink Pakhuis, Oom Jan. Solon. ADVERTENTIÉN. Geboren MARIA RtCHARDA GERARDA, A dochter van van Beek. Dordrecht, 21 Maart 1881, „Want anders kom daar niemand uit, Wat iets kan navertel." Hul swaai hul doeke in die lug, En gooi hul keppies op; En smeek en skree: //Ons geef ons o'er, Skiet, skiet nie meer stop, stop!" Transvaalse helde hoor die kreet, En het die vuur gestaak; Want hul veg net alleen ver rea En laat aan God die wraak. Gaat telegraaf nou o'er die see; Van moord en van verread. Belaster die Transvaalse Boer En vloek syn heldendaad. Vertel van deurslag van moeras, Van boome en van hos, En van 'n grote owermag Ja lieg maar vas en los. Skree luid om wraak, verwensch die boer; Die vloeke deur hom niet, Die waarheid sal jul achterhaal, Tot skande 'n tot verdriet. Jul eige nasie sal tot spyt, Die lastertaal weerspreek: En daarmee is 'n heldevolk Genoegsaam ook gewreek. V. Vraag Anstruther as hij nog leef, Wat of hij het gezeg, Toen met vijf kogels neergeveld, Hij op die slagveld leg. Vraag hoe die brief van waarskuwing Was op zijn borst gespreid; En hoe hij roep om Érans Joubert En wat hij het geseid. „Ons kan, ons kan geen sege he!" So roep die ware held „Jul saak is reg, en onse nie, //Daarom is ons geveld. //Geef mij jou haud, jou hand, Joubert! z/Daar, neem mijn wapens an; //Ik geef dit, met 'n krijgsmans eer, z/An so 'n dappere man!" Vraag die soldate wat nog leef, Hoe water is gehaal; Hoe die gewonde is verpleeg, En stuit jul lastertaal. Vraag, hoe hul na Pretoria Is saggies weggevoer; En hul sal praat van Moed en Trouw Van die Transvaalse Boer. VI. Gaat, meld an Prere en Lanyon nou, An Shepstone en Carnaaf. Hoe hul onsal'ge politiek Veul duizend grafte graaf. Roep Zulu- en Basutoland, En Sekoekoen ook op; En al die snood vergote bloed Daal neer op wie syn kop? Die bloed ook in Transvaal gestort, Van Boer en Engelsman, Die trane wyd en zyd geskrei, Wie is daar de oorsaak van? Met leugens is die Britsche volk, Nou lank genoeg bedrieg; Nou kom die waarheid an die dag, Hoe snood daar is gelieg. want het zwijn stormde recht op hem toe, en zijn kogel zou op dien zoo vreeselijken dikken schedel hetzelfde uitwerksel gehad hebben als op een stalen schijf van een duim dikte; het lood zou evenals op een aambeeld teruggekaatst zijn. Het sterke dier was nu op ongeveer twintig schreden van den graaf verwijderd, met fonkelende oogen, den muil wijd open, eene bloed- roode schuimende tong stormde het voort, een waar toonbeeld van de wildste, gewel digste kracht. Toen trad de jager van achter de hem beschermende hoogte te voorschijn, men hoorde een woedend ver schrikkelijk gebrul, het kolossale dier wendde zich nogmaals om, en liet nu zijne breede zijde zienmaar ook in hetzelfde oogenblik weerklonk de klank der buks. Een knal, en daarop een zware val. De graaf hoorde het dier tusschen de dikke met sneeuw bedekte jenever- en braam struiken neervallen, hij schoof zoo snel mogelijk eene nieuwe patroon in den loop en liep nu met het geweer waarvan hij op nieuw de haan had overgehaald, op de plaats toe, alwaar het zwarte lichaam verdwenen was. (Wordt vervolgd.) Die Engelse soldaathelaas! Hy, hy kan nie daarvoor; Om leugen en om lastertaal Word honderde vermoor. Mog God hun ziel genadig wees! Daar hul onvoorbereid. Geslingerd in 'n oogenblik Word in die eeuwigheid. En wie ooit die Transvaalse boer Durf noeme 'u rebel, Die spreek 'n vuige lastertaal, Bes wadder van die hel. 'n Vryheidsman is geen rebel, Die ver zijn land en goed, Stort in een ongelyke kans. Syn laatste droppel bloed. Bid om die vrede van Transvaal! Smeek God om syn gena, Want vrede daar, is vrede hier Deur gans Suid Afrika. (Uit Die AfriJcaansche Fatriot van 4 Februari) Amersfoort, den 22 Maart 1881. Voor de lichting der nationale militie van het jaar 1881 zijn te Amersfoort in geschreven 134 jongelingen. Van dat aan tal lotelingen hebbep ter zitting van den militieraad recht op vrijstelling verkregen: 9 personen die reeds vóór hunne inschrij ving zich als vrijwilliger in dienst bevon den bij de land- of zeemacht, 34 wegens broederdienst, 15 eenige wettige zoons, 6 die de gevorderde lengtemaat van 1,550 meter misten, en 8 wegens lichaamsge breken, terwijl omtrent 1 de uitspraak van den militieraad te Zwolle nopens het onderzoek van lichaamsgebreken nog niet bekend was. De overige 61 lotelingen zijn allen voor den dienst aangewezen. Het door de gemeente Amersfoort te leveren aandeel over 125 ingeschrevenen (de voor melde 9 vrijwilligers worden bij de bere kening van het aandeel niet medegerekend) bedraagt 39 manschappen, waaruit volgt dat 22 lotelingen, te rekenen van no. 95, (daaropvolgende 18 nommers zijn evenals no. 93 en 94 getrokken door lotelingen die om verschillende redenen zijn vrijge steld), buiten oproeping blijven, tenware een of meer der voor den dienst aange wezenen, bij herkeuring of binnen' den daartoe bij de wet gestelden termijn van vier maanden na bunne inlijving, onge schikt mochten bevonden worden. De door het Nutsdepartement in 1868 ter ondersteuning van handel, nijverheid en landbouw opgerichte hulpbank te Amers foort zag verleden jaar al weder haren werk kring zich uitbreiden. Voor een gezamenlijk bedrag van f 11830 werden 89 leeningen a 5 pet. gesloten, waaronder 26 van per sonen die voor de eerste maal aanvraag deden. Wegens vervoegde afbetaling ontvingen 9 leeners te zamen f 33.27J/2 terug van voor uitbetaalden interest, terwijl f 6,65 is bij betaald voor renten van niet binnen een jaar tijds gedane aflossingen. Vijf borgen moes ten een totaal cijfer van f 4,60 aanzuiveren, doch de instelling leed evenmin als in vroe gere jaren eenig verlies. Aan renten is ont vangen f529,38 Vj en voor boekjes f8,90, daarentegen is uitgegeven f 263,19V2 aan interest, benevens f 109.41 voor administra tie kosten. De hulpbank werkte op het einde des jaars met een kapitaal van f 3800 a 4 pet. in aandeelen van f 100 bijeengebracht, f 100 van het Nutsdepartement ontvangen voor oprichtingskosten, f 2500 a 4'/9 pet. door de Spaarbank verstrekten f1060,7472 overwinst, onder welken begrepen is een voordeelig saldo van f 165,68 over 1880. Twaalf aandeelen zijn er nog verkrijgbaar. Maandag is door Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort aanbesteed: de levering en plaatsing van 142 naambordjes voor de straten; de min ste inschrijver de Heer J. H. Zwier, f 68, is het gegund, en verpacht het grasgewas over 1881, 1882 en 1883, van het jaag pad over de EemDijken en 't Maatje voor het Stadsland. Voor f127 'sjaars aan P. Kuijer te Baarn. Tot onze nationale nijverheid mag de fabricatie van steenen wel inzonderheid gerekend worden te behooren. Onderschei den fabrikanten in Utrecht zijn opgekomen tegen de levering van Duitsche straatklin kers omdat deze minder specifiek gewicht en bijgevolg minder dichtheid en weer standsvermogen hebben. De Utrechtsche steenen zijn ongetwijfeld de voortreffelijk ste maar ze zijn tevens zeer hoog in prijs en kunnen niet tegen de Waalsteenen concurreeren. Leveren de Duitschers nog goedkooper dan is dit wellicht aan over productie toe te schrijven, rekeninghou dende met de kosten van vervoer. Vroeger stond de bepaling in de bestekken dat de steenen van Nederl. oorsprong moesten zijnmaar thans is zij er uit verdwenen. De Utrechtsche nijverheid acht zich be dreigd van daar haar vertoog bij de Re geering. De vrouw die op 27 Januari jl. door prof. Billroth te Weenen wegens maag kanker werd geopereerd heeft het hos pitaal als reconvalescente reeds verlaten. Zij gebruikt vast voedsel en verteert dat goedverdraagt wijn en andere dranken is vroolijk van gemoed en slaapt regel matig en goed. De tweede geopereerde en pas weder een derde vrouw zijn overleden. In de woensdag avond gehouden raads vergadering te Meppel werd medegedeeld dat de dienst der gemeentereiniging over 1880 een voordeel heeft opgeleverd van f 1340,23. Het tonnenstelsel, sedert een paar jaar in toepassingblijft bij voort during zeer voldoen. BINNENLAND. Van den Gouv.-Generaal van Ned.-In- dië is het telegrafisch bericht ontvangen dat, ingevolge de Koninklijke machtiging, verleend in October 1879 het burgerlijk bestuur in Atjeh is ingevoerd, dat, onder nadere goedkeuring van het Opperbestuur, een volledige gewestelijke organisatie en een regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld, en dat tot Gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is benoemd de heer Pruys van der Hoeven. (St. Ct.) De Engelsche klokkenspelers zijn voor nemens in April andermaal ons land te bezoeken en alsdan een gedeelte van de netto-opbrengst hunner uitvoeringen be schikbaar te stellen voor de weduwe en weezen der gesneuvelde Boeren in Trans vaal. Men zegtdat de vermindering van het aantal scherpschutters bij de korpsen in fanterie bepaald isomdat de Minister van Oorlog in de veronderstelling leeft dat het succesdat de Transvaalsche Boeren door hunne bedrevenheid in het schieten behalenin Nederland zooveel indruk gemaakt heeftdat alle jongelui zich wel buiten hun diensttijd ter dege in het schieten zullen oefenenzoodat er geen bepaaldelijk aangewezen scherpschut ters meer noodig zijn. Zou 't waar zijn 1 Eenige aanzienlijke grondeigenaars uit Zwolle en omstreken hebben het plan ge vormd een groote uitgebreidheid heide op de Veluwe te ontginnen. Deventer. Treurig ziet het er steeds voor de landbouwers uit. De meeste lan derijen staan nog geheel onder water. In dien ook het water blijft wegvallen, zal het nog wel een maand duren voor die gronden zullen kunnen worden omgeploegd, zoodat de jonge groenten en aardappelen dit jaar weder laat zullen worden aange voerd. Wat de laatsten betreft, zullen er veel minder worden gepoot dan in andere jaren, omdat de oogst steeds mislukt. Er worden daarom vele landerijen aan de Arnhemsche en aan de Lemeler suikerfa briek verpacht. Uit Oud-Heusden en omstreken wordt gemeld, dat daar vele personen sterven naar men vermoedt ter oorzake van de doorgestane ellende tijdens den watersnood. BUITENLAND. Aan een der voornaamste Engelsche bladen wordt uit Mountprospect gemeld, dat de wapenstilstand tusschen de Boeren en de Engelschen nogmaals verlengd is geworden, om de vredesonderhandelingen ten einde te brengen. Op de plek waar Keizer Alexander ver moord is zal een kerk worden gesticht. Ook zal een medalje ter herinnering aan den moord geslagen worden. Dinsdagavondten 7 ure is het stof felijk omhulsel des Keizers in de lijkkist gelegd en ten 8 ure werd deze naar de groote kerk van het Keizerlijk Paleis over gebracht. De kist werd aan de einden ge dragen door den nieuwen Keizer en Groot vorst Wladirair en aan de zijden door de andere Grootvorsten en de Prinsen van Leuchtenburg en van Oldenburg. De in de zalen aanwezige personen knielden ne der toen de treurige stoet voorbij ging. Daarna werd in de kerk een lijkmis ge celebreerd. Bij Keizerlijk decreet is bepaalddat alle veroordeelden in Siberië, die zich ge durende drie jaren goed gedragen hebben, hunne burgelijke rechten weer terugkrijgen. Dat is een goed begin. Duitsche officieren die onlangs Grieken land bezochten verzekeren, dat het Griek- sche leger in een treurigen toestand iser is geen generale staf geen artillerieen naar men vreestook geen moed. 't Laat ste is zeker wel het leelijkst. Te Cassamiciola heeft Dinsdag weder een aardbeving plaats gehad en op nieuw zijn daar huizen ingestort. Als 't zoo door gaat blijft er van C. niets over. INGEZONDEN. In den ouden tijd bezigde men de dicht kunst men wel eens om staatkundige denk beelden algemeen bekend te maken. Toen Solon tot wetgever van Athene benoemd was spoorden sommigen hem aan, om nu eenen troon voor zich zeiven te stichten; en, toen hij dit niet wilde doen, werd hij door hen uitgelachen. Hij rechtvaardigde zich in het volgende gedichije: Solon was geen schrander denker en geen man van overleg, Want de gaven van de goden wierp hij onbe zonnen weg. 't Net was vol van schoone visschen, maar hij trok het niet omhoog, Daar hij zich door groote dwaasheid in zijn waar belang bedroog? 'k Moest dan zeker als een koning despotis- ke macht verwerven, Om na korte heerschersgrootheid in verach ting te gaan sterven. Die zich trotsch omhoog wil heffen jaagt naar ijdelheid en wind; De gemeenebestgzinde wordt om zijn ge drag bemind. J. A. J. VAN DE VEN. C. E. VAN DE VEN— Heden overleed tot onze bittere droefheid onze innig geliefde jpngste doch ter AMELIA GODEFRlDAop den leeftijd van dertien jaar. A. M. KOLLEWIJN, Nz. A. G. KOLLEWIJN—Van Wire. Amersfoort20 Maart 1881. geschikt tot berging van RIJTUIG en PAARDEN, liefst binnen de stad Amers foort. Aanbiedingen worden verzocht franco intezenden met opgaaf van huur prijs, bij den Makelaar J. G. HELMER HORST, aldaar. v MAC.-. SOC.\ op WOENSDAG 23 MAART 's avonds om 8 uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2