KEUKENMEID, üppr Pillen Holloway. /x Een groote overwinning der Wetenschap. EPILEPSIE, De beteekenis der wijsbegeerte van Kant voor dezen tijd. AD VERTENTIËN. Met Mei wordt verlangd: Afdeeling Amersfoort. AN TIÉPILEPTICUMeen middel Dr. KIECHNER, Berlijn N.W. Brücken Allee 34. En met deze terechtstelling werd het getal slachtoffers van den moord met vijf vermeerderd Gelijk het gebruik dit tusschen verloot- den wil, zendt Aartshertog Rudolf eiken dag aan Prinses Stephanie een ruiker witte bloemen. Maar Keizerin Elisabeth heeft haar zoon een denkkeeld ingegeven, dat aan dit dagelijksch geschenk elke alledaagschheid ontneemt. Nu eens wordt de ruiker van witte rozen, in den vorm van een koffertje aangeboden, het deksel van witte viooltjes, de zijden van rozen, en de voering van witte madeliefjes, op welke bloempjes zich bevinden een paar prachtige oorhangers, twee peervormige paarlendan weer bestaat het geschenk uit een waaier van kant, gemonteerd op invoer en versierd met een S.gevormd door witte primula veris. Een paar dagen geleden bestond het cadeau uit een kistje, waarvan de wanden uit Coromandelhout ver vaardigd waren, verborgen onder takken van witte seringen, en waarvan het bin nenste met wit satijn gevoerd was, dat versierd was met lelietjes van dalen; dit kistje bevatte prachtige cachemiren doek jes, de schoonste kanten van Chantilly en heerlijke Spaansche blondes. Een schoon rijpaard is voor de Prinses aangekocht; het zal haar aangeboden wor den met teugels versierd met witte bloe men. Aartshertog Rudolf bepaalt er zich niet toe een zeker aantal ruikers, meer of minder schoon te bestellen, hij moet er ook aan denken eiken dag zijn zending aan de blonde Prinses te variëeren. Eenige dagen geleden werd te Londen een curieuse zaak voor den rechter ge bracht. Iemand was gevallen over een weinig bevroren water, dat uit de pijpen eener waterleiding was geloopen, tengevol ge waarvan hij zich ernstig bezeerde en zes maanden lang zijn werk niet kon waar nemen. Hij eischte daarom schadevergoe ding van de maatschappij, waaraan de wa terleiding behoorde, en bewees, dat deze niet genoegzaam zorg voor het in goeden toestand houden der pijpen droeg. Hij verkreeg dientengevolge als schadevergoe ding een bedrag van pd. st. 200 (f 241)0). Het testament van Thomas Carlyle is dezer dagen openbaar gemaakt. Zijn ver mogen, dat op f 420,000 geraamd wordt, heeft Carlyle in vijf gelijke deelen ver maakt aan zijn twee broeders en drie zus ters. Aan zijn neef, Thomas Carlyle ge naamd, heeft hij zijn horloge nagelaten. Dit kleinood was hem van alle aardsche goederen het dierbaarste wat hij bezat omdat het een geschenk was van zijn onvergetelijke gade op zijn huwelijksdag. Aan den rector en de professoren van het Harvard-college legateerde hij uit erkente lijkheid voor de vriendschap en liefde, die hem in Amerika te beurt waren gevallen, de boeken, die hij gebruikte bij het schrij ven van de werken „Cromwell" en „Fre- derik de Groote." Een handschrift, geti teld //brieven van en herinneringen aan Jeane Welsh Carlyle" vermaakte hij aan zijn vertrouwden vriend Proude, opdat deze er de beste en verstandigste bestem ming aan zou geven. De schrijftafel, waar aan hij, behalve //Schiller", al zijn werken schreef, is het eigendom geworden van sir James Stephen, een zijner executeurs- testamentair. Rome zal de eerste Italiaansche stad zijn, waar een telephoondienst ten behoeve van het publiek zal opengesteld worden. De Minister van openbare werken heeft de akte geteekend, waarbij aan graaf Ma- rescalchi, een neef van de om haar lief dadigheid en haar kunstzin bekende her togin di Galliera, de vergunning verleend wordt om een telephonische verbinding tot stand te brengen tusschen Rome en Napels, Milaan, Genua en Turijn. De graaf is voornemens onmiddellijk een aanvang te maken, omdat hij reeds voldoende proeven heeft genomen met een kleine te lephonische verbinding tusschen de ver schillende ministerien en de Kamer van afgevaardigden, om zeker te kunnen zijn van den goeden uitslag. GEMENGDE BERICHTEN. Te Gulpen kwam Donderdagnamiddag een knecht van den heer Vlieger op een droevige wijze om het leven. Bezig graan te laden bij bet spoorwegstation Wijlre, geraakte hij onder den in beweging zijn- den wagen, die in de lengte over zijn li chaam heenging. De ongelukkige laat ecu weduwe en vijf nog jeugdige kinderen achter. In Kevelaar, bekend door zijne bede vaarten, woedde Donderdag middag een hevige brand, die tal van huizen en eene kerk in de ascb beeft gelegd. Het vuur brak op verscheidene punten tegelijk uit. Te Amsterdam is aangehouden zekere Kamphuis uit Groningen, verdacht van bedriegelijke bankbreuk; door den officier van justitie aldaar was tegen hem be vel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij was vergezeld van zijn vrouw en schoonzuster, die eveneens werden aan gehouden. Men vond in zijn bezit onge veer f 2300. Te Yerseke is de gemeente-ontvanger P. J. S. gevangengenomen. Hij werd den 28en der vorige maand ontslagen wegens een tekort in zijn kas. Naar aanleiding van den brand, waar bij op 14 Maart jl. de woniugeu van J. Bok te Terwispei en diens buurman in de ascb werden gelegd, beeft de jus titie uit Heerenveen zich daarheen be geven om een onderzoek in loco in te stellen, met het gevolg dat genoemde J. Bok en zijn echtgenoot in hechtenis werden genomen en naar het huis van arrest aldaar overgebracht. Het is thans zoo goed als zeker, dat het te Vlaardingen thuis behoorende logger- schip Willem Barends", schipper W. VerbruggeD, in de stormen, die in Maart geheerscht hebben, met man en muis is vergaan. Door deze ramp kwamen 12 fikscbe zeelieden in de kracht des levens om en zijn een aantal weduwen en weezen in rouw gedompeld. Naar men verneemt zijn er valsche bank biljetten van zestig gulden (ditmaal geen sigarenbons) in omloop, en wel zoo kun stig nagemaakt, dat ze, behalve door des kundigen, bezwaarlijk van de echte te onderscheiden zijn. Gelukkig dat reeds een exemplaar door de Haagsche politie is in beslag genomen van iemand, die het ter goeder trouw voor een echt bankbiljet had ontvangen. Voorzichtigheid zij dus aanbe volen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Wolfhezen, door het breken van een as, een goederen-trein ontspoord, waarbij 8 wagens uit de rails zijn gelicht, die deerlijk werden gehavend, zoodat ruim een dag noodig is geweest om de schade aan den weg te herstellen. Alleen de morgen en voormiddag-treinen ondervonden vertra ging. De beambten hebben zich daarbij aan paascheieren te goed kunnen doen, daar onder de gebroken wagens eene daarmede was gevuld en het onmogelijk was die verder te vervoeren. Dat is mijn man, bij is van de galeijen ontvlugt. Met die woorden hield dezer dagen een vrouw te Parijs een netgeklee- den heer staande en wat deze er ook tegen mogt inbrengen, het hielp niets; hij moest met de inmiddels toegeloopen agenten mede naar bet politiebureau, om daar dat zonderling geval te verklaren. De vrouw ging eveneens mede en hield vol, dat die heer baar man was, die bepaald ontvlugt moet zijn. De commissaris hield den echt genoot in verzekerde bewaring, maar den volgenden dag bleek het, dat de vrouw zich vergist had, daar haar man nog rus tig op de galeijen werkte. De vrouw had reeds meermalen die grap uitgehaald. Haai man was wegens een moord veroordeeld en daar zij zeer bevreesd is dat hij terug zal komen, klampt zij maar ieder aan die eenige gelijkenis met hem heeft. De heer die zoo onschuldig een dag en nacht in het politiebureau had doorgebragt, ver zocht de vrouw hem eens goed aan te kij ken opdat hem misschien over een paar dagen niet weder zulk een ontmoeting te beurt zou vallen. üp het Kampereiland beviel Zaturdag een 14 jarig meisje van een welgescha pen dochter; te Leiden werd gisteren een l4jarig jongetje in verregaanden staat van dronkenschap door de politie van de straat opgeraapt. Twee veelbelovende spruiten, wier ouders wel niet over ach terlijkheid te klagen zullen hebben. Op bet rijkstelegraaf kantoor te Am sterdam kreeg Donderdag avond eeu tele grafist plotseling een aanval van waanzin. De ongelukkige werd op advies van een geneeskundige uaar het buitengasthuis vervoerd. INGEZONDEN. Toen de wijsbegeerte van Kant ontstond, was zij de bemiddelaarster tusschen twee tegenstrijdige richtingen, namelijk het dog- matismus van Wolff, dat beweerde op alle vragen aangaande bovenzinnelijke dingen een bepaald antwoord te kunnen geven, en dit te kunnen bewijzen; en het scep- ticismus van Hume, dat alle kennis aan gaande die zaken loochende, en beweerde, dat alle afgetrokkene begrippen uit de- ervaring ontleend en dus empirisch waren. Hiertegen kwam Kant op met eene ontle ding van ons kenvermogen, waarvan de uit komst deze was, dat wij uit. onze zintuigen de stof ontvangen, waarop wij voortbouwen met behulp van de aangeboren stambegrip pen van ons verstand. Hieruit volgde, dat wij alleen verschijnselen kunnen kennen doch op dit gebied veilig zijn; maar dat wij de dingenvan welke onze zintuigen ons niets berichtenonmogelijk kunnen kennenofschoon onze rede steeds naar het volmaakte en oneindige streeft, en ons noopt hierover na te denken. Wanneer wij meenen door dit nadenken zekere wetenschap te verkrijgen, dan be driegen wij ons, want wij komen telkens tot tegenstrijdige uitkomsten, hetgeen dui delijk toont, dat zekere wetenschap van het bovenzinnelijke om niet gegeven is. Daar echter vóór en tegen omtrent de meeste vragen aangaande het bovenzinne lijke zich even goed laat bewijzenblijkt hieruit tevensdat het volstrekt onmoge lijk is zoowel het bestaan als het niet- bestaan van de voorwerpen der bovenzin nelijke bespiegeling te bewijzen. Idealisten en materialisten kunnen in het oneindige redekavelenen elk hunner zal het win nen, als hij zijne tegenpartij aanvalt, doch zal het verliezen, als hij ziju eigen gevoe len verdedigt. Eén ding is er evenwel, dat, als een paal boven water, vaststaat. Alle menschen hebben een geweteneen bewustzijn van plicht. Dit zou onbegrijpelijk wezenals er geene bovenzinnelijke wereld bestond. Het geeft ons recht, om er in te gelooven doch zonder dat wij nauwkeurige kennis van de voorwerpen der bovenzinnelijke be spiegeling kunnen bereiken. Tegenwoordig is deze wijsbegeerte weder opgevat, omdat de nauwkeurige ontleding der zintuigen heeft doen inziendat wij niet de voorwerpen der buitenwereld waar nemen maar alleen de trillingenwelke door prikkeling onzer zintuigen in onze zenuwen en hierdoor in onze hersenen wor den teweeggebracht. Zonder deze zouden wij niets van de buitenwereld weten; maar zonder het vermogen van ons verstand om die trillingen in voorstellingen en be grippen om te zetten, zouden onze zintui gen ons niets geven dan trillingen. Aldus is de theorie van Kant door de ervaringswetenschap bevestigd. Geen won der dus, dat de werken van den grooten Koningsbergschen wijsgeer weder bestu deerd worden; want tegenwoordig hebben wij weder hetzelfde schouwspel als in zijnen tijd, namelijk aan de ééne zijde steile ortho doxie en aan de andere zijde kras materia- lismus. Tusschen deze beide uitersten houdt Kant het juiste midden, en de beoefening zijner wijsbegeerte doet ons tusschen Scylla en Charybdis doorzeilen. Amersfoort, 19 April 1881. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat de tongblaar onder het vee in deze ge meente is uitgebroken. Een bewoner der Hellestraat alhier heeft zich met Paschen doodgedronken aan jenever. BevalleiC van eene DOCHTER, M. J. M. BOEKELMAN— de hosson. Amersfoort19 April 1881. vraagt onmiddellijk eene voor NOODHULP of voor VAST, ineen klein deftig gezin, even buiten Amersfoorteene bekwame liefst P. G. f100 loon. Goede getuigen vereischt. Adres franco brieven, letter A O, bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. f- l/ SE. TT n r\ tt TT m m n tt i ti rv VERGADERING op Donderdag den 2len April, des avonds ten 8 Ure, in het lokaal //DE AREND" buiten de Slijk- poort. Degenen, die zich nog bij de Ver- eeniging wenschen aantesluiten wor den tot bijwoning dezer Vergadering uitgenoodigd. Punten van behandeling lo. Verkiezing van een Bestuur. 2o. Bespreking van een verzoekschrift aan de Hooge Regeeriug om maat regelen te nemen, die zullen leiden tot bevaarbaarmaking van de rivier de Eem. officiëel onderzocht en aanbevolen door specialiteiten op medisch gebiedgeneest bepaald en volkomen zelfs in de moeie- lijkste gevallen de verschrikkelijkste aller ziekteu evenals alle andere zenuwziekten. Dit middel is voor alle zieken van groot gewicht; reeds duizenden menschen dan ken het hun genezing, een onbetwistbaar feit, dat reeds door vele bladen in het Binnen- zoowel als Buitenland dankbaar vermeld werd. Het ANT1ÉP1LEPT1CUM wordt bij 6 Flacons benevens gebruiksaanwijzing tegen overmaking van 25 francs of per rembours verzonden. Het goede resultaat wordt gewaarborgd in sommige buitengewone gevallen heeft men evenwel een dubbele dosis noodig. Bestellingen te adresseeren aan het gene- raal-dépêt van Deze Pillen zijn krachtiger om eene ver zwakte gezondheid te versterken dan elk ander middel ter wereld. Menscheu van zenuwachtigen aard en allen die aan zwakke verteringsorganen lijden, of wier gezondheid van streek gebracht is door galaandoeniu- gen, ongeregelde maag, of leverkwalen, be hoorden geen tijd te verliezen, om deze bewonderenswaardige middelen eens goed op de proef te stellen. Hoesten, verkoud heden, asthma of kortheid vau adem zijn ook binnen het bereik der geneeskundige krachten van dit opmerkelijke middel. De genezingen door deze Pillen bewerkt zijn niet oppervlakkig of tijdelijk, maar volko» men en bestendig; zij zijn even zacht als krachtig, en kunnen gerust aan zwakke vrouwen en jonge kinderen gegeven wor den. HunDe werking op lever, maag en darmen is onmiddellijk, verlichtend en be stendig, terwijl zij tevens orde en gezond heid in elk geval herstellen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80 f 1,80, f3,— f6.75, f 13,50 f20,50, zijn op franco aanvragen a contant te be komen bij alle Apothekers in Nederland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3