Art, 7. De bepalingen van de artt. 258 en vol gende der gemeentewet, betrekkelijk de invordering van plaatselijke belastingen, zijn verder van toepassing. Art. 8. Deze verordening treedt in werking ge lijktijdig met die tot heffing van school gelden op 1 Mei 1881, met welk tijdstip alle vroegere verordeningen te dezer zake vervallen. Tot 1 Mei 1881 worden de schoolgel den op den bestaande» voet ingevorderd, zoo noodig bij gedeelten van termijnen. Aldus vastgesteld ter openbare verga dering van den 15. Maart 1881. De Secretaris, De Voorzitter, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN, Gedaan te Amersfoort, den 27 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 28 Juni 1881. Van ter zijde vernemen wij dat de Vereeniging „Schuttevaer" aanstaande Zaturdag-avond vergadert in het koffie huis „de Arend" en daar, behalve een tweetal requesten, ook de Gemeenteraads verkiezing zal ter sprake gebracht worden. De heer Kantonrechter te Amersfoort heeft 27 Juni jl. een breedvoerig vonnis gewezen in de zaak der gemeente Amers foort tegen de firma Houtzaager van Veen, betreffende het Vuur-, Haven- en Tongeld. Z.E.Achtb. overwoog dat de gemeente ten onrechte den eisch instelde krachtens eene bestaande concessiedat de heffing daarentegen moet beschouwd worden als belasting, en hij op dien grond onbevoegd is om in deze zaak een uitspraak te doen. De gemeente werd veroordeeld in de kosten van het geding. Indien de ruimte ons zulks veroorlooft, plaatsen wij het vonnis in zijn geheel, in onze oplage van heden over 8 dagen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 30. Juni 1881, des namiddags halftwee. Puuten van behandeling. 1. Staten van oninbare posten betref fende hoofdelijke» omslag en hondenbe lasting, dienst 1879. 2. Vierde aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1880. 3. Verzoek van het bestuur der Ver eeniging tot verzameling van oudheden tot het in bruikleen afstaan der afbeel ding van den L. Vr. toren, met advies van Burg. en Weth. 4. Ontwerp-besluit tot verpachting der bank van leening, voor één jaar. 5. Verzoek van den onderwijzer II. C. Schregardus om ontslag. 6. Voordracht tot overplaatsing van een onderwijzer aan de openbare tusschenschool, naar de openbare kostelooze school (Koe straat.) 7. Benoeming van twee regenten en twee regentessen voor het burger-weeshuis, we gens periodieke aftreding. Bevorderd aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de rechts- en staatsweten schappen B. A. Verloren van Themaat, geb. te Amersfoort. BUITENLAND. In het Zuiden van Rusland neemt de armoede onder de bevolking toe door de voortdurende branden, die ten onrechte aan de Joden worden toegeschreven. Uit Rusland verneemt men gedurig wei nig geloofwaardigs omtrent de aanslagen der Nihilisten. In berichten uit Weenen wordt verze kerd, dat deze besloten heeft in den Raad voor te stellen, het Russische budget van oorlog met 150 a 200 millioen te ver minderen. Intusschen zullen ettelijke millioenen besteed worden tot het bouwen eener kerk op de plaats waar de vorige Keizer werd vermoord. Vreemde zuinigheid alzoo! In het Engelsche Lagerhuis gaat het met de behandeling der Iersche landwet om wanhopig te worden. Hetgeen nog ge schiedt bestaat in het aannemen van amen - dementen, meest ten bate der landeige naars zoodat de ontevredenhied in Ierland daarmede in gelijke mate toeneemt. Over de door Frankrijk veroverde positie in Tunis is men in Engeland wel knak, maar Gladstone ziet er geen schennis van 't volkenrecht in, wijl de Suzereiniteit der Porte over Tunis nooit is erkend. De tijdingen uit Transvaal die zoo dik wijls elkaar weerspreken, komen ons voor als veel gunstiger vooral wat het uitzicht betreft op 't grondgebied der Transvalers. De Basuta's zouden liever opnieuw oor log willen dan hun geweren en vee als oorlogschatting af te staan. Eerstgenoem de hebben zij van de Engelschen gekocht k f 12 per stuk en 't vee maakten zij op den vijand buit. In hun vergadering zou besloten zijn te antwoorden. //Kom ze maar halen." Er is te New-York groot gebrek aan arbeiders ten gevolge van den aanbouw van nieuwe huizen. In het noordelijk ge deelte der wereldstad zijn wel 1000 nieu we woningen in aanbouw. Het immigratie- bestuur heeft Woensdag dan ook besloten een aanvraag te doen van 1000 Scandi navische werklieden voor den arbeid op den Texas Pacific-Spoor weg; zij kunnen twee en een hal ven dollar per dag dat is ongeveer 38 gulden per week verdienen. De Italiaansche Kamer van Afgevaar digden heeft met overgroote meerderheid een voorstel van den Heer Farrari, lid der uiterste likerzijde, verworpen om den afge vaardigden een indemniteit van vijf en twintig francs per dag toe te kennen. Men weet dat de Italiaansche afgevaardigden niets ontvangen voor hun tijdverlies; zij hebben alleen vrij reizen per spoor; ver blijfkosten krijgen ze niet vergoed. Er zijn er dan ook onder die zelf geen fat soenlijke jas kunnen bekomen om in de Kamer te komen en menig afgevaardigde benijdt de welgesteldheid van den portier, die bij zijn binnenkomen voor hem buigt en hem deemoedig met Onorevole Signore begroet, 't Is zelf nog van jongen datum, dat een afgevaardigde betrapt werd, die de beurzen zijner collega's uit huu overjassen stal. Wederom is te Madrid, naar men van daar telegrafeert een bom gesprongen waardoor drie kinderen op de gruwelijkste wijze verwond zijn geworden, zoodat men voor hun leven vreest. De verontwaardi ging in de hoofdstad is algemeen en er is eene inschrijving geopend ten behoeve der werkmansgezinnen, waartoe de kinde ren behooren. Een jongmensch, die een bom bij zich had, is gevat, en moet een volledige bekentenis hebben afgelegd, ook aangaande zijne medeplichtigen. Eén hun ner zekere Feh directeur van een der door de Regeering gesloten speelhuizen is dientengevolge met zeventien anderen in hechtenis genomen. De justitie doet ijverige nasporingen. In twee straten zijn nog drie bommen gevonden en bijtijds verwijderd. In het arme Agram, de hoofdstad van Croatiëhebben weer vier zeer sterke schokken van aardbevingvergezeld van onderaardsch gedonder, groote schade aan gericht. BINNENLAND. Met I Juli worden weer verscheidene hulppostkantoren opengesteld voor den dienst der Rijkspostspaarbank; aan ver reweg het meerendeel der hulpkantoren bestaat thans de gelegenheid tot inbreng reeds; door het hoofdbestuur wordt wer kelijk met loffelijken spoed in dezen te werk gegaan. De Deensche boterbereidingom hare voortreffelijkheid bekend, zal aan hen die dit mochten verlangen tegen het einde dezer maand geleerd worden door den Heer D. Cübeldie daartoe uit Denemarken naar ons land komt. Makkelijker kan het onzen landbouwers al niet gemaakt worden. Wij vernemen dat de hoogste prijs in de gehouden verloting van kunstwerken aangekocht voor den 3en jaargang der nieuwe serie van de Kunstkroniekzijnde een massief zilveren tafel-middenstuk en bijbehoorende candelabres, uit de fabriek der Heeren van Kempen Zonen, en ter waarde van f 12000, te 's Hage gevallen is, en wel bij den Heer J. M. van 't Haaff, boekhandelaar, Dennenweg, voor een intee- kenaar, die inmiddels is overleden, zoodat dit buitenkansje zijn erfgenamen ten goede komt. Het 18e Christelijk Nationaal Zendings- feest zal plaats hebben op Woensdag 6 Juli a.s.op het landgoed Ampsenvan Baron van Nagell, bij Lochem. De openingsrede wordt gehouden door de historische anecdote: In de Staten van Béarn zat een moderne gedeputeerde naast een dikke herder, afgevaardigd door Ossau. Monsieur le deputé, zei hij om hem te bespotten, laat ons toch eens hooren hoe u 's avonds fluit, als u de schapen die in 't gebergte weiden, om u verzamelt. De Ossauer liet zich dit een paar maal zeg gen en begon toen zachtjes te fluiten. Maar toch harder? Ja, als de kudde toevallig ver weg is, maar we fluiten heel zacht, mijnheer, als de beesten dicht bij ons zijn. Tarras zijn rechts- en medegevoel was hier aangegrepen, en bleek meer ontwik keld te zijn dan dat der andere toeschou wers van het ongeval. Niemand, niemand verzette zich in 't geringste tegen die mar- telarij. Juist had de meedoogenlooze kar- reman een bosje stroo, waarmee hij den wagen, door het tegen een der achterwie len te leggen, op den gladden weg had vastgezet, opgenomen en met een lucifer aangestoken, en brandde er nu het paard mee aan 't achterlijf. Een paard lijdt stem- et court ét, wat door de Beorners werd vergolden met: Bigordan pire que caa (Bigordan pire que chien), waardoor zeker meer hun oprechtheid dan hun hoffe lijkheid gestaaid werd. 1) Ik tceet wel, dat men „behoort" Tarra?, niet „zijn" te achrijven I Bit is duswaar men het aantreft in dit boekje, een opzettelijke „fout." meloos, doch u i t het een klacht, dan is het in agonie, en dit geluid is onzeglijk melancholisch en vol wee. Het //stomme" dier slaakte den suprêmen kreet, en Tarras had al de diepte van die aanklacht ge voeld. Hij drong vooruit om zich als razend op den reusachtigen folteraar te werpen, doch een bejaarde man met een grijzen baard trad schijnbaar rustig tusschen beiden en op dien duivel toe. 't Was een vreemdeling die het duitsch met een engelsch accent sprak een bramien van het noorden, een quaker namelijk. Hij trok den voer man bij den misdadigen arm en zeide: //Vrindje, wil je dat beest verkoopen?" Verwonderd zag de door wreedheid ver blinde beul om, grimlachte en begreep niet waarom men hem stoorde. //Vierhonderd mark kan je er voor krijgen." De man zag weder verwonderd om en bekeek den grijsaard van het hoofd tot de voeten. z/Wil je dat dier niet verkoopen?" her nam deze op denzelfden kalmen toon (maar de stem trilde), en toonde twintig goud stukken in de hand. z/Dat oude kreng verkoopen voor vier honderd mark?" riep de ander even ver baasd als ruw uit. //Dat kan meneer niet meenen!" voegde hij er op beleefder toon bij. L z/Jawel, vrind, ik meen het: wil je me dat dier voor vierhonderd mark verkoopen?" herhaalde de quaker. Nog zag de ander hem vragend aan, en dan weder op de goudstukken. z/Als het u ernst isik begrijp er geen drommel van, maar zeker wil ik dat! Godvzoo'n sommetje zie je niet alle dag!" En hij lachte luid. z/üe koop is dus gesloten." En hij tel de hem de goudstukken toede quaker waarop hij hernam: z/En nu verzoek ik je, vrind, dat dier daar niet te laten liggen, maar het snel op een wagen te laden en naar je stal te brengen. Terwijl je een voertuig haalt, blijf ik hier, en dan zal ik je verdere orders geven. Snell" Klaarblijkelijk wilde hij twee vliegen in een slag slaan (figuurlijk gesproken, want nooit zeker ving de goede man een vlieg.) Hij wilde het dier verlossen en den mensch bekeeren. Tarras intusschen had niet alle fidujcie in het resultaat der loffelijke opvoedings methode van den edelen quaker en gaf het geval bij de politie aan. Is niet het leven een aaneenschakeling van treurige en grappige voorvallen? Tarras was, op weg naar huis, nog geen twee stra ten verder gekomen, met sombere ge ds. Westhoff van Amsterdam. Verder zul len als sprekers optreden de Heeren Adriani te MaarssenJ. F. Bulens te Varsseveld, A. E. van der Dussen te Ben- nekomdr. Van Gheel Gildemeester te Dalfsen, H. A. E. Heinecken te Workum, G. van Herwaarden te Arnhem, H. V. Hogerzeil te Amsterdam, J. L. Nemmen- sen van Sumatra, F. J. P. Mohuette te Sneek, J. C. Reese te Leersum, J. L. Van Rhijn te Wassenaar, F. W. Stutterheim te Austerlitz, J. E. Schröder te Arnhem, J. G. Verhoef te Bodegraven, jhr. Van Weede van Dijkveld te Utrecht, W. Wil- keus te 's Hage, P. Van Wijk Jr. te Enk huizen. De heeren L. Van der Valk van Delft en dr. E. Barger van Haarlem zul len ieder een slotrede houden. Het Ooster-Zendingsfeest, in de vorige week op Vierhof, onder Aalten, gehouden, werd zeer druk bezocht. Dagelijks worden uit Breda p.m. 7000 Nederl. ponden aardbeziën en boschbessen naar Antwerpen en Rotterdam per spoor verzonden. HH. MM. de Koning in de Koningin worden tegen 15 Juli a.s. weder op het Loo verwacht. Zekere J. F. die te Deventer als een onverbiddelijke dronkaard sedert jaren be kend stond, bleef heden morgen onder het gebruik van zijn ontbijt plotseling dood. Op 4 Juli e. k. zal het nieuwe gebouw der bibliotheek van de universiteit, op den Singel te Amsterdam (het voormalige universiteitsgebouw) voor het publiek open gesteld worden. Den lsten Juli a. s. zal het worden bezichtigd door verschillende autoriteiten, als door de leden van den Gemeenteraad, door curatoren van de uni versiteit, enz. De Midd Cour. ontleent aan een Ant- werpsch blad de volgende beschrijving van het ongeval met de //Prinses Elisabeth." Geen kreet hoorde men op het aange varen schip, maar de 130 passagiers van de //Prinses Elisabeth" stormden naar het dek in onbeschrijfelijke verwarring; vrou wen en kinderen deden angstkreten hoo ren, die trouwens ook niet ongegrond wa ren, want het schip had een lek gemaakt en er was gevaar. In deze critieke omstandigheden verloor kapitein Stassen, de gezagvoerder van de //Prinses Elisabeth", zijn koelbloedigheid niet. Met merkwaardige tegenwoordigheid van geest en kalmte gaf hij den machi nist last om volle kracht te stoomen en bij zette de boot op een zandbank, die hij daar wist te liggen. Het water steeg ondertusschen in het schip en toen de boot op de bank kwam te zitten, stond er vier voet in de machinekamer. De boot helde sterk over naar bakboord. Met licht te begrijpen angst wachtten de passagiers op het aanbreken van den dag, wanneer men van Queenboro hun toestand kon zien. dachten over 't vreeselijk geziene vervuld, of daar stond hij te lachen dat de tranen hem uit de oogen waren gerold, als ze niet op zijn wangen zouden zijn bevroren. Op een trottoir hadden drie vrouwen zoo'n lang, interessant gesprek gehouden over de buitengewone koude en duurte der levensmiddelen, dat ze met haar voeten waren vastgevroren, en Tarras juist zag, hoe ze met potten heet water, dat men tegen haar schoenen wierp werden ont dooid. Zoo wisselt in de wereld het tragische af. De liefde is sterker dan de dood, is er gezegd. Dit is zeker, de verliefdheid is sterker dan alle indrukken. t'Huis ge komen, zat hij daar weer, in den zorg stoel, peinzend, het portret beschouwend en dan weer naar de grijze wolken sta rend. z/Wacht," dacht hij ten laatste, //ik moet mijn zus ook nog antwoorden," en zette zich tot schrijven. z/Lieve zuster, De laatste ureu tellen me weer voor jaren. Ik ben wat moe van aandoeningen, ik ben wat èf" „Wat 'n begiu!" Neen, dat ging niet. Hij was werkelijk te moe van indrukken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2