NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR inrtnrt, Baan, BuscMa, Eins, BamlB, Boevslata, BaaM Leusilen, Sossl, Woensdag 29 Juni 1881. j- No. 52. Tiende Jaargang. Uitgever: A. AS. Slothouwer Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk |'s morgens SV.uurdes Woens- "i dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- f vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. «IHERSFOORISCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het gcheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentien van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend nuar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de Baad dier gemeente de navolgende verordenin gen heeft vastgesteld, luidende Verordening tot heffing van schoolgel den voor het genot van openbaar lager onderivijs in de gemeente Amersfoort. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien art. 46 der wet van 17 Augus tus 1878 (Staatsblad no. 127), Besluit: Artikel 1. Ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt eene bijdrage geheven van ieder kind dat schoolgaat op de school voor jongens, op de tusschenschool en op de betalende af- deeling der herhalings-klasse. Art. 2. Dat schoolgeld bedraagt voor eiken leerling a. op de school voor jongens f25 per jaar, zoolang het onderwijs zich bepaalt tot de vakken a tot i van art. 2 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), en f 36 per jaar zoodra iu de IX. Ik vergatlezerdat gij die ontmoe ting leest, niet bijwoonde. Op haar schenen de raven gewacht te hebben, want sneller, zonder wantrouwen vielen ze op het brood aan. Ze schenen de geefster reeds te kennen en gedacht te hebben „daar is zij Tarras ziende kreeg ze een kleur alsof ze op een slechte daad was betrapt, groette en ging ijlings weg. Toen die beiden hun klein maar rein liefdewerk volbracht hadden kwam er in dat plantsoen nog iemand aan die de arme vogels niet had vergeten, 't Was een „schrijfsterdie soms bijna niet te eten had ook zij offerde haar kleine pen ning aan het groote medelijden, die grond slag der moraal. Misschien was het wel de schrijfster dezer schets maar daar dit den lezer om 't even iswillen we 't maar iu 't midden laten. Behalve dit drietal was er niemand in de gansche groote staddie aan dat 1) Een der raven baalde telkens twee drie brok ken te gelijk weg die ze dan in de sneeuw verborg, waarop ze weer nieuwe haalde. Die vogel had het als jneDsch en rentenier ver kunnen brengen. hoogere of voortgezette klassen der school een der vakken l of p of beide onder wezen worden. b. op de tusschenschool f 7,50 per jaar. c. op de betalende afdeeling der her- halings klasse f 2 per jaar. Art. 3. Deze schoolgelden zijn verschuldigd door de ouders of voogden der leerlingen; zoo die ouders of voogden niet in de ge meente Amersfoort wonen of wel zoo zij er niet zijn, door de verzorgers der leer lingen. Voor de toepassing van deze bepaling zijn de leerlingen verplicht een binnen deze gemeente wonende verzorgerdie zulks op zich neemt, aantewijzen. Art. 4. De schoolgelden zijn verschuldigd bij vooruitbetaling, en wel: a. voor de school voor jongens in drie vieruiaandelijksche termijnen, aanvang ne mende 1 Januari, 1 Mei en 1 Septem ber van eik jaar. b. voor de tusschenschool in zes twee- maandelijksche termijnen, aanvang nemen de 1 Januari, 1 Maart, 1 Mei, 1 Juli, 1 September en 1 November van elk jaar. c. voor de betalende afdeeling der her halings-klasse in twee driemaandelijksclie termijnen, aanvang nemende 1 October en 1 Januari van elk jaar. Art. 5. Voor den leerling die in den loop van de in art. 4 vermelde termijnen wordt toegelaten of de school verlaat, is de ge- heele loopende termijn verschuldigd. hongerende zwarte gevogelte dachten toch passeerden dagelijks veel christelijke zielen door 't plantsoen. Nu ja, men „dacht er wel wel aan maar men deed er niets aan, „Die arme vogels!" werd er gezegd „die vinden nu niets." Dan warmde men zich en ging Js avonds naar den schouwburg, om bvb. iemand doch een tweebeenig zoogdier, niets minder! mors dood te zien vallen als een pop. Dit gevoegd bij een paar fraaie phrasen en gillenis dan uiterst treffend. De kerk geeft „stichtingde komedie „emotie." 't Is er dan ook een stichting, 't is er dan ook een emotie naar Tarras had emotie en stichting daar bij die kraaien De groote tragedie des levens, waarin die raven een kleinekleine act speelden, die niets heeft van poppenspelwaarin geen enkele theatraleonware phrase voorkomt, daarvoor hadden „ze" geen oogen geen ooren en geen hart. En toch is dit de tragedie die met de grootste natuurlijkheid, de fijnste fijnheid en het meeste talent „op breede schaal" gespeeld wordt. De pijnlijke indrukken bleven hem dien dag niet gespaard. Voortgaande ontmoette 1) Stichting? Wie met carneval de goddelijke Narr- halla-Marsch van den te vroeg gestorven Mainzer Zu- lehner gehoord heeft, of wie Hayden's Serenade, Streicliquartet, kan genieten, die kan weten wat stich ting is. Art. 6. Bedeelden, onveruiogenden en minver mogenden, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders, worden niet aan de heffing in deze verordening bedoeld, onderworpen. Art. 7. Deze verordening treedt in werking op 1 Mei 1881, met welk tijdstip alle vroe gere verordeningen te dezer zake verval len. Tot 1 Mei 1881 worden de schoolgel den op den bestaanden voet geheven, zoo noodig bij gedeelten van termijnen. Aldus vastgesteld ter openbare verga dering van den 15. Maart 1881. De Secretaris, De Voorzitter, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Zijnde de heffing goedgekeurd hij het koninklijk besluit van den 7. Juni 1881, No. 13. Verordening op de invordering van schoolgelden voor het genot van openbaar lager onderzvijsin de gemeente Amei sfoort. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien zijn besluit van heden tot hef fing van schoolgelden voor het genot van openbaar lager onderwijs in die gemeen te, Gezien art. 46 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), Besluit: Artikel 1. De hoofden der scholen voor openbaar lager onderwijs, waarvoor schoolgeld ver schuldigd is, zenden bij den aanvang vau eiken termijn, vermeld in de verordening hij iets op zijn weg, dat hem nog meer door de ziel sneed dan die van honger en koude stervende dieren. Het was een gevallen paard. Hier was de wreedewreede hand van den mensch in het spel, de hand die zich zelfs tot vivisectie leent, tot beweerd „nut" der wetenschap," och arm! Wat de mensch in z ij n waan is, weet Schiller ons te ons te vertellen, met weinig woorden. Een oud, mager en gewond paard, dat door de gladheid en de zware vracht geval len was, lag daar op de zijde, en schouw de opwaarts met een oog, waaruit diepe smart sprak en tevens die waatac h- t i g h e i d welke wij slechts hij dieren vinden. Een kolussaie kerel sloeg met den stok zijner zweep op het onmachtige dier. Daarop beproefde hij met een paar andere mannen het aan den staart op te trekken wat natuurlijk niet gelukte. Hadden ze het op die barbaarsche wijze een weinig opgetild, dan poogde het nog zoo willige dier de voorpooten op te richten, doch dan zonk het weer neder. Dit geschiedde her haaldelijk, en telkens lachte de menigte, alsof dat vallen en kwellen een blijspel was. Voorwaar, van alle ondeugden is het leedvermaak het meest uit den duivel! Al die menschen, waaronder „beschaafde" hee- ren en dames, die daar zulke afschuwe lijke Schadenfreude konden ondervinden, tot heffing, aan Burgemeester en Wet houders eene lijst van de leerlingen die als zoodanig aan de school onder hunne leiding staande, zijn ingeschreven, met aanwijzing van de namen en woonplaat sen der ouders, voogden of verzorgers, en met opgave van de door hen ver schuldigde schoolgelden over het alsdan ingetreden tijdvak. Art. 2. De leerlingen, die na het indienen der lijsten en voor het indienen der volgende lijsten worden toegelaten, moeten door de hoofden der scholen met de in art. 1 vermelde aanwijzingen terstond aan Bur gemeester en Wethouders worden opge geven. Art. 3. Binnen acht dagen na ontvangst der lijsten of opgaven worden deze door Bur gemeester en Wethouders onderzocht, na goedkeuring vastgesteld en ter invorde ring aan den gemeente-ontvanger gezon den. Art. 4. De gemeente-ontvanger vordert de ver schuldigde schoolgelden binnen acht da gen daarna van de belastingschuldigen in. Art. 5. Aan den leerling voor wien dan niet is betaald, wordt het verder bijwonen van het onderwijs door Burgemeester en Wet houders ontzegd, totdat het schoolgeld is voldaan. Art. 6. Teruggave van betaald of afschrijving van verschuldigd schoolgeld heeft nimmer plaats. gingen 'Zondags, meestal met een ver guld boek vol wonderlijks iu de hand, naar een hoog gebouw, dat tot „dienst" van den God" en tot zwaluwnesten dient. Denk daar eens aan en walg! Ik zeg u, onder hun zijden kousen waren de ruige beenen vau een barbaar. Hoe is het mogelijk, dat men bij zulk een arm, mishandeld dier lachen kan! Was er iets om te lachen? Was het niet veeleer om te weenen? „Gij lacht," riep Tarras, „maar dat dier lacht niet!" En nu lachte men weder om hém. De voerman rukte nu het paard aan het gebit, en schopte het tegen de teere neusgaten, dat het bloed er uitsprong. Zulke wreedheid komt nog overal voor in 't publiek, ondanks wetten en vereenigin- gen tegen mishandeling van dieren. De politie is dan overal waar men haar niet zoekt, of ze wordt niet gezocht, of ze laat op zich wachten. Tarras zijn bloed kookte. Hij toornde tegen het wreede wezen dat „medemensch" was, demonstreerde, schold, vloekte Diu- biben\ niets hielp. Was dat de rustige „Béarnois Faux et courtois"? 1) wiens type wordt uitgedrukt in de volgen- li Jaloersche naburen hadden een spreekwoord féaux et courtésdat de Bearncrs voorstelt als voor beelden van trouw en hoffelijkheid, vervalscht in faiis

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1