Blijkens mededeeling van het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden kunnen, in de maand Juni, dagelijks in die inrichting worden aangenomen jongens van 131/2 tot 16 jaar, die in 's Rijks zeedienst wenichen te treden. Op franco aanvraag worden door den Directeur na dere inlichtingen verstrekt. De conclusie van het O. M. in zake de curatoren der firma Pincoffs en Kerdijk tegen den Rott. Bank en van deze tegen den heer M. Hijmans, was ontzegging van den eisch en veroordeeling der cura toren in alle kosten ook in die op de vrijwaring gevallen. De uitspraak is op 27 Juni bepaald. Bij den Heer J. Plantenga te Deven ter verscheen Zaterdag 4 Juni het le. nummer van de Bakkers-Courant, een Nieuws en Advertentieblad, gewijd aan de belanden van H.H. Brood-, Koek- en Banketbakkers. De bijzonderheden, door het D. meegedeeld omtrent het costuum vau den hoofdpersoon bij de aanstaande Utrechtsche maskerade, voorstellende den intocht vac aartshertog Matthias van Oostenrijk in Brussel, spannen de ver wachting hoog. Aan de wapenrusting, die door den Heer R. F. v. Heeckereu v. WasspDaer als aartshertog Matthias zal gedragen worden, wordt zooveel te koste gelegd, als naar het U. D. meent nog nooit bij eecige maskerade hier te lande plaats had. Om 't geheel te doen beantwoorden aan de historische eischen, heeft de Heer v. Ileec keren aan een kundig industrieel, den Beer Begeer, opgedragen, om met den Heer Caspers te Weenen in bet wapen museum van het Arsenaal het harnas van den aartshertog te bezichtigen, daarvan te trachten de teekeningen en de gipsaf gietsels te bekomen, en zoodoende zich in de gelegenheid te stellen, eene volledige wapenrusting te laten vervaardigen, ge lijk die in de keizerlijkp verzameling aan wezig is. De Heer Van Heeckeren wenschte niet alleen, dat zijn costuum historisch volkomen juist zou wezen, maar wilde ook dat het werk door de Ne derlandsche nijverheid zou worden gele verd, zelfs al zou dit de kosten moeten verhoogen. In de Utrechtsche Zilverfabriek, firma C. J. Begeer, is thans de arbeid bijna ge reed. De wapenrusting zal zijn samenge steld uit ruim 60 grnote stukken, borst en rug, arm elleboog-, kraag-, kap en onderscheiden dijstukken, helm, enz. en nog ruim 60 kleinere stukken. Al deze stukken ziju van staal, verguld, en ver zilverd wat betreft het Duakt figuur; alle figuren zijn geheel uit de hand gedreven; het drijfwerk is prachtig, met groeten rijk dom van beelden en versieringen, Aleen op de borst en den rug zijn een 40tal men- schenfigoren gedreven, verder dieren, bloemen, ornamentatiën, enz. Op den helm komt een vederbos van geele en zwarte veeren (de kleuren van het aarts hertogelijk wapen) die op zich zelf een waarmede de koningin van Navarre is bedoeld die door haar kamerdienaar werd beschreven als Corps féminin, coeur d'hommeettête d'ange, de auteur namelijk van den Heptaméron. Diubibenliet hij er op volgen „voor zulk werk bedank ik in 't ver volg." Maar soms ook waren de bezoeken en bestellingen van aangenamer aard. Eens kwam een liefhebber uit de provincie die Tarras' laatste schilderij had willen koopen welke zijn kunstneus was voor bijgegaan door die teleurstelling aange vuurd een andere hestellen. Tarras liet hem verscheiden schetsen zienen de oude heer was zoo ingenomen met die van Gretchendat hij het spoedig over de uitvoering met den schilder eens was. Dientengevolge werd in dezen de wensch weder levendigClara's portret te schil deren en hij deelde juffrouw Hafner dit voornemen mee. Doch welk een afkeer had het goede mensch van dit plan 1 Ze had een intensieven haat opgevat voor de ge ëmancipeerde jonge dames die zich nu en dan in de schilderkamer ophielden om tot 1) Eeu vloek in 't patois der Pyrenecn-departe- jnentoneen samentrekking van „Dieu est vivant" gevaarte is. Behalve deze pracht-wapenrusting zal de aartshertog nog bal- en receptiecostu- mes dragen. Tot dusver de raededeelingen van het U. D. Wij kunnen niet ontveinzen dat de maskerades groot gevaar loopen in de groote pracht en kostbaarheid der costu mes onder te gaan, al verheugen wij ons in een zoo mooie leverantie voor onze nationale nijverheid. BUITENLAND. Berichten uit Transvaal. Aan de Daily Telegraph werd 2 dezer uit Pietermaritz- burg gemeld, dat de hoofden der Boeren nadrukkelijk ontkennen dat er plan zou bestaan om den strijd te hervattenzij spraken de overtuiging uitdat het Trans- vaalsche volk de beslissing der konink lijke Commissie zal aannemen. Hierop gaf de Commissie hun te kennen, dat er een onzijdig terrein moet bestaan tusschen de Transvaal en Zoeloeland; anders zou men genoodzaakt zijn de inboorlingen te wape nen. Voorts zouden de Boeren-aanvoerders zoo spoedig mogelijk een leening van 7,000 pd. sterling (f840,000) wenscheu te sluiten. Prins von Bismarck lijdt sedert eenige dagen aan rheuiuatische pijnenwelke hein noodzaakten zijn kamer te houden. Hierdoor werd hij ook belet deel te nemen aan de discussie van den Rijksdag over de ongevalswet. Wellicht is de zitting ook hierom verdaagd. Een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius wordt door Daily News medegedeeld. St. Petersburg. 3 Juni. Bij ukaseis he den den Senaat medegedeeld, dat groot hertog Alexis beroemd is tot minister van marine en bevelhebber der vloot. GEMENGDE BERICHTEN. De snelste reis die ooit op een Ameri- kaanschen spoorweg gemaakt is, werd den Sen van deze maand door den zoon van den spnorwegkoning Van der Bilt in ge zelschap van verscheidene vrienden en «poorwegbeambten gedaan. De trein bestond slechts uit een locomotief en twee waggons en legde den afstand tusschen Amhersbury en St. Thomas, die ongeveer honderd En- gelsche mijlen bedraagt, in acht en negentig minuten af. Een Zwolsche visscher, die Zondagavond ter hoogte der buurtschap Marculo in den IJsel bezig was met visschen, werd door een zeehond aangevallen, die herhaaldelijk poogde in zijn schuitje te komen, en daar van eerst afzag, nadat hij van den visscher met een roeiriem eenige slagen op zijn kop had gekregen. De Unie te Amsterdam heeft op een huishoudelijke vergadering besloten, maat- model te dienen. Haar de noodwendig heid dier modellen duidelijk te maken was verloren moeite. Ze wees dan maar naar den mannequin, die, wat de kleederen betrofeen hulpmiddel was en het kon haar niet aan 't verstand worden gebracht, dat de hoogst zedelijk met werk gevulde ledematen van dat phantome niet aan des schilders doel beantwoordden. De ledepop wat voldoende daar bleef zij bij„net zoo groot en dus net zoo goed als een mensch." Die worm knaagde reeds lang aan haar harteu nu speurde ze bij 1 ar ras' voorslag misdadige voornemensen niet dan met de grootste moeite werd ze bewogen haar toestemming te geven. Dat het poseeren alleen in haar bijzijn mocht plaats vinden sprak vanzelf. Er werd een uur bepaald en de zaak nam een aanvang. „Als ich da nach Malersitten Bei den Augen nun begann, War es wieder ganz nothwendig, Dass wir uns in 's Auge sah'n." Het eerste wat. Tarras opmerktewas, dat Clara zeer merkwaardige oogen had. 't Gebeurt wel dat een speelsche bosch- beek, na een uitgelaten dansen en plassen, in een kleine diepte zich verbreedten met klaren spiegel ten hemel schouwt als wist ze niets meer van al dat gedartel. regelen te nemen tot verlichting van den druk, waaronder de schrijvers van de Ma rinewerf met hun gezinnen zuchten, wegens de straf in hun beurzen. Schilderwerk op porselein Eene ten toonstelling van het werk der Engelsche porseleinschilders, of liever schilderessen, want bijna al het ingezondene was van dames, is te Londen geopend. Een twee duizendtal voorwerpen, meest zeer fraai geornamenteerd, zijn ingezonden; een aantal prijzen, zoowel voor liefhebbers, als voor schilders van professie, werden toegekend, benevens tweehonderd diploma's. Wetenschappelijke Stations. De Euro- peesche Staten zullen zich aansluiten tot het oprichten van eene reeks wetenschap pelijke stations langs de noord- en zuid pool, voornamelijk met het doel een over zicht te krijgen van de toestand van wind en weer, het aard magnetisme, de zeestroo- mingen en ijstoestanden in die oorden. Dit stelsel zal zoowel der wetenschap als vooral handel en nijverheid ten goede ko men. Het Nederlandsc'ne station zou op voor stel van prof. Buys Ballot gevestigd wor den te Dicksonshaven, aan de monding der Jenissei, een belangrijke plaats voor den Siberischen uitvoerhandel. De Regee ring wacht echter op den duidelijk uitge sproken wensch der natie, uit de ingekomen bijdragen blijkende. Tot heden bedroegen deze een f 2500, waarvan nog nauwelijks f 100 uit Amsterdam. Toch is er reden op meer te hopen, bij den ondernemingsgeest die ook hier steeds meer en meer op de noordelijke landen gevestigd wordt. Nederland, vooral Amster dam, ziet meer en meer in, dat het tijd wordt in het Noorden voor standplaatsen te zorgen en betrekkingen aan teknooprnom te deelen in de winsten die van daar voor den handel te wachten zijn. Belangstellenden richten zich tot prof. C. H. D. Buys Ballot te Utrecht of tot prof C. M. Kan, Wees- perzijde 2, te Amsterdam. [De Amsterdammer.) Te Milwaukee (Vereenigde Staten) is voor eenige dagen een meisje van 13 jaren, Annie Myrthe genaamd, gestorven ten gevclge van te veel touwtjespringen. Zij had honderd twee bogt.en gemaakt en de herhaalde schokken veroorzaakten een congestie, waaraan zij overleed. Een barer vriendinnen, die met haar wedijverde verkeert in hoogstbedenkelij- ken toestand. Maandag voormiddag is er onder Zuid- wolde (Drenthe) een boerenmeid in het veld gevonden met afgesneden hals. De verslagene heet M. Koets, 27 jaar ond, stond te goeder naam bekend en diende bij een landbouwer op Schotterhuizen. Jl. Zondag zou zij aan hare ouders een bezoek brengen eu begaf zich daartoe in den voormiddag op weg. Gebruik maken de van een binnenpad, zou zij daar in ongeveer een uur tijds hebben kannen komen. Zij is echter in 't geheel niet bij hare ouders geweest en kwam ook Zondag Maar nauwelijks zetten wij den voet iets verder of daar danst ze weer eens zoo lustig over de steenen voort. Tarras bespeur de spoedig dat die donkere oogen nog even dartel en ondeugend als vroeger konden vonkelenmaar ze blikten niet meer zoo vrijmoedig als toen en de lange oogharen werden veelmaals voor zijn vorschende blikken nedergeslagen. Het portret vorderde langzaam. Behalve dat er wegens ander dringend werk slechts dagelijks een korten tijd aan kon worden besteed was Tarras er nooit over voldaan, en besteedde er meer en meer moeite en vlijt aan. Het. uur waarin hij er aan schilderdewerd hem met den tijd het aangenaamste van den geheelen dag. Moeder Hafner wier argwanig gemoed zich allengs gerust had gesteld zat zoo behaaglijk in een grooten leunstoel uit de 17de eeuw en breide en keuvelde wat de geest haar ingaf, en tusschen Tarras en Clara had nu eu dan een lustige woordenschermut- seling plaats, die hen vaak in de vroolijkste stemming bracht. Een schilderkamer heeft wel geen zonneschijnmaar menigmaal was het den schilder toch alsof in die uren een vriendelijk licht was verspreid over alle dingen. Toen het portret zoo goed als „af" was trad juffrouw Hafner op een morgen avond niet weer t'huis. Eenige veldar- beiders vonden haar Maandag morgen met afgesneden hals. De krullen van haar oorijzer waren afgedraaid, terwijl ook haar beursje wordt vermist. De moord moet ge pleegd zijn in het open veld, en zeer waar schijnlijk in den voormiddag. De justitie en politie zijn in de weer om den bedrij ver van de gruweldaad op te sporen, 't Zal echter moeielijk zi]D hem te vinden, want er is waarschijnlijk een volle dag verloopen tusschen het plegen van het misdrijf en 't vinden van het slachtoffer. Te Berlijn heeft een jongen van 11 jaar zich opgehangen, omdat hij door den vader onderhonden was over het wegne men van 1 Mark; de knaap beweerde dit gedaan te hebben, omdat zijn zakgeld te gering was. Na de vermaning ging hij be daard naar bed en zeide den volgenden morgen aan zijn zevenjarig zusje, dat hij zich ging ophaugeD. Tegen den middag volvoerde hij dit plan met een drooglijn; 's middags vond men hem dood. Te Semlin zou een misdadiger ter dood worden gebragt. Alanoio was zijn naam. Reeds was het schavot gebouwd, 't pu bliek verdrong zich om de verhevenheid, waar de afschuwelijke wraak der gereg- tigheid zou worden volbragt. De misda diger stond gereed om het hoofd op het blok te leggen, toen er eenige beweging onder de menigte te bespeuren viel. Een oogenblik aarzelde de scherpregter hij ziet iemaüd wuivend naderen en een acte van gratie van den Keizer wordt hem overhandigd. Op 't laatste oogenblik was den schuldige genade van de dood straf verleend. Een duizendvoudig »Zi- vio 1" op den Keizer was het teeken van instemming van de menigte. De Zoeloe's die in Londen verblyfhou- den, zijn voor de regters lastige heeren. Daar zij de Engelsche wet niet kennen, overtreden zij die ook herhaaldelijk, zoodat zij nogal eens voor de rechtbank moeten verschijnen. De regters hebben het echter nog niet ver genoeg in de Zoeloe-taal ge bracht om de overtreders eens de les te kunnen lezen en daar men nog geen tolk gevonden heeft, worden zij maar meestal weder onder borgtocht op vrije voeten ge steld. Dezer dagen moesten er weder drie van die overtreders voor den onderzoeks regter verschijnen, omdat zij zonder vergunning een daDslokaal hadden opgericht. Voor dat plechtige bezoek had liet drietal zich in een gala kostuum gestoken, dat voor namelijk uit eeDe hoeveelheid gonden en zilveren versierselen bestond. Al9 soldaten kwamen zij binnenstappen en zij schenen in't minst niet bevreesd te zijn voor de straf die hun wachtte. De rechter had moeite om hen bedaard te houdeD, met hen te spreken was echter geheel onmoge lijk en hij verheugde zich dan ook uiter mate toen de beschuldigden de som als borg hadden betaald en weder het lokaal verlaten hadden, daar zij tot groot ver maak van het publiek allerlei dwaze spron gen maakten. naar gewoonte in de kamer om Tarras zijn ontbijt te brengen. Deze was in zijn Gretchen verdieptging voort met de grootste kunstvaardigheid en de meeste inspiratie bij die beschouwing te fluiten en sloeg in 't minst geen acht op haai tegenwoordigheid. Naar juffrouw Hafner was anders dan anders. Bij zulke gelegen heden verscheen en verdween ze als de gedienstige geest in het sprookjezoodat Tarrasals hij opzagverwonderd was dat het ontbijt daar stond. Doch dien morgen moest hij haar wel in 't oog krijgen. Ze had zooiets afgemetens in haar gang en voorbedachtelijks in haar doen dat ze hem waarlijk stoorde. De borden en het andere porselein rinkinkten zoo uitdagend bij het ordeenenen daarop ging ze nog niet wegmaar zuchtend tusschen de meubelen om, en stofte dingen af waarop geen stof lagof 't moesten onzichtbaremicroscopische stofjes zijn geweest (naar de manier eener echte hol- land.-che huisvrouw), en verschoof en ver plaatste stoelen waaraan volstrekt niets te verzetten viel die zoo goed stonden als ze staan moestenen waarvoor men na zi-ven jaren nadenkens geen betere plaats had kunneD verzinnen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2