Neutraal. Baam. Heden middag omstreeks vijf uur is alhier hevige brand uitgebarsten den niet verkeerd staan en wiens verstand behoorlijk is ontwikkeld, doet overal op geldhij vindt onderhoud voor zich en de zijnen, waar hij zich ook vestigt. Van den kantoorman, van den kleinen ambte naar kan dat niet gezegd wordenzijn wel en wee hangen af van zijn chefs, en al zijn deze ook nog zoo billijk, bij het énorme aanbod is de kans op promotie niet bijzonder groot. 't Is zoo, er zijn voorbeelden te noemen in tegenspraak met hetgeen wij hier gezegd hebben, maar vergelijkender wijs gesproken komen die niet iu aan merking bij het ontzaglijk groot getal van hen die te laat inzagen dat men hen in een verkeerde richting heeft gestuurd. Het ongelukkige denkbeeld, dat ver standontwikkeling den jongen mensch on geschikt of liever gezegd //te goed" maakt om een dergelijk lid te zijn van den ede len werkmansstand, dat moet met kracht worden bestreden. Het geval van de twaalf kantoorschrijvers van de Rijks-Marinewerf te Amsterdam is in dit opzicht welspre kender dan het krachtigst pleidooi. Amersfoort, 1 April 1881. Naar wij uit goede bron vernemen is de gemeente Hoevelaken in onderhande ling met de directie der IIoll. Spoorw. maat schappij ter verkrijging van een halt voor genoemde gemeente aan de Stoutenburger laan. De herstemming voor het Algemeen Se cretariaat van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is thans afgëloopen. Daaraan werd deelgenomen door 322 departementen die te zamen 1003 stemmen uitbrachten. De Heer Mr. A. Kerdijk verkreeg 577 en de Heer P. Bruijn 426 stemmen. De Heer Kerdijk is derhalve benoemd tot algemeen secretaris. Eet Noorden gaf dezer dagen het vol gende niet onaardige Parlementaire Knie dicht Wij hebben nu een Lager Onderwijs, dat neutraal is Een dito Roode Kruis, dat naar Trans vaal is, Een neutrale armverzorging, die zoo koud als staal is, Een neutrale wetenschap, die onbetwistbaar schraal is, Een Regeering, die, wat eigen kleur be treft, kaal is, Een diplomatie aan wier onzijdigheid perk noch paal is Wier sckitt'ren door absentie niet voor de eerste maal is, Voor wie eigenlijk geen naam in onze taal is Wie beseft nu niet, hoe diep onze kwaal is, Hoe de neutraliteit met onze nationaliteit aan den haal is?! dat hij binnen zou komenschoten zij ijlings toe om hem te helpen, zij kwamen echter te laatop Lilly's arm leunend besteeg hij langzaam de trappen. Het meisje scheen de tegenwoordigheid der vreemden geheel en al vergeten te hebben, zij had slechts oogen voor haar bescher meling die zich dicht tegen haar had aangedrongen. Zoo kwamen zij beiden in het voorportaal, alwaar tante Barbara hen vol verbazing bleef aanstaren. Lilly echter was wel de voornaamste oorzaak harer bewondering. Deze was nadat zij door de vele pogingen harer tante weer uit hare flauwte was bijge komen nog langen tijd roerloos op de sofa blijven liggen, totdat de tijding van het ongeluk hetwelk den graaf von Ahlden was overkomen zich plotseling door het slot verspreidde. Toen was zij opgevlogen, had zich door den heer von Triks in ongeduldige haast laten vertellen wat er toch eigenlijk had plaats gegrepen, waar op hare ongesteldheid eensklaps verdwenen scheen te zijn. Zij liep nu vol drukte hier en daar heen gaf overal hare bevelen en liet zich allerlei benoodigdheden bren gen, om eene kamer geheel in orde te krijgen, ten einde den gewonde aldaar behoorlijk te kunnen ontvangen. Hare be drijvigheid, de veranderingen die zij liet maken, en de haast waarmede alles ge daan moest worden, hadden iets zenuw achtigs, hetwelk hare tante zeer veront- in het hotel //Ronge". Door de spoedige hulp der brandspuiten is het mogen ge lukken den brand meester te worden zoodat het voorste gedeelte is behouden gebleven. Huis en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 4- APRIL aanstaande, 's namiddags van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Hecren B. E. Herschel, W. A. CroockewitSt. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. Het getal dooden bij den schouwburg brand te Nizza is geklommen tot 60, maar een aantal personen wordt nog vermist; Daaronder vijf matrozen, die bij de blus selling werkzaam waren. Onder de omge komenen behooren twee Engelsche jonge dames, zusters, van 18 en 22 jaar. Haar lijken zijn gevonden, maar dat van haar broeder, die mede in den schouwburg was, niet. Het stoffelijk overschot der slachtof fers werd Vrijdag ter aarde besteld, Vijf groote lijkwagens waren noodig om de vijf-en-vijftig lijken vier waren door de familie opgeëischt te vervoeren. Alle ci viele en militaire autoriteiten waren tegen woordig, alle winkels gesloten. Verleden Zaterdag is te Madrid een druk bezochte vergadering gehouden tot afschaffing der slavernijin het bijzonder wat de Spaansche koloniën betreft. Tevens gaf zij haar verontwaardiging te kennen over den moord op keizer Alexander II, die 20 millioen lijfeigenen had vrijgemaakt. Uit Konstantinopel seint men van 30 dezerHeden middag omstreeks 12 uur is door de ambassadeurs het protocol goed gekeurd, waarin zij verklaren dat de grens lijn, door de Porte aangeboden, van haar oprechten wensch blijk geeft om den vrede bewaard te zienverder erkennen zij daar in dat de afstand van Thessalië nagenoeg onmogelijk te achten is, terwijl zij ten slotte hun regeeringen den raad geven Griekenland ten krachtigste aan te bevelen om deze grenslijn aan te nemen. Zoo zouden de gezanten der groote mo gendheden eens geworden zijnhetgeen waarlijk hoog tijd werd. BINNENLAND. Op den Velperweg nabij Arnhem had Donderdagnamiddag het volgende tragi- comisch voorval plaats. Twee equipages rustte. Deze had haar ook gewaarschuwd, om zoo dun gekleed als zij was, toch niet in de koude buitenlucht te gaan staan, en toen eindelijk de slede aangekomen was, toch vooral niet naar beneden te gaan, om naar den toestand van de gewonde te ver nemen. Lilly had niet eens naar de woorden der oude dame geluisterd, zij liep al de anderen vooruit en nog wel in haar bloote hoofd, op zeer dunne laarsjes, en zonder zelfs een doiek om den hals te slaan. Nu kwam zij dqar uiet vroolijk glinsterende oogen den trap opeen dankbaar lachje speelde om den mond en verhelderde het lieve gezichtje; het dikke, donkere haar was bedekt met glinsterende sneeuwvlokjes, en aan hare zijde bevond zich de lange gestalte van den graaf, op wiens anders zoo somber gelaat nu een glans der reinste vreugde te lezen stond. z/Hier breng ik U nu onzen neef! ziet ge wel lieve tante, zoo erg is het toch niet, als de andere heeren het ons afschil derden. Een uurtje rust en daarna zal hij wel weer wel en vroolijk zijn." De stem van het meisje klonk bepaald opgeruimd, het was alsof een leeuwerik uit de volle borst zijn lentelied in de vernieuwde natuur deed opstijgen. z/Ik hoop dat uw ongeval gelukkiger afgeloopen is dan wij vreesden. Ik bid u treed nader heer graaf, gij zijt welkom." In Lillys ooren klonken de woorden der kwamen bij het passeeren te dicht in elkan ders nabijheid. Het eene daarvan week te scheef uit, waarvan het gevolg was, dat het hoofd van het paard des eersten door het glas van het portierraampje van het andere terechtkwam. De dames, die op dit onverwachte bezoek niet voorbereid waren, kwamen met den schrik vrij. De anti-revolutionnaire partij verklaart zich, door middel van De Standaard, be reid tot samenwerking met andere partijen bij gelegenheid van de aaustaande Kamer verkiezingen. De samenwerking zou moeten strekken om datgene te bereiken wat reeds door zoovele partijen gewenscht wordt; veran dering van de kieswet, en zou alleen op dien grond en met dat doel aangegaan worden. Prof. Buys Ballot deelt mede, dat hem heden de officieele tijding geworden is, dat de Vereenigde Staten deel zullen nemen aan de internationale poolexpeditie in 188283, en twee plaatsen bezetten: Point Barrow en Lady Eranklin-Bay. Daardoor is die onderneming verzekerd, en zal het nu aan Nederland te beslissen zijn, of het de middelen wil verschaffen in Dicksonhaven waar te nemen. Binnen kort zal de heer Buys Ballot nu tot deelneming daaraan opwekken, en hij houdt zich reeds dadelijk voor toezeg gingen aanbevolen. Yoor eeenigen tijd werd door het dage- lijksch bestuur van Amsterdam besloten, de Gildekamer van het voormalig zoogenaamd Metselaarsgilde, een der oudste en bloei- jendste gilden van die stad, in het gebouw van de voormalige St. Anthonieswaag, te laten restaureren. Dit werk, opgedragen aan de metselaars Langerhuizen en Ver beek, is thans voltooid; de ingelegde mar meren vloer is voltooid, het schilderwerk is vernieuwd, de ramen en ronde toren venstertjes zijn hersteldterwijl de stoelen, die op het archief werden be waard, naar het gerestaureerde lokaal zijn overgebracht. De Gildekamer zal voortaan dagelijks met uitzondering van Zon- en feestdagen, van 10 tot 3 uur te bezichti gen zijn. De Javabode verneemt, dat bij de Re geering in behandeling is een voorstel om aan de vrouwen en kinderen van amb tenaren, die om gezondheids- of andere gewichtige redenen naar Europa wenschen te vertrekken, vrije passage te verleenen voor de heen- en terugreis. De echtgenoo- ten of vaders zullen haar later, mede voor rekening van den lande, kunnen nareizen. De stand der koffieaanplantingen ter Sumatra's Westkust kan over het algemeen gunstig genoemd worden. De Liberia-kof- fieplantjes in de Padangsche Bovenlanden ontwikkelden zich voor het meerendeel goed, die in de Ommelanden van Padang daarentegen minder. tante al heel vreemd, zij scheen hare af keurende blikken niet te willen opmerken maar riep geërgerd uit: //Is dat nu eene ontvangst voor iemand die als het ware uit den dood is verrezen? Gij geeft uwen neef niet eens de hand! tantetje! gij maakt mij bepaald boos." Tante Barbara's verwordering nam hoe langer zoo meer toelangzaam reikte zij den gast hare hand die deze kusteter wijl hij met eene bijna smeekende stem om vergiffenis voor zijn terugkeeren vroeg, er bij voegende dat hij hoopte haar niet lang tot last te zullen blijven. Toen deed Lilly weer iets dat de tante bepaald onbegrijpelijk toescheen. Met een bevallig lachje, liet zij haren neef los, liep vlug naar zijne andere zijdelegde hare hand op zijn rechterarmen keek hem smeekend aan. z/En dus mijn lieve Egon, zult gij mij nu ook zeker mijn verzoek niet weigeren en mij wel aan tafel willen brengen, in dien gij uw toilet nog wat in orde wilt maken zoo is de blauwe kamer daartoe ter uwer beschikkingik zelve heb die geheel en al in orde gebracht, ja, ik kan wel meer doen dan gij van de kleine Lilly zoudt denken." De laatste woorden vloeiden in kinderlij ken overmoed van hare lippen, toen trok zij haar gast met zich mede naar binnen, tante Barbara bleef nog een oogenblik staan, en scheen het niet met zich zelve eens te Veepest. De Javabode meldt, dat de Regeering besloten heeft op de Pamauoe- kanlanden in het Krawangsche een dege lijke proef te nemeu met het stelsel van inenten. In elke besmette streek zal bij iedere dessa een goed afgesloten kraal wor den gemaakt, waarin de nog niet aangetas te beesten opgesloten, ingeënt en verzorgd zullen worden. Door deze behandeling hoopt men het doorzieken, dat anders, indien men de zaak haar natuurlijken loop liet gaan licht een paar jaren zou duren, tot enke le weken te beperken. Verder blijft gehand haafd het stelsel van afmaking. En einde lijk wordt de veelooze streek, door Java op zijn smalst, met alle beschikbare kracht voltooid. GEMENGDE BERICHTEN. Te Zutfen werd een beambte aan het spoorwegstation aan het goederenstation door een voorbijsnellenden trein omverge worpen. Bewusteloos en met bebloed ge laat werd hij opgenomen, doch zijn won den zijn niet doodelijk. Sinds eenige dagen vermiste men te Breda den officier van gezondheid le kl. H., die eerst kort geleden aldaar in gar nizoen was gekomen. Hij was het laatst gezienwandelende met een kaartje van Breda en omstreken, in de nabijheid dezer stad. Eerst Zater dagavond heeft men zijn lijk in het water nabij de Kloosterkazerne gevonden. Men vermoedt dat hij, door de ingevallen duis ternis misleid, op het licht der kazerne is afgegaan en zoo in het water geraakt. Naar men verneemt heeft sir Henry Bessemer in zijn woning te Denmark-Hill (Engeland) een telescoop vervaardigd, die zulk een kracht moet bezittendatzoo als sir Henry beweert, hij daardoor een courant aan het Crystal-Palace bevestigd een afstand van Gx/2 Engelsche mij len zal kunnen lezen. Aanstaande jaar, Juni, zal men te Wee- nen feestelijk gedenken de 400 jarige in voering der boekdrukkunst in Oostenrijk. Een comité van boekdrukkers, boekhande laars, geleerden en schrijvers heeft het zich ten taak gesteld dit feest op waardige wijze te vieren. Aan een wetenschappelijke auto riteit van den eersten rang, dr. Anton Mayer, secretaris der vereeniging voor land- kunde in Neder-Oostenrijkis de uitgave opgedragen eener geschiedenis van de boek drukkers te Weenen. Of de Transvalers - zoo vraagt iemand die met hen bekend is nog altijd in het bezit zijn van de drie kanonneu, die vroe ger in 1862 dienst hebben gedaan bij het beleg van Potchefstroom? Er waren toen drie kanonen, waarvan het Modderman- netie" en Zwarte Griet" de beroemdste waren. Het Moddermannetje had zijn naam te kunnen worden of alles een droom dan wel werkelijkheid zijn zou. Zij schudde meer dan eens het hoofd toen zij de gasten volgdeom nu weder als altijd hare plichten als vrouw des huizes te vervullen en de honneurs waar te ne men. Vroeger die afschuw ja bepaald af keer bij het jonge meisje en nuZij had echter geen tijd meer om zich met hare eigene gedachten bezig te houdende lange gestalte van den justitieraad was reeds in hare nabijheiden maakte eene diepe buiging voor haar. *Prijs den dag niet vóór dat de avond gekomen is doch verheug U des te meer wanneer een kwade dag door een schoonen avond wordt opgevolgd." Dit was de vreemdsoortige begroeting van den rechts geleerde, terwijl hij de oude dame zijn arm aanbood. De laatste scheen echter door de woorden van den ouden heer zeer opgemon terd te worden, waut zij lachte tevreden en trad met hem de zaal binnen. Vóér zij ech ter in de kamer gekomen waren, bleven zij nog een oogenblik staan, en keken elkander aan. Het was een vreemdsoortige blik dien zij op elkander sloegen, van den eenen kant innig en bepaald uit het hart voorkomend, van den anderen kant getuigde deze van on eindig vast vertrouwen; daarna traden zij de zaal binnen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2