Bunschoten, Door visschers uit deze gemeente, welke in den avond van jl. Maan dag van hier naar Monnikendam zijn ge varen werd in den nacht van Maandag op Dingsdag jl. in de Zuiderzee een pijl schuit geladen met brandhout (zijnde eiken bosjes en beuken klossen) ontmoetwelk schip in lichten laaien vlam stondde bemanning had nadat zij vooraf de schuit voor anker hadden gelegd, in de boot eene wijkplaats voor het vuur gezocht. Gevonden op de straat te Amersfoort. geleerde onderzoekt met de meeste zorg de volstrekte en betrekkelijke waarde der voedingsmiddelen op dat ieder in staat worde gesteld naar de mate zijner finan- eiëele krachten de beste keuzen te doen; het openbaar gezag trede tusschenbeiden daarwaar de baatzucht van enkelen, door het in den handel brengen van schade lijke voorwerpen aan de algemeene volks voeding nadeel zoekt toe te brengen. Bovendien komen er van tijd tot tijd van die schijnbaar op zichzelf staande »quaesties" opdagen, waarvan we ons ge woonlijk met een los praatje, ofals we bij toeval een vroolijke bui hebben met een aardigheid afmakenen die toch werkelijk een ernstige bespreking overwaard zijn. Heeft de mensch behoefte aan dierlijk voedsel, inzonderheid vleesch- spijzen De vegetarianen zeggen neende lekkerbekken zeggen ja en wij die tot geen van beide klassen bebooren vinden biefstuk zoo heel verwerpelijk nietmaar wat is het oordeel der geleerden die spe ciaal de voedingsleer tot onderwerp hun ner studiën hebben gekozen Staat de voedende waarde van magarineboter tot die van natuurboter in dezelfde verhouding als de prijzen Is het gebruik van maïs in onderscheiden bereidingen voor uitbrei ding vatbaar, om langs dien weg te ko men tot inkrimping van de aardappelen consumptie of zijn tot datzelfde doel ook andere middelen aan te wenden? We kunnen hier niet in verdere uit weidingen treden ons doel was alleen te doen uitkomen, dat de volksvoeding inder daad den naam verdient, haar door het opschrift van dit opstel toegekend. Amersfoort, 29 April 1881. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 2. Mei 1881, des namiddags halftwee. 1. Scheepvaart op de Eem en Zuiderzee: a. rekest aan Z. M. den Koning; b. rekest van de firma Houtzaager van Veen, met advies van Burg. en Weth. en ingekomen rekesten; c. ontwerp-raadsbesluit tot instelling van eene rechtsvordering tot betaling van verschuldigd vuur-, haven- en tongeld. 2. Kohier der hondenbelasting voor 1881. 3. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1880. 4. Rekest van den heer W. J. Hakkert om eene bijdrage in de kosten der 16e algemeene vergadering van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs in Nederland, met advies van Burg. en Weth. j 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanvaarden van een geschenk van P. van den Hoofif, opzichter der gemeentewerken. 6. Rekest van den heer B. E. Mater, om ontslag als openbaar onderwijzer. 7. Voorstel van Burg. en Weth. betrek kelijk de vernieuwing van wegen. 8. Benoeming van leden der commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de Schutterijen. waarop in gouden letters de namen dier genen, dier reeds in dit gewelf begraven wa ren geworden, vermeld stonden. Die platen waarop men de hoogdravende titels der fa milieleden kon lezen, waren overigens zon der eenig ander sieraad, behalve den naam van den laatst afgestorvene die door de me nigte sierlijke en geurige kransen waarmede deze omhangen was, nog maar nauwelijks zichtbaar was gebleven. Barbara ging er heen, en nadat zij er een oogenblik op getuurd had, las zij met eene zeer duidelijke stem: #Kurt, Frederik, Egon von Eckhofen en zuchtend opziende zeide zij //die laatste naam werd hem ter zijner eer gegeven, de ouders waren bijzonder met elkander bevriend, en Egon was korten tijd voor hem geboren." De oude dame hield den zakdoek voor de oogen, en bleef eenige oogenblikken in deze houding staan, toen liet zij eensklaps de handen weer zakken en sprak op diep bewogen toon: //Egon, hoe hebt gij dit toch kunnen doen hoe zijt gij er toe gekomen om hem, uw' boezemvriend te vermoorden?" ,/En dat gelooft gij ook ach, mijn arme, arme meesterdat hebt ge toch waarlijk niet verdiend Verrast keken de dames om, vanwaar die vermoeide afgeleefde stem wel mocht komen en stonden nu tegenover den ouden Johan, die met zijne treurige oogen tante Barbara met een stil verwijt aanzag. Wordt vervolgd De bemanning werd door de visschers in hunne schuit opgenomenen uit het voorschip nog gered wat te redden was. De visschers deden pogingen het bran dende wrak te doen zinken, doch konden daarin niet slagen, waarop zij het verlieten en naar Monnikendam voeren alwaar zij de bemanning hebben afgezet; terwijl later de mast van het verbrande vaartuig aan merkelijk verkoold is opgevischt en alhier aangebragt. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 2. MEI aanstaande, 's namiddags van halftwee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Eerschei, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Yssell. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. 1 Zwarte Boezelaar, 2 Sleutels en 1 Zilveren Horlogeketting. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie alhier. BINNENLAND. Prins Frederik heeft f 300 beschikbaar ge steld voor bekrooningen op de tentoonstel ling voor decoratieve kunst, die van half Juli tot half Augustus te Arnhem zal gehou den worden. Naar men uit Amsterdam meldt zou het niet onwaarschijnlijk zijn dat Z. M. de Ko ning den 5 Mei den circus Carré roet zijn tegenwoordigheid vereerde. H. M. zou dien avond dames-cour houden. Uit het verslag van commissarissen van de //Blanque de Paris et des Pays-Bas" blijkt, dat het netto saldo van de winst en verliesrekening bedraagt 12,221,220 francs. Het dividend is bepaald op 60 francs. Bij vonnis der Arrondissements Recht bank te Amsterdam dd. heden is de nota ris Weijns te Didam uit zijn betrekking ontslagen, In een Italiaansch blad leest men: Dings dag had er in het palazzo Bonaparte, het hotel van den Nederlandschen gezant te Rome, een feestmaal plaats ter eere van den zeeofficier Binkes, bevelhebber van het Nederlandsche eskader, dat zich voor Napels bevindt en van zijn medeofficieren. De mi nister van Marine, Acton, nam aan het feestmaal deel. De eerste toost werd door onzen gezant, den Heer Mr. B. O. T. H. Westenberg, gedronken op den Koning van Italië en de Italiaansche marine, waarna de Minister Acton een dronk uitbracht op Koning Willem III en de Nederlandsche zeemacht. Vervolgens dronk de Heer Binkes op den voorspoed van Rome, en de com mandeur Armellini beantwoordde dien toost met een wensch voor den bloei van 's Gra- venhage, //de schoone Nederlandsche resi dentie." 's Daags daarna had de geheele état- major van het eskader de eer, door den Nederlandschen gezant aan den Koning voorgesteld te worden. De Vorst onderhield zich lang met hen en drukte hun bij het afscheid allen de hand. Later brachten de Nederlandsche officieren een bezoek aan den hertog van Aost'a. De heer S. van Schuppen. te Veenen- daal, een der grootste grondeigenaars al daar, zal de hh. Weijers te Tilburg, aan nemers van het gedeelte der spoorweglijn AmersfoortNijmegen dat tusschen deze gemeente en Rhenen is gelegen, een pro ces aandoen, omdat zij op de hem toe- behoorende landerijen werken ten behoeve dier spoorweglijn hebben aangelegd, zonder dat zij daartoe door hem gemachtigd waren of daarop eenige rechten konden doen gelden. De wijze waarop de onteigening der benoodigde perceelen ten behoeve van genoemde lijn plaats heeft, berokkent den aannemers en tal van werklieden veel na deel. Onze lezers vinden hierachter eene ad vertentie van de IJs-Compaguie, gevestigd te Maassluis en te Amsterdam. Het ijs, door deze compagnie geleverd, biedt bij de zuivelbereiding zoovele voordeelen, dat wij er de aandacht onzer landbouwers in het bizonder op vestigen. In het verslag toch, namens het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, opgemaakt en in de vergadering van 15 December 1880 voorgedragen door den heer J. L. T. Gronemanover de proef neming op het gebied der Zuivelbereiding, welke proefneming werd uitgevoerd te Berk hout in den zomer van 1880, leest men over het zoetwater Noorsch IJs het vol gende ,/De bereiding met IJs had plaats op de Deensche wijze en leverde op eenzelfde hoeveelheid melk ongeveer één vijfde meer boter, terwijl de hoeveelheid en het gewicht van de kaas er niet door verminderd werd. Voor dit oogenschijnlijk onmogelijke feit, is geene andere verklaring te vinden als deze, dat die mindere hoeveelheid boter vroeger met de wei verbonden bleef. z/De IJsproeven werden genomen van 13 Augustus tot 15 September, met een tusschenpoos van 6 dagen. z/Het Noorscbe IJs werd aangekocht van de IJs-compagnie te Maassluis en Amsterdam. z/De heer A. de Vries, te Alkmaar, lid der Vereoniging, had de beleefdheid zijn belangstelling te toonen, door den koste- loozen afstand van 200 Kilo's uit zijn ijs kelder. Dit werd verwerkt van 1113 October. Hierdoor ontstond de gelegenheid om de waardij en deugdelijkheid van het hier verzamelde ijs met die van Noorsch IJs te vergelijkenwaarbij het voordeel aan de zijde van het laatstgenoemde bleek te zijn." BUITENLAND. Bij de begrafenis van lord Beaconsfield te Hughenden was de koningin door Ponsonby en anderen vertegenwoordigd. Voorts waren er de Prins van Wales, de prinsen Arthur en Leopold, vele gezan ten, alsook hooge notabiliteiten, zoowel uit de liberale als uit de conservatieve kringen. De Koningin en anderen hebben prachtige kransen gezonden. Le Journal de Bruxelles bevat een mandement van den Aartsbisschop-Kardi naal van Mechelen, waarbij gelast wordt, ,/dat dagelijks tot den lOn Mei (den dag der huwelijksvoltrekking), onmiddellijk na het H. Misoffer, de priesters, aan den voet van het altaar geknield, met de ge- loovigen driemalen zullen voordragen het Onze Vader en het Ava Maria, opdat God Zijn overvloedige zegeningen mogen uit storten over dit huwelijk, hetwelk Hij ge wild heeft voor het geluk der Doorluch tige Echtgenooten, beiden afstammelingen van Maria Theresia, en voor het welzijn der volken, die aan hun liefde worden toevertrouwd." Keizer Alexander III moet een zeer huis lijk leven lijden. Hij staat 's morgens vroeg op en gaat dan dadelijk een flinke wan deling doen. Daarna ontbijt hij met zijn familie. Het overige gedeelte van den dag wijdt hij aan de zaken van zijn Rijk maar na den middag houdt hij zich weder met zijn kinderen bezig en speelt gere geld een paar uren met hen. GEMENGDE BERICHTEN. De laatste afstammeling van Lavater is te Parijs overleden. Hij was hoofdinge nieur bij de genie en had juist een geheel nieuw stelsel van drukken uitgevonden, toen de dood hem verraste. Een arme vrouw te Geldersch-Veenen- daal, onlangs een klein sommetje geërfd hebbende, is dezer dagen een som van f 85, benevens een spaarbankboekje, ont stolen. Te Saarbrucken is een veteraan van Na poleon in 90-jarigen ouderdom overleden. In 1876 vierde de man zijn gouden brui loft en zijn vrouw is nog in leven. Een 19-jarige schilderes van naam te Pa rijs, zou binnen kort in den echt treden. Haar verloofde kreeg de typhus en stierf. De jonge dame was daarover zoo wanho pig, dat zij zich met een revolver dood schoot. Toen de officieren van het oudste jaar der 2e afdeeling van de krijgsschool in de vorige week een bezoek brachten aan de mineurskazerne te Utrecht, werd een dy- namietpatroon vertoond en ontstoken, met het ongelukkig gevolg, dat een luitenant der cavallerie een stukje der huls in een der oogen kreeg. Nadat de lijder onmid dellijk naar het Rijkshospitaal was overge bracht, is het oog direct door een genees heer uitgenomen. De toestand van den ge wonde is zorgelijk. Te Linschoten heeft een 70jarige man zich, in een aanval van zwaarmoedigheid, opgehangen. Een bloemkweekers firma te Overveen heeft aan een fraaije hyacint, donker rose gekleurd, den naam gegeven van dr. G. F. Westerman, den nobelen en algemeen geachten directeur van het Kon. Zoöl. Ge nootschap Natura Artis Magistra. Een heer op jaren vraagt, met het ern stigste gezicht ter wereldaan een klein meisje zijner kennissenzeven of acht jaar oud: z/Welnu, Johanna, wilt ge mij huwen Het kind, dat de vraag in allen ernst opneemt, antwoordt niet, doch maakt een kleine bevestigende beweging. //Komaan, antwoord," zegt hare mama, z/wilt ge mijnheer huwen?" z/De kleine Johanna, geheel van haar stuk z/Ikik wil wel." Vervolgens zich tot hare mama wendende, voegde zij er zachtjes aan toe/,maar ik zou wel willen trouwen met iemand die wat jonger was." Een knappe veldwachter. De gemeen teveldwachter van Geervliet heeft in de vorige week te 's Hage, met goed gevolg, het examen voor hulponderwijzer afgelegd. Bij den predikant Lefefif te Eist (gem. Rhenen) heeft Zaterdagnacht een brutale diefstal plaats gehad. De dief is tot in de slaapkamer doorgedrongen heeft toen uit de broekdie voor het ledikant lagde sleutels genomen en vervolgens de secre taire geopend. Uit de eerste lade heeft hij f 15 en een horloge meegenomen. De an dere lade bevatte eene groote som gelds en een gouden horlogedat zeker den zelfden weg opgegaan zou zijn, indien niet de predikant was wakker geworden, waardoor de dief haastig de vlucht nam door het raamen het tuinhek overklom. Ds. Le fefif heeft den dief niet kunnen herkennen, alleen scheen het ham toe een net gekleed man te zijn. De speciale drukkerij van de Universi teit te Oxford heeft den kleinsten minia tuur bijbel voltooid, die ooit is gedrukt. Deze bijbel is 4'/s duim lang, 28/t duim breed en l/t duim dik, en weegt met zijn marokijnen band minder dan 31/3 Eng. onsen. Hij is voor een gewoon oog duide lijk leesbaar, en op stevig velijn papier ge drukt. Een brief met f 25 te N. Niedorp (N. Holland) op de post bezorgd en geadres seerd aan J. Gleysteen te Hoorn is door dezen niet ontvangen. No. van het bank- billet 4669, April 1865. De brief was niet aangeteekend, dus grootendeels eigen schuld. Het vWoordenboek der Chineesche Taal," waaraan dr. William Wells, van Peking, omtrent veertig jaren gewerkt heeft is thans voltooid. Om van dien reuzenar beid een denkbeeld te gevendientdat het boek bevat 63,000 voorbeelden en volzinnen, in 19,094 artikelen; het aan tal afzonderlijke karkters bedraagt 12,527. Niet enkel is daarbij van dit groote aantal de Pekingsche uitspraak gegeven maar ook die van ShanghaiAmoy en Canton. Voor beoefenaars der Chineesche taal een onschatbaar werk. Te Amsterdam hebben zich ruim 100 sollicitanten opgedaan voor de betrekking van opzichter der Gemeentereiniging in weerwil van het geringe honorarium aan die betrekking verbonden van slechts f 900. Wel een bewijs dus van groote behoefte aan het verkrijgen van een baantje.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2