NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AwrsM, Baarn, Motel, Eemues, Hairaeli, Hoevelaken, HooM LensAen, Soest, Woensdag 22 Juni 1881. No. 50. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S /2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Held der schilderkamer. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentièn van 10 regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0.076. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1881/82 (voor de wijken EI) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort. Amersfoort, 16 Juni 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 21 Juni 1881. Ter waarschuwing. Op den 8sten Juni 11. is door Adelbert Keus te Vlaardingen aldaar in de brievenbus aan het postkan toor bezorgd een brief, inhoudende 1 bankbiljet van f 100, ED 1596, een van f 40 K 478, benevens een nieuw munt- FEUILLETOTST. VII. Dien dag kwam met Clara geen zonne schijn in t atelier, Zij verscheen als de bleeke maan met oogen die geweend hadden en juffrouw Hafner de moeder was met een onweerswolk te vergelijken. //Goed dat ik vandaag allleen nog aan 't haar te doen heb dacht Tarras, ter wijl lnj haar onderzoekend beschouwde. Clara zuchttehaar moeder zag er ondoor grondelijk ernstig uit en breide als een machine. z/Mag ik dat haar een beetje goed doen?" vroeg Tarras. Clara knikte toestemmend en de schilder schikte met lichte vingers de wollige zijden lokjes nög wat bevalli- ger en vrijer. Zijn hand beefde hierbij nog nooit had hij die verlegenheid tegen over haar bevonden, 't Was alsof van die aanraking een warme, electrieke strooming uitging die zijn hart sneller deed kloppen en zijn gedachten wonderlijk en liefelijk dooreen warde. Hij kon de verzoeking bijna niet weerstaandit lieve hoofd tusschen de handen te nemen en het op te heffen om eens diep diep in de donkere oogen te zien. En vreemdtoen hij gedaan had en Clara weer opzag, was biljet, L 09183, geadresseerd aan de Ge broeders Visser te Amerfoort. Brief noch inhoud is aan den geadresseerde bezorgd. Ter herinnering aan den slag van Wa terloo is Zateidag, als naar gewoonte, een fraaie krans nedergelegd bij het stand beeld van Koning Willem II, op het Buitenhof te 's Hage. BUITENLAND. Sir Josiah Mason, de rijke weldoener van Birmingham, is daar in den ouder dom van 86 jaren overleden. Slechts van geringe afkomst zijnde en ofschoon er in zijne jeugd weinig zorg aan zijn opvoeding was besteed, wist Mason zich in de maat schappij vooruit te werken en werd hij door groote vlijt en inspanning millionair. Zijn laatste industriëele loopbaan was sta- lenpennen-fabrikant. Birmingham dankt aan hem een wees huis, dat hij voor 260,000 p. st. liet bouwen en inrichten, voorts een weten schappelijk en technisch seminarie, dat hem 165.000 p. st. kostte. De Koningin erkende zijn nobele werkzaamheid voor het algemeen welzijn, door hem in 1872 de ridderlijke waardigheid en de Bath- orde te verleenen. In de vorige week is te Kidderminster, zijn geboorteplaats, een standbeel, van wit Siciliaansch marmer, onthuld van Sir Row land Hill, den grooten hervormer der pos terijen in Engeland. de bleekheid van 'na3r gelaat verdwenen en door een zacht rood vervangen. De zitting begon. Het was zoo stil in het behaaglijke vertrekmen hoorde alleen het ijverig rinkelen der breinaalden en buiten het tjilpen der musschen die in den hoogen populier districts-vergadering hadden. Tarras schilderde alsof het welzijn der wereld er van af hingen was er zelfs over verwonderd dat alles hem zoo goed gelukte. De oude kunstenaars-spreuk „Handen voeten en haar Zijn des duivels waar," scheen dien dag hij hem haar waarheid, te hebben verloren. Na verloop van een half uur werd er gescheld en juffrouw Hafner daardoor uit de kamer geroepen. Op haar plaats bleef een haastig opgerold breiwerk liggen, dat er met zijn naalden en in zijn ronding als een met pennen misdeeld stekelvarken uitzag dat een wonderlijk oplettend aan zien had alsof het zich zijn plaatsver vanging wel bewust was. Ook bleef het even stilalleen de musschen schenen bij de beraadslaging over de gemeentelijke aangelegenheden in botsing te zijn ge komen en hieven een geweldig lawaai aan, tot ze eensklaps allen bruisend weg vlogen. Nu was het nog stiller, ja zoo, dat ik zeggen kanmen hoorde de In den nacht, van Woensdag op Don derdag heeft men te Saint-Germain getracht het standbeeld van Thiers, door 't ontste ken van een met kruit gevulde kist, in de lucht te doen springen; gelukkig is het beeld slechts onbeduidend beschadigd. Aan de Berlijnsche beurs is tot leniging van den nood der Joodsche bevolking in de stad Kieffvoor 33,650 M. ingeschreven. Bismarck moet thans weder vooruitgaan en de hoop bestaat, dat hij zich spoedig naar Kissingen zal kunnen begeven. Op de kerk te Ostakowo in Tscherni- goff (Rusland) is een aanslag ontdekt. De geestelijkheid ontving aan den vooravond van een kerkelijk feest een dikke waskaars van een onbekende ten geschenke, met verzoek, die op den dag van het feest tij dens den dienst te willen branden. Een on derzoek bracht gelukkig aan het licht, dat de kaars 13 pond zware ontplofbare stof bevatte, zoodat men hier met het werk van een schandelijken onverlaat te doen had. Een lichte schok van aardbeving is Donderdag te Thun (Zwitserland) waar genomen. Noorwegen heeft eene nieuwe kieswet gekregen op de volgende grondslagen Kiezer is ieder Noorweegsch onderdaan die den leeftijd van 25 jaren bereikt en 5 jaren in het land woonde: lo. als hij ambte naar is; 2o. wanneer hij grondeigenaar is stilte, en Tarras, aan 't voorgaand bezoek denkend sprak om iets te zeggen: ,/Er was daar een oude kennis van u hier." Clara zag hem vragend aan. //Herinnert u u niet meer dien avond in Oostpruisen toen u met korenbloemen in uw haarnaar de ondergaande zon zag en iemand daarbij lyrisch werd „Gij eenzaam graf Der stervende zonne Clara zag hem met groote oogen aan. z/Dat was meneer St-G'ricq, kent u dien Daarop zag ze nadenkend voor zich en hernam: //Van dat gedicht heb ik weinig gehoord't was misschien heel mooimaar ik dacht aan andere dingen. Ze hadden eerst gezegd dat daar Berlijn lagwaar de zon onderging. Ik dacht aan moeder en aan onze kleine hoekkamer waar de ondergaande zon ook in schijnt, en aan onzen kanarievogeldie dan nog voor 't laatst zoo mooi zingt, en aan" hier bleef ze even steken zoodat Tarras vroeg //En aan „tn aan veler lei vervolgde ze. //Ik weet het nog zoo precies, want ik heb nog dikwijls aan dien avond gedacht. Ik had heimwee. Meneer St-Cricq heb ik na dien tijd niet meer gezien, hij logeerde toen bij zijn oom, van wien het landgoed is." z/Hoe beviel hij u vroeg Tarras. z/Hij was altijd heel vriendelijk tegen of gronden sedert meer dan 5 jaren in pacht had; 3o. als hij gronden bewoond in Einmarck, toebehoorende aan den Kroon 4o. als hij burger is of onroerende goe deren bezit ter waarde van 600 kronen; 5o. als hij in het afgeloopeu jaar directe belasting betaalde over eene waarde van 500 kronen op het land of 800 kronen in de steden en niet in een staat van lage dienstbaarheid tegenover derden ver keert. BINNENLAND. 's Gravenhage. H. K. H. prinses Hen drik is van het //Huis de Pauw", alwaar zij sinds verleden week de gast was van Z. K. II. prins Frederikover Leiden naar Soestdijk vertrokken, ten einde den zomer op het koninklijk lustslot door te brengen. Het heeft Z. M. den Koningalsook Z. K. H. Prins Frederik behaagd een blijk van belangstelling te gevendoor het schenken ieder van een gouden me daille in de bloemen-tentoonstelling te houden in het //Park" te Amsterdam van 1 4 Juli a. s. De meerderheid in de afdeelingen van de Eerste Kamer heeft zichtrots vele bezwarenvoor de aanneming der drank wet verklaard. Jules Yerne heeft ook Vlissingen aan gedaan en de havensbenevens de stad met belangstelling bezichtigd. meantwoordde Claravik lachte ook nooit om zijn verzenzooals de andere meisjes die tusschenbeide haar zakdoeken in haar mond moesten stoppen, als hij ze voorlas Ik kan heel ernstig zijn als ik wil." //Hm," zei Tarras, #had ook maar ge lachen." //Meneer St-Cricq is toch uw vriend?" vroeg Clara met verwondering. z/Jahij 's mijn vrind," riep Tarras heftig uit//maar die vriendschapdie 't ondoorgrondelijk raadsbesluit der goden over me heeft beschiktpleeg ik als een noodlot te beschouwen. Als met een kwaal ben ik met dat creatuur behept. Hij is me opgelegd als een vreeselijke straf voor mijn pekelzonden Hij bemerkte dat Clara hem wegens die plotselinge heftigheid verwonderd aanzag, en vervolgde z/Ik had me al lang van hem bevrijd maar helaasik heb verplichting aan hemen dat bindt me de handen en krenkt me tegelijk. Hij maakte kennis met me toen ik in vreedzame duisternis en tamelijk onopgemerkt het eene schilderij tje na het andere besmeerde, en maakte toen het eerst de goeie menschen op me opmerkzaam en bracht de pers over me in bewegingzoodat ik op-eens bekend werd. Maar dat is meer dan vereffend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1