NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bunschoten, Eemnes. Hamersyelfi. Hoevelaken. HooêI 1, Stouti Zaterdag 9 Juli 1881. No. 55. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleehts drie maal in rekening geiiracht. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijkljo. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De inkt van ons vorig hoofdartikel (Zaterdag 1.1.), was nog niet droog, toen reeds de geschiedenis van dekanaalquaes- tie wel geen andere wending had genomen, maar toch een nieuwe ontwik kelingsperiode was ingetreden. Reeds vóór de beraadslagingen in de Tweede Kamer aanvingen, was het een algemeen bekend feit dat met zeldzame eenparigheid de bekwaamste van onze in genieurs, voor zooverre zij niet in dienst van den staat en daardoor eenigermate in hun vrijheid van oordeelen belemmerd zijn, de verbetering van de Keulsche Vaart niet beschouwen als het beste ver bindingsmiddel tusschen Noordzee en Rijn, en niet van meening zijn dat de aanleg van een Kanaal in oostelijke richting op bijzondere moeielijkheden zou stuiten. Des alniettemin heeft, de Minister van Waterstaat, gewapend met rapporten van officiëele adviseurs, en niet zonder het uitoefenen van eeD pressie die in ons land al te weinig tot de zeldzaamheden gaat behooren, zijn opinie, dat de Keul- XII. //Ja," antwoordde Tarras, //ik heb 't gelezen en me verbaasd. Wèl schijnt ver liefdheid een ziekte te zijn!" (Soitdacht hij, ik ook ben ziek.) //Ben je ook geabonneerd op deu Fig a roV' vroeg de kunstgenoot tot wien Tar ras eerst het woord, of liever de uitweiding had gericht. //Zoon gemeen, vroom blad!" z/Beste kerel," antwoordde Tarras, //ik lees het noch om zijn Witzen, noch om zijn reclames, noch om zijn vromigheid, maar wel om zijn belangrijker inhoud en wel om zijn weldadigheid, en de interes sante, schoone artikelen van Ignotus, baron Eéhx Platèl, met tinten van vroom heid, zijn me liever dan menig vrijgeestig gerecht. Ignotus is een artist. Zijn stijl is wat haché, het tegendeel van den duit- schen met zijn lange zinnen, maar c'est le cléfaut de sa qualité, dat kan niet anders. Ook zegt hij te veel in weinig woorden om boekenschrijver te kunnen zijn, zoo min als Wilhelm Busch, jelui grootste humorist, zonder verdere vergelijking, want deze is de scherts, gene de ernst in zijn producten. Het is een groot schrijver, die Ignotus." sche vaart wel alles geeft wat billijker wijze mag geëischt worden, weten te doen zegevieren. Niet slechts de onafhankelijke deskun digen, ook de handel en de schippe rij hadden zich reeds duidelijk genoeg verklaard. Noch het Amsterdainsclie Rijn vaart-comité, noch de Kamer van Koop handel, noch de Gemeenteraad van de hoofdstad lieten zich onbetuigd. Breng daarmee in verband het feit, dat de Tweede Kamer van 1879 eigenlijk in beginsel, door de aannemiug van de eer ste al. van het later verworpen eerste artikel der kanalenwet van Minister Tak van Poortvliet, zich vóór het Vallei-ka naal heeft verklaard, daD kunnen we toch zeker niet zeggen dat de openbare meening bepaald overeenstemt met de overtuiging des Ministers, al werd zij ook door de meerderheid van 27 Juni j.l. bekrachtigd. ZEac. hcoft ccn uyci wixrofUg' behaald, maar zulk een, die hem niet benijd kan worden. En nu de nieuwe phase, waarvan we bij den aanvang spraken. Velen hadden gemeend, dat Amsterdam zich rustig bij de gevallen beslissing zou nederleggen: dat het slechts wat beweging had ge maakt, op hoop dat zulks misschien zou helpen, met dezelfde kans van slagen als waarmede een koe zou pogen een haas te vangendat het, gedachtig aan het spreekwoord //Als men niet krijgt wat men graag heeft, moet men graag hebben ^at men krijgt," de Keulsche-vaart-ver betering zonder verderen tegenstand zou accepteeren. Mocht er soms nog wat ge- Na even adem te hebben geschept, hernam hij nog: z/En wat 'n philosophie leert men uit de Gazette des tribunaux! Bvb. uit de lauge duimen van veel moordenaars. Daar hun moordzucht onmogelijk die lengte veroorzaakt, moet men besluiten, dat die lengte hun moordzucht te weeg brengt, dat die abnormale duimen abnormale zielen tot die liefhebberij meebrengen, met andere woorden, de gesteldheid, de ge schapenheid tot de misdaad; dat de bezit ters van die ougewone duimen al de ge gevens in en aan zich hebben om te doen wat ze deden; waarmee ik niet beweer, dat ieder die met korte duimen is bedeeld, zoo bijzonder braaf is, of dat ieder met lange duimen een moord moet begaan." Die leden van het gezelschap welke zijn gedachtenloop gevolgd hadden, zagen er allen hun duimen eens op na. En na al deze wijsheid geuit te hebben, verviel hij weder tot zijn vorig zwjjgen. Hij was vast besloten, Dariu over zijn hartkwaal te consulteeren, maar daartoe moest zich eerst de gelegenheid opdoen, dat hij eenige oogenblikken afgezonderd met hem kon zijn. Grappige voordrachten, kluchtige voor stellingen en burlesque vertooniDgen wis selden af. De stemming werd bruisender en de vurige geesten van den sterken drank mor naklinken, dan zou men zich daar maar niet aan storen, denkende Amster dam is Nederland niet. Welnu, wij gelooven dat men zich ver gist heeft. Vooreerst zou het weinig moeite kosten, de stelling te verdedigen, dat op het gebied van den handel Amsterdam wel Nederland is. Daar komt de bloei der hoofdstad zeer stellig het gansche land ten goede, en gelijk geheel België met toejuiching de inspanning aanschouwde en zich getroostte, die men zich ten bate van Antwerpen heeft opgelegd, en waar door deze havenplaats reeds met uitstekend gevolg als onze concurrent optreedt, ja, en niet ver meer af is, ons te overvleu gelen, behoort Nederland allen kleinsteed schen naijver op zijde te schuivpn tot bereiking van het groote doel, haar, de eerste onzer koopsteden, den rang te helpen ophouden dien zij in het wereld- Uooft ----'3 Mipr rln« dient. wel degelijk te worden gelet op de uit spraak der Amsterdamsche handelshuizen. En zij hebben op nieuw gesproken. Een indrukwekkende manifestatie is ge volgd op de betreurenswaardige stemming van den 27en. Een aantal handelaars, die een eereplaats bekleeden in de rei der //eerste huizen," zijn bijeengekomen, en namen het kloek besluit, zelfs de handen aan den ploeg te slaan voor zoover het mocht blijken, dat de Eerste Kamer met de beslissing, aan de overzijde van het Binnenhof gevallen, genoegen neemt. De handel heeft den eersten stap gedaan, met een voortvarendheid en een geestdrift, die ons de beste verwachtingen inboezemt ontvlamden de hoofden. Bij de ponslucht en die der uitgeblazen waskaarsjes en ver brande dennetakjes, voegde zich de blauw achtige sigarenrook, en 't gezelschap deel de zich, zooals 't in later stadiën van zul ke samenkomsten pleegt te gaan, in druk disputeerende groepen af, en er ontstond een kakelbonte kakelarij over alle moge lijke dingen in hemel en op aarde. Een pons-enthousiast zettte zich voor't klavier en zong „En werden tot rum de stroomeD, En werden de zeeen tot wijn, En werden dan alle bergen Als enikerhoeden zoo klein, En kneep men de maan als citroenen Tot sap in den kostlijken vloed, En warmde de rcuzige bowle Met des aardrijks vnlkanischen gloed, En" En zoo voorts. Het tijdstip was gekomen, dat de menschen, ieder naar zijn begaafdheidsentimenteel of strijdzuchtig worden, en openhartigheden plegen te be gaan, die hen den volgenden dag berouwen en hun ziel de bezwaardheid eener indigestie berokkenen. Ze dronken er steeds dapper op toe! Want, dachten ze: „Den dranssen ist's kalt, und bei solcher Schneeloft Frieren auch wir, wir armen Knnstler; Und bekommen wir leicht den göttlichsten Schnnpfen Und einen nnsterblichen Hnsten!" 1) 1) Heine. voor de toekomstwant, wat men zóó ernstig wil, moet ten slotte gelukken. Voorhands wordt een kapitaal van drie- millioen gulden bijeengebracht, om met een geringen rentelast de gemeente te worden aangeboden als bijdrage tot den aanleg van een kanaal Oostwaarts naar den Bovenrijn. Klaarblijkelijk wil Amsterdam de Keul sche Vaart laten voor 't geen zij is of worden zal. 't Is mogelijk dat de handel er van zal profiteeren, maar zeker is het, dat zij als directe Rijnverbinding fiasco zal maken. Men zal maar niet wachten totdat de ondervinding die meening heeft bevestigd, want inmiddels zou het verkeer, dat zich in zijn cosmopolitisch karakter aan geen nationaliteit stoort, zich heel kalm hebben verplaatst, en als de vogel eenmaal gevlogen is, baat het beschikbaar stellen van een betere kooi niemendal. De voorbeelden dat koopsteden Vail gruote Vciuütaiuuviu, atv douu x ongeluk hadden haar vertier te zien ver- loopen, door het aanwenden van nieuwe middelen tot de vroegere welvaart terug keerden, zijn in de wereldgeschiedenis dun gezaaid. Kwam nu datgene wat Amsterdam ge vaar loopt te verliezen, andere Nederland- sche steden ten goede, dan zouden we nog zwijgen. Maar als de weg over de hoofdstad is versperd, zal men dien niet gaan zoeken over Rotterdam, over Vlis- singen, of wat dan ook. Het zijn de buitenlandsche concurrenten, die er van zullen profiteeren, en wij, eerzame nako melingen van een doortastend voorgeslacht, z/Een quatre-mains, Max?" vroeg de pianospeler zijn naaste. z/Dauke bestens!" antwoordde deze. z/Jij Tarras?" z/Merci. Ik speelde al een kleine quatre- mains toen ik vier jaar wasen had even - veel hekel aan 't spelen als nu nog, omdat ik er toe gedwongen werd en altijd mijn zuster hoorde spelen. Hoe gaarne had ik de piano in de Gave geworpenEn de kerk er bijdaarheen moest ik ook of ik wilde of niet; ik kreeg er altijd hoofdpijn, en later hersenpijn. De vogel ontsnapte eindelijk die kooi vol waanzinnigen en zong op de bergen „Aqueres mountines Qui taa hautes soun, Doudène, Doudoun. M'empexen de bede Mas amoQS oun soon Doudène, Doudonn. Si sabi las bede, On las rencountra, Doudène, Dounda. Passeri l'aygnete Sens poü de-m nega. Doudène, Doonda. Aqneres monntines Que a'abaxaran, Doudène, Donndan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1