Hoofdkiesdistrict flink de banier omhoog gehouden. In de tweede plaatsalles gedaan wat de hand te doen zal vinden niet slechts om het onvoldoende van de tot durver tegen schoolverzuim toegepaste verweermiddelen aan te toonen maar ook om alles voor te bereiden wat gereed moet zijn op het uur, waarin de Nederlandsche Volksver tegenwoordiging zal besluiten//Alle Ne derlandsche ouders zijn verplichthun kinderen te doen onderwijzen." De ver- eenigingdie reeds zooveel heeft gedaan tot bevordering van het hoogste aller volksbelangenga aan de spitsen dan wij met haar voorwaarts -- Amersfoort, 17 Juni 1881. Naar wij vernemen, staat de gemeente jop nieuw een proces te wachten, dat door ;de ingewikkeldheid van het onderwerp, het nog hangende proces verre overtreft. .Het heeft den Burgervader behaagd, een aantal personen in het rustig bezit te sto ren van wat zij meenden dat hen in //Erfpacht" toebehoorde, en als zoodanig ook door een ieder sedert meer dan een halve eeuw werd beschouwd. De eigenaars der looierijenZwem- en Badinrichting, hooibergen, ijskelder, gasfabriek enz., waaronder er zijn die meer dan 30 jaren op hun kwitantie van de gemeente ver meld kregen dat het betaalde was: „Erf- pacht," worden van 't jaar dat recht ontzegd, doordien de gemeente het thans als „huur" wil invorderen. Reeds is de betaling onder deze laatste benaming door een der eigenaars geweigerd. Indien de wet, in plaats van billijkheid en recht vaardigheid in deze kwestie uitspraak moet doen, dan verwachten wij daarvan weder menig bitter woord. Een tijdige schikking, die van den gemeenteraad zal moeten uitgaan, komt ons het meest gewenscht voor. In de plaats van Mevr. Wed. J. P. Schluiter, geb. van Spengler en Mevr. Camerhng Helmolt, geb. Albarda, naar elders metterwoon vertrokken, zijn tot Regentessen van het St. Pieters- enBlok- lands-Gasthuis benoemd Mevr. de barones van Boetzelaer en Mevr. Wed. Momma. Zondag, 19 Juüij e. k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort worden geleid door Ds. J. A. Böhriuger, predikant te Amster dam. Naar wij vernemen, wordt met 1 Julij e. k. de garnizoensbakkerij te Amersfoort opgeheven en het brood aldaar in den eersten tijd uit de garnizoensbakkerij van Naarden hierheen gezonden. Door het Departement van marine is in ciiculatie gebracht een blaadje, ten doel hebbende zooveel mogelijk de aan werving van jeugdig scheepsvolk te be vorderen. Behalven de vereischten waar aan een jongen moet voldoen en de stuk ken die benoodigd zijn om bij de kon. Ned. zeemacht te worden aangenomen, en daarop zag ik juffrouw Hafner aan die wat ter zijde stond. Ze had koren bloemen in 't haar en staarde met groote oogen in het avondrood dat een warm licht om haar schoonbijzonder ernstig gezicht wierp. Ik meende een traan in te zien blinken. Zie jebeste Tarras, dat zijn van die gevolgendie het gemoed van een poëet waarlijk goeddoen." Tarras was door dit zelf behaaglijk ge snap bijna tot vertwijfeling gebracht. Toen hij zoo over Clara Hafner hoorde praten, had hij een gewaarwording als iemand die een schoone schijnbaar gave vrucht bewondert, waaruit bij nadere beschouwing plotseling een vraatzuchtige oorworm loopt, die er heimelijk aan knaagde. Hij bromde iets onverstaanbaarsSt-Cricq zuchtte eens, surveilleerde voorzichtig met de vingers zijn kunstig gelokte haar-resten hernam ,/lk denk tegenwoordig aan trouwen heel ernstig zelfs. Dit portret brengt me w eer op 't ideedaar ik er uit zie, hoe de tijd vervliegt. Sedert dien avond heb ik haar niet weergezien, toen was ze nog kind, nu is de knop geheel .k zag haar gaarne weder. U >o goed zijn me haar adres to q. Oil Maar het bleekdat mijnheer St-Cricq zich zeer vergiste toen hij die ingeroepen welwillend) '^ovigaannam, Tar- wordtser in medegedeeld, wat de oplei ding te lecren geeft, wat men worden en verdienen kan, benevens de pensioenen die aan verschillende qualiteiten bij de zeemacht verbonden zijn. Ten slotte wordt er op gewezen dat de lijfstraffen zijn af geschaft. Door het Departement Amersfoort der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is de heer M. L. Celosse gisterenavond ver kozen tot bestuurslid. Met afwijzing van een door den heer H. Dumolin, onder wijzer in de gymnastiek, enz. gedaan ver zoek om voor f3000 (vrijgeld) het ge bouw der opgeheven kinderbewaarplaats aan hem in eigendom aftestaan, is vooral ook met oogmerk een gedeelte van dat. gebouw te bestemmen voor de eerlang opterichten school ter bevordering van huisvlijt of handarbeid, na een langdurig debat bij meerderheid van stemmen beslo ten althans vnorloopig niet tot verkoop o vertegaan. Den president Ds. H. W. Kalff, aftre dend lid ven het bestuur, werd door den ondervoorzitter Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, als de tolk der vergadering optredend, in hartelijke bewoordingen dank betuigd voor de vele en goede diensten aan het departement bewezen. Soest, 17 Juni. In den nacht van 16 op 17 dezer werd een veehok, behoorende bij de boerderij van de Ruiter, in de asch gelegd. De bewaarder der boerderij ontdekte zulks niet eerder dan Js morgens 4 ure toen hij opstond. Oorzaak der brand on bekend naar alle waarschijnlijkheid is ge noemd hok tegen brandschade verzekerd. Des middags ten 12 ure ontstond er brand in het huis, behoorende aan, en be woond door A. Oosterbeek, staande op de Bunt, alvorens de brandweer daarvan ken nis bekwam, was het geheele perceel reeds afgebrand. De inboedel die niet verzekerd was tegen brandschade is voor het grootste gedeelte geredterwijl het huis tegen brandschade was verzekerd. BUITENLAND. Te Londen is het bericht ontvangen uit Berlijn dat Prins Bismarcks toestand on rustwekkend is. Berichten uit Hamburg melden, dat de strijd over de aansluiting bij het Tolge- bied onder de bevolking nog altijd zeer levendig is. De meesten schijnen evenwel te Deigen tot de goedkeuring der betrokken overeenkomst. De vertegenwoordiging uit de burgerij zal dus het tractaat wel moeten goedkeuren daartoe geleid door de kracht der openbare meening. 't Zou een groote triumf voor von Bismarck zijn. Te Petersburg is men aan 't duiken of er dynamiet ligt bij de bruggen; er werd verteld dat al de bruggen ondermijnd zijn om ze tegelijk in de lucht te laten vliegen. Dat in het het zuiden van Rusland ras veinsde er zelf zeer verwonderd over te zijn dat hij nog niet op de gedachte was gekomendaarnaar te vragen. De jonge dame kwam altijd in gezelschap van een oudere bij hem en voor zooveel hij zich kon bezinnenhad hij uit eenige aanduidingen opgemaakt, dat ze zeer ver moest wonen minstens een uur. Dicht bij haar woning was een stationmaar welk de Stettiner- of de Ostlahnliof dat wist hij niet meer. Het had hem ook niet geïnteresseerdmaar als St-Cricq er er op gesteld was dan kon hij er wei eens naar vragenals hij 't maar niet vergat. St Cricq verzocht hem het vooral niet te vergeten. Het portret, zei hij, had zijn hart wonderlijk bewogenen hij kon er moeielijk van scheiden. Tarras zei dat niet goed te kunnen begrijpen, maar dat ook in zulke zaken de smaak ver schillend was. Daarbij hoorde hij voortdu rend naar de deuren een diepe zucht gaf zijn boesem luchttoen St-Cricq ein delijk //Adieu" had gezegd en de deur achter zich had toegedaan. Tot overden ken bleef hem geen tijd want nauwelijks had de prulpoëet het atelier verlatenof van de andere zijde traden Clara en de oude juffrouw binnenen nam het po seeren een aanvang. Wordt vervolgd.) de vervolgingen der Joden met de ophit singen van de Nihilisten in verband staan is zekerhet doel is een democratische beweging te krijgen tegen de bezittende klasse. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op verscheidene plaatsen in het Zwitsersche kanton Waadiand en langs het geheele meer van Genève alsook te Bern en omliggende dorpen eene aardbe ving plaats gehadwaarbij men het in verscheidene gemeenten in de muren en voegen der huizen hoorde kraken. De schokken zijn het sterkst geweest in het Rhunedal bij Martigny. Te Bonneville en Chamonixalsook te Genève ging het verschijnsel gepaard met een ondeiaardsch gerommel. Bij den brand te Quebec zijn niet 600 maar 800 huizen vernield terwijl 1500 huisgezinnen van huis en dak beroofd zijn. Van 8 personen zijn de verkoolde lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. In de kerken van Sheffield is Zondag een zegewensch uitgesproken over de nieuwe editie van den Bijbelonlangs in druk verschenen. Men zegt dat Hartmann de bekende ingenieurdie voor de dader gehouden wordt van den bekenden spoorwegaanslag te Moskou tegen wijlen Alexander II London verlaten had en te Berlijn was aangekomen waar hij onmiddelijk gear resteerd en naar de grenzen getranspor teerd zou zijn. BINNENLAND. H. K. II. Prinses Hendrik heeft haar intrek genomen op het Huis de Pauw, het buitenverblijf van Z. K. H. Prins Frederik. In Den Haag heeft men de kiezers voor de Tweede Kamer, graaf Schimmelpen- ninck, aanbevolen, o. a. ook al door te wijzen op de groote verplichting welke de Haagsche Dierentuin, gewoonlijk //apen- tuin" genoemd aan dien heer heeft. In den Prins Alexanderpolder zijn ten gevolge van de felle nachtvorsten van de laatste dagen de meeste te veld staande aardappelen afgevroren. Op het elfde Noordelijk Evang. Zen- dingsfeest, op 27 Juli e. k, te Oranjewoud, bij Heerenveen, te houden, zullen als spre kers optreden de heeren F. Lion Cachet, van Valkenburg; J. van Andel, van Leeu warden; J. Kuilman, van Delft; Duursma, van Arum; C. Knap, van Kampen; F. M. Looman, van Amsterdam; Dr. G. J. Vos, van Rotterdam; W, A. v. Griethuijsen, van Steenwijk; F. Bos, van Harlingen en G, H. van Kasteel, van Kollum. Het voordeelig slot der rekening wegens inlagen en terugbetalingen voor de Rijks Postspaarbank van 1 tot 10 Juni jl. be draagt ruim f23,890. De leening van f 700,000 in de Neder landsche Tramwegmaatschappij is eenige malen volteekend. Het bestuur stelt zich voor, zoo mogelijk nog dit jaar, aan te leggen en in exploitatie te brengen de lijn HarlingenBolsward— SneekJoure HeerenveenGorredijk en Veenwouden- Bergum. In de vorige week viel te Amsterdam het volgende voor: Een jong gehuwd paar was van de reis teruggekeerd en had eene bovenwoning op de Prins Hendrikkade betrokken. Den vierden dag na de terugkomst, des och tends ten 9 ure, schelde de melkboer aan, doch er werd niet opengedaan. Nog eens en nog eens en steeds luider gescheld; al les bleef even stil. De benedenbewoners verklaarden, dat het jonge paar toch te huis was. Langzamerhand verzamelden zich een aantal nieuwsgierigen voor de woning, en trok de politie zich de zaak aan. Weer luid gescheld, doch geen gehoor! Angstige gezichten en vermoedens waren hiervan het gevolg. De politie besloot te hande len. Een smid was niet spoedig bij de hand, een ladder werd tegen het huis ge zet, een timmerman klom naar boven, schoof het raam op, en aarzelend werd de eerste stap in de kamer gezet, terwijl hon- derde oogen den man volgden. In klim- menden angst verbeidde men zijn terug komst. Wat ontdekte hij? De heer en mevrouw lagen nog zeer rustig te sla pen en de dienstmaagd sliep eveneens den vasten slaap der onschuld! Toen kwam er beweging op de woning en herademde de menigte; dé aDgst was voorbij en lachend ging men uiteen. De eerste en tweede prijs voor schut terijen bij den schietwedstrijd van de Utrechtsche studentenvereeniging zijn be haald door de Rotterdamsche schutterij. U1TSLA G der verkiesing van Leden voorde Tweede Kamer der Staten-Gene raal. AMERSFOORT. Gekozen Mr. JE Baron Mackay met 1101 stemmen, K. W. von Gorkom had 232 en Mr. H. Croockewit 2G en Jhr. G. K van den Santhcuvel 13 stemmen, op verschillende heeren werden nog eenige stemmen uitgebracht en 62 stemden in blanco. ZWOLLE. Gekozen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, met 1333 stemmen; Jhr. Mr. .T. A. Sandberg Jr. had 1213 en A. Brummelkamp 6 stemmen. WINSCHOTEN. Gekozen Mr. Goeman Borgesius, met 618 van de 723 stemmen. ASSEN. Gekozen Gratama, met 800 van de 1262 stem men Lobman had 449 stemmen. NIJMEGEN. Gekozen Heydenrijck, met 1190 van de 1330 stemmenDuijs had 114 stemmen. UTRECHT. Gekozen Roell, met 941 van de 1408 stemmenHeemstra had 453 stemmen, HAARLEM. Gekozen Mirandolle met 731 van de 954 stemmnHeemstra had 180 stemmen, LEIDEN. Gekozen Donncr, met 1189 van de 1432 stemmen Modderman had 137 stemmen. DEN 1IAAG. Gekozen Schimmelpenninck met 774 van de 1271 stemmen; Quarles van Ulford had 480 stemmen. TILBURG. Gekozen Bahlmau, met 1353 van de 1454 stemmen. EINDHOVEN. Gekozen Van Baar, met 1087 van de 1128 stemmen. MAASTRICHT. Gekozen Nyst, met 962 van de 1295 stemmen Rokerti had 285 stemmen. 's BOSCH. Gekozen De Bruyn met 1286 van de 1416 stemmen. HOORN. Gekozen K. v. Dedem met 1177 van de 1407 stemmen. DORDRECHT. Gekozen Van der Linden, met 677 Esser had 622 stemmen. ROERMOND. Gekozen Lambrechts, met 1121 van de 1227 stemmen. ROTTERDAM. Gekozen Viruly Verbrngge, met 986 en Van Gennep met 1006 van de 1939 stemmen; Ittman had 922, Wijmalen 376 en Van den Berg had 544 stemmen. APPINGADAM. Gekozen Schepel, met 764 van de 1284; Gratama had 477 stemmen. LEEUWARDEN. Gekozen Hingst met 1078 van de 1924; Gerth van Wijk had 484 en Zaaijer 356 9temmen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 8 JuniAlphonsus Frederik Gerardz. van Hubertus Johannes Al phonsus Toebosch en Jacoba Schunter- mann. 9 JuniWillem z. van Arie Marcelis van Bemmel en Louisa de Groot. 10 Juni, Gerritjed. van Willem Vlijm en Gerritje van de Pol. Alijdad. van Jan Kraan en Geertruida Hageman. 11 Junij Johanna Louizad. van Jan Hartog en Ahasuera Hermanna Johanna Blom.12 Juni, Gijsbertad. van Hermanus van Nus en Johanna Wijnen. Johannad. van August Marie Tromp van Holst en Johanna Frai^oisa Odilia Hendrika Hartogh Heijs13 Juni, The odore Christine Hermined. van Paul Adrien Huët en Christine Hermine Kolff. 14 Juni, Adrianus z. van Arie van Eij kelen burg en Catharina Quick. Geer truida d. van Pieter Mertz en Alida de Rooij. 15 Juni Henri Louis Eléonore, z. van Willem Herman van Gelder en Johannna Maria Hulshoff. Ondertrouwd; 9 Juni, Francois Felix van der Rijst en Anna Geertruida van Wermeskerken. 15 Juni, Gerrit van Nimwegen en Aartje Klok. Gehuwd: 15 Juni, Joannes Jacobus Francois eu Henriëtte Adrienne Koopmans. Overleden: 10 Juni, Henricus Hart man 32 j.echtg. van Maria Everarda Ottenhof. Jacobus Cornelissen 60 j. echtg. van Cornelia Maria van Saute. Maria Theodora Holthuis42 j.echt. van Johannes EDgel. 14 JuniHen drik Geurt van den Hoek 2 j. Johanna Maria Kisner, 23 m. Martha van Beek, 21 j. ongeh.15 Juni, Maria Bast, 14 m. Maria Gerarda Snijders6 m. MARKTBERICHT. Amersfoort, 17 Juni. Tarwe f 9,50 a f 11,Rogge f 8.75 f9,25; Boekweit f7,50 k f8,50; Ap pelen f 0,a f 0,Aardappelen f 3,—- k f3,50 per HL.; Hoendereieren f3,50 a f4,de 100 stuks; Boter f 1,25 1,40 per Kilo. Kaas f 00 li f 00 p. 100 kilo.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2