De prijzen der inlandsche steenkolen zijn thans bijzonder laag. Aan den kolen mijn Neuprich le Kerkrade gelden de kolen zonder gruis 70 cent en de gruiskolen 40 cent per 100 Ned. pd. of mud. Er is sprake van dat een Berlijnsche maatschappij een electrischen spoorweg zal aanleggen van het station te Zand- voort tot het groote badhuisdat is over een afstand van een kwartier uur gaans. Als een bijzonderheid kan gemeld wor den dat sinds het bestaan der Koti. Mi litaire Academie te Breda dit jaar voor de tweede maal zich het geval voordoet dat alle cadetten aan het examen voor officier hebben voldaan. Deventer19 Juni. Dezer dagen werd een bregadier der huzaren van hier naar Leeuwarden gevankelijk overgebracht, omdaar terecht te staan als verdacht van diefstal van een zilveren horloge en eenig geld. Het „Parklocaal" te Amsterdam is ver kocht. Tegen 1 October e. k. wordt met de afbraak een aanvang gemaakt en tegen het einde van 1882 mag men de opening van den nieuwen schouwburg te gemoet zien. Op 24 Augustus a. s. zal te Zwolle een dubbele harddraverij gehouden worden, met flinke prijzen en premiën en gepaard met feestelijkheden. Verschillende pleizier- treinen zullen voor dien dag worden ge organiseerd. Te Dordrecht is eene afdeeling van Christelijke onderwijzers voor Dordrecht en omstreken opgerichtdie aanvankelijk reeds twintig leden telt. GEMENGDE BERICHTEN. Nadat men er in de laatste jaren geen spoor meer van had ontdekt in Lancas hire, is een plaag teruggekeerd, die er vroeger wel eens meer is voorgekomen een insectenplaag. In den omtrek van Clitheroe zijn de huizen en velden let terlijk ongenaakbaar door zwermen van insecten, een soort van muggen, die de grasvelden en alle tuinen geheel kaalvre ten. Als eene zeldzaamheid wordt ons mede gedeeld, dat op de duiventil van A. van Herk Jr. te Langerak eene duif tegelijk drie jongen uit vermoedelijk twee eieren, heeft uitgebroed. Twee dier jonge duiven zijn, in vergelijking met het andere jong, bijzonder klein, zoodat dit hoogstwaar schijnlijk tweelingen zijn. In de grootste restaurants en koffie huizen worden thans de ververschingen gediend op schotels van papier-maché. Deze borden hebben uiterlijk veel van aardewerk en zijn voorzien van nette en relief geperste randen. Zoowel bezoekers als eigenaars en bedienden zijn met deze borden zeer ingenomen. daardoor), dat hij overal waar hij maar kan voor mijn ontdekker en pretecteur figuureert, en me omvoert als een circus- paard dat hij heeft gedresseerden dat hij overal mijn naam als een roos in 't knoopsgat draagtom er den zijnen mee te smukken Als alle vrouwen nam Clara de partij op voor den aangevallene. „Dat heefs hij toch niet noodigzei ze„hij gaat voor een knappen dichter door „Knoeiwerk knoeiwerk riep Tarras uiteen „kunstmatig opgeblazen naam die morgen aan den dag als een zeepbal barst en er blijft niets over dan wat troebel water. U hebt er geen begrip van hoe dat in elkaar zithoe 'n klit ze zijn die beunhazenbrekebeenen en middel matigheden een cliqueeen club d'ad miration mutuelle ,en hoe ze in bladen en blaadjes elkaar in de hoogte steken en opvijzelen en van weerszijden hun namen en naampjes uitvententotdat het arme domme publiek ten laatste gelooft dat bij al 't „geschreeuw" toch wel wat „wol" is. IJ weet er niet van van die kunst- parasiten dien het maar om geld of faam is te doen en die voor den waren kuns tenaar onkruid zijnanders niet. Hun lange ooren hebben ze naar 't publiek gestrekten loeren en luisteren naar wat Ten behoeve van het Utrechtsche stu dentenfeest. spreekt een correspondent den wensch uit dat „de groen geverfde winter, die wij hier gewoon zijn zomer te noe men," zich nu maar goed zal houden. Te Berlijn is een speelhol niet zonder slimheid van de zijde der justitie ontdekt en gesloten. De eigenaar was een zekere Salomon, wonende in de Amalienstrasse 6. Men trachtte de politie te misleiden door, zoodra een vreemde naderde, de kaarten en 't gelag weg te bergen de vrouw van Salomon stond aan het vensterraam op den uitkijk en zich voor te doen alsof eenige vrienden bijeen waren. Twee politie beambten wisten zich als kellners toegang te verschaffen tot 't speelhol. Zij namen echter geen deel aan 't spel, terwiji zij be loofden den volgenden keereen bekende mee te zullen brengen, waaraan iets te verdienen viel. Te bestemder tijd kwamen zij met den aangekondigden onbekende terug, doch deze was werkelijk den rechter-commissa- ris. Naauwelijks was men weder aan 't spelen, of de drie justitie-ambtenaren maak ten zich bekend en namen Salomon en twee andere personen gevangen. De sterrekundigen zijn het met elkan der nog niet eens of de komeet die binnen kort aan den hemel verschijnen zal, wel die van het jaar ISO7 is. De sterrekundige Gould, in Buenos-Ayres, die haar ontdekt heeft gelooft het, terwijl andere verklaren, dat de komeet van 1807 eerst in de drie en dertigste eeuw kan terugkomen Donderdagmorgen heeft een inwoner van Luik, in de stad Namen zijne dochter doen aanhouden, die op het punt was met 50.000 frcs. uit 's vadershuis naar Pa rijs te vertrekken, waar een student van Luik haar opwachtte. Om zich eene gedachte te vormen van de bandeloosheidwelke zich in Parijs straffeloos ten toon spreidtdient slechts gezegd te worden dat de kooplieden en bewoners van verscheidene straten bij de stedelijke overheid petities hebben inge diend van honderden handteekeningen voorzien, en waarin gevraagd wordt dat men den openbaren weg van de zedelooze vrouwen en mannen zou zuiveren. De smeekschriften zeggendat die straten voor elk deftig persoonuit oorzaak der publieke ontuchtvolstrekt onbewoonbaar geworden zijn. Te Bennekom viel een timmerman toen hij bezig was een tak uit een boom te zagen uit den boom op de steenen en was terstond een lijk. Men weet zich niet te herinneren dat de rogvangst ooit zooveel voordeel heeft geschonken dan thans aan de visschers van Texel en het Nieuwediep. Duizenden van die visschen worden dagelijks aange bracht en tamelijk hoog verkocht. De langstaartendie in vroeger jaren als winterprovisie worden gedroogd en dan door de visschers „klopham" genoemd, worden bij groote hoeveelheden naar Belgie ge- de groote hoop wil hebben en lappen dan samen naar de mode van den dag, wat heden bevalt en overmorgen is ver geten." „Maar meneer St-Cricq is toch niet zoo een vroeg Clara, meer-en-meer verwon derd over dien heftigen woordenvloed. „Zeker is hij zoo een zei Tarras „zoo een die ik kunst-WaM^Mewr noem of kunst Schivindleren dat is de abime tusschen hem en mij. J) Hem is 't niet om de zaakzelf te doen maar vóór alles om het resulaaatzijn rijmelarij is middel, natuurlijk geen doelHij streeft niet aan houdend naar volmakingom uit zich te vormen wat de natuur in hem gelegd heeft als ze wat in hem heeft gelegd! neenhem is er slechts aan gelegen glans en schijn om zich te verbreiden beroemd te worden in den omtrek van een vierkante el en in zijn ijdel, nietig zelfbehagen wordt hij niet moe, onophou delijk de lui zijn lieve ik met zijn zoet sappige lorren op een presenteerblad op te disschen en aan te bieden." Clara's verwondering werd verbazing. Zulk een woordenschat en zoo'n vuur van verontwaardiging had zij niet achter Tar- 1) Tarras placht geheel of gedeeltelijk Fransch te (preken als hij zich boos maakte, onwillekeurig na- tuurlijk. Men toornt het beat in rijn eigen taal. zondenwaar zij een zeer gewild artikel zijn. Sommige vletten van het Nieuwe diep die met twee personen bemand de rogvisscherij uitoefenenverdienen daar mee van f 25 tot f 50 per dag. Het boren van petroleum-bronnen wordt sedert eenigen tijd in Duitschland met kracht voortgezet. Een Engelsche maat schappij heeft onlangs in Hannover zulk een onderneming met het beste gevolg op het getouw gezet, en in den Elzas wordt met niet minder succes geboord. In het woud van Hagenau levert elke boorschacht, ter wijdte van 1 cM.drie vaten petroleum per dag; andere boorga ten van grootere afmeting, welke met stoom worden bewerkt, leveren 5 a 6 vaten per dag. De ongezuiverde petroleum bevat 35 pCt. olie voor gewoon gebruik. Een te Lyon verschijnend blad heeft, naar aanleiding van een daar ter plaatse gehouden lezing door Louise Michel, zich veroorloofd voor haar een nieuwen titel te bedenken en wel deze: de diva van het canaille. Op een hoek van de Rue Boetie te Parijs, vond men voor eenige dagen een jonkman, die zich aan een lantaarnpaal had opgehangen, in het costuum van PuDch. Het bleek bij onderzoek een 23-jarig Amerikaan te zijn, Willem Por ter, die zich van het leven had beroofd, omdat hij door een meisje, dat hij op een bal had ontmoet, was afgewezen. Hij wil de in het costuum, waarin hij haar het eerste zag, sterven en begraven worden. De grootste electrische lichttoestel, die tot dusver gemaakt werd, is vervaardigd door de „Brush Elictric Tigt Company." Deze lamp heeft een lichtvermogen van 100,000 standaard-kaarsen, en is ongeveer vijftienmaal sterker dan de gewone elec trische lampen die voor straatverlichiing dienen. De koolspitsen zijn 60 mM. dik en de machine vereischt 40 paardenkracht van den motor. Deze lamp is bestemd voor de Britsche marine. In 1880 werd te Scheveningen voor f23,000.000 aan visch aangebracht. Dit hooge cijfer is wel een bewijs hoe be langrijk deze tak van bedrijf voor ons land nog steeds is. Koningin Isabella kwam eens op haar reis door Asturië in een klein dorp aan. „Hoe is het klimaat hier?" vroeg zij aan een boer. „Wij hebben geen klimaat en willen er ook geen hebben," antwoord de deze. „En dat waarom vroeg de Koningin lachend. Omdat als wij er een hadden men er zeker een belasting op zou leggen," klonk het antwoord. Zeg niet al te spoedig waar de brand geweest is. Vier honderd huizen zijn door brand vernield te Gyoergyoeiszent- miklós Te Amsterdam had een treurig voorval plaats. De vrouw van zekere B. had zich ras gezochtdie haar altijd bedaard was voorgekomen. „Is uw oordeel niet te hard?" vroeg ze. „U schijnt tegen meneer St-Cricq in genomen Tarras liet haar niet uit spreken en wond zich meer en meer tegen zijn „vrind de rijmelaar" op. „Te hard te mild meent u veel te mild Hebt u weieens een gedicht van hem gelezen Zijn pracht-exemplaren van boekjes doen me altijd denken aan een collectie eieren. Niets dan uitgeblazen ei eren niets dan schalen zonder inhoud Hij sprak van trouwen. Nuik ken een wezen dat goed voor hem is. Met juffrouw Lydia Bassy moet hij maar trouwen; die kunstenares heeft veel van hem, en mis schien vereenigen hun talenten zich dan eens in een gemeenschappelijken zoon, die er dan later zijn menschvijandelijk beroep van kan maken arabeskeu van kamillen- bloempjes en vergeet-mij-nietjes om zijn eigen lorren van gedichten te kleuren „Wel well" zei Clara, „ik had u niet voor zoo liefdeloos gehouden Daar juffrouw Hafner op dat oogenblik terugkwamwerd het weder stiltot het poseeren een eind nam. 't Portret was voltooid. Toen Tarras weder alleen wasging hij Maandagavond naar een partijtje bege ven, en haar man in zijn huis opgesloten, aangezien deze niet al te nuchter was. B. verzon daarop een middeltje, dat nog al eens door soldaten gebruikt wordt, om des nachts uit de kazerne te komen. Hij knoopte namelijk een paar beddelakens aan elkander en wilde zich daaraan uit zijn raam (hij bewoonde een bovenhuis) laten zakken. Of B. zich niet goed vast gehouden heeft op dat de lakens niet sterk genoeg waren, in 't kort hij viel en bleef op de plaats dood. Te Hedel hebben eenige ellendelingen de lafheid gehad om des nachts van twaalf in de weide loopende paarden de staarten af te snijden. Bij Solingen in Rijn-Pruisen worden velden, boomen en huizen met algeheele verwoesting bedreigd door een hevigen brand, die niet boven, maar ruim 20 voet onder den grond woedt. Sedert meer dan tien jaren was men gewoon de asch, uit de ovens van een groote ijzerfabriek, in een naburig smal dal neer te werpen over een uitgestrekt heid van honderden meters was die grond reeds gelijk gemaakt en in gebruik ge nomen. Er groeiden bcomen op de aschlaager werden huizen gebouwd tuinen aangelegden reeds begon de grond er geheel begroeid te worden toen onlangs nadat er sedert een half jaar geen asch meer was neergegooid plotseling alle plantengroei ophield en van afstand tot afstand, over eene steeds grootere uitgestrektheidgasachtige dampen uit den grond opstegen. Dikke boomen vielen als met een tooverslag neer en stukken grond zak ten 20 voet naar beneden. De boomstam men bleken van onderen verkoold te zijn, en in de kuilen, door het zakken van den grond ontstaan, heerschte een ondragelij ke hitte. Het was duidelijk, dat diep onder den grond een groote brand woedde, die tot de oppervlakte zijn vernielende uitwer king gevoelen deed. Maar hoe het moge lijk is dat daar brand ontstond, nadat er sedert een half jaar geen asch meer werd gebracht, en asch toch ook niet brand baar is, weet niemand te verklaren. Voortdurend worden de opstijgende dampen erger en men vreest dat weldra alle huizen, tuinen en plantengroei op den aschgrond geheel vernield zal zijn. Sedert eenige dagen is men bezig met het graven van kanalen, waardoor men het water van een hooger gelegen vijver naar het tooneel van den brand wil brengen, maar of dat helpen zal is te betwijfelen, daar de asch door een dikke aardlaag is bedekt, die het water moeielijk doorlaat. 's Avonds levert de onderaardsche brand een indrukwekkend schouwspel op. Dan ziet men dwaallichties van kleurige gassen boven den grond zweven, die nu eens hoog opvlammen, alsof zij juichten in de verkregen vrijheid, dan weer, als ver moeid van hun spel, in den grond terug zinken. Een groote menigte van heinde en ver komt dit tooneel gadeslaan. een wijl in zijn kamer heen en weer, en stond tusschenbeide eens stil en staarde op alle mogelijke dingen zonder ergens iets te zien. Er was een argwaan in hem opgerezendien hij niet vermocht te ver bannen en die zijn hart meer-en-meer begon te benauwentoen hij meende eenigen groud te hebben voor die achter docht. Het scheen hem klaar te zijn als een klontjedat St-Cricq Clara wel aan stond, ja misschien hield ze wel van hem. Er zijn zooveel onbegrijpelijke dingen in de wereld dacht hijen dit is per slot van rekening nog zoo onverklaarbaar niet. St-Cricq was zeer rijk „puissa?it rijk" zeiden de dames niet leelijken mis schien, wie kon 't weten beviel het on ervaren meisje juist dat zelfbehagen dat Tarras in dien man zoo tegenstond, mis schien had juist dat o horreur in druk op haar gemaakt. De jeugd verwart zoo licht en gaarne een ondeugd met een verwante deugd en omgekeerden niets gemakkelijker dan zoo'n jong meisje, dat het hoofd nog zoo vol schoone illusies heeftknollen voor citroenen te verkoopen. Zou dit St-Cricq zoo moeilijk zijn geval len wiens geheele zijn en wezen schouw- spelerij wasen die niets verzuimde om zijn lieve ik op alle manier te illumineeren, en eiken schijn van verdienste tot glorie te maken om zijn onverdienstelijk hoofd?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2