De Rentewet is ingetrokken. De Transvaalsche Republiek. kundig leven op te wekken en të verhoo- gen, langs ordelijke en wettige wegen aan de Lands-, Provinciale- en Geuieente-Re- geeringen de meening van de burgerij, waar het noodig is, kenbaar te maken/' zietdaar het doel dat zij zich voor oogen stelt. Partij belangen moeten daarbij ge heel op den achtergrond blijven: al dat gehaspel over beuzelingen zijn we lang reeds moede. Het spreekt vanzelf dat de Vereeniging werkt in vrijzinnigen, vooruit- strevenden geesthet kan haar bedoeling niet zijn, elementen die onmogelijk kun nen samenwerken in een monsterverbond bijeen te brengenmaar voor het overige heeft zij geen program, laat zij ruimte voor alle opvattingen en opinies. Ten zeerste wenschen we dat de oproe ping, dezer dagen door het Bestuur der Unie verspreid, in ernstige overweging wordt genomen, en het haar niet aan me dewerking ontbreke. Zij kan dan veel nut stichten, en dat is waarlijk niet over bodig, want er is nog zeer veel te doen Wel zien we het morgenlicht gloren, maar het is nog geen dag. Ontwaakt dus OFFICIEËLE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat aante vangen op Maandag den 25. April aanstaande door de Weer- baarheids-Vereeniging en door de Schutte rij dezer gemeente zal worden gevuurd op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort21 April 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, den 22. April 1881. Zondag, 24 April e. k., zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den heer P. H. Hugenholtz Jr.predikaut te Amsterdam. Op de, paardenmarkt 1. 1. Donderdag alhier gehouden waren aangevoerd 159 paarden en 20 veulens, waarvan 102 paar den en 14 veulens aan de lijn en de overige in de stallen. De prijs der paarden liep van f 510 tot f 125, die de veulens van f 150 tot 100, terwijl de prijs der slachtpaarden f 70 tot f 30 bedroeg. Hoewel er vreemde kooplieden (Duitschers) aanwezig waren was de han del slap. Donderdag avond had alhier de aange kondigde vergadering plaats der afdeeling ,/Schuttevaer/' die zeer druk bezocht was, en alwaar een bestuur gekozen werd. Het voorloopig Bestuur, bestaande uit de Heeren C. V. Gerritsen, J. van Vol lenhoven en D. Houtzager werd als defi nitief bevestigd met recht om zichzelf nog haar woord. Zij was de eerste geweest die de torenkamer was binnengetreden, na dat von Triks op de gladde steenen was uitgegleden en naar beneden gestort. Op verzoek van Lilly was zij zoo spoedig mo gelijk naar boven gesneld, terwijl Ehren- fels nog eenige oogenblikken beneden toef de, en toen door de drukte welke dat zoo verschrikkelijke ongeluk veroorzaakte, zoo wel als zijne overige gasten geheel en al in beslag genomen werd. De oude dame had hare tegenwoordigheid van geest ge lukkig niet verloren, zij had het licht, dat von Triks uitgebluscht hadweer aange stoken en toen geholpen door Katharina, die zij dadelijk geroepen had, en later nog door Johan, alle maatregelen aangewend, om zoo veel mogelijk alle noodelooze op spraak onder de gasten te vermijden, die door het plaats gehad hebbende ongeluk reeds meer dan genoeg geschokt zouden zijn. De graaf was, geholpen door Johan de trap afgegaan, die naar de vertrekken van den huisheer voerde, zoodat hij ook hier door, dank zij de zorgen van Barbara, de gasten die nog op het voorplein aanwezig waren, niet meer behoefde te ontmoeten. Hij liet, nadat hij weder tot bezinning gekomen was, alles met zich doen wat men maar wilde, zijne kracht was gebro ken, zooals zulks bij de meeste menschen' het geval is, als hun eene zware ziekte te wachten staat. Toen Lilly later naar hem vroeg, zeide men haar dat hij eenigen tijd geleden reeds was weggereden, dewijl twee leden toe te voegen. De afdeeling begint haren loop met 150 leden. Een recht aangeuamen toon heerschte in deze vergadering, en was het duidelijk dat hier personen bijeen waren, die alien dezelfde belangen hadden, ot groote be langstelling toonden. z/De bespreking van een verzoekschrift aan de Hooge Regeering, om de bevaar baarhouding van de Rivier de Eem te willen regelen" gaf aanleiding tot eene langdurige gedachtenwisseling, nadat door den President deze kwestie was ingeleid en toegelicht. Hij wees er op dat de rivier de Eem, wat de bevaarbaarheid betreft, onder geen enkel bestuur staat. Dat het waterschap z/de Eem beken en aankleve van dien sedert 1871 van het bevaarbaarhouden der rivier is ontslagen, en na dien tijd door niemand is overgenomen. Dat dan ook sedert dien tijd niets aan de bevaarbaar houding is gedaan, en het meer dan tijd wordt dat zij, die belang hebben bij die bevaarbaarheid zich de zaak aantrekken. Men was het er algemeen over eens dat hier met spoed en kracht moet wor den opgetreden temeer omdat het dage- lijksch Bestuur telken jare een Begrooting indient met de verzekering dat het stap pen bij de Hooge Regeering doet, om de rivier de Eem over te nemen van de ge meente, maar dat men daar tegenover het voordeel dat de gemeente van de heffing op de rivier de Eem heeftjaar lijks ziet toenemen, en hier dus tegen strijdige belangen werkzaam zijn. Hoe gaarne men ook wil aannemen dat het Dagelijksch Bestuur het wel meent met die pogingen om de rivier aan den staat over te geven, de ernst van die meening wordt eenigszins verzwakt door de f5000, die de gemeente geniet van de heffing. De president wijst er op hoe deze kwestie jaarlijks ter sprake komt in den gemeenteraad, hoe de gemeenteraad de verklaring van het dagelijksch bestuur aanhoort en zijn begrooting bekrachtigt, dat het streven der afdeeling voldoende is uitgedrukt in punt 2 van het convoca tiebiljet, dat de lijst, tot deelneming aan dat streven, bij de leden van den gemeenteraad is aangeboden, maar dat geen enkele zich geroepen gevoelde om eene vereeniging te steunen die blijken geeft van ernstig te wil len, wat zij zeiven jaarlijks bij de behandeling der gemeentebegrooting met algemeene stemmen beamen Verder verklaarde de president dat hier ter stede eene verwarring plaats heeft van z/de betwisting aan de gemeente van het heffen van het vuur-, haven-, en tongeld," met //het streven der afdeeling Schuttevaer om de rivier de Eem bevaarbaar te houden." Het eerste is een zuiver persoonlijke kwestie, waarbij hij de gevolgen, die moch ten voortspruiten uit het niet betalen dier gelden van de schippers aan de gemeente Amersfoort, op zich heeft genomen, terwijl het laatste een uitvloeisel is van den druk, waaronder handel en scheepvaart gaaD ten hij geweigerd had om den nacht op Ho- henbruck over te blijven. Dat hij echter volstrekt geene kracht meer bezat om be- veelen te geven, of eenige schikkingen te maken wist niemand. De oude bediende had de slede voor het poortje in den toren, dat toegang verleende tot de vertrekken van Eluenfelsin gereedheid gebracht had toen zijn meester zorgvuldig in den pels en in de reisdekens gewikkeld, hem met inspanning van al zijne krachten in de slede geholpen en was zonder van iemand afscheid te nemen weggereden, dewijl hij de zorg voor den graaf aan niemand als aan zich zeiven wilde overlaten, en werkelijk dacht dat zijn meester niet eer in veiligheid was, voor dat hij Harthausen bereikt zou hebben. Het gelukte tante Barbara dus volkomen om de beide menschen die het meeste deel aan het ongeluk genomen hadden, aan al ler opmerkzaamheid te kunnen onttrekken. De graaf echter werd gevaarlijk ziek, ver keerde zelfs gedurende geruimen tijd in doodsgevaar en men vermeed in het huis van Ehrenfels zoo zorgvuldig mogelijk om van de betrekking die tusschen Triks en Lilly zou bestaan hebben, een enkel woord te spreken. Als het soms al eens gebeurde dat eene praatachtige vriendin vroeg, wat er toch tusschen die twee was voorgevallen, zeide de oude dame zoo kalm mogelijk dat het niets dan dwaze praatjes geweest waren, waar van geen enkel woord waar was. Wordt vervolgd.) gevolge eener onbeheerde rivier. Het volgende besluit werd met nagenoeg algemeene stemmen genomen #De verga dering acht het wenschelijk dat met den grootsten spoed een commissie benoemd wordt, die zich persoonlijk wendt tot den Minister van Waterstaat enz. om de belan gen van Handel en Scheepvaart bij de rivier de Eem, uiteentezetten, en daarbij een ver zoekschrift te overhandigen waarin er op wordt aangedrongen om de bevaarbaarheid van die rivier te willen regelen; en voorts een afschrift van dit rekest te zenden aan den Gemeenteraad van Amersfoort, met verzoek om genoemd rekest met aandrang te willen ondersteunen. Besloten werd dat de benoeming dier commissie aan het Bestuur wordt overgela ten zoodra zich dit voltallig heeft gemaakt. Een woord van aanmoediging tot een trouw bezoek der vergaderingen, werd ge volgd door een woord van dank aan den Voorzitter, voor de moeite die hij voor dit gewichtig vraagstuk genomen heeft, en werd daarmede de vergadering gesloten verklaard. Het officieel schrijven van den minister van financiën aan den Voorzitter der Tweede Kamer, gedagteekend 20 April luidt: Ik heb de eer U. H. Ed. G. kennis te geven, dat het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krachtens 's Konings mach tiging, wordt ingetrokken. Tot Hoofdingelanden van het Heemraad schap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien voor het 2e district zijn herkozen de H.IL Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van IJsselt en Mr. S. J. A. van Walcheren. De voorwerpen, in den nacht van 12 op 13 April aan de langestraat alhier gestolen, zijn de volgende 1 gouden dames cylinder-horloge, waar van de achterplaat gekarteld en sluitende met een veer; 1 dunne gouden collier met fijne schakels waaraan een dito klein ovaal gekarteld me- daljon, inhoudende een mans- en een vrou wenportret; 1 gouden broche, slangvormig gekron keld, met daarbij behoorende oorknoppen 1 zilveren cylinder-horloge, de achter kast gegraveerd met takje of bloem in het midden, en waarvan de binnenplaat of cuvet niet meer sluit; 1 aan dat horloge bevestigde stalen vest- ketting, met een fluitje; 1 bruin lederen portemonnaie met klep of overslag, waaraan een zilveren sluiting; 1 -zakmes met wit beenen heft, bevatten de een gewoon mes, een pennemes en een kurketrekker. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 25 April e. k., op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BUITENLAND. Men wil te Parijs een zeker getal werk plaatsen aan de openbare scholen verbin den, om de jongens practisch en theore tisch onderwijs in de ambachten te geven, zoodat zij in staat zijn bij het verlaten der school hun brood te verdienen 47.600 kinderen zullen van dit onderwijs kunnen gebruik maken. Omtrent de begrafenis van den over leden Lord Beaconfield wordt gemeld, dat Gladstone schriftelijk een begrafenis van staatswege heeft aangeboden. Hierop hebben de executeurs geantwoord dat het testa ment des overledenen het aannemen van dit aanbod onmogelijk maakt. Lord Bea- consfield verlangde in allen eenvoud ter ruste gelegd te worden naast zijn echtge- noote te Hughenden. Voor de deur der Zanta Maria kerk te Madrid is Donderdagavondterwijl de kerk vol menschen waseen groote bom neergeworpen die ontplofte en niet gerin ge ontsteltenis veroorzaakte. De deur der kerk werd beschadigd maar niemand be kwam eenig letsel. Het vermogen, dat Alexander II naliet bedroeg 200 millioen; daarvan heeft Alexander 111 30, de tweede vrouw van den overledene 18 roebels. Men zegt, dat de aartsbisschoppen van Algiers en Reims tot kardinaal zullen worden verheven. De lijkverbranding gaat in Amerika snel vooruit. Er zullen weldra te New-York en in andere hoofdplaatsen lijkovens worden opgericht. BINNENLAND. De toestand van H. K H. Prinses Hen drik der Nederlanden, die, zoo men weet, aan mazelen lijdt, is zeer voldoende. Oostenrijksche bladen melden, dat onze Koning zich bij het huwelijk van den Kroonprins van Oostenrijk met Prinses Stéphanie van België, zal doen vertegen woordigen door Prins Alexander. Sedert den 1 Januari jl. is bij den bur gelijken stand te Middelburg het over lijden aangegeven van 17 personen, die tusschen 80 en 90 jaren, en van 2, die tusschen de 90 en 100 jaren oud waren. Naar men verneemt, zijn er valsche bankbiljetten van zestig gulden (ditmaal geen sigarenbons) in omloop en wel zoo kunstig nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, bezwaarlijk van de echte te onderscheiden zijn. Voorzichtigheid zij dus aanbevolen. Darwin heeft een nieuw werk onder handen, over //het vormen van plantaar- digen schimmel door wormen." Het is bijna voltooid en zal bij den uitgever Murray verschijnen. Het //Weekblad van het Rechthaalt een opstel aan geplaatst in de Revue de droit International, geschreven door pro fessor J. de Louter te Utrecht over de annexatie van Transvaal door Engeland. Het onrechtmatige dezer daad wordt er helder in aangetoond volgens de beginse len die de hoogleeraar als grondslag van het volkenrecht erkent. Voorts hebben volgens hem niet de Boerenmaar de Engelschen dit recht geschonden op twee puntenzoodat eerst- genoemden het recht konden doen gelden om het grondgebied van Engeland des wege te annexeeren. Schoon dit belache lijk klinktkomt dit echter alleen dat men den feitelijken toestand plaatst boven de onveranderlijke rechtsbeginselen. De aantijging alsof, in strijd met het tractaat van 1852 (het Zand-tractaat), de Boeren toch de slavernij in Transvaal hebben toegelaten wordtzelfs met aan haling van Engelsche publicisten weder- legd. Den Boeren kan dus geen schending van tractaat worden aangewreven. Kunnen de Engelschen met gelijke ge rustheid de beschuldiging van schending van hetzelfde tractaat van zich afweren De hoogleeraar geeft op die vraag een ontkennend antwoordacht de overeen komst in 1869 door de Engelsche regeering met. het hoofd van een iolandschen stam gesloten om diens diamantrijke gronden te koopen en aan het Engelsche grondge bied te annexeerenin kennelijken strijd met die duidelijke bepaling van het trac taat van 1852 welke aan de commissa rissen van H. M. verbiedt met de kleur lingen ten noorden van de Vaal in eene verbintenis te treden, terwijl Engeland het tractaat van 1852 ook ongetwijfeld geschon den heeftdoor in weerwil van eene an dere bepaling van het tractaat waarbij handel in vuurwapenen met de inlandsche stammen aan beide zijden van de Vaal is verboden toch toe te laten datna de bezetting der diamantstreken geweren en munitie er in groote hoeveelheden wer den verkocht. Het beteekenende van dit opstel, schoon voor het sluiten des vredes geschreven kan niet ontkend worden. GEMENGDE BERICHTEN. Men verhaalt, dat de Kroonprinses van Denemarken, die onlangs overleed, kort na den dood der Koningin-weduwe, de drie laatste dagen voor haar afsterven door ijlende koortsen was aangegrepen, waarin zij zich steeds omringd waande door Ni hilisten. Thans schijnt ook de gezondheid der Koningin veel te wenschen over te laten. Voorzeker het lot der souvereinen is tegenwoordig niet benijdenswaardig!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2