Hoogland. Het is opmerkelijk dat in bijna eene maand tijds in eene gemeente van 2300 zielen geen geboorte of overlij den heeft plaats gehad. Verkooping van vaste Goederen. Hoogland. wij hebben er 't nakijken ran. Tot eiken prijs moet dit worden ver meden. De Amsterdamsche kooplieden hebben A gezegd, dat er nu van rechts en links krachtige stemmeD zich verhef fen, om de beweging ten gunste van een bruikbare Rijnvaart te ondersteunen, dat er kloeke handen worden uitgestoken om haar zoo spoedig mogelijk te doen slagen. Toen de stemming in de Tweede Ka mer bekend was, ontving de Minister van Waterstaat uit sommige gemeenten, waar de vlag terstond werd uitgestoken, telegrammen van gelukwensching. Ons dunkt, de heer Klerck moet daar geen aangenamen indruk van hebben opgedaan. Gesteld, er ware eenmaal, in plaats van het Noordzee-kanaal te graven, besloten het Noord-Hollandsch Kanaal te verbe teren, gelijk men weet is daarvan vroeger, toen er bitter geklaagd werd over de slechte gemeenschap tusschen de hoofdstad en de Noordzee, dikwijls sprake geweest, zou dan de Regeering geen dankbaarheid gevonden hebben in Alk maar, in Purmerend, in 't Nieuwediep, misschien wel in Koedijk en Schooldam? Zuike manifestaties hebben al heel weinig om 't lijf, en 't zou kinderachtig zijn daarin een schaduw van bewijs te zien dat de regeering werkelijk op de beste wijze de landsbelangen had behartigd. Amsterdam, Neerlands eerste koopstad, moet langs den korsten weg in gemeen schap worden gebracht met den Rijn, Midden Europa's voornaamsten handels weg. Dat is een onafwijsbare eisch, die vroeger of later vervuld zal worden. Hoe langer het duurt, des te ernstiger de nadee- len van den tegenwoordigen en aanstaan den toestand. Wie iets kan bijdragen, om met eeni gen spoed het doel te doen bereiken, verzuime het niet. Ook onzen lezers roepen we toe: Tua res agitur, het geldt uw belang Amersfoort, 9 Juli 1881. Van de leerlingen der Boogere Bur gerschool alhier werden, na gehouden examen, bevorderd van de eerste tot de tweede klasse a. met den lsten graad S. A. Cramer, L. M. M. Ermeling en A. Pies; b. met OJJ ri T>-- JJ - Ti DUO. Fuchter, W. J. Hubers, J. C. Rijfsnijder en J. W. Smitt; c. voorwaardelijk C. van Asperen. Van de tweede tot de derde klasse: a. met den lsten graad P. J. van Winter; b. met den 2den graad H. F. J. de BontD. C. Graswinckel, C. E. Graswinckel, L. Meijers en G. C. A. Valewink; c. met den 3den graad A. Ho- gervarstd. voorwaardelijk J. W. F. Bothof, F. W. J. Groeneboom, A. H.van der Klashorst, H. H. A. Morren en J. H. van Slooten, terwijl aan den toehoorder H. W. Cornelder werd toegestaan deles sen in dezelfde vakken te volgen in dc 3de klasse (zes leerlingen konden niet bevorderd worden). Van de derde tot de vierde klasse a. met den lsten graad A. M. Kolle- wiju, Jr. en K. C. J. Strengnaerts; b. met den 2den graad P. K. G. de Bont, D. Hakkert, P. C. E. van Hemert, P. P. Holtzschue, A. Kruimel, A. van der Plank, en P. W. Menalda van Schouwenburg; c. voorwaardelijk A. F. Naudin ten Cate en W. J. Methorst, terwijl aan den toe- Et mas amouretes Que parezeran. Douüène, Doundan." 1) Tarras had dit populaire lied uit de 14de eeuwvan den schoonen Gaston Phoebus (Comte de Fois, Vicomte de Béarne), deze naïeve, teedere en melancholische romance, afwisselend vurig en smachtend, met zooveel uitdrukking en gevoel gezongen, dat allen er aandachtig naar hadden gehoorden verwonderd waren, die naïeve taal te heb ben verstaan zonder haar geleerd te heb ben. Daar was hij weer l'enfant du pays! Hij moest „nog zooiets" zingen en begon „Li haut, sue las mouutanhes, U pastou malhurous," hoorder W. A. Kleber verlof werd ge geven dezelfde vakken in de 4de klasse bij te wonen. (Vijf leerlingen konden niet bevorderd worden.) Van de vierde tot de vijfde klasse: amet den lsten graad J. Cramer; b. met den 2den graad G. Bolding, C. Hu bers, H. H. Sandhergen F. A. van Pestel; c. voorwaardelijk H. K. Frans, J.P.C. Lein- weber, A. J. de Mandt en H. Vierdag. De vier leerlingen der 5de klasse nemen deel aan het provinciaal eindexamen. Bet tweede toelatingsexamen en de her examens zullen plaats hebben den 2den en 3den September. Blijkens achterstaande advertentie zal van wege het Bestuur van de Afdeeling Amersfoort van het Genootschap voor Landb. en Kruidk. te Utrecht nog een zitting gehouden worden ten einde ieder die in wil zenden of mede wil dingen in staat te stellen zich te doen inschrijven. Het is te wenschen dat ieder toonen zal mede te willen werken tot het wel slagen der tentoonstelling door ruim in te zendendat voor de wedstrijd van tuigpaarden vele inschrijvers zich aange ven en aan de ringrijderij (deze is alleen opengesteld voor leden of hunne zoous) door velen mag deelgenomen worden opdat de feestelijke herdenking van het 25-ja- rig bestaan der Afdeeling een aangename herinnering nalate en rijke vruchten voor den landbouw moge afwerpen. Tevens wordt medegedeeld ter voorko ming van misverstanddat de bedoeling van wedstrijd van Tuigpaarden niet daar in bestaat, dat aan hem de prijs zal toege kend worden wiens paard het hardst loopt, maar aan dengenen wiens paard afgespan nen en aangespannen het best voldoet. De inschrijving op de de Rijnvaartlee- ning van drie millioen gulden te Amster dam is gesloten. De toestand van president Garfield geeft meer hoop op herstel. Zijn geneesheeren beschouwen de verschijnselen die zij waar nemen als zeer bemoedigend. Het telegram van 6 Juli luidt van voormiaaag sx/3 uur, dat de president een goeden nacht en geregelden slaap heeft gehad. Zijn toestand blijft over 't algemeen gunstig. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijDe gewone zitting hou den op Maandag 11 Juli e. k. ten Raadhuis, des namiddags van 12 tot 1 ure A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK ':E AMERSFOORT. Tot het peven van gelden ter leen zal eene Com missie uil het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 11 JULI 1881, 's namiddags van halftwee tot hal/U) ie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbeuden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. J. C. LEINWEBER Secretarie. Ouder de gemeente Stoutenburg. Notaris: Mr. J. M. RIC HELLE. Dinsdag 5 Juli in ,/het Valkje" te Amersfoort. 1. Een perceel Bonw- en Weiland, groot 5 heet. 8 aren 90 centiaren. 3200, 2. Een perceeltje Bosch, ongev. 2 aren 50 cent. en Bouwl., groot 17 aren I in massa 3. Een perceel Bouwland, groot 14 f f 127,—. aren 85 centiaren 4. Een perceel Bouwland, groot 57 aren 40 centiaren330, 5. Een perceel Bouwland, groot 44 aren 40 centiaren272,—. 6. Een perceel Bouwland, groot 40 aren 95 centiaren282, 7. Een perceel Boowland, groot 41 aren 95 ceatiaren310, 8. Een perceel Bonwland, groot 41 aren 64 centiaren296, 9. Een perceel Bouwland, groot 40 aren 66 centiaren270, 10. Een perceel Bonwland, groot 40 aren 2 centiaren270, ƒ5357,—. 1) Ces montognea Qui sont si élevées, M'empêcheut de voir Oü sout mes amonrs. Si je comptais les voir, Ou le9 rencontrer, Je passerais l'eau Sans peur de me nover. Ces montagncs S'abaisseront, Et mes amourettes Paraiirooi BINNENLAND. Naar men ons meldtkan men thans volkomen verzekerd zijn dat mr. van Lansberge nimmer als Minister van Kolo niën zal optreden. De kapitein ter zee jhr. Wichers zal naar men verneemtalvorens in de Tweede Kamer zitting te nemenden zeedienst verlaten en pensioen aanvragen. Te Zaandam hebben zich voor de be trekking van doodgraver 36 sollicitanten aangemeld. Wij wisten niet dat er op Zaandam nog zoovele personen waren die gaarne voor een ander een kuil graven. Z. M. heeftlo. aan de Ned. Locaal- Spoorwegmaatschappij gevestigd te Apel doorn den Koninklijken titel verleend zoodat genoemde naamlooze vennootschap voortaan den naam zal dragen van Konink lijke Nederlandsche Locaal-Spoorwegmaat- schappij"2o. aan de spoorwegen der voornoemde maatschappij den naam ge geven van „Spoorwegen Koning Wil lem III". Dinsdag zijn te Amsterdam aan boord van het stoomschip Stella ruim 500 land verhuizers ingescheeptom de reis naar Amerika te aanvaarden. Uit Maassluis wordt gemeld dat al daar Woensdag middag de heer R. deel uitmakende van een tooneelgezelschap, in de Maas onder het baden verdronken is. Hij scheen in het geheel niet te kunnen zwemmen en had zich te ver van den wal gewaagd. Het lijk is tot dusver niet gevonden. Te Wouw (N. Brabant) is vermoedelijk een moord gepleegd op een 8ö-jarige vrouw die men dood en met wonden be dekt op een mestput van haar erf heeft gevonden. Te WoeDsel is een man plotseling over leden vermoedelijk door het overmatig drinken van heidewater. BUITENLAND. Transvaal. Het driemanschap vraagt vrijspraak voor ben, die beschuldigd zijn van verraad wegens de overgaaf van Pot- chefstroom. De verklaring hoe die overgaaf is geschied, komt hierop neder: Toen Winsloe zich overgaf, was hij in 't bezit van een volledig afschrift der voor aarden van den wapenstilstand en van een telegram van Wood aan Brand, verzoeken de de tijding van dien wapenstilstand aan 't garnizoen over te brengen. Winsloe wilde, dat de wapenstilstand te Potchef- stroom terstond een aanvang zou nemen, terwijl hij daarbij mededeelde dat hij pro- visiën voor acht dagen had. Het verzoek werd geweigerd, als strijdig met de voor waarden, overeengekomen tusschen Wood en de leiders der Boeren, daar die voor waarden behelsden, dat elk garnizoen het gevaar van een aanval of van uithonge ring moest loopen, totdat de konvooien levensmiddelen aankwamen. Toen vroeg Winsloe 24 ureu staking der vijandelijk heden, ten einde met zijne officieren te be raadslagen over de overgave, hetgeen werd toegestaan. Na afloop van dezen termijn gal Winsloe zich over, terwijl hij Cronje voor de in deze zaak betoonde welwillend heid bedankte. Dit geschiedde 20 Maart en het konvooi levensmiddelen kwam eerst aan 9 April, zoodat het garnizoen, dat op 18 Maart nog slechts voor acht dagen provisie had, het onmogelijk had kunnen uithouden, tot de termijn bij de wapenstilstand bepaald, zou zijn aangebroken. Op 8 April zond Wood een schrijven aan Joubert, waarin hij Cronje aanklaagde wegens de achterhouding van de tijding van den wapenstilstand, doch hij nam Jou- berts uitlegging van de zaak aan, zeggende dat hij niet zou aandringen op herstel van het garnizoen. Maar de Koninklijke Com missie te New-castle beslistte, dat het met het oog op de opinie in Engeland nood zakelijk was het garnizoen terug te zen den, en twee voorname Boeren werden als gijzelaars gehouden, in afwachting van den terugkeer van het escorte, dat het garni zoen naar Potchefstroom vergezelde. Het driemanschap betoogt dat deze fei ten hen zelf en hun officieren ten volle vrijpleiten van de aanklacht van verraad. Aan de universiteit te Jeddo, door de Japansche Regeering gesticht, om de jon gelieden in staat te stellen hooger onder wijs te genieten zonder naar Europa te gaan, werd eerst door Engelsche, Franscbe en Duitacke professoren, ieder in zijn eigen taal, onderwijs gegeven. Maar tegenwoordig zijn er uitsluitend Duitsche hoogleeraren aan de hoogeschool. Behalve de godgeleerdheid zijn alle vak ken van wetenschap er evenzoo vertegen woordigd als te Berlijn of Heidelberg. De universiteit heeft 1000 studenten, die eerst een zesjarigen cursus aan het Duitsche gymnasium doorloopen moeten. De examens zijn er moeielijker dan in Duitschland, maar worden meestal met goed gevolg af gelegd. Het grootste gedeelte der studenten heeft de geneeskunde tot vak gekozen, daar deze in Japan meer voordeel oplevert, dan eenige andere wetenschap. De professoren genieten, behalve vrije woning enz., een salaris van ongeveer f 14000 per jaar. De Japansche minister van onderwijs is een gewezen Duitsch professor. De Chineezen moeten ook voornemens zijn te Peking een Duitsche hoogeschool te stichten. Als bijdrage tot de kennis der joden- quaestie in het oosten van ons werelddeel kan dienen zegt de Raarl. Ct. dat er in 1879 in Galicie 3164 openbare ver- koopingen plaats hadden van vast goed, en dat meer dan 60 pCt. daarvan in handen viel van de Joden, //aan wie men het toch al schuldig was." En dit is niet alleen met vast goed het geval. Het grootste deel der landbouwende bevolking heeft haar vee, wagens, ploegen aan de Joden verkocht en betaalt voor het gebruik daarvan hooge huur, die uit de opbrengst van den bodem gevonden moet worden. In de Bukowina is de helft van het grondbezit in de steden zoowel als op het platteland, in joodsche handen, en naar de berekening van den Heer Th. Pilat, directeur van het statis tisch Bureau van Galicie zal de andere helft binnenkort denzelfden weg opgaan. De beroemde cypres, die dicht bij Sparta stond en reeds een reus werd genoemd door Pausanias, vierhonderd jaar voor Christus, bestaat niet meer. Een troep Zigeuners kampeerde aan zijn voet en liet bet kampvuur branden bij het vertrek. De boom was 75 voet hoog en had bij den grond een middelijn van 10 voet. Het volk van Sparta is natuurlijk zeer bedroefd over het verlies van dezen ge tuige, die aan zijn voet het groote voor geslacht zag wandelen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 1 Juli. Gerritz. van Wil lem van der Geld en Adriana van der Velden. 3 Juli. Maria Geertruidad. van Jacobus Nicolaas van Hoogevest en Elisabeth Bos. Elisabeth, d. van Pieter van Meeteren en Rika van Naarden. Maria Magdalenad. van Jan de Goede en Johanna van Eijs. Joannes Wilhel mus Hendrikus Mariaz. van Maurits Franciscus Johannes de Jong en Annetta Catharina Velaars. 4 Juli. Annetta Elisabeth, d. van Hendrikje Landman. 5 Juli. Willempjed. van Bor van den Akker en Gijsberta de Bree. 6 Juli. Helena d. van Bernardus Rijs en Hermina Schoonheim. 7 Juli. Agnes Cornelia d. van Marinus Philippus Welling en Petronella Johanna Cornelia Cornelissen. Ondertrouwd7 Juli. Cornelis van Asch en Johanna Alberdina Jacoba Louisa Bonnier. Gehuwd: 6 Juli. Wandert Jagtenberg en Maria Steenbeek. Johannes van Bil- jouw en Gouda Klee. 7 Juli. Robert Thomas Maitland en Jonkvr. Johanna Hendrika van Winter. Overleden 30 Juni. Katharina Voor burg, 62 j, echtg. van Teunis Vonk. Elisabeth Mater9 m. Soest. Geboren: 1 Juli. Willem, z. van Wil lem Verwoerd en van Wilhelmina Maas- sen. 6. Gesina, d. van Egbertus Wes- terveld en van Dina van Tulpen. Ger rit je, d. van Nicolaas van 't Klooster en van Petronella Schalkwijk. Ondertrouwd: 1 Juli. Jan Berkhoffen Elisabeth Kinderdijkbeide wonende te Soest. Gehuwd: 2 Juli. Bart van Brienen van Soest, met Dirkje Muis van Koeken- gen. Gehuwd: 6 Juli. Bartus Kerkhof met Maria van de Brug. Overleden: Geene.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2