NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR insta, Baari, Bistlotn, Eens, Hamuli, Hortten, Hooiland, Lensden, Soest, NIEUWE Woensdag 11 Mei 1881. No. 38. Tiende Jaargang. Advertentien kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Eene preek uit het krankzinni genhuis tot ouders. AMERSFQORTSCHE COURANT Advertentien v»n 16 regelsj 0,40. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,UltfieVCr* A M. SlolllOIIWer Iedere regel meer 0,05. Franco door het geheele Rijk1,10. Voor het Buitenland0,07'. Afzonderlijke nummers 3 Cent. TE AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woentdag»- en des Zatcrdtgs. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEËLE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de in art. 81 der wet, regelende het lager onderwijs, bedoelde staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, op de gemeen te-secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 7. Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSTJN Amersfoort, 10 Mei 1881. Door de jeugdige afdeeling der vereeni- ging „Schuttevaer" werd zaterdagavond alhier weder een talrijk bezochte vergade ring gehouden. Allereerst werd daarin een door het be stuur ontworpen bijzonder reglement, den werkkring van de afdeeling omvattende, onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd door het bestuur voorgesteld om, met te rugkoming op het in de vorige vergade ring gevallen besluit, alsnu te bepalen 1. dat, door het hoofdbestuur bij gemoti veerd adres, op te maken door een rechts geleerde, aan Z. M. den koning de vernie tiging worde gevraagd van de in het jaar 1829 door de stedelijke regeering vast gestelde ordonnantie tot heffing van vuur-, haven- en tongeld, welke naar het oordeel van een geraadpleegden voornamen rechts geleerde in den weg staat aan de bevaar- baarmaking der rivier de Eem van rijks wege; 2. door een of meer bestuursleden der afdeeling, vergezeld van den voorzitter des hoofdbestuurs, die zich daartoe wel heeft willen beschikbaar stellen, ter au diëntie bij den minister van Waterstaat op het buiten werking stellen van die ordonnantie aangedronge worde8. dat het bestuur over een bepaald krediet kunne beschikken tot goedmaking der kosten van rechtskundigen bijstand. Na breede ge dachtewisseling is dit drieledig voorstel zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. In eene nader te beleggen vergadering zal de vraag behandeld worden, of de af deeling het noodig acht tot het gemeen tebestuur zich te wenden omtrent de in voering van een tarief voor havengeld, tot zoodanig bedrag, als de onderhoudkosten van haven en kaden noodzakelijk maken. Bij besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van 2 Mei zijn voor het district Amersfoort benoemd tot schatters voor de personeele belasting over het dienstjaar 1881/82, de heerep J. van Bottenburg, C. J. Jacobs, J. A. Hoksbergen en G. Prins te Amers foort, G. Boeschoten te Doorn en A. A. Wild berg h te Bunnik. Te beginnen met Vrijdag 20 dezer zal de verzending uit Nederland over Biindisi van de brievenmailen voor N. O. Indië geschieden der Vrijdags om de 14 dagen met den trein welke te 5.5 's av. uit Amsterdam, te 6.21 's av. uit 's Graven- hage en te 6.55 's av. uit Rotterdam ver trekt in plaats van, zoo als thans, met den trein van 7.25, 8.42 en 9.18 's morg. uit de genoemde plaatsen. Een vreeselijk leed had het Grafelijk huis getroffen. De bloeiende dochter was door een erg zenuwlijden aangetast, dat met alle geneeskundige hulp spotte. Ten slotte was de geest der zieke zoo omne- veld, dat zij in een krankzinnigenhuis moest gebragt worden. Uren van ont zettende opwinding, die tot woestheid klom, wisselden af met uren van betrekkelijke kalmtewaarin zijvan haar toestand be wust, bitter klaagde, weende en bad om verlossing uit het zware leed. De predi kant van het huis was haar een trouwe raadsmantrooster en vrienddie haar uit de donkerheid van den aardschen nacht naar den eenigen Helper omhoog wees. Eens kwam hij bij de ongelukkige, toen zij in woestheid raasde. Daar stond hij vol ontzetting. Uit den mond der hoog geborene, beschaafde, teedere jonge maagd hoort hij woorden zoo ruw, zoo akelig, gemeenals hij ze in dit huis nauwelijks ooit uit den mond der diepst gezonken zieken, van wie hij wist, dat zij zich in het vuil van de ergste zonden hadden omgewenteldhad gehoord. Het eerste goede uur der zieke ge bruikte hij om de vraag te wagen/,Ik heb uit uw mond woorden gehoord, welke ik niet gedacht had, dat ooit in uw oor zouden gedrongen zijn. Om Gods wil, waar hebt gij bij uw opvoeding, in uw ouderlijke huis iets van dien aard ver nomen Het meisje werd rood en verborg haar aangezicht in de handen. i/O, ik weet wat gij meent. Het is ontzettendontzettend. Mijne ouders hadden veel omgang. Zij waren te vaak van huisen konden zich om ons kin deren niet veel bemoeien. Zoo lieten zij mij vaak bij de kindermeid terug. Wan neer het deze echter verveelde, met ons boven te zijn, dan ging zij naar beneden bij de knechten en meiden in de keuken, en nam mij mede. O, wat heb ik daar gehoordo, wat heb ik daar gezienEn dat vreeselijke heeft zich in mijne herin nering ingegraven, en ik kan het niet kwijt worden. Geen mensch vermoedt, wat ik onder deze indrukkendie mij mijne jeugd door hebben vervolgd en als een wild dier gejaagd, heb geleden. God alleen weetof niet die uren de eerste kiem van deze schrikkelijke ziekte in mijn geest hebben gelegd. Nu brak zij in bittere tranen uit. Maar weldra verduisterde zich weder haar gemoed en verwarden zich hare gedachten. De arts en de verpleegsters deden het hunne. De geestelijke kon alleen zijn God om hulp en erbarming aanroepen. Maar uit mijne ziel klom eene stem //Ouders, waakt over uwe kinderen." Fliegende Blatter1881, No. 4. BINNENLAND. Zondagmorgen woonden HH. MM. de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam onder het gehoor van Ds. J. Brummelkamp, die tot teks had gekozen Openbaring 2, vers 17, //Wieooren heeft, die hoore wat de geest tot de gemeente zegt Wie overwint, ik zal hem geven te eten van het manna dat verborgen is, en ik zal hem geven een witten keursteen, en op den keursteen een nieuwen naam geschre ven, welken niemand kent dan wie hem ontvangt." Gezongen werd bij den aanvang psalm 95, vers 1 en 4, tusschen de preek gezang 107, vers 7, en als slotzang psalm 89, vers 8. Na afloop der godsdienstoefening ver leende H. M. de Koningin eene particu liere receptie aan eenige voorname Am sterdammers. Tegen een uur verlieten H.H. M.M. per extra-trein van den Oosterspoorweg de hoofdstad, met bestemming naar het Loo. Apeldoorn, 8 Mei. Heden middag circa 3 uur arriveerden HH. MM. de Koning en Koningin, benevens H. H. de prinses op het paleis het Loo per expres trein van Amsterdam. Z. M. heeft den 2n luit. T. E. Kers- ting, van het 8e reg. inf.uit den mili tairen dienst ontslagen, en is aan hem tot levensonderhond, voor den tijd van vier jaren, een tijdelijke onderstand toe gekend van f 200 's jaars. H. K. H. Prinses Hendik is thans weder geheel hersteld. Een arbeider te Arnhem vond gisteren te huis komende zijn vrouw in beschonken toestand. Om zijn drift te bekoelen, greep hij een stok en mishandelde haar zoodanig dat zij aan het voor- en achterhoofd ver wond werd. Deventer, 8 Mei. In de weiden is reeds veel gras. Het vee is er in de laatste da gen reeds in gebracht en vindt er volop voedsel. De boterproductie vermeerdert en de qualiteit wordt beter. In de laatste dagen werden aldaar veel Duitsche aardappelen aangevoerd, waar door de prijzen tot f 3,25 a 3.50 per HL. daalden. Op initiatief van den heer Maronier is professor Harting te Utrecht een adres met meer dan 2000 handteekeningen aan geboden, waarin hem hulde wordt gebracht voor zijn optreden voor de belangen der Transvalers. Te Wageningen verwacht men dit jaar weder de meikeversplaag. De voorboden daarvan doen zich reeds zien. Door de leden der Tweede Kamer Bas- tert en Dijckmeester zijn twee amende menten ingediend op de drankwet. Het eerste heeft de strekking om hen, die reeds een patent als drankverkooper heb ben, levenslang de voortzetting van hun bedrijf mogelijk te maken; het tweede bepaalt, dat zij, die drank verkoopen en te gelijker tijd winkelnering uitoefenen, nog drie jaren na de invoering der wet het recht om drank te verkoopen zullen behouden. Het bedrag der geleden schade aan huizen te Nieuwkuyk tengevolge van den jongsten watersnood, is geraamd op f 37,500 Dit bedrag zal dezer dagen aan de ingezetenen aldaar worden uitgekeerd. Uit Boskoop meldt men, dat thans blijkt, dat de wintervorst meer schade ver oorzaakte dan vermoed werd, vooral heb ben hulsten, aucuba's en dergelijke plan ten veel geleden. De aarbeziën zijn gezond en ontwik kelen goed, zoodat een ruime opbrengst verwacht kan worden. Uit Woudsend wordt gemeld: Onlangs is aan een ouden boer, die met zijn zoon in de boerderij samenwoont, een belangrijke som geld in bankpapier ontstolen. De zoon beklaagt zich dat men hem en zijn vrouw van het zonderling geval verdacht houdthet is te hopen voor vader en zoon, dat het geld ergens in huis teruggevonden wordt, zoodat er dan slechts van een vergissing sprake kan zijn. Bij den landbouwer Van Straten te Westerwoud (N.-B.), heeft bij dag, terwijl de bewoners afwezig waren, door middel van inklimming en iubraak, een brutale diefstal plaats gehad; en zijn een zilveren horloge en een portefeuille met papieren zonder geldswaarde ontvreemd. De vrouw ontmoette op haar terugweg naar huis een persoon, wiens houding haar argwaan op wekte, bij haar thuiskomst vind zij het raam open en ontdekte de diefstal. Ijlings werden pogingen tot nasporing gedaan, en men vond spoedig den dief, die dadelijk bekende. Een winkelier te Moerdijk ontving per spoor een pakje uit Tilburg tegen een remboursement van f 106.99. In plaats van de goederen, die hij besteld had, be vond zich in het pakje een oud vuil manshemd. De politie heeft het hemd medegenomen en zoekt hem, wien het past. De lijken der twee meisjes, die bij den brand van de fabriek van kapok en bed de veeren te Amsterdam Donderdag 28 April vermist waren, zijn van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1